N° 1886. Zondag 8 October 1905. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Enveloppen, Schrijfpapier. Kantoor- en Winkelboeken J INKTEN'. Portret-Albums. - Postpapier. - enz. enz. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bürg op Texel. PENNEN. Poesie-Albums. - Potlooden. - 1(1 GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadbuize een kinderzak en een bontje. LOTING voor de MILITIE. TEXEL, 7 OCTOBER 1905. Konden we in den afgeloopen zomer roe men op eebt heerl\jk zomerweder, hetwelk echter ook deze schaduwzijde had, dat het wel wat droog was en watergebrek meermalen voorkwam, de thans ingetreden herfst geeft ons tordeeg herfstweder de laatste dagen kenmerkten zich door stormachtig weder, regen en hagelbuien, we zouden meenen voor het vee in de weide en voor de veldvruch ten wel wat erg. De barometer stond zeer ongunstig en hoewel iets gebeterd, schijnt die verbetering meer te wijzen naar Noordewind, dan naar gunstiger weer. Was laatst September, en begin October verre van aangenaam, wij willen wenschen dat het vervolg van October ons een betere weersgesteldheid zal bezorgen. Bij het ineenzetten van eene dorsch- machine alhier, had de werkman G., het ongeluk met zijn haud tusschen een rad te geraken, tengevolge waarvan een zijner vin gers zoodanig bekneld geraakte, dat deze als het ware werd gespleten en geneeskundige hulp noodig was. Aan de Donderdag alhier te houden Loting voor de Nationale Militie, moeten de volgende jongelingen deelnemen Bakker, Cornelis Br. d. Cocksdorp. Bakker, Jan Burg. Bakker, Marinus Eierland. Bakker, Simon Brd. Mient. Bas, Lammert Brd. Oudeschild. Blom, Pieter Cocksdorp. Boon, Cornelis Arie Cocksdorp. Breen, Jacob Eierland. Bruin, Jan Jacob Oudeschild. Dogger, Cornelis Jan Oost. Dogger, Jan Oudeschild. Dogger, Klaas Oudeschild. Dogger, Pieter Oost. Dros, Albert Burg Drijver, Jan Rotterdam. Frederiks, Jan Gjolt Hellevoetsluis. Graaf, de Johannes. Cocksdorp. Heerwaarden, van Johannes Hendrikus, Everstekoog. Hemelrijk, Jan Oudeschild. Hillenius, Johannes Burg. Huizinga, Johannes P. H. Polder Keijser, Jan Brd. Burg. Kiljan, Gijsbert Den Hoorn. Knol, Arie Brd) t ]j Eierland. Knol, Hendrik tweelmgen. Eierland> Koorn, Jan Hemmerkooi. Kuiper, Martiuus, Albertus Burg. Leen, Laurens Burg. Lemstra, Cornelis Burg. Maat, Nanning Burg. Mets, Douwe Oudeschild. Nieuwenhuizen, Adrianus Velzen. Noordende, van 't Johannes Cocksdorp. Plaatsman, Pieter Oost. Platvoet, Klaas Anthonie Brd. Oudeschild. Reuvers, Jan Pieter Cocksdorp. Reij, Johannes Cornelis burg. Roos, de Simon N. Scharwoude. Slaman, Cornelis Oudeschild. Smit, Simon Oudeschild. Timmer, Cornelis Haarlem. Veeger, Jan Westen. Verberne, Pieter Spang. Vermeulen Klaas Brd. Burg. Visman, Jonas Oudeschild. Vlas, Willem Oudeschild. Witvliet, Pieter Brd. Burg. Zijm, Maarten N. Amerika, Paterson. Zijm, Willem Burg. Het was ons vergund eeDS een kijkje te komen nemen naar de verschillende borduur werken, welke gedurende de heden eindigende cursus in het moderne borduren op de Singer- naaimachine werden vervaardigd, bovendien werd ons getoond op welk een hoogst een voudige en uiterst nette wijze die werken worden vervaardigd op de gewone Singer - naaimachine, feitelijk zonder eenig bijapperaat en we knnnen niet nalaten ten hoogste voldaan te zijn over hetgeen ons werd getoond Was men bij den eersten aanblik min ot meer verbluft over het schoone werk, indien men wordt ingelicht over de wijze waarop alles wordt gemaakt, is men zeker niet minder verwonderd over de hoogst eenvoudige wijze waarop dit met de gewone Singer-naaimachine kan worden gedaan, nadat men die eerst van een andere steekplaat heeft voorzien en de drukvoet heeft weggenomen. Zooals ons bleek is ook bij dit werk geduld en accura tesse een hoofdzaak, doch is het dan ook mogelijk dat zelfs kinderen keurig werk kunnen leveren, ten bewijze daarvan toonde men ons werk van een der deelneemsters aan de cursus, een meisje van ongeveer 12 jaar oud, welk werk zeker wel bezien mag worden. De Singer maatschappij welke deze gratis cursus gaf, heeft ongetwijfeld door het geven er van eene goede reclame gemaakt voor haar reeds zoo buitengewoon gunstig bekend fabrikaat, en mocht zij later weder zulk een cursus openen, dan zal naar wij vermoeden het aantal deelneemsters Dog grooter zijn. Belangstellende dames willen wij er op wijzen, dat volgens achterstaande annonce bovengenoemd borduurwerk gedurende 2 dagen, Dinsdag en Woensdag van de volgende week, bij de dames Gez. Wuis ter bezichti ging zal worden gesteld en meenen wij te mogen aanraden vooral niet te verzuimen er eens een kijkje naar te gaan nemen. De Cocksdorp, 5 Oct. Met ingang van 14 October is naar IJmuiden overgeplaatst de rijksveldwachter J. Lak alhier en in gelijke betrekking naar De Cocksdorp de rijksveld wachter G. J. Koene te Amsterdam. VlIeland. Voor het met November te beginnen, herhalingsonderwijs zijn tot onder wijzers benoemd de heeren ,T. C Dekker en G. Donia, tot onderwijzeres voor het her halingsonderwijs in de N. Handwerken Mej. M. A. HilleDius. De meer en meer gebruikelijke weg. Te Maastricht hebben in een hotel twee jongelieden, een meisje van 18 en een jong- mensch van 22 jaren, zich door het opensnijden van den pols van het leven trachten te be- rooven. De politie, gewaarschuwd dat de dochter van een professor te Cassel de ouder lijke woning verlaten had met een ingenieur, omdat de ouders een huwelijk weigerden, kwam in het bewuste hotel en wilde de kamer geopend hebben. Men gaf tot antwoord„Gleich", doch in dien tijd schijnen beiden elkaar de noodlottige wonde toegebracht te hebben. Bij het met geweld openen der deur vond men beide ongelukkigen badende in hun bloed. Ze zijn onmiddelijk Daar het gesticht Calvarienberg overgebracht. Meu hoopt beider leven te kunnen redden. Over de luchtballons. Men schrijft uit Eindhoven aan het Centrum Het doet mij zeer groot genot gen, dat u eens de aandacht vestigt op de lnchtballons met Duitsche officieren, die herhaaldelijk dan bier, dan daar, vooral in onze streken zweven of dalen. Reeds meermalen is er hier in deze streken over gesproken, of 't niet goed zou zijn, dat men eens een oogje in 't zeil ging houden. Het is wel opvallend, dat die ballons ge woonlijk zoo laag boven den grond hangen en wel opvallend, dat die heeren gewoonlijk ook aan fotografie doen. Dezen zomer kwam het hier voor, dat zoo'n ballon hier van ongeveer 's morgens 4 tot 's middags 4 hing tusschen Oirschot en Helmond vlak boven den grond, zoo kort, dat de officieren tegen het volk konden praten, en vragen waar ze zich bevonden. Soms zelfs daalden zij tot don grond, om inlichtingen te vragen en stegen dan weer op. De goede lieden, die dan hielpen bij het omlaag trekken, werden goed beloond en gaven gaarne allerlei inlichtingen over de omgeving en de dorpen. Zou 't niet hoog tijd worden, dat aan zulke dingen een einde komt? Of zou men van hooger band zoo slecht zijn ingelicht? Dat is toch Diet aan te nerrfen. In de „Times van Maandag komt een zeer zaakrijke beschouwing over botercontröle in Nederland voor. Gemiddeld 18 millioen gulden per jaar wordt aan boter door ons land naar Engeland geëxporteerd. Het opstel eindigt in deze voor ons land vleiende be woordingen „De activiteit van het Nederlandsche gou vernement in de bevordering der belaDgen der Nederlandsche zuivelindustrie steekt gun stig af bij de apathische houding van onze eigen wetgeving, door wie de boterwet, waar naar de Engelsche boeren zoo ernstig verlan gen, van zitting tot zitting wordt uitgesteld." Op een advertentie. Volgenden brief ontving een dokter in de buurt van Heerlen op een advertentie voor een dienstmeid, die goed koken en zindelijk werken kan. Mijnheer de Dokter I Gezien uw advertentie in de courant van het huisgezin bied ik mij zelve aan om bij U te komen wonen voor dertien gulden in de maand. Ge kunt na mij invermeeren bij D. D. te N. waar ik drie jaar op een maand na heb gewoont, ik kan alle werk en ben niet knap maar ik heb goei knoesten aan mee lijf en kan alst moet zijn heel goed en manskerel op zene stoel houweD als gem eenen tand moet trokken, ik ben proper en kook lekker en ge kunt veul dienst van me hebben want ik ben vroeger bij den veedocter te A. gewoont en kan daarom veul resepten die goed zijn voor het vee. Ik rekenmeDdeer mij zeiven en wacht de antwoord bij ODzen Janes in de veurhei bij O. Uw Vriendelijke Dienares P.D. („N.L.K.") De Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw, te Rotterdam, heeft aan den Minister van Justitie onderstaand adrés gezonden De Ver. t. Beh. v. d. B. d. Vr., goedgekeurd enzneemt eerbiedig de vrijheid, onder de aandacht van Uwe Exc. te brengen de vol gende overwegingen of het niet zeer wenschelijk zou zijn, dat vrouwen lid werden van de in te stellen voogdijraden en in aanmerking kwamen voor de daar te vervullen betrekking van secretaris. Zij waagt het Uw. Exc. er op te wijzen dat deze laatste betrekking, goed opgevat, veel tijd en inspanning zal vorderen, dat er vele vrouwen zijn, die de geschikt heid voor die betrekking hebben en daarbij over den noodigen tijd kunnen beschikken, dat eene vrouw, daartoe benoemd, allicht daarin hare hoofdwerkzaamheid zou vinden en door de belooning aan die betrekking verbonden een vrij, onafhankelijk bestaan zou erlangen, terwijl een man dat werk waar schijnlijk als nevenbetrekking zal beschouwen. Het spook gevangen. Reeds sedert een viertien dagen ging het gerucht dat het op den molen in de Zoeten- steeg te Ambt Almelo spookte Door ver schillende personen werd het spook in het wit gekleed gezien en velen in de buurt sloeg de schrik om het hart, daar zij werke lijk aan een spook geloofden. Een der laatste avonden omstreeks acht uur werd het spook door den gemeenteveld wachter K. gegrepen. Het bleek te zijn de knecht van den vorigen eigenaar van den molen. Voor velen is hot een groote opluch ting, dat het spook onschadelijk is gemaakt. Fantasiekaarten GUMMI'S. Prentenboeken. BBOEKIIANDET.g PARKSTRAAT, gjj TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nbdebland 45 Cts. Nsar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Pry's der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Ansichtkaarten. LEIEN. Inpakpapier. enz. enz. gBQEKHAXDELg J PARKSTRAAT, g Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend 1°. dat dc LOTING van ben, die vóór den laten September van dit jaar voor de lichting van bet volgend jaar in deze Gemeente voor de militie zijn ingeschreven, zal geschieden in een der lokalen van de O L. School te DEN BURG op Donderdag den 12 October 1905, des voormid dags te elf' uren 2°. dat op Donderdag den 12 Oct. 1905, des voor- mi idags te 10 uren, ter Gemeente-secretarie bij den Burgemeester, door of vanwege de lotelin- gen, die meenen recht te hebben op vrijstelling wegetis broederdienst of wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer hun ner in heizelfde jaar geboren broeders, het ver- eischte getuigschrift kan worden aangevraagd 3". dat de lotelingen, die vrijstelling verlaDgen wegen eigen militairen dienst of dien van een broeder of van broeders, de noodige bewijsstuk ken, zoo deze nietreeds onder den Burgemeester berusten, bij dezen ter Gemeentesecretarie kun- nen inleveren, tenminste tien dagen voor den dag, waarop de zitting van den M ilitieraad wordt geopend, en alzoo voor den 4 December 1905. Voorts worden de belanghebbenden er uitdruk kelijk op gewezen, dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst ot dien van broeders te verkrijgen, moet worden overgelegd een paspoort of ander bewijs van ontslag ofeen uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; dat, ter bekoming van vrijstelling wegens broe derdienst, bovendien moet worden overgelegd een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende blijkt en dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting, hem die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den Mi litieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit College moet worden gedaan op het daarvoor bestemde tijdstip, hetwelk bij openbare kennisgeving nader zal worden be kend gemaakt. Gedaan voor de tweede maal te Texel den 6 October 1905. Do Secretaris, De Burgemeester, RUIBING W. F. ÏÏIDDINGH. N.B. Volgens art. 31 der Militiewet 1901, (Staats blad No. 212 van 1901) trekken de ingeschreve nen, in alphabetische volgorde op te roepen, zeiven hunne nummers. Voor hem, die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf ziju nommer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Zoo ook deze niet is opgekomen, geschiedt hot trekken door den Burgemeester of het Lid vaD den Raad der Gemeente, waar de lotcling is ingeschreven. Bezwaren tegen de wijze, waarop de loting is geschied, kunnen bij ongezegeld, tegen bewijs van ontvang bij den Burgemeester in te leveren en aan Gedeputeerde Staten gericht verzoek schrift. gedurende vijf dagen, to rekeneu van den dag, waarop de loting heeft plaats gehad, worden ingebracht door belanghebbende lote- lingeD, of door hun vader, moeder, voogd of curator. Deze kunnen van de uitspraak van dat Colfbge, gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop zij ter kennis van de belang hebbenden is gebracht, bij de Koningin in be roep komen bij ongezegeld, ongefrankeerd, rechtstreeks aan Hare Majesteit in te zenden verzoekschrift.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1