Buitenland. Pluimveekroniek. Eou honderdjarige. Uit Medemblik meldt men dat de oudste ingezetene van die gemeente, de heer Lucas Boerhave Keur, den 23sten October zijn hon derdsten verjaardag vierde. Wie den krassen ouden man ziet zoo schrijft men en een gesprek met hem aanknoopt, kan moeielijk gelooven, dat hij reeds zoo'n hoogen leeftijd heeft bereikt. Zijn krachtig gestel schijnt te spotten met wat men noemt de gebreken van den ouden dag. De oogen staan levendig, de flinke mannelijke stap klinkt veerkrachtig; de stem is vast en helder; de houding doet denken aan een stevigen zestiger; het zwarte, goedgovulde hoofdhaar zal menige veertiger hem benijden. Levenslustig, gezellig en prettig in den omgang kan hij uitstekend een gesprek volgen niet alleen, maar spreekt ook nog gaarne een woordje mee, dat getuigt van gezond verstand en helder oordeel. De oude heer leeft zoo gezond als een visch, gaat 's avonds liefst niet te laat naar bed, doch is 's morgens ook vroeg bij de hand. Hij is een liefhebber van een pijp tabrk, legt 's avonds gaarne een kaartje en weet zich den ganschen dag bezig te houden, 't Is in een woord een merkwaardig man, geacht en geëerd door allen die hem kennen. Medemblik was dien dag in feestdos door vlaggentooi; zangvereeniging en fanfare brach ten huldebetooging, er waren veel vreemde lingen en de receptie bij den ouden Heer was druk bezocht. Het Leger des Heils heeft in de nabijheid van het hotel Berg en Dal bij Nijmegen een terrein aangekocht, waarop eene nieuwe in stelling zal verrijzen. In staat gesteld door de milddadigheid van eene Nederlandsche dame en haren overleden echtgenoot, heeft het Leger des Heils dit bij uitstek goed ge legen terrein kunnen aankoopen en daar zal nu eene inrichting gevestigd worden, waar een aantal herstellonde arme zieken eenige weken zullen kunnen doorbrengen om weder geheel op krachten te komen. Ofschoon men hoopt binnen niet al te langen tijd ook vol wassenen aldaar te kunnen opnemen, zal men zich in den eersten tijd nog moeten bepalen tot herstellende kinderen. Het aan gekochte terrein is ongeveer drie en een half H.A. groot en geheel omgeven door zware beuken, grenzend aan den bekenden heuvel „De Achtsprong," vlak bij de Meer-wijk. De bekende Uilenput ligt op het terrein. Tegenwoordigheid van geest. Te Tiel had een ingezetene, J. van D. genoemd, toen hij uit den van Nijmegen komenden trein stapte, het ongeluk ondor een goederentrein te geraken. Gelukkig had hij de tegenwoordigheid van geest om ter stond plat tusschen de rails te gaan liggen, waardoor de trein over hem heenreed en hij ongedeerd bleef. Rare manieren. Op twee avonden van de vorige week werd een buurt van Heerlen (Limburg) in opschudding gebracht door schoteneenmaal zelfs op een nachtelijk uur. Den eersten keer waren de maréchaussées er als de kip pen bij, doch konden niets vinden waarmee geschoten was. De herbergier, in wiens huis of in wiens nabijheid geschoten was, zeide, dat hij het deed om bezoekers te lukken. Uit Loosdrecht meldt men aan de „N. R. Ct." Dit Dajaar is de waterstand van de rivier de Vecht reeds tweemaal zoo hoog geweest, dat sommige perceelen geheel blank stonden en het water de huizen binnenstroomde. In de buurtschap Oudwa te Loosdrecht was een bakker verplicht voor het verrichten van zijn arbeid kaplaarzen aan te trekken. De veestapel geplunderd. In de drie laatste weken is door een firma te Deersum voor ruim f 30.000 Fiiesch rund vee naar Zweden verzonden. Dit vee was grootendeels fokvee van prima kwaliteit't meest kalveren, die duur betaald werden. De zending bestond uit 120 stuks, waarvan ruim 90 kalveren en pinken. De wapens neder. De Gentscbe „Stem der Vrouw" schrijft naar aanleiding van de jaarlijksche oproeping der Miliciens onder meer „Wij protesteeren tegen de ontrooving onzer kinderen voor het beoefenen van een bedrijf, dat moord en slachting in zich houdt. Wij protesteeren tegen het onrecht, dat wij armen hier alleen den tol aan het vader land betalen door de opoffering onzer kinderen. Wy protesteeren tegen de inrichting des legers, het levend beeld, dat toont, hoe de ruwheid menschen, met edele gevoelens be zield, als zwakken in minderheid houdt. Wij roepen al de vrouwen op, om met ons te y veren voor het afschaffen der staande legers." In Friesland, waar vele bijzondere scholen verrijzen, is gebrek aan personeel. Scholen, die geopend zouden worden, zullen gesloten moeten blijven, omdat er geen personeel is. Men heeft de salarissen al reeds verhoogd met f 50 en f 100 boven het wettelijk maximum, maar ook dit helpt niet om solli citanten te krijgen. Een goede schoonzoon. Toen de Ameri- kaansche humorist Mark Twain huwde met miss Langdon, gaf de vader der bruid aan het jonge paar een prachtig huis te Buffalo, geheel gemeubileerd ten geschenke, maar de jonge vrouw hield dit voor haar echtgenoot geheim totdat, 's avonds na den huwelijks voltrekking het huis schitterend verlicht en vol gasten was. Eerst toen zeide zij „Dit huis is van ons. van U en van mij, een ge schenk van mijn vader". - Mark Twain was geroerd zijn oogen vulden zich met tranen, zijn stem beefde, maar toch diukte hij, als altijd, zijn gedachten met humor uit: „Mr. Langdon, overschillig wanneer gij te Buffalo komt, al was het tweemaal per jaar, ga maar direct met uw bagage hierheen, ge kunt hier logeeren als ge wilt, het behoeft u geen cent te kosten". Sneeuw en koude. Berichten uit Zwitserland melden dat de koude weer hevig ingetreden en er, voor dezen tijd van het jaar, buitengewoon veel sneeuw is gevallen in het Berner Oberland, zooveel, dat verscheidene telegraafdraden onder het gewicht ervan zijn gebroken. Talrijke sneeuwvallen komen van de berg toppen en maken het verkeer gevaarlijk. Een sneeuwlaag van VU meter dikte bedekt de hellingen van den Saentis in het kanton Sint-Gallen en het vriest er reeds 10 graden. In Tyrol is het al evenzoo gesteld. Te Sint Cristoph, Arlberg, ligt de sneeuw 90 c M. dik, te Langen en Sint Anton 50 c.M. De veldarbeid kan niet worden voortgezet en men ziet op verscheidene plaatsen het graan op sleden binnenhalen. In het Morsidal was een herder met zijn kudde ingesneeuwd. Toen men er eindelijk in slaagde hem te bevrijden, waren verscheidene dieren van de koude bezweken. Hier en daar leggen de boeren groote vuren midden in het veld aan, ten einde nog de aardappelen te kunnen rooien. Sensatie-wekkend. De „Matin" beweerde dezer dagen, dat ergens in Parijs 70 menschen door „een misdadigen en onverbiddelijken wil" opge sloten werden gehouden De redactie wist evenwel niet waar dit verschrikkelijke graf was en deed een beroep op zijn lezers om er naar te helpen zoeken. Als belooning zou het portret van den vinder in het blad wor den opgenomen. Thans wordt gemeld, dat onmiddelijk na het publiceoren van het bericht een stroom van telegrammen en telegrafische mededee- lingen bij de redactie van de „Matin" inkwa men. De oplossing is, dat in een kelder onder het groote postkantoor te Parijs zeventig ambtenaren van dag tot dag bezig zijn, post zakken uit alle oorden dor wereld te sorteeren. Het is daar, zegt de „Matin", een broeinest van cholera, pest en alle epidemieën en de zakken zitten bovendien vol ongedierte. De portretten der beide personen, die het eerst het raadsel oplosten, zijn in het blad opgenomen. De zwaluwen, op weg naar het Zuiden, zijn de vorige week in Zwitserland overvallen door sneeuwbuien, die voor een groot aantal van de arme dieren noodlottig zijn geworden. In sommige plaatsen vielen ze bij honderden neer. Te Luzern heeft de ornithologische vereeniging zich hun lot aangetrokken de diertjes die nog levensvatbaar schenen, wor den gevoederd en daarna, goed ingepakt, per Gotthard-sneltrein naar het zonnige zuiden gezonden. De conducteur en het stationsper- soneel van Chiasso hebben daar Vrydagmorgen 200 stuks losgelaten. Er waren onderweg slechts drie zwaluwen dood gegaan. De or nithologische vereeniging te Luzern heeft lus voldoening van haar werk en wil dit bij voorkomende gevallen voortzetten. - Voor de leden dor ondorafd. „Texel" dor V. P. N RedactieTh. LangenhofF, v. Ostadestraat 376, Amsterdam Texel heeft stoom op. Toon uit de „Texelsche Courant" van 18 Oct. voor ons een foit was ge worden, toen waren wij zoo blij als oen bedelaardie een kwartje krijgt. Dat goedonicuws verheugde ons in do oersto plaats voor leden der V P. N. in do tweede plaats voor het bestuur dor onderafd. Texel en in de derde plaats voor ons zelf, dat al ons geschrijf' en gewrijf niet zonder doel is geweest, en bi] velen gehoor heelt gevonden. Nu er twaalf leden over den dam zijn volgen er ongetwijfeld meer. Als wc iets willen moeten we het ernstig willen, anders mislukt het gewoonlijk. Nu we toch aan 't verslag der vergadering bezig zi]n zullen we dit maar even afwerken. Eenige oogen- blikken hebben we er nog over beraadslaagd of een onzer naar de verg. toe zou komen „het vleesch was wel gewillig maar tijd en verbinding met Texel waren zwak' Wij hadden echter gaarne eens een kijkje genomen. En aangezien wij nu niet ter vergadering konden komen moeten wij het verslag maar voer lief nemen. De vergadering is er cliter geveest, dat is de hoofdzaak. De gedachten ovtt bette behandelen punt zijn in wrijving geweest en door gedachtenwrijving komen wij de feiten nabij. Wij zullen dat verslag nu verder op den voet volgen en daar onze gedachten over zeggen. De Heer C.W. heeft dan gezegd dat de T. eieren kleiner van stuk zijn als op de meeste veilingen en markten worden aangeboden. Wij hebben eens iemand over peren hooren spreken, en om aan te toonen of liever om een voor beeld te geven boe hunne grootte was bezigde die iemand de vergelijking, „net zoo groot als Texelsche eieren. De grootte der Texelsche eieren was hierdus „spreekwoordelijk" geworden. Het is echter een niet te loochenen feit, dat Texel ook grootere eieren produceert. Behalve dat wij zelf dit wel eens geconstateerd hebben bleek ons dit Zondag 15 Oct. toen wij te Bergen vergaderde. Een der leden vroeg hoe of de eieren verkocht zouden worden, m. a. w. of do T. eieren gemengd werden door de andere lees Bergenscho eieren. Wanneer dat gebeurde was spreker van meening, dat de Bergensche eieren ten koste der Texelsche minder zouden opbren- ged, en toen wij hem vroegen op welken grond bij dit vermoedde, op grond van grootte of op grond van smaak, antwoordde hij niet op grond van grootte, maar „omdat ze van Texel waren." De man sprak uit ondervinding. Hieruit zoude men dus kunnen afleiden dat lo ook Texelsche eieren ter Alkmaarder markt verschijnen, 2o. dat de smaak der T. eieren niet overal eene goede reputatie heeft. 3o. dat het wat de groote betreft zoo'n vaart niet zal loopen als de heer M. P. denkt. Nu is het mogelijk, dat wij vau dien kant storm zijn te verwachten, de wind begint reeds op te zetten uit dien hoek. En voor de bezwaren van den heer M. P. nog dit Onder het eieretende publiek te A.dam (mis schien ja waarschijnlijk ook op andere plaatsen) treft men personen aan die beslist de voorkeur geven aan kleine eieren als zouden deze fijner van smaak zijn, een meening die ik zoo vrij ben als nonsens te beschouwen. Soms treft men zelfs familiën aan die alleen eieren van bontams, (krielhoenders) op hunne tafel willen hebben. En menig winkelier of melkboer heeft meerder of minder aantal van die afwijkende-eischen-8tellende cliënten. De heer C. W. constateert dat er op Texel nu en dan een ei voorkomt dat na gekookt te zijn de glanzende doorschijnendheid vertoont van een kievitsei. Toegegeven, misschien zijn dit dan de vermaarde T. eieren. En aangezien de heer C. W. het zaak noemt om dit feit tot klaar heid te brengen, zullen wij trachten ZEd. hierin te helpen. Wij gaan uit van do veronderstel ling dat het voedsel aan „dieren" verstrekt, een belangrijken invloed uitoefent op de qualiteit, het uiterlijk en den smaak hunner producten. De kie- xit (Vanellus cristatus) voedt zich met land-en waterslakken, allerlei insecten en larven en ro genwormen, hoofdzakelijk dierlijk voodsel uit de iusectenwereld. Waar de kievit dus buist moe ten zijn maaltijden zijn aangericht, anders heoft zijn oponthoud ter plaatse geen reden van bestaan. Hebben losloopende hoenders op dezelfde plaat sen toegang, (en dat hebben zij) dan is het, waar onze hoenders alleseters zijn, niet onwaarschijn lijk dat buurman haan en buurvrouw kip op do maaltijden van buurman kievit worden genoo- digd. En zonder die noodiging zullen ze hot hunne er toch wel van nomon. De invloed van het genotono doet zich bijgevolg aan de eieren constateeren, vooral als die gerechten hun hoofd schotel vormen en zij of weinig of niets als bij- voedsel ontvangen. Misschien in 't den heer C. W. wel eens opgevallen of die pseudo-kievits- oioren niet méér in 't voorjaar en zomer als in 't najaar voorkomen, afgescheiden nog van de meerdere productie der hoenders in die tijden. En wanneer er nu eens een proef gonomen wordt met do eieren te onderzoeken van die hoenders, die geregeld do verblijfplaatsen der kievitten bezoekon, als 't ware met bon medele ven, dan zal 't kunnen blijken of do voorgaande veronderstelling juist is. En wanneer nu die veronderstelling waar blijkt, welnu dan is 't ge heim gevonden, wat toch geen gehoim was. Vorder heeft do heor C. W. don leden oen uitmuntendon raad gegeven om hot quantum en de grootte der eieren op te werken. Dit kan gemakkelijk als daarvoor eon en ander voor in toepassing wordt gebracht, vooral ecno oor deelkundige teeltkeuze. Wanneer we eens onder cijfers gingon brongon wat liet iemand scheelde por jaar, die 500 hoenders hield, of hij löoiercn of 22 noodig had om een kilogram gewicht to hebben dan zouden dat sprekende cijfers zijn. Bij gelegenheid komt dit wol eens to pas. Over 'tgoheel gonomen, blijkt uit het verslag dat er „gang" in Texel komt. Dat is eon ver blijdend toekon, en oen dankbaro voldoening

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2