VERVOER GRIND. clThTde boer, KENNISGEVING. draagt Emile Zola's werken. een leerling loopjongen. Marktberichten, UITVOERING. VERKIEZING. I Pre d a k b e u r ten, ADVERT ENTIËN. Doopgez. Gemeente van BURG, WAAL en 008TEREND. Verloren De J'exelsche Pefroleum-handel AMERIKAANSCHE PETROLEUM „Met zijn allen zijn wij een" aanbesteden ><het vervoeren van de haven te «Oudeschild van 116,25 M3. grind «naar den Schilderweg en 5 M3. «grind naar de Driesprong.« Notaris te Texel, zal op DINSDAG 21 November 1905, publiek verkopen GEVRAAGD D. J. BRUIN, Beurtschipper. De maag bij de grijsaards. De inteekening is opengesteld in den BOEKH. PARKSTRAAT. Dc Amerikanen hebben er echter iets anders op ge- onden om te weten welke van hunne hoenders of de hebben tot voortplanting te dienen. Zij gingen de meening uit dat een goede legster haar onder- >ud dubbel en dwars goed maakt, dat een slechte leg er daarentegen niet waard is door de. zon beschenen worden. Én door er nu maar in 't wilde op los te kken brengen ive en goeden en kwaden op. Om nu ;n individueelen leg(dat is de leg van ieder dier 'zonderlijk) Volkomen te kunnen controleeren, schaften zich valnesten aan. Valnesten zijn nesten die een einig grooter zijn als gewone nesten. Door een me- ïanisme daarin aangebracht sluit een binnentredende ip dat nest achter zich dicht. Zij sluit dus zichzelve p, en kan niet eerder uit hare gevangenis, voor alleen ;n gedienstige hand haar de vrijheid hergeeft. Niet ■g pleizierig voor zoo'n kip. De kippen nu die door iddel van die soort nesten worden gecontroleerd, heb- sn aan een der pooten een ring van metaal of celluloid, ip die ringen kunnen en zijn of (en) cijfers en letters ingebracht. De een of andere persoon met dc controle clast, gaat naar gelang het aantal hoenders meerdere alen de hokken rond, om de gevangenen te verlossen, nummers van de ringen te noteeren van die hennen ie een ei gelegd hebben. Door dit een rond jaar toe passen kan men zien welke hennen het beste haren licht betracht hebben. En van die uitstekende legsters orden de foktoomen gevormd die hun geslacht zullen roortplanten. Maar na de inzage van het rapport van let rijksproefstation Rhode Island, Experimentstation, vil het me zoo voorkomen dat de valnesten beter zijn foor de vervaardigers dier schoonheden als voor de ioenderhouders. Dat rapport rapporteert dan //Een vainest behoort eenvoudig van inrichting te zijn in niet eiken haverklap in het ongereede te raken. Het behoort slechts dbne hen tegelijk toe te laten, in zoodra zo er in is, moet ze er niet uitkunnen en noet geen ander er in kunnen, dan nadat zij vrijgelaten vordt en de val weer is opgesteld. Het moet iets aan- irekkelijks voor de hen hebben anders leggen zij elders, ïet moet geschikt zijn voor alle soorten en grootten 'an hennen. Maar geen van de twintig valnesten die n onderzoek waren geweest, voldeden aan al die oischen. In sommige nesten gingen twee hennen gelijk binnen. Vndcren sloten de hen niet voor goed op. Zeer dikwijls verkte het. mechanisme niet door bet hooi of stroo wat er .usschen raakte. Over 't algemeen voldeden ze nog het jest bij de Amerikaansche en Aziatische rassen omdat die iet kalmste zijn en het gemakkelijkste te behandelen. Soms bleek dat een hen twee eieren per dag legde, maar ian bleef zij 2 a 3 dagen achterwege. Soms had do haan de liefhebberij zich op te sluiten.// Aan genoemd slation zijn gedurende het tijdvak van L Mrt. tot 1 Juli in behandeling geweest 19 verschil- ende valnesten, //bewerkt// door 77 hennen. Het totaal iieren bedroeg 1997. De nesten werkter.//1194 keer, /weigerden// 514 keer, eieren buiten de nesten gelegd 289. Wij zullen (naar aanleiding van deze mededee- ingen en de door ons gedane becijfering) zoo vrij zijn )m te constateeren dat die 77 hoenders gedurende het iijdvak van 1 Mrt. tot 1 Juli, zijnde ongeveer 120 dagen per stuk nog geen 26 eieren hebben gelegd wat aller- ichandelijkst genoemd mag worden. En dan vervolgt het rapport: //Het moge doenlijk zijn de valnesten te gebruiken om enkele kippen na te gaan; in het groot toegepast vereischen zij te veel werk. Door 20 hokken na te gaan elk van 5 kippen, kost het ge middeld L5 minuten of V/, uur per dag. Indien iemand dus 500 kippen houdt, zou hem dit ongeveer 6 uur per dag kosten. Dan zijn de prijzen voor die schitterende uitvindingen te hoog met een beetje vindingrijkheid kan ieder er veel beter zelf een maken, naar eigen ideën en eigen keuze. Die dus uit een betrekke lijk klein getal hoenders de beste eiercnlcgsters wil inden, kan gebruik maken van de valnesten. In onze volgende kroniek zullen wij zien in hoeverre er voor een grooter quantum middelen daarvoor zijn. s LANGENHOFE. s Zondag 12 November 1905. r HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oud.esch.ild. Voorm. 10 uur ds. C. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. f GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. Is DOOPSGEZINDE GEMEENTE, p Burg. Voorm. 10 uur ds. Bakels, d van Koog en Zaandijk. Den Hoorn. Nam. 2 uur de hr. R. Kuipers Prop. te Winschoten. Woensdagen 8 en 15 November, 's avondp 7 uur, zal in de Herv. Kerk te Den Hoorn, Bijbellezing worden gehouden door Ds Visser. y' Amsterdam, 6 Nov. Aangevoerd 233 Run deren, lo kwal. 73 h 76 ct., 2de kwal. i 0.68 1 0.72, 3de kwal. 64 a c. per K. G. 55 Melk en Kalfkoeien 1 120 a f 260, 0 Graskalveren af 4 Schapen 1 —Af 52 IS uchtere Kalveren f 8,A f 16, Lammeren f 448 vette Varkens 52 a 54 ct. per K. G, Purmerend, 7 Npv. Aangevoerd 528 Run- - deren en 7 Stieren. 100 vette Kalveren 70 A 9J ct. por KG., 181 nucht. Kalveren f 10 A f23 p. stuk, 204 vette Varkens 49 A 53 ct. per KG. 88 magere Var- kons f' 18 A 24, p st. 314 Biggen 19 Af 12 p. st.1551 Schapen f22 A f 33 s 180 Lammeren f 15 a f 24, e Kip-Eieren f 7,50 A f 8,50 per 100 st. Vetto Koeien, 62 a 75 prijsh. h. vlug. Gelde Koeien, prijsh. handel stug. Molkkoeien, 1. prijs handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Vette Schapen prijsh. h. stug. Lammeren, prijsh. handel stug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. stug. Vette Varkens, prijsh. h. matig. Magero Varkens, prijsh., h. matig. CORRESPONDENTIE. W. E. B. te O. Uw ingezonden artikel werd voor dit nammer te laat ontvangen. Wij zul len liet in ons volgend nummer opnemen. UlTG. Heden overleed onverwacht mijne innig geliefde Echtgenoote, en der kindereu zorgvolle Moeder, Mejuffrouw TRIJNTJE LEIEN, in den ouderdom van 53 jaar en zeven maanden. Namens allen, J. PLAATSMAN. Waal 7 November 1905. Algemeene kennisgeving. Voor dc vclo bewijzen van deelneming, on dervonden bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote en Zuster, betuigen wij onzen har- telijken dank. H. SOHL EN FAMILIE. IJmuiden, 8 Nov. 1905. In de lijst der Predikbeurten wordt de vol gende wijziging aangebracht Zondag 12 Nouember. WflflL geen dienst. 12 BURG Ds. Bakels, uan Koog en Zaandijk. 19 WflflL. 26 OOSTEREND en BURG. van de Rederijkerskamer, in het Hotel „DE ZWAAN" op Zondag 12 Nov. a. s. Entree 25 ets. per persoon. Aanvang 71/, uur. BAL NA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel zullen op Donderdag 9 November 1905, 's middags 12 uur, Voorwaarden liggen ter Secretarie ter inzage. 's avonds 7'/, unr, in het Logement „Het Loodsmans Welvaren aan den Hoorn op Texel Een perceel land, genaamd „Tonneke" gele gen bij den Hoorn op Texel, kadaster Sectie F. no. 118 groot 21 Aren 40 Centiaren. Eigendom van den heer W. DE JONG Wz. te den Helder. Breeder bij biljetten. Het College van dagelijksch Bi stuur van het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel, brengt ter kennis van de stemgerech tigde Ingelanden, dat op Dinsdag den 14 No vember aanstaande van des voormiddags 10 ure tot des namiddags 3 ure, in 't Café „den Burg" aan Den Burg alhier, zal worden overgegaan tot de stemming voor drie HOOFDINGELAN DEN voor het bestuur van dat Waterschap, waartoe alsdan aan de kiezers hunne stembrief jes zullen worden uitgereikt; dat de stembriefjes onmiddellijk na het ver strijken van den tijd voor de inlevering bepaald zullen worden geopend, en ingeval van herstem ming, dezelvo zal geschieden op een later te bepalen dag. Deze stemming behoort te geschieden tei voor ziening in de vacature, ontstaan door periodieke aftreding volgens den rooster van de Hoofd ingelanden do Heeren HERMAN JACOB KEIJSER, JACOB ARISZOON EELMAN en wegens het overlijden van den Heer CORNELIS KEIJSER PIETERSZOON. Texel, 20 October 1905. Het College van dagelijksch bestuur voornoemd, J. S. DIJT, Voorzitter. RUIBING, Secretaris. een dop van een Jachtwagen, gemerkt Spijker Hiluersum. Inlichtingen verzocht door B. DROS Eierland. AdresABERCROMBIE, banketbakker Hoogerstraat. LANGEVELD DE ROOIJ nemen de vrij heid te herinneren aan de toegezonden rekeningen over het 3e kwartaal, waarvan nog geen afre kening heeft plaats gehad. Zij berichten tevens dat zij de vrijheid zullen nemen na 15 dezer kwitantie aan te bieden over het bedrag der rekening alsdan nog niet voldaan. Voor eene gereede afdoening houden zij zich beleefd aan bevolen. levert 1ste kwaliteit tegen scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, De Pink Pillen geuen hen een nieuwe maag. Bij bijna alle grijsaards is het zwakke gedeelte de maag. Zij kunnen wel niet een gebrek hebben, maar zij gevoelen zieh iederen dag zwakker, omdat zij zich slecht voeden. Zonder de vertraging in de voeding zouden heel wat grijsaards het nog lang uithouden en zouden vooral hunne laatste jaren door het lijden niet vergald zien. De meeste ziekten die meer in het bijzonderden grijsaard aantasten komen voor het grootste deel voort uit hunne slechte voeding en hun slechte maag. De voornaamste oorzaak van de verzwakking van de maag bij de grijsaards komt daar uit voort, dat dezelve reeds meer dan 60 jaren dienst doet, zij heeft zware beproe vingen doorstaan, dikwijls is zij overspannen geworden cn heeft zij allerlei soort van fantasien medegemaakt. Het is dus wel natuurlijk, dat zij wat vermoeid en ver sleten is en tevens een weinig gestoord. Maar er be staat geen machine die niet eene goede herstelling kan ondergaan, de vermoeide en verbruikte machine die niel weder nieuw gemaakt kan worden. De maag is eene machine en de Pink Pillen maken de versletene vermoeide magen weder nieuw. De Pink Pillen geven met iedere dosis nieuw, rijk en zuiver bloed. Zij ver vangen het versleten bloed, het bloed dat de organen niet meer met een geheel nieuw, zuiver bloed voedt, d.w.z. een bloed gelijk bet stroomt in de aderen van mannen v»n 20 jaar. Dat bloed voedt al de organen, het versterkt ze in hunne werking, het doet ze op gepaste wijze werken en maakt ze weder nieuw. De maag wordt het eerste er door getroffen, omdat de Pink Pillen die eenmaal ingeslikt zijnde, rechtstreeks hnnne uitwerkingen uitoefenen op de maag. Alsdan ziet men den eetlust terugkomen, ae spijsvertering wordt beter en de lijder wordt krachtiger. Het geheele lichaams gestel ondervindt de werkdadige uitwerking der Pink Pillen en deze uitwerking is bijna onmiddellijk. Aldus werkende hebben de Pink Pillen de maag en het geheele lichaam van juffrouw H. van der Berk, oud 63 jaar, wier man telegrambesteller is te Tilburg, Em- mastraat 102, hernieuwd. Haar man schrijft ons het volgende: //Bij deze verklaar ik dat mijn vrouw vele jaren geleden heeft aan maagpijn; zij kon nauwelijks eten, alles bezwaar de haar en zij had dikwijls neiging tot braken, het voedsel dat zij Diet, verteerde deed haar volstrekt geen goed en weldra was zij uiterst zwak en kon niet meer werken. Nachts was zij verplicht om op te staan en door de kamer te wandelen, zoo onhoudbaar was de pijn. Zij kon niet meer loopen en had voortdurend verblindingen, slapen ging niet meer, sliep zij even in, dan werd de slaap nog door vreeselijke droomen gestoord Zij was wanhopig en dacht er niet meer bovenop te zullen komen. Toen raadde men haar de Pink Pillen aan; zij heeft ze genomen en zij hebben haar een nieuwe maag gegeven. Zij is thans in staat alles te eten, het voedsel versterkt haar lichaam, hare krachten zijn teruggekomen en zij heeft een uitstekenden eetlust De Pink Pillen zijn goed voor alle lichaams gestellen en genezen alle ziekten voortkomende uit de armte van het bloed, zwakte der zenuwen, d.w.z bloed armoede, zenuwzwakte, bleekzucht, neurasthenie, alge meene zwakte, maagkwalen, rheumatiek, schele hoofd pijn, zenuwpijnen, beupjicht, hartkloppingen, onregel matigheden en St.-Vitusdans, enz. Prijs f 1,75 de doos, f 9,- per 6 doozen. "Verkrijg baar bij Snabilé, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depot- bouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. de buitengewoon goedkoope uitgave van "Volledige tekst, zonder verkortingen, beste vertaling. Deze 20 flinke, mooi-uitgevoerde werken, zul len verschijnen bij inteekening: in 100 afleveringen van slechts 10 ct. per afl. in 20 deelen, in geïll. omslag it 50 ets. in 20 keurige prachtbanden tl 75 ct. per deel. Buiten inteekening kost ieder deel afzon derlijk 50 of 70 ct. Do le aflevering is ter inzage en mag wor den opengesneden. Het le deel is bereids verschenen en buiten inteekening verkrijgbaar gesteld a 75 ct. ingen. of t 1,gebonden.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 3