N°. 1899. Donderdag 23 November 1905 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Sit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. TEXEL, 22 NOVEMBER 1905. De gymnastiekvereniging „Sparta" gat Zaterdag in „Hotel Texel" hare eerste open bare uitvoering gedurende dit winterseizoen, en zooals wij dit bij dergelijke gelegenheden gewoon zijn, aan belangstelling ontbrak het haar in geene deele, de zaal was dicht bezet en zij die verzuimd hadden vooraf plaats te bespreken, moesten zich tevreden stellen met de betrekkelijk weinige zitplaatsen, welke geheel achter in de zaal nog overbleven. Als No. 1 van 't programma werd vermeld „Opening". Alle werkende leden, zoowel die der hoofdafdeeling als de jongeren, plaatsten zich, na eerst het tooneel rond te zijn ge marcheerd, hij den achterwand en de beide zijwanden, waarna de voorz. de vergadering opende met eene redevoering, waarin spr. allen welkom heette, in 't bijzonder de wer kende leden met hun wakkeren directeur, die niet alleen het hoofd, doch ook de ziel der vereeniging mocht wordon genoemd, ook den EdelAchtb. Heer Burgemeester, die wel zoo goed had willen zijn het eere-voorzitter- schap der vereeniging te aanvaarden, werd welkom geheeten. Spr. noemt het een ver blijdend teeken, dat het doel der vereeniging hoe langer hoe meer wordt gewaardeerd, getuige ook de groote opkomst van belang stellenden, waaronder er zelfs, die daarvoor van elders hierheen kwamen. Van alle tak ken van sport, vervolgt spr. is zeker wel de gymnastiek de nuttigste en meest doeltref fende en ieder kan er aan meedoen. Dank zij den ijver van den directeur werden er sedert de laatste uitvoering nog 2 nieuwe afdeelingen, en wel voor meisjes, aan toege- gevoegd, zoodat nu het aantal werkende leden reeds meer dan 100 bedraagt. Dat aantal, zegt spr., moet nog veel grooter worden, want nog niet ieder is van het groote nut geheel doordrongen, en zeker zou het zeer gewenscht zijn, indien ieder bij de wet ver plicht werd er aan deel te nemen. Eerst dan zal onze vereeniging haar naam „Sparta" met recht dragen Wij moeten weer gaan voldoen aan de natuurwetten, dat is het reddings serum Nadat nog door den spreker was verzocht, om niet na elke oefening afzonderlijk, doch, als men dat noodig oordeelde, alleen na afloop van een nummer van het programma te applaudisseeren, en nadat tevens was verzocht gedurende de uitvoering niet te gaan staan omdat daardoor de achteraanzittenden ver hinderd werden te zien wat er voorviel, was punt 1 van 't programma afgeloopen. Over de uitvoering zelf raeenen wij kort te moeten zijn, allen deden hun best en het geheel gaf het bewijs dat de leiding in uit stekende handen is. Vooral de Nos. 2, 7 en 8 vielen ongetwijfeld in 't bijzonder in den smaak van de talrijk opgekomenen, .jammer, dat zij die wat achter aan in den -zaal een plaats hadden gevonden, niet allen eyen goed konden zien. Vooral bij zulke uitvoeringen word door menigeen den wensch geuit, dat de zitplaatsen zoo zouden kunnen worden gemaakt, dat ieder beter kon zien, door ze nl. amphithéaters gewijze te plaatsen, maar de kosten van aanleg zouden zeker nog al boteekenend zijn en mogelijk zijn daaraan verder nog wel andere bezwaren verbonden. Ook het geven van 2 eenzelfde uitvoeringen, 1 meer speciaal voor de ouders en familieleden der gymnasten, en 1 gevolgd door bal voor hen, die meenen dat zulk een uitvoering beslist door een bal moet worden gevolgd, zou mogelijk nog eenige bezwaren medebrengen, misschien ook wel van over wegenden aard; de kans, dat men beter alles ou kuunen zien zou zeker daardoor evenwel stijgen en de opmerking „mijnheer de Voor zitter, we kunnen hier achteraan niets zien." zooals thans, door een der bezoekers werd geuit, zou zeker niet behoeven te worden gehoord Een groot aantal der opgekomenen, vooral de jongeren bleven na afloop nog eenige uren in de zaal bijeen om te profiteeren van het bal. Maandag werd de herstemming gehou den voor Hoofdingelanden der 30 gem. polders. Voor de herstemming tusschen de Heeren P. J. Witte en Jb. Az Eelman, waren uit gebracht 447 geldige stemmen, waarvan de heer Witte 266, de heer Eelman 181 stem men bekwam, zoodat eerstgenoemde werd gekozen. Voor de herstemming tusschen de Heeren C. C. Backer en D. J. Bruin, waren uitge bracht 445 stemmen; hiervan bekwam de J heer Backer 183, de heer Bruin 262 stemmen, zoodat de laatste werd gekozen De Cocksdokp, 20 Nov. Als leden van het kiescollege der Nederd. Herv. Gemeente al hier werden herkozen de heeren T. Buijsen W. List. Verder werden als zoodanig ver kozen de heeren D. C. Dros, K. v. d. Kooij en A. C. Toet. Als notabelen werden herkozen de heeren B. Dros Pz. en W. List. Uit de „Laura" zijn thans geborgen 550 wagenvrachten hout, ongeveer 7a der lading. Bij gunstig weder denkt men het schip over drie weken leeg te hebben. Oüdeschild, 22 Nov. De sociëteit „Neptu- nus" alhier, tevens het dorpsnut, herdacht gisteren door 't houden eener feestelijke bijeenkomst in de „Zeven Provinciën," het 45-jarig bestaan. Een der oprichters, de oude heer H. Dito, was ook tegenwoordig. De vice-voorzitter, de heer C. C. Backer, leidde de vergadering. De Heer Muller, eerelid, hield een korte feestrede. Eenige dames en heeren van den Burg gaven eenige comische voordrachten ten beste en hadden daarmee veel succes. De werkzaamheden werden afgewisseld door t zingen van feestliederen. Een uitvoeriger ver slag der feestelijkheden volgt in het nummer van Zaterdag. Den Hooen. Maandagavond is in eene broeder- en zustervertoeving tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier beroepen, de hr. Scherpenhuijzen, proponent te Haarlem. Door W. Kok is eene witte duif opge vangen, die op den rechtervleugel gemeikt was No. 66 -f- 55 en op den linkervleugel E. Vlieland, 18 Nov. Door stemgerechtigden der Ned. Herv. Gem. alhier zijn tot leden van het kiescollege herkozen, de heeren Joh. de Lange, J. J. Zeijlemaker en K. Visser. Gekozen de heer J. Meijer Jnz. Door het Kiescollege is tot predikant beroepen de heer H. G. van Wijngaarden, candidaat t/d H. D. te Utrecht. Tot ouderlingen zijn herkozen de heeren G. van Westen en C. den Hartog. Tot diakenen zijn herkozen de heeren K. Bakker Rzn. en H. Meijer Jnz. Gekozen de heer C. Cupido. Zeker mag als een zeldzaamheid worden gemeld, dat de 11 mannelijke personen van de familie Bestman te Herkingen vrijgeloot zijn voor de Nationale Militie. Onder hen bevinden zich een vijftal per sonen uit ééu gezin, n. 1. de vijf zonen van den heer J. Bestman. Hadden ze allen ook spekspannekoeken gegeten OntheffiDg of ontzetting van de ouder lijke macht, tengevolge de Kinderwetten. Wie ontheven of ontzet is van de ouder lijke macht, wordt daardoor niet ontslagen van de kosten der opvoeding. De wet draagt den kantonrechter op, na den persoon zelf en de verwanten gehoord, althans opgeroepen te hebben, het bedrag te bepalen, dat daartoe aan den Voogdijraad moet worden uitgekeerd, wekelijks, maande lijks of driemaandelijks. Naar gelang van omstandigheden kan de kantonrechter daarin later wijziging brengen, op verzoek van een der betrokken partijen, waartoe ook de Voog dijraad behoort. Ten einde te waken, dat die uitkeeringen inderdaad geschieden, wordt een eigenaardig middel ingevoerd. De beschikking kan nl. in afschrift vanwege den Voogdijraad worden medegedeeld aan den persoon, van wien de tot uitkeering verplichte ouder loon of wedde geniet, en die patroon is dan verplicht zooveel van dit loon of van die wedde aan den Voogdijraad uit te keeren, als noodig is om aan het rechterlijk bevel te voldoen. De patroon moet de kennisgeving voor „gezien" teekenenanders wordt zij hem door een deurwaarder beteekend. Daarna is hij aansprakelijk voor het bepaalde bedrag, natuurlijk met recht het in te houden op het loon of de wedde van den nalatigen vader of moeder. Boerderijtjes. Men meldt uit den Frieschen Zuid-oosthoek aan de „L. Ct." Hoog en sommigen zeggen te hoog worden de boerderijen hier thans weder opnieuw verhuurd. Het is bekend, dat de grootte en omvang eener „plaats" in deze streken niet kan wedijveren tegen die van de klei en uit het land der merenmaar evenzeer is het waar, dat juist onze kleine boerderijtjes, ook wel „keuterijen" genoemd, naar rato duurder worden ingehuurd, dan grootere landerijen elders. Aan dezulke schijnt de meeste behoefte te bestaan. Zoo is er in den oosthoek van Opsterland dezer dagen een „keuterij" verhuurt voor de som van f 435 per jaar, terwijl de tegen woordige pachter er f 240 b9taalt. En zoo gaat het op de rij af, wel niet in dezelfde verhouding maar toch stijgen de huurprijzen tot een verbazende hoogte. Op genoemd plaatsje worden vier koeien gemol ken en des winters buiten deze, nog een paar hokkelingen opgezet. Oppervlakkig zegt men, dat de opbrengst van de zuivel de huur moet dekken. Maar waar zal het gezin dan van bestaan Dat moet de bouwgrond en varkensfokkerij goed maken, en dit laatste doet hier de deur dicht. De varkensfokkerij is hier voor den boer haast de voornaamste tak van bestaan en maken de woeiingen in Rusland, dat de prijs van de maïs hier reeds tot f 4.25 per 50 kilo is gestegen, de vleeschnood in Duitschland herstelt weer het evenwicht. En blijkt het nu later, dat het evenwicht van inhuring en „gemaak" zoo doende niet verbroken wordt in de beurs van onze boertjes, dan is tevens aangetoond, dat beleggen van zijn geld in landerijen, de beste rente afwerpt. Blusschen van het Noorderlicht! Te Hilversum trok Woensdagavond naar aanleiding van een telefonisch bericht, de be manning van post 3 mat den brandspuit uit. Spoedig bleek dat men het aan den hemel prijkende Noorderlichtschijnsel voor brand- gloed had aangemerkt Vrijdagmiddag te ongeveer 3 uur is de Hembrug weder aangevaren, thans door het binnenloopende Engelsche stoomschip „Ma- rowa", baladen met rijst en bestemd voor Zaandam. De remmingswerken aan de zuid- doorvaart werden stuk gevaren. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek ifuKO 30 Cta. Franco per post door ge heel Nkdïrl \>~d 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertenliin Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1