SPOORBOEKJES Buitenland. M arktberichten. Pre d i k b e u r ten, ADVERTENTIËN. Heden gearriveerd Voorslag Cijnzaadkoeken 100 JC. netto f $,75. R P. KEIJSER Cz. Burg. Zaterdagavond werd de Spoorbrug (Hem- brug) aangevaren door een Stoomtrawler, juist op het oogenblik dat een goederentrein de brug passeerde. De uitweiking van den schok was geweldig, acht wagens geraakten op hetzelfde oogenblik uit het spoor en werden de een meer, de ander minder beschadigd, van verscheidene wagens waren de assen en veeren gebroken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, de materieele schade wordt begroot op 1 15.000. Het personenverkeer ondervond nog al eenige vertraging. Installatie Staatscommissie Grondwets herziening. Bij de installatie der Staatscommissie voor Grondwetsherziening te 's Gravenhage heeft Vijrdagmiddag de Minister van Binnenl. Zaken een toespraak gehouden, waarin hij verklaarde, dat de regeering de toestemming der leden om in de Staatscommisie zitting te nemen niet opvat als een bewijs dat zij zich bij voorbaat vereenigt, met de door de regeering voorgenomen wijziging van kiesbevoegdheid waaromtrent de regeering reeds voorstellen voorbereidt. Het mandaat der commisie strekt zich alleen uit tot het onderzoek van de wensche- lijkheid van veiandering der Grondwetsarti kelen over kiesbevoegdheid, in den zin van volledige vrijheid van d9n gewonen wetgever. Al wenscht de regeering het verder terrein van het onderzoek der commissie niet af te bakenen, toch verwacht zij, dat de beraad slagingen en voorstellen der commissie hoofd zakelijk zullen bepaald zijn tot de Eerste Kamer, de vereischten tot benoembaarheid harer leden, het kiesrecht voor de Eerste Kamer, ontbindbaarheid der Provinciale Staten en al dan niet toekennen van recht van amendement aan de Eerste Kamer. Verder evenredige vertegenwoordiging, ver deeling van het rijk in kiesdistricten, zit tingsduur der leden van Staten - Generaal, schadeloosstelling der leden van de Staten- Generaal en vereeniging van het lidmaatschap van een der Kamers met andere ambten of bedieningen. De regeering dringt ten slotte op bespoe diging van den arbeid der commissie aan. Stroopen op groote schaal. Niettegenstaande voortdurend een aanzien lijke politiemacht op de been is ter beteugeling van de strooperij op wild en schadelijk gedierte, door middel van kunstlicht en wildstrikken, komen de stroopers als paddestoelen uit den grond. Van Zaterdag- op Zondagnacht was bet dan ook bepaald meer dan erg zoo wordt uit Bloemendaal geschreven en kwam de politie handen te kort, op verschil lende plaatsen vertoonde zich de lichtbak en overal in den omtrek knalden de schoten der stroopers, wat tengevolge had dat op verschillende plaatsen arrestaties door de jachtopzieners en veldwachters werden gedaan. Twee Amsterdammers, die Zaterdagnacht ook eens voor liefhebberij met den lichtbak in de duinen om Haarlem gingen stroopen, hadden buiten den waard gerekend, want nauwelijks hiermede bezig zijnde, werden zi betrapt, maar wisten zich door de vlucht te redden met achterlating van den lichtbaken het geweer, welke zij op hun vlucht weg wierpen. Het is voor de veldwachters en jachtop zieners een onrustbarende tijd 1 Dat kan interessant worden! Sinds geruimen tijd is de Rechercheurs- Vereeniging te Amsterdam bezig met plannen omtrent de oprichting van een politiemuseum, waar allerhande inbrekerswerktuigen, in beslag genomen goederen, fotografieën van misdadigers enz. zouden kunnen worden bewaard. De hoofdcommissaris van politie en de of ficier van justitie hebben niet alleen bun adhaesie met het streven der vereeniging betuigd, doch ook medewerking toegezegd. Het ligt in het plan van den hoofdcommis saris, om een kamer van het nieuw te bouwen politiebureau aan den Overtoom voor dat doel beschikbaar te stellen en in te richten. 't Is te probeeren. Wanneer men by het schoonmaken van uien een stuk rauwe aardappel op de punt van het mes steekt, voorkomt men daardoor het hinderlijke tranen der oogen. Een nieuw kraaiensoort heeft zich sedert eenige jaren in de bosschen in Zuid-Oost Friesland gevestigd. Deze vogels zijn zwart van kleur en hebben gele bekken. Do land bouwers zjjn met deze dieren alies behalve ingenomen, vooral nu zy zich zóó snel ver menigvuldigen, dat hun aantal bedenkelijk hoog begint te worden. Aan de pas bezaaide rogge-akkers doen ze nog al wat kwaad. Hoewel de boeren in de Krimpenerwaard dezen herfst hun vee zeer vroeg hebben moeten stallen, wat natuurlijk zeer nadeelig is, zoo hebben zij overigens alle reden tot tevredenheid. De zuivel toch staat hoog in prijs en die uit de Krimpenerwaard is altijd zeer gezocht. Voor de koeien wordt goed geld besteed, terwijl de varkens in geen jaren zoo duur zijn geweest als thans en er worden daar heel veel varkens gehouden. Dan laat de gezondheidstoestand van het vee niets te wenschen over. Onkruid vergaat niet! Een dienstbode te Amsterdam had uit 't huis waar zij diende, bij haar vertrek een 13 tal ringen met diamanten gestolen. Op vermoeden deed de bestolene aan gifte bij de politie, die alsnu een onderzoek instelde ten huize der voormalige dienstbode en wer kelijk het vermiste vond, In haar wanhoop sprong de vrouw uit het raam eener derde verdieping docb kwam er zonder letsel af. Uit Frederiksoord schrijft men: Eenige Belgische jachtliefhebbers, die in deze omstreken een uitgestrekt jachtveld hebben gehuurd, zijn weder gearriveerd om een ware slachting aan te richten onder het wild, dat daar ruimschoots aanwezig is. Met een 7-tal geweren en met behulp van een 30 tal drijvers hebben deze echte Nimrods in drie dagen niet minder dan 180 stuks wild bemachtigd. De jagers keeren des avonds natuurlijk zeer voldaan hniswaartsook de boeren vinden prettig, dat menig langoor onschadelijk wordt gemaakt Plukken maar 1 Door Burg. en Weth. van Maastricht is een verzoek aan de regeering gericht om de wetten op de Bedrijfs- en de Vermogensbe lastingen in dien zin te wijzigen, dat daar door gemeente opcenten op die belastingen kunnen worden geheven. Daar zijn de jongens knap genoeg. Te Haarlemmermeer, met 11 openbare lagere scholen, heeft zich geen leerling aan gemeld voor het ontvangen van herhalings- onderwijs. Kleine oorzaken De echtgenoote van den arbeider D. K., te Termunterzijl, verwondde zich aan de hand met een breinaald en is aan de gevolgen overleden. Negers, die blank willen worden. Sedert eenigen tijd wist de „sherif" van Macon in Missouri geen raad met de menigte overtredingen en wandaden der zwarte be volking aldaar, met opzet gepleegd om in de gevangenis te komen, niet dewijl de gevan genen het er zoo aangenaam hebben, want het is er bijzonder vochtig en kil, maar om dat de negers het in hun hoofd gekregen hebben, dat zij er blank kunnen worden. Ten slotte is de rechter het spel moede geworden en weigert hij den schuldigen het voorrecht eener veroordeeling. De gevangenis is geen badhuis, voegt hij hun toe. Goed op dé hoogte. De „Globe", een Engelsch blad, wil de Engelsche werkloozen aan werk helpen door zeeweringen te doen aanleggen op plaatsen langs de kust, waar de zee het land „weg- knaagt", zooals in Holland het geval is, waar een zeewering langs de geheele Nederlandsche kust loopt. Zoo deelt het blad ook aan zijn lezers die het misschien nog niet mochten weten, mede dat de Zuiderzee voor 't grootste gedeelte reeds is droogge maakt de kosten die hiervoor benoodigd zijn geweest, zijn na 10 jaren goedgemaakt en nu zal men het nog niet droog gemaakte gedeelte dezelfde bewerking doen ondergaan. Het bezit van fantasie is toch een nuttig ding. ('urinerend, 14 Nov. Aangevoerd 713 Run deren en 8 Stieren. 127 vette Kalveren 75 95 et. per KG., 195 nueht. Kalveren f 10 A f 23 p. stuk, 251 vette Varkens 49 k 53 et. por KG. 27 magere Var kens f 16 k 20, p. st. 198 Biggen 18 if 12 p. st.; 1551 Schapen f22 a f 33 180 Lammeren f 15 a f 24, Kip-Eieren f7,50 i 1 8,50 per 100 st. Vette Koeien, 60 a 74 prijsh. h. vlug. Gelde Kooien, prijsh. handel stug. Melkkoeien, 1. prijs handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Vette Schapen prijsh. h. stug. Lammeren, prijsh. handel stug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. stug. Vette Varkens, prijsh. h. matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Amsterdam, 13 Nov. Aangevoerd 249 Run deren, le kwal. 74 k 77 et., 2de kwal. f 0.70 f 0.73, 3do kwal. 64 a c. perK. G. 45 Melk en Kalfkoeien f 125 f 250, 0 Graskalveren af 4 Schapen 1 kt 40 N uchtere Kalveren f 8,k 116, Lammeren f 530 vette Varkens 52 a 54 et. per K. G, Woensdag 15 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. Zondag 19 November 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. C. Met. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. (Bediening H. Avondmaal.) Oosterend. Voorm. 10 uur Cand. Feenstra, van Koudum. '8 Av. half 7 uur Cand. Feenstra. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oostermd. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Dm Hoorn, 's Av. 7 nar de hr. Scherpenhuyzen. Prop. te Haarlem. Woenpdag 15 Nov. Bijbellezing in de Herv. Kerk aan Den Hoorn. Getrouwd: RE IJ ER S. SMIT JOHANNA H. VERBERNE. die, mede namens wederzijdsche familie hunrn n hartelyken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 15 Nov. 1905. Heden overleed onze geliefde Vader' Behuwd - en Grootvader, JAN SA LM Jbz. bijna 90 jaar oud. Uit aller naam, Jb. SALM Jnz. Oosterend Texel, 12 Noy. 1905. Algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, na een smartelijk lijden, mijne geliefde Echtgenoote JANNETJE METS, in den ouderdom van 28 jareD. A. C. RAB Texel, den 12 November 1905. Heden overleed plotseling onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd-en Grootvader in den ouderdom van ruim 70 jaar. Uit aller naam, Wed D. A. DE RUIJTER. Burg, Texel, 12 Nov. 1905. DANKBETUIGING. De ondergeteekenden betuigen, mede namens hunne kinderen, bannen hartelyken dank voor de vele en bizondere blijkon van belangstelling bij hun vijftig jarig huwelijk ondervonden. P. KUIPER en Echtgenoote. Oosterend Texel. Voor de vele en innige bewijzen van deel neming bij het overlijden, en teraardebe stelling van onze innig geliefde Echtgenoote en Moeder bewezen, betuigen wij onzen hartelyken dank. In 't bizorder aan den WelEerw. Heer Ds. Smits voor zijne troostvolle woorden tot ons gesproken, en verder aan Heeren Dragers en Kleedoplegsters voor de laatste eer aan onze geliefde doode bewezeD. (Jit aller naam J. PLAATSMAN. Waal 15 November 1905. Schip «Dolfijn» van Hamburg met - - WINTERDIENST, - - met tarieven, zijn verkrijgbaar a 10 cent in Bockhandel Parkstraat. EN

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2