N"0* 1895. Donderdag 9 November 1905, 19,e Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland BERICHT. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Boes op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel noodigen de ingezetenen met aandrang uit, geen giften aftestaan voor collecten, wanneer zij niet door hun co1 lege vooraf zijn aangekondigd. Texel, den 7 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 8 NOVEMBER 1905. Vereenigingen. Onze tijd is rijk aan ver- eenigingen het vereenigen zit als het ware in de lucht en men ziet 't toegepast op veler lei gebied. Zie er de Couranten maar eens op na en ge verwondert u vaak er over dat al weder een of meer vereenigingen werden in 't leven geroepen. Of daaraan dan zulk eene groote behoefte bestaat Vermoedelijk we), want men zou zoo zeggen anders zouden dei gelijke pogingen niet in het werk worden gesteld. De veranderde tijdsomstandigheden maken het vereenigen meer dan noodzakelijk, omdat de kracht van een enkele van te weinig beteekenis is in den levensstrijd en de ondervinding loert dat vereenigde kracht het werk gemakkelijker maakt. In vroeger tijd scheen dit niet zoo te worden gevoeld, althans men hoorde er niet zoo van, doch sinds het vereenigen in toepassing wordt gebracht, ontstaan, wel eens als een gevolg van opgerichte Vereeni gingen, wederom andere, noodzakelijk wel eens om de macht der reeds bestaande te breidelen. Vereenigen dus is do leus, een eisch, waar bohocjfte bestaat om meer kracht te kunnen ontwikkolen ter bereiking van eenig doel of om weerstand te bieden aan mogelijk dreigende gevaren of wat dies meer zij. Tiet doel der vereenigingen is zeer ver schillend, musici's, zangers, gymnasten, tooneel liefhebbers en wie niet al meer, vereenigen zich, omdat de kracht van een enkele niet voldoende is om concerten of uitvoeringen daartestellen, omdat verschillende krachten noodig zijn tot vorming van een goed geheel. Onderwijzers, postbeambten en andere ambtenaren vereenigen zich om daardoor des te beter hunne gemeenschappelijke belangen te dienen, hunne positie te verbeteren. De werklieden vereenigen zich om hunne positie te verbeteren en het hoofd te kunnen bieden aan den werkgevers, die van hunnen kant zich vereenigen om in den strijd niet ten onder te gaan. Ook op philantropisch gebied ontstaan ver eenigingen om vereend meer en beter nuttig werkzaam te kunnen zijn vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer zijn geene zeldzaamheid meer, niet ter wille zoozeer van den vreemdeling als wel om de voordeelen welke daardoor aan de ingezetenen vaa eenige plaats kan ten deel vallen. Waar zouden wij eindigen wanneer wij alles zouden noemen, waarom men zich alzoo vereenigt, doch het aangevoerde is zeker voldoende om te bewijzen dat het vereenigen niet slechts eene gewoonte is, maar een be hoefte, een eisch des tijds, ook voor den strijd om het bestaan die er niet gemakkelijker op wordt. Wanneer wij in onzen kleinen kring om ons zien, dan kunnen wij ook hier opmerken het vereenigingsleven op verschillend gebied niet slechts voor pleizier en genoegen, doch ook voor meer practische doeleinden. Letten wij slechts op de coöperatieve ver eenigingen tot aankoop van veevoeder en meer andere in die richting, welke zich ten doel stellen om voor minimum va~ prijs waren te bekomen aan welker degelijkheid men eischen kan stellen. Letten wij op de Schippers- en Visscbers- vereenigingen, die door gemeenschappelijk optreden met des te meer kracht kunnen optreden voor hunne belangen waar die worden bedreigd of niet genoegzaam worden behartigd. Die allen huldigen de oude leuze Eendracht maakt macht. Nu is er in den laatsten tijd eene groote strooming te constateeren onder de categorie neringdoenden, den middenstand, om zich te vereenigen, en zeker niet ten onrechte De twee groote machten in de maatschappij, „kapitaal" en „arbeid" die zoo sterk tegen over elkander staan, dreigen in hun strijd den tusschen hen staande middenstand als t ware te verpletteren, en het is zeker goed gozien dat deze laatste door zich te vereenigen, zich in dien strijd sterkt, teneinde door ge meenschappelijk optreden te kunnen be dingen die steun welke voor haar voortbe staan noodig is bij de concurrentiegeest van onzen tijd. De Kamers v.m Koophandel in verschillende plaatsen in het leven geroepen, zijn alreeds de strijdkrachten welke daaraan worden dienstbaar gemaakt. Doch niet iedere gemeente kan een Kamer van Koophandel toeloopen, en om nu daaraan te gemoet te komen worden tegenwoordig in zeer vele gemeenten „Vereenigingen van neringdoenden" in het leven geroepen, welke zich ten doe! stellen om door voreenigd op treden de gemeenschappelijke belangen van dien stand te bevorderen. Ook hier zou zulk eene Vereeniging zeker niet misplaatst zijn er zijn vele gemeen schappelijke belangen, noemen wij slechts het post- en tolegraafwezen, het vervoer van goederen en personen, en mogelijk nog wel meer andere zaken. Wij meenden dit eens onder de aandacht te moeten brengen van onze neringdoenden, en van den handelstand, welke stand hier ook nog al toeneemt. Mogelijk zou er uit geboren kunnen worden de wensch en een poging tot vereenigen, waar de gemeenschappelijke belangen worden besproken, behandeld, en wellicht in veler belang iets ten goede zou worden uitgewerkt. „Eendracht maakt macht" was de leus onzer vaderen, laten wij blijven bedenken dat- die leus nog altijd waarheid blijkt, en dat gemeenschappelijk optreden krachtiger uitwerking heeft, dan dat van ieder persoon afzonderlijk. Wij geven het bovenstaande in overweging aan belanghebbenden. Oosterend, 6 Nov. Zondag j.l. heeft de Heer B. van Zweden, godsdienstonderwijzer alhier, aan de Ned. Herv. Gsm. medege deeld, dat hij binnen korten tijd deze plaats zal verlaten, om zich in Den Haag te vestigen. Het logement „Het Wapen van Am sterdam" alhier, ondergaat belangrijke ver beteringen, zoodat er spoedig meer en beter gelegenheid tot logies en ook tot het houden van veilingen en vergaderingen zal zijn. Het drukkere bezoek van vreemdelingen vooral maakte deze veranderingen wenschelijk. De Cocksdorp, 7 Oct. Dank zij het gunstige weder der laatste dagen is het op de Vliehors gestrande schip „Laura" voor nagenoeg de helft gelost. Dit deel der lading is te Har- lingen aangebracht en ligt op de werf van den heer Alta opgeslagen. In den toestand van het schip is hoegenaamd geene verandering gekomen. Er wordt geregeld elke dag gewerkt. Den Hoorn. De alhier gestationeerde reddingsvlet der N. en Z. Hollandsche redding maatschappij verkeerde in zoon deernis- waardigen toestand, dat herstel dringend noodzakelijk was. Zaterdag vertrok ze tot doel naar Amster dam. De vereenigiDg „Unitas", tot uitkeering bij overlijden, hield Dinsdagavond haar jaar- lijksche algemeene vergadering in „het Loods manswelvaren". De president-directeur, de heer G. Duinker, opende de vergadering met een hartelijk welkom aan de ongeveer 60 leden, die opgekomen waren. De penning meester, de heer A. Lap Az., deed daarop rekening en verantwoording. Het fonds be schikte ten vorigen jare over een bedrag van f 5526,035, dit jaar sloot met een batig saldo van f 851.68, zoodat op dit oogenbiik de vereeniging beschikt over een kapitaal van j 5877,7Is, alles solide belegd. In de plaats van den heer Q. Huijser, die niet herkiesbaar was, werd als commissaris gekozen de heer M. Bruin De president, de heer G. Duinker, die wel herkiesbaar was, werd met groote meerderheid herkozen. Nadat, nog besloten de Koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen, werd de vergadering gesloten. Vlieland Vrijdag 3 Nov. hield „Nut en Genoegen" de huishoudelijke vergadering. Nadat door den Voorzitter de bijeenkomst geopend was, werden de notulen der laatste algemeene vergadering, welke in Maart j. 1 plaats h id, door den Secretaris gelezen en door de aanwezigen onveranderd goedgekeurd. De rekening en verantwoording eveneens. De vereeniging kan beschikken over een batig saido vau f 119,29. Er werd besloten daarvan f 40 te besteden tot den aankoop van nieuwe boeken en f 25 voor inbinden der onde boeken. Tot vice-voorzitter werd herkozen de heer D Visser, tot bibliothecaris de heer J. Smit. De eerste lezing, naar oud gebruik en volgens reglement vallend op den derden Donderdag in November, dus den 16den zal worden gehouden door don heer W. J. van Rossum. COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den üKG 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebd' -d 45 Cts. Naar Amebdca en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Haar onze abonné's buiten Texel zal zijn gebleken, werd ons laatste Zondagsnummer uroeger dan gewoonlijk aan hun adres bezorgd. In uerband met de latere oerzending des morgens uan hier naar den Helder, tengeoolge de gewijzigde dienst der stoomboot, waardoor de eerste post geen aansluiting te Helder uindt en Zondags daar geheel blijft leggen, hebben wij getracht het nummer uan Zondag, en willen wij beproeuen ook de uolgende Zondags nummers (uoor den tijd uan 1 Hou.—15 Febr.— reeds des middags te 1 uur ter post te bezorgen, omdat anders de bezorging zoo heel ueel later wordtuaste toezegging eruan kunnen wij euen- wel niet doen. 't Is dan eerstens noodig dat wij de aduer- tentiên en berichten uoor dat nummer liefst Vrijdagauond, of Zaterdags zoo uroegtijdig mo gelijk ontuangen, omdat de courant uroegerter perse moet. Laat inkomende aduertentiën beloopen alzoo het geuaar dat zij slechts zullen uoorkomen in de exempl. welke alleen op Texel worden uerspreid niet in die uoor buiten Texel. Mogen wij hetaduerteerend publiek uerzoeken, ter wille uan het bouenstaande, hieruan wel nota te nemen De Uitg. COL LECT E H.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1