B u i t e n 1 a n d. Pre dikbeur ten, Marktberichten» ADVERTENTIEN. Zaterdag 4 November 1905. Uit den Gemeenteraad. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad werd de heer Over als raadslid geïnstalleerd. Gunstig werd beslist op het verzoek van het H. d S te Zuid-Eierland, om overplaatsing naar den Hoorn. Mede werd gunstig beschikt op oen adres van den heer Dikkers, inzake aanleg van een weg. Aan de verzoeken bewoners Warmoes straat om voorziening -slechte afwatering, en inwoners Oosterend om gedeeltelijke verhar ding „Achtertuinon' aldaar, zal worden voldaan. Op verzoeken Langeveld de Rooi] om vevhooging vergoeding voor opname officieele stukken in de „Tex. Cten telefoonhouder Oosterend om verhooging jaarwedde, wordt afwijzend beschikt Op een verzoek van P. Wilner om ver- hoogïng jaarwedde als asch- en vuilnis op- haalder, in e°n vorige vergadering aangehouden werd gunstig beschikt, zijn jaarwedde werd verhoogd met f 50 en gebracht op f 150. Op dat ingekomen van den gemeente op zichter Palmeijer werd afwijzend beschikt. Begrooting alg. Armbestuur over 1906 en idem geraeentlbegrooting, worden vastgesteld met eindcijfers res. 4627,77 en 60986,03s. Verzoeken disp. art 3'\ al 1 der Bouw en Woningverordening, werden toegestaan. Op een vraag van den heer Dros werd door den Voorz. medegedeeld, dat niets naders omtrent eventueele tramaanleg bekend was bij B. en W. Raadsverslag volgend nummer. Staatscommissie Grondwetsherziening Bij Kon. besluit is In verband met het voornemen der regee- ling voorstellen te doen tot wijziging der artt. 80, 127, en 143 der Grondwet, teneinde den gewonen wetgever vrijheid te geven bij de regeling van dè kiesbevoegdheid, eene Staatscommissie ingesteld tot het onderzoek der vraag, welke andere wijzigingen nog in de Grondwet moeten worden gebracht. Krankzinnige holbewoners Tot vóór eenige dagen hield zich te Wanroy (Noord-Brabant) een hoogst zonderling echtpaar op, aldaar en in de omliggende plaatsen algemeen bekend als „de holbewoners." Langer dan drie jaren hadden G. K. in de wandeling „Gratje" genoemd en zijn vrouw op de heide gewoond in een hol van heideplaggen, zich om niemand en niets be kommerende en een leven als echte natuur- menschen lijdende. Reeds verscheidene malen had het gemeen tebestuur bun een voor menscben geschikt verblijf aangeboden, doch telkens werd dit door hen geweigerd. In den laatsten tijd evenwel gedroegen zij zich zoo zonderling, dat men met grond aan hunne verstandelijke vermogens meende te moeten twijfelen. Een dezer dagen ingesteld geneeskundig ouderzonk be°ft dit vermoeden bevestigd en de beide „holbewoners" zijn thans als krank zinnig naar het gesticht „Voorburg" over gebracht. Tot waarschuwing voor anderen. In het „Nieuwsblad van Friesland" schrijft de heer II. M. Vroom te Frederiksoord In sommige bladen komt een advertentie voor van Jos. KessJer te Weenen, waai in wordt aangeboden een anker remontoir hor loge met 5 jaar garantie, fijne goldine horlo geketting, 2 stuks goud double manchetknoppen 4 dito frontknoopjes, dito ring en dasspeld, postpapier met enveloppes, zaktnilet, zilveren en vergulde koffielepels en dessertvorken en messen, een gezondbeidspijp, zes fijne zak doeken, 1 schrijfgarnituur en nog honderd huishoudelijke voorwerpen En dit alles voor f 4,80 rembours. Niet naar genoegen, gold terug. Dat was een verlokkend aanbod en ik heb er dan ook f 4 80 aan gewaagd. Maar wel ben Ik bedrogen uitgekomen 1 Al de „waar devolle" artikelen zijn met een kwartje nog te duur betaald en het horloge is geen anker, maar een vod. In één woord het is oplichterij voor f 4,80 en dan nog 75 ets. port er bij. Maar de advertentie meldde toch: „Niet naar genoegen, geld terug!" „Ja, maar toen ik dat wilde doen, kreeg ik tot bescheid: dan moet u f 3 laten vallen. Mochten er dus zijn, die op bedoelde ad vertentie (niet in dit blad voorkomende) hebben geschreven, dan raad ik heri aanweigert het pakket te ontvangen en houdt uw gold in den zak. We behoeven ons nog niet blindelings door den buitenlander te laten bedriegen. Een eiland in de Eems. Men schrijft uit Delfzijl aan het „Nieuwsblad v. h Noorden" Een bewoond eiland, gelegen in de rivier de Eems, op 24 Oct. 1905, ziedaar het nieuwste nieuws. Een 2-tal menschen en 2 paarden bewonen het met helmgras begroeide en door zeevogels en zeehonden bewoonde eiland. Paardenstallen zijn er gebouwd, heusch 1 Wel geeD koninklijke, maar zij kosten ook geen f 700,000, neen, geachte lezer, nog geen f 7. Deze stallen, gebouwd op een aan de Noordzee gelegen eiland, moeten onze bruintjes tegen wind en weer beschutten. De menschelijke bewoners, die er reeds een l'i-tal dagen huizen, zijn De Jong van Groningen en Elzinga van hier. Het door hen bewoond perceel is een stalen tjalkschip, onlangs door storm en hoogen vloed circa 2 Mboven volzee midden op het eiland gestrand, De paar denstallen zijn opgebouwd van planken en zeildoek. Voor het proviandeeren en foura- geeren zorgen de sleepbooten van Delfzijl, want op het eiland is niets te krijgen. Twee boerenwagens zijn mede op het eiland en overdag ook nog eenige werklieden. Men is bezig de lading graan, van het op de zmd- bank Klein Hooghorn gestrande tjalkschip „Nooit Volmaakt" over te brengen in de tjalk Delfzijl van G.,de Boer. Laatstgenoemde licht zoo dicht mogelijk aan 't eiland en ongeveer een kwartier van het gestrande schip af. Met paarden en wagens wordt nu het graan van 't eene in 't andere schip overgebracht. Aanvankelijk was men be gonnen met één paard, maar er bleken twee voor noodig De genoemde zandbank is bij gewonen vloed geheel droog en wanneer het schip nu op deze wijze is uitgelost, denkt de assurantie mij. aanbesteding te houden voor 't afbrengen op vlot water Dit zal vermoe delijk moeten gebeuren op rollen, tenzij een hoogevloed het schip van zelf weer vlot breugt. De nog aanwezige lading is goeden de verzekeringssom van f I0ÜÜ0 maakt alle meDschelijke pogingen voor het afbrengen gewenscht. Vanwege de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is een geschrift uitgegeven „Mode dwaasheden, door M W. H. Rutgers Hoitsema," waarin deze een pleidooi houdt voor een beter schoeisel, afschaffing van slepen en vooral van het corset en als haar meening uitspreekt, dat wij op den goeden weg zijn, die tot verbetering zal leiden en dat de reformkleeding voor mannen en vrou wen daarbij onschatbare diensten bewijst. „Jantje meu in 't veen", de wed. Vos- brrg bij Strackbolt, een Oostfriesch grens- plaatsje, woonachtig, heeft Woensdag haar 103d?n geboortedag gevierd, 't Oudie is nog kras. Ze woont alleen in een huisje en rooide dezen herfst haar eigen aardappelen. Een snuggere boer. Men schrijft aan de „Ass. Ct." Dezer dagen moest een landbouwer, tevens wethouder eener gemeente in het Noorden der Prov. Groningen, als getuige voor den rechter van instructie verschijnen. Nadat hij zijn naam had opgfgeven, werd hem gevraagd, hoe oud hij was. Hij zei dat niet te weten. Toen de rechter hem er op had gewezen, dat hij niet was geroepen om de waarheid te verzwijgen, toonde hij een buitenlandsche pas. waarin de datum zijner geboorte ver meld stond. De rechter moest nu zelf maar eens uit rekenen, hoe oud getuige was. Een nieuw soort briefkaart. De prent briefkaarten hebben al lang ge noeg hun tijd gehader moest weer wat nieuws op dat gebied komeD. Zoo kondigt zich de sprekende briefkaart aan. Om er gebruik van te maken, hebben verzender en ontvanger een toestelletje noodig dat phonopostel heeft. Het is niet al te duur - en er is dra geen huis, waar men het niet heeft. In hot toestelletje word de menschelijke stem opgeteekend op een stuk week papier, dat de afmetingen heeft van een briefkaart. De fantastische schepping van Jules Verne wordt dus ook door dit feit bewaarheid. De trillingon der stem worden door een grift met saphieren punt gekrast in een chemische stof, die op de briefkaart gesmeerd is en de naam Sonorin draagthet bereiden van deze s'of is de eigenlijke verdienste van deze uitvinding Want het Sonorin is bestand tegen het verzenden per postde krassen liggen zóó diep, dat bij het stempelen van de briefkaart hoogstens twee of drie woorden verloren gaan, - hetgeen op een spreekkaart van 75 tot 200 woorden niet al te veel is. Zoo kondigt dus de sprekende briefkaart haar verovering van de correspondeerende wereld aan 1 Wat een engel. In de Daniël Sialperstraaf te Amsterdam, heeft Zondagavond op een bovenwoning het navolgende tafereel plaats gevonden. Na eenige huishoudelijke twist gehad te hebben, wilde de man niet langer zulk ren leven leiden, en kwam thuis om zijn lijfgoed weg te halen. Daardoor ontstond opnieuw twist, zoo zelfs, dat de politie ter assistentie moest worden geroepen. Maar bij het scheiden van de markt, wierp de vrouw haar man een kom vitriool in 't aangezicht. Niet alleen de man,/maar ook tevens 2 kindoren kregen een ieel van 't brandend vocht over het lichaam De man werd naar het Gasthuis gebracht, de vrouw gearresteerd. Een New-Yorksche statistiek. Een blad te New-York heeft de volgende statistiek opgemaakt over de gebeurtenissen in die stad, waarvan de bevolking op 4 1/2 millioen zielen wordt geschat. Om de 40 seconden komt er een nieuwe landverhuizer aan en elke 2 2/3 minuut neemt een daarvan zijn intrek te New-York. Om de 3 minuten wordt iemand gearresteerd, om de 6 minuten aan schouwt een kind het eerste levenslicht en om de 8 minuten wordt iemand begraven. Om de 13 minuten wordt een huwelijk gesloten, waaruit bijgeloovige menschen de gevolgtrekking kunnen maken, dat er zooveel ongelukkige huwelijken zijn. Iedere 42 min wordt een nieuwe zaak opgericht en iedere 48 minuten breekt er brand uit. Om de 49 minuten verlaat een schip de haven van New-York en komt er een binnen. Om de 55 minuten komt er een trans continentale trein aan, die honderden vreem delingen in de stad brengt. Om de 7 kwar tier gebeurt er een ongeluk, waarbij één mensch om het leven komt en om de 8 uren wordt er gevochten, waarbij één of meer menschen gewond worden. Iedere twaalf uren wordt een nieuwe advocaat op de procedeerende menschheid losgelaten en om den anderen dag wordt er een rmnrd ge pleegd. In een Duitsch plaatsje, dat zich elk jaar gedwongen zag zijne gemeentelijke be lastingen te verhoogen en met zijn opcenten reeks het aanzienlijke cijfer van 160 bereikt had, in dit plaatsje vond men dezer dagen een man aan een boomtak hangen hij had zich opgehangen en op zijn jas vond men een papier gespeld, waarop geschreven stond, dat hij zich van het leven beroofd had, omdat hij niet in staat was geweest, de 160 ge meentelijke opcenten op te brengen. Maar bij het afsnijden van den gehangene bleek dat het een stroopop was. Als was de satire niet fijn, ze was toch raak. Zes tegelijk. Een negerin in de Engelsche kolonie van Askanlie Goudkust (Afrika) heeft zes kinderen ter wereld gebracht Dit is de eerste maal dat men de geboorte van epn zesling constateert. Het halve dozijn nikkertjes is op een groote sofa gezet om gefotografeerd te worden en het portret, met alle noodige inlichtingen, heeft men naar de academies voor geneeskunde in Engeland opgestuurd. Daarmee zullen de geleerden zich tevreden moeten stellen, want het zes tal is kort na de geboorte overledeu. De moeder daarentegen bevindt zich redelijk wel en denkelijk zal zij nog, als zij geheel her steld is, de reis naar Engeland moeten maken om zich aan de professoren te vertoonen. Door de Nederlandscho Vegetariërsbond, wordt de plaatsing van onderstaande circulaire verzocht. Landgenote d. Nu alom overduur vleesch, ja zelfs in Duitscb- land over vleeschnood gesproken wordt, achten wij het onze plicht uw aandacht op onze vege tarische leefwijze te vestigen. Wij noemen het een plicht, niet alleen uit rechtvaardigheidsgevoel tegenover andere levende wezens, niet alleen door onze plicht om gezond te zijn, voor ons en voor de samenleving, maar ook omdat onze leefwijze in de richting der maatschappelijke ontwikkeling is. liet zou een sociaal recht zijn, indien vleesch- voeding noodig ware, dat allen dit voedsel voldoende koudon gebruiken en dit is reeds nu maar in do toekomst nog veel eer een eco nomische onmogelijkheid; zekerlijk ook door de vele ziekten onder 't slachtvee heerschond, hoogst ongewenscht. Daarentegen vraagt onze samenleving dringend naar meerdere werkverschaffing, naar een ruimer arbeidsveld. Onze leefwijze werkt onmiddellijk ten gunste daarvan; intensieve cultuur van den grond, waardoor meerdere arbeidskracht nood zakelijk, uitbreiding van groenten- en vruchten- cultuur zijn onmiddellijke gevolgen. Wij achten het daarom onze plicht, IJ alen op het groote sociale belang to wijzen, dat in de aanvaarding onzer leefwijze voor ons land in 't bijzonder gelegen is. Thans is 't ruim 10 jaren dat velen onzer de vegetarische leefwijze aangenomen hebben, ette lijke onzer leven reeds meer dan 20 jaren zonder vleesch voeding, en mogen wij nu, op practische ondervinding, gedurende tal van jaren, geba seerd, vaststellen, dat het diëet. zonder vleesch, met het volste vertrouwen aanvaard kan worden. Niettegenstaande de gunstige werking van dit diëet op zwakke en ziekelijke personen, die uit eigenbelang, om gezond te willen worden, onze leefwijze dikwerf aanvaardden, gevoelen wij toch hoeveel gunstiger, hoeveel machtiger de werking zou zijn, zoo gezonde, krac tige personen, het vleescheten afschaften, in de over tuiging van het édelere niet alleen, maar ook van het groote algemeeue en economische belang. Daarom, landgenooten, krachtig roepen wij uw hulp in, aanvaardt ons diëet, gebruikt zoo ge dit noodig acht voor ovorgaug, melk, eiereu en melkproducten, maar vermijdt de voeding, waarvoor het dooden van dieren noodzakelijk is. Zoodoende heipen wij gezamenilijk do samen leving niet alleen tot hoogere beschaving en menschelijkheid, maar wij brengen haar ook tevens, op den duur, tot hoogere economische ontwikkeling. Het zij zoo Zondag 29 October 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur de. Schroder. Kong. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oucleschild. Voorm. 10 uur ds. C. Met. Den hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur du Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. Geen dienst. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur ds. Milatz. (Afscheid Schaffen, 26 Oct. Aangevoerd: 5 paarden f 60 a f 150 0 Stieren f af 0 750 Gelde- koeien f 120 a 220; 30 Kaltkoeien f 150, f250; 23 Nuchtere Kalveren f 9 u 18, 300 Schapen f 16 a f 32 Lammeren f at 23 Varkens f 13,— a f 16,8 Vette Vurkens 50 a 51 cent per kg.46 Vette Koeien f 180 a f 280; 175 Graskalveren f 30 a f 90 68 Biggen f 8 a f 12Boter f 1,30 a f 1,45 per K.G.Kipeieren f 6,a f 6.50. Leiden, 27 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 295 stuks f 158 a f 308 16 Stieren f 87 a f 277 0 Voulens stuks f —0 a f 423 kalfkoeien 1 179 a f 292 Melkkoeien f 179 a 1292; 748 Varekoeien f 108 a 1209, 295 Vette koeien f 158 a f308 37 Vette kalveren f 60 a f 125; 10 Magere kalveren f 6,a tlO; 235 Graskalveren 133 a f71793 Vette schapen f 28 a f 30--0 schapen (weide) f af 0 Paarden f af 155 Magere Varkens f 20 a f 37. Vette Varkens a ct. 278 Biggen f 5 11, Lammeren f af Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 21 Oct. tot en met 27 Oct. 1905. ONDERTROUWD: Willem Koorn en Johanna Eelman (Oudeschild), Roijer Simon Smit (Helder) on Johanna Hendrika Veiberno (Ou deschild). GETROUWD; Gerrit Duinkor en Marretje Drijver (den Hoorn.) GEBOREN Nicolaas Petrus, z. v. Zacharias Graaf en Maria Heuriea van Empolen (den Burg), Pieter, z. v. Jan Zoetelief en Anna Johanna Smit ('den Burg), Henderica Johanna d.v. Jacob Boon en Aartje Loomitn (Eierland), Theodora Geertruidad.v. Johan Hendrik Harto en Cornelia Trap (Oost.) OVERLEDEN: IJmkje Wijnalda, oud 29 jaren, geh. met Jan Dafmeijer (den Burg.) hopon onze geliefde Ouders A. KNOL EN .1. BOS, hunne 25-jarige Echtverccniging te her- ~gk denken. -t£ Uit naam hunner dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, '-u do Cocksdorp. den Burg.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2