N°. 1897. Donderdag 16 November 1905. 19le Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor DEM J'urg 30 Ct». Franco per post door ge heel Nedebl' :t) 45 CtB. Naar Amebdca en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 unr op den dag der uitgave Pr\js der Advertentitn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Buno op Texel. INRICHTINGEN, welke GEVAAR, SCHADE of HINDER kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente TEXEL brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van PIETER BRÜIN Janszoon te den Burg alhier, om VERGUNNING tot oprichting eener bewaarplaats van petroleum op het perceel kadastraal bekend in Sectie D. No. 1597. Op Dinsdag, den 28 November 1905, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondoling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente konnis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Texel, den 14 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. P. HIDDINGH. TEXEL, 15 NOVEMBER 1905. Zondagavond had in het Logement „de Zwaan" de aangekondigde tooneeluitvoering plaats van de nieuw opgerichte Rederijkers kamer „Met zijn allen zijn wij een." Het programma vermelde voor den avond een tweetal blijspelen, een komische scène en een drietal voordrachten. Over de opkomst van belangstellenden konden de leden tevreden zijn. Wij hebben deze uitvoering niet bijgewoond en zouden dus gebruik moeten maken van de gegevens van derden, die niet altijd betrouwbaar genoeg blijken te zijn om er op in te gaan. Wij onthouden ons daarom van eenige beoordeeling. Eene zeer groote schare van belang stellenden was Maandagavond opgegaan naar het Hotel Texel, om getuige te zijn van don strijd welke dien avond aldaar zou plaats hebben. De door de propaganda-commissie van Texels Belang uitgeschreven wedstrijd in het reciteeren zou namelijk toen daar plaats hebben en zulk een strijd, zeker de eerste op ons eiland, wilde men bijwonen. Van heinde en ver was men er voornaar hier gekomen. Daar de Voorzitter van „Texels Belang" door droevige omstandighe den verhinderd was de vergadering bij te wonen, was de leiding opgedragen aan den Secretaris dier vereeniging, welke de verga dering opende met een welkom aan allen en mededeelde dat de Jury zou bestaan uit de heeren Schroder en Kuperus van den Burg, Heeroma uit Eierland en Van Zweden en den spreker zelf van Oosterend. Besloten was, dat eerst de afdeeling Ernst en daarna de afdeeling Luim zou volgen, terwijl door de verschillende deelneemers(ster) was geloot in welke volgorde deze zouden optre den. Voor elke afdeeling waren er 5, 1 die zich eerst had opgegeven voor de afdeeling ernst had zich namelijk later weder terug getrokken. Achtereenvolgens traden nu op In de afdeeling Ernst. 1 De heer Van der Lee uit den Helder, met „By 't Kerkportaal" door Van Beers. 2 De heer Recourt uit den Haag, met „Beeld van 't Verleden" door A. Belinfante Jr. 3 De heer De Jongh van Texel, met „Het Jurkje" door Wertheim. 3 De heer Van den Braber uit Bovenkarspel met „De Werkstaking" door Wertheim 5 Mej. Smit-Fermer van Haarlem met „Een fragment uit Multatuli's Vorstenschool" De prijzen, bestaande uiteen verguld zilve ren, een zilveren en een bronzen medaille, werden respectievelijk toegekend aan no. 3, 5 en 1. Na de pauze traden achtereenvolgens in de afdeeling „Luim" op 1 De heer Van Loo van Helder met „dr. C. K" deer Abr. de Winter (de voordrager deed dit in toepasselijk costuum en werd geaccompagneerd op de piano). 2 De heer De Jongh van Texel, met ,,'t Is erg met de meiden" door Laurillard. 3 De heer Van der Lee van Helder, met „Een Huiselijk Tooneeltje" door Laurillard. 4 De heer Van Dongen van Texel, met „Dood bedaard" door Laurillard. 5 Mej. Smit-Fermer van Haarlem met „Tante Waarschuwt" door Holtrop. De prijzen, eveneens bestaande uit 3 me dailles, als bij de afdeeling ernst werden res pectievelijk toegekend aan no. 5, 3 en 2. De jury-leden hadden zeker geen gemak kelijke taak en mogelijk zal het ook wel niet aan bedillers ontbreken, zeker mogen we echter zijn, dat zij hun taak zeer conscien- teus hebben opgevat en uitgevoerd. De medailles werden met een gepast woord aan de prijswinners en winsters uitgereikt door den edelachtb. heer burgemeester, eere voorzitter van Texels Belang Nadat nog de heer de Jongh een woord van dank had gebracht namens hen, die de prijzen hadden bohaald, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. - Op de Dinsdag gehouden markt (schei- markt), werden aangevoerd 3 paarden, 1 stier, 19 koeien, 8 kalveren, 2 nucht. Kalveren, 1 ram, 1 schaap, 6 schrammen, 98 biggen. De prijzen waren paarden f 75 a f 85 stier f 85; Koeien f 75 a f 135; Kalveren f 35 a 45; n. Kalv. f 15 a 16; Ram f 30; Schaap f 22 Schrammen f 13 a 14Biggen f 6,50 a f 12,50. De handel was matig. - De verkiezing van drie Hoofd-Ingelanden voor het bestuur van het Waterschap de 30 gem. polders, gisteren gehouden, had den volgenden uitslag: Voor de verkiezing periodieke aftreding, (twee leden), waren uitgebracht 429 geldige stemmen; daarvan bekwamen de Heeren H. J. Keijser 386 stemmen P. J. Witte 198 Jb. Az. Eelman 194 Gekozen de heer H. J. Keijser; herstemming tusschen de heeren P. J. Witte en J. AEelman. Voor de verkiezing, tusschentijds ontstane vacature, waren uitgebracht 417 geldige stemmen; daarvan verkregen de Heeren C. C. Backer 159 stemmen D. Jb. Bruin 141 Jb. Jb. Bakker 77 Herstemming alzoo tusschen de Heeren C. C. Backer en D. Jb. Bruin. - Van 18 Oct tot en met 13 Nov. zijn van hier verzonden: 14 koeien, 6 kalveren, 20 lammeren, 6 schapen, 11 paarden en 38 varkens. Van de Alkmaarsche markt, den eersten Maandag van Nov. gehouden, werden hier aangevoerd 79 stuks jong rundvee. De Cocksdorp, 18 Nov. Een vreemd ver schijnsel werd in de vorige week waargenomen door de drie opvarenden van een vaartuig van De Cocksdorp. Terwijl dit in een dikken mist en met weinig wind in het Foksdiep voer, sche n het of het zou zinken, daar het voorste gedeelte merkelijk omhoog en het achtereind omlaag ging. De schipper stellig meenende, dat zijn schip zwaar lek was geworden, keek in het ruim, doch ontdekte niet het minste water. Intusschen zakte het vooreind weer langzaam en was men overtuigd, dat er hoe genaamd geen gevaar was geweest. Men vermoedt, dat dit verschijnsel is ontstaan door straalbreking, tengevolge van den zwaren mist. Oudeschild, 14 Nov. Nabij de haven is hier aangedreven een gedeelte van een zwartgeverfd naambord, waarop met witte letters staat: „cobina Rotterdam." Vermoed wordt, dat dit naambordje af komstig is van een benoorden Enkhuizen verongelukte tjalk, die met peën was beladen. Oosterend, 14 Nov. De Vereeniging „Nut en Genoegen" hield Zaterdagavond j.l. hare eerste gewone vergadering in dit seizoen. Bij de opening herinnerde de Voorzitter er aan, dat „Nut en Genoegen" op dien dag juist 43 jaren oud was en riep de niet talrijk opgekomenen het welkom toe. Nadat besloten was om boeken uit de bi bliotheek te ruilen met boeken van „De Lees kring" te Oudeschild, trad voor de vergade ring op de heer L. J. Kikkert, van den Burg, die als lezing gaf „Een Advertentieblad" van Dr. Laurillard, waarnaar met aandacht en genoegen geluisterd werd. De Voorzitter gaf als eerste bydrage Peter Goud, feuilleton uit het Zondagsblad yan het Nieuws van den Dag. De heer L. J. Kikkert droeg verder op ver dienstelijke wijze voor Een probaat middel, door J. v. Maurik Echo, en Woordverande ring, beiden van Dr. Laurillarden nog een drietal kleine stukjes, getiteld Hondenlast, Een stuk Nicht, en Geen Gevaar, terwijl de heer J. C. Bakker ten beste gaf Oom en Neef, van W. J. van Zeggelen. Het een en ander bood wel afwisseling en bezorgde den aanwezigen een nuttigen en genoegelijken avond. Met dank aan sprekers en hoorders en met een „tot weerziens" in de volgende bijeen komst werd de vergadering gesloten. Waal, 14 Nov. Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer Th. de Jongh, thans onderwijzer te Poortvliet, staat op de voordracht voor onder wijzer met verplichte Hoofdacte aan de O. L. School te Arnemuiden. Vlieland. Door de stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gem. alhier werden herkozen als notabelen, de heeren D. Smit en S. W. Dekker. Met algemeene stemmen werd door de notabelen herkozen als kerkvoogd, de heer E. Meijer. Daar is weer misbruik van gemaakt Met „kindervoeding" is men te Amsterdam op weg om te komen waar men wezen wil en moet. Sedert lang hadden velen er zich over geërgerd, dat „mama" met glacé handschoe nen liep, met een parasol en een hoed met veeren, terwijl zoon niet naar school kon gaan, omdat hij geen schoenen had 1 Anderen meenden, dat een man met klein gezin en vast werk zelf „voeding" voor zijn kinderen moest hebben. Een en ander is oorzaak, dat door leden der vereeniging een streng onderzoek is ingesteld, tengevolge waarvan zeer vele kinderen niet meer worden toegelaten. Er waren er van vaders die f 20 in de week verdienen („A v d p.") Naar men meldt, zou met ingang van 1 Januari aan de soldaten-menages van het leger margarine worden verstrekt in plaats van natuurboter. TEXELSCHE COUKANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1