N° 1898. Zondag 19 November 1905 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Enveloppen, Schrijfpapier. Kantoor- en Winkelboeken INKTEN. Portret-Albums. - Postpapier. - Fantasiekaar ten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. Dit blad TerschQnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bdrs op Texel. PENNEN. Poesie- Albums. - Potlooden. - Ansichtkaar en LEIEN. Inpakpapie: enz {(parkstraat. J GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 'sleutel, ge vonden in de Weverstraat, 1 band van een boezel, gevonden in den Binnenburg. TEXEL, 18 NOVEMBER 1905. Een paviljoen op duin, aan de Koog. De zomer is voorbij, de herfst doet ons gevoelen het onaangename van wind en regen, de winter kondigt zich alreeds aan door eenig vriezend weder en wat daar verder aan verbonden is. Die wintertijd, is de rusttijd voor veld en akker, de tijd om krachten te vergaren voor de straks wederkeerende lente. Gaat het zoo in de natuur, ook in de menschenwereld maakt men zich in den wintertijd sterk, ontwerpt men plannen, om straks, als de dagen weder beginnen te lengen, dezelve ten uitvoer te brengen. Onder het vele wat wellicht voor dien tyd aan de orde zal zijn, noemen wij de daar- stelling van een paviljoen op de duinen aan het Noordzeestrand bij de Koog. Wij hadden het voorrecht eene teekening van dat paviljoen te mogen zien en moeten erkennen dat deze er zeer aanlokkelijk uitzag. Een paviljoen, als hier bedoeld, dat eene aangename gelegenheid zal bieden om eens rustig neer te zitten na eene wandeling door duinen en langs strand, vanwaar men een eenig schoon uitzicht zal hebben over zee en laud, is zeker geen weeldeartikel, doch zal voldoen aan eene behoefte, zoowel voor den vreemdeling die eenigen tijd ons eiland bezoekt, als voor den ingezetene die een gepast genoegen zich wil verschaffen door een dagje aan het strand te zijn. Wij juichen daarom het ontworpen plan zeer toe, eu wanneer dan daaraan wordt toegevoegd eene billijke gelegenheid om per as .daarheen te gaan, voor hen die niet aan eene wandeling de voorkeur geven, dan dunkt ons dat in het volgende zomerjaargetijde een druk bezoek aan het Noordzeestrand en het daar opgetrokken Paviljoen niet zal achter wege blijven. Aan den heer J. Flens zullen wij de uit voering van dit plannetje hebben te danken. Van de Waal wordt ons het volgende bericht gezonden „De Ond. Vereeniging tot inkoop van Vee voeder heeft onlangs hare najaarslevering gehad van murwe Ljjnzaadkoeken, waarvan een monster werd opgezonden naar het Rijks landbouwproefstation te Hoorn. De uitslag van dat onderzoek was als volgt: eiwit 31.7"/»vet 12.2°/ovocht 12.0% en zuiverheid voldoende. Volgens de bepa ling van het Rijkslandbouwproefstation, is er ruimschoots aan de garantie voldaan. Waal, 16 Nov. De eerste leesavond van het Plaatselijk Nut was druk bezochtvooral de jonge leden waren met hunne dames present. Na opening der vergadering door den Voor zitter (den Heer De Jongb) trad deze als Spreker op en gaf achtereenvolgens als lezing „Sportnamen" en als bijdragen „Een Scheer- avontuur"; „Ik heb een blauwtje geloopen" en „De Suikertante." Daar lezing en voordrachten alle van komi- schen aard waren, vermaakten de aauwezigen zich best. De volgende leesavond zal plaats hebben in Decemberals spreker zal dan optreden de Heer J. Daalder Dz. van Oosterend. Oüdeschild, 17 Nov. In plaats van den heer J. K. G. Muller, die eerlang de gemeente verlaat, is tot notabel gekozen de heer C. C. de Wijn Sr. - De garnalenvisscherij levert op dit oogen- blik een ruime vangst op. De verzending geschiedt naar Parijs. Wegens de prijs is nog niets bekend, doch de verwachtingen zijn niet hoog gespannen. Sommige schuiten zijn nog bezig met het korren van oesters. Oosterend, 17 Nov. De Heer C. Brouwer, te Oost, is beëedigd tot onbezoldigd Rijks- Veldwachter met liet oog op de bewaking der oestervelden bij Oost, waarvoor het terrein onlangs door den Staat van het vrije gebruik is onttrokken. De Noordzeevisschers zijn de geheele week niet uitgezeild, 't Weer was wel niet zoo erg kwaad, maar bij de kust is niets te vangen, en voor een verren aftocht waren de barometerstanden en de luchtgesteldheid te onbevredigend. De Cocksdorp, 16 Nov. Hedenmorgen ten zes uren werd door de kustwacht van Eier- land waargenomen, dat er in de Eierlandsche gronden een schip in gevaar verkeerde, het geen werd afgeleid uit de takelvuren. Toen de dag aanbrak was niets meer van een schip te zien. Later vernam men, dat het de Eng. stoomboot was die verleden week hier ook in de gronden verzeild geraakte. Vlieland 17 Nov. Gisterenavond had in hötel Meijer de eerste algemeene vergadering plaats van Nut en Genoegen. Een zeer talrijk publiek vulde de zaal. Nadat de heer van Rossum de bijeenkomst geopend had, trad hij zelf als spreker op met eene beschouwing van Laurillard over „Drooraen." De heeren .T. Smit %n G. Donia zorgden op zeer verdienstelijke wijze voor de bijdragen. Na sluiting werd er gedanst, de gebruikelijke harmonica vervangen door hoornmuziek. Het aantal leden is gestegen tot 80, een bewijs van bloei der vereeniging. Ook al een staking. De geneeskundigen te Maastricht, belast met de armenpraktijk aldaar, hebben allen hun ontslag bij den Raad ingediend, naar aanleiding van aanmerkingen door eenige raadsleden gemaakt op de uitoefening van hun practijk bij de armen. Men meldt uit Leiden Ongeveer een halfuur ten oosten dezer ge meente, onder Zoeterwoude, ten zuiden van het water de Zwiet, stond reeds voor 1400 het huis te Zwieten, van een adellijk geslacht van dien naam. Dit huis met 25 H.A laud heeft ook toebehoord aan Frank vau Borselen, Graaf van Oostervant, en aan Lamoraal van Egmond. In het begin der 18de eeuw kwam het in bezit van mr. Gerard Bicker van Z»vieten, baanderheer der hooge Heerlijkheid Kessel, Raad der stad Amsterdam, die het huis, dat veel geleden had tijdens de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten en later bij het beleg van Leiden, naar de eischen des tijds liet verbouwen. Het hoett echter den revolutie- storm niet kunnen weerstaan en werd in 1800 gesloopt. Thans herinnert een groote vijver midden in een stuk weiland nog aan deze middeleeuwsche Heerlijkheid. De legende loopt echter in de gemeente Zoeterwoude dat deze vijver toegang geeft tot oen onderaardscben kelder en dit laatste denkt men er licht bij dat deze kelder schatten bevat. Welnu, eenige werklieden hobben verlof van don eigenaar gevraagd den vijver te mogen leegpompen en zijn daar mede nu reeds een week dag en nacht bezig, onder toeloop van vele nieuwsgierigen. Over een week hoopt men er mee klaar te zijn. Boer en werklieden zullen de schatten samen deelen. Om op te letten. In de Staatscourant komt bet volgende voor: De directeur - generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemeene kennis Bij gelegenheid van het aanstaande Sint- Nicolaasfeest wordt de vergunniüg, om meer dere pakketten aan hetzelfde adres van slechts ééne adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den üjd van 2 tot en met 7 December inge trokken, en zal derhalve, bij elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket, eene adreskaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van eene goede overkomst van de pakketten aanbevolen: le. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op af doende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zijn 2e. zon mogelijk de adressen op den omslag van de pakketten te schrijven, en waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer ge9n vrees behoeft te bestaan Be. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. Werkstaking aan boord. Uit den Helder schrijft men aan „Hst Volk" Aan boord van het oorlogschip „Wilh9lmina" was Dinsdagmiddag met schaften eten te kort. Aan een bak hadden zeven man zelfs niets gehad. Het grootste deel der equipage reclameerde, doch hoorde van die reclame niets, en kregen er ook niet door te eten. Om 1 uur met baksgewijs werd weder- gereclameerd, en die tweede reclame officieel doorgezonden. Echter, toen er gefloten werd „aan het werk," waren er tien man die bleven staan en eerst vroegen te eten, en zeiden anders niet aan het werk te kunnen gaan. Het resultaat was, dat die tien mau (dus de anderen niet) dadelijk brood kregen, terwijl er aardappelen en groenten apart voor hen werd ingekocht, die zij 's avonds te 5 uur konden nuttigen. Zeker een vreemde geschiedenis. Afschuwelijk Donderdagavond ongeveer halfzes schelde een jonge man aan een huis in de Constantijn Huygensstraat te Amsterdam aan, om zijn meisje dat daar diende te spreken. Mevrouw deed zelf open, en zei, niet te willen hebben, dat hij aan haar huis kwam voor de dienstbode. Toch stond de jonge man er op, het meisje, al was het dan maar een oogenblikje, te spreken. Toen de dienst bode buiten kwam, wierp hij haar een bus vitriool in het gezicht en maakte zich uit de voeten. Het meisje werd terstond naar het Wil- helminagasthuis vervoerd en daar opgenomen maar zij zal vermoedelijk voor haar leven ongelukkig zijn. Haar oogen zullen nl. wel voor goed onbruikbaar zijn. Van den dader geen spoor. („Stand.") Een helder hoofdje. Bij een bezoek van een schoolopziener op een der dorpen in de provincie Groningen vraagt de schoolopziener aan een onderwijze res Wijs me eens een helder kereltje." Toen de knaap aangewezen was, vraagt hem de schoolopziener een getal op te geven. Het broekje noemt 45, maar de schoolopziener schrijft 54het jongetje durfde uiet zeggen, dat 't fout was. Voor den) tweeden keer noemde hij 21, en de schoolopziener schreef 12. Nog geen aanmerking, maar bij den derden keer noemde bij 33 en zei: „Dat lap je me nu niet meer. Door het hoofdbestuur van den „Bond voor Staatspensionneering" is een manifest verspreid, waarin het doel van den Bond uit eengezet en een middel aan de hand gedaan wordt om aan de millioenen te komen die het den Staat zou kosten, indien ieder, die den 65 jarigen leeftijd bereikt heeft, een pen sioen van f 3 per week zou worden uitgekeerd. „E9n pensioen", aldus het manifest-, „waar van niemand zal buitengesloten zijn, kost vele millioenen; als we aanoemeD, dat elk mensch van 65 jaar en ouder zou ontvangen f3,- per week, werd 't een totaal bedrag van 43millioen gulden per jaar. „Maar die 48 millioen gulden jagen ons geen vrees aan, en dat niet, omdat wij dat bedrag niet groot, kolossaal groot vinden, maar een voudig, omdat dat bedrag voor het grootste ge deelte aanwezig is. „Al die oude menschen leven nu ook, en dat leven, een aaneenschakeling van verdriet en bedelarij, kost immers ook niet te bereke nen millioenen. Immers", lezen wij verder in dat ma nifest, „in allerlei vorm wordt voor ouder domsverzorging een belasting geheven men denke maar aan wat vereischt wordt door de burgerlijke en kerkelijke armbesturen, de gestichten voor oude lieden, aan wat in stilte wordt gedaan, en vooral aan de zware offers, door kinderen gebracht, om in het onderhoud van een vader of moeder, soms van beiden te voorzien. Bovendien telle men daarbij het bedrag, dat jaarlijks noodig is voor arme ouden, die thans in bedelaarskoloniëa onderhouden worden, of wel in de gevangenis op algemeene kosten leven. En nu willen wij, dat de regeering in dezen regelend ingrijpt, niet langer di6 belasting voor het levensonderhoud der ouden van dagen zij 't dan ook een vrijwillige belasting—doet drukken op één gedeelte van het Nederland- sche volk, maar hieraan laat betalen alle Nederlanders naar vermogen, naar draagkracht zooals dat geschiedt voor alles wat door den, Staat wordt in 't leven geroepen of in stand gehouden. De regeering scheppe dus slechts orde waar wanorde heerscht Ten slotte roept het manifest allen op, om mede te strijden voor het „recht op ouder domspensioen voor allen, gedragen naar draag kracht door allen. Het Secretariaat van den Bond is gevestigd bij A. Voorbrood, te Arnhem. De Commissie voor Grondwetsherziening. Men meldt uit Den Haag Men verwacht dat d9 Staatscommissie voor de Grondwetsherziening binnen het jaar met haar taak gereed zal kunnen zijn. Behoudens onvoprziene omstandigheden zal het rapport der Commissie aan H. M. de Koningin reeds tegen September van het volgend jaar kunnen worden uitgebracht. Een wetsontwerp is ingediend, ten einde den tekst van verschillende wetten, waarin gesproken wordt van iemands „vader, voogd, curator", enz., in overstemming te brengen met de invoering der Kinderwetten, die immers de bevoegdheid van dezen en vooral ook die der moeder hebben gewijzigd. In hetzelfde ontwerp wordt de wijziging van de ouderlijke macht toegepast op enkele bepalingen van de militiewet Ten opzichte van de strafbaarheid van jeugdige, die in dieDst zijn, wordt bepaald, dat deze buiten de nieuwe strafwetartikelen zullen vallen, omdat naar de regeering in de memorie van toelichting zegt de invoering van het militair strafrecht toch spoedig is te wachten en daarbj wel de noodige voor stellen zullen worden gedaan, de humanitaire bepalingen ten opzichte van burgerlijke jeug dige delinquenten, thans geldende, ook op militaire toepasselijk te maken. ■boekhandels PARKSTRAAT. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsh 1'uro 30 Ct». Franco per post door ge heel Nh>bbl'.:t> 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto'a. Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BOEKHANDELg

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1