I 5/ - N°. 1901. Donderdag 30 November 1905. 19 Nieuw®- en Advertentieblad. Binnenland. r±. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den 7-'ttro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nbdem'.ïd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD&DE ROOIJ, Parkstraat Buas op Texel. Voorbereidend Militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoeiendbeid. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in bet tijdvak van 2 tot en met 13 Januari a. s. (e Helder ten overstaan van eone Militaire Com missie, een onderzoek zal plaats hebben ter verkrijging van een bewijs van voorgeoeiendbeid. Aan dat verzoek mogen deelnemen lo. de lotelingen, die in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd 2o. de tot korte oefening ingelijfde lotelingen in het genot van uitstel van eerste-oefening, die hun vroeger verkregen bewijs van voorge oefendheid wenschen opnieuw te verwerven, ten einde daardoor aanspraak te verkrijgen op verlenging van dit uitstel, en 3o. de jongelieden, die het vereischte militair getuigschrift wenschen te verwerven om eeno verbintenis te kunnen aangaan bij het Reserve kader der Infanterie, der Vesting-Artillerie of der Genie. He lotelingen, hiervoreu onder lo. genoemd, kuDnen bij het onderzoek drieërlei bewijzen v an voor-geoelendheid behalen, te weten: het bewijs van militaire bekwaamheid; het bewijs van lichamelijke geoelendheid, of het bewijs van militaire bekwaamheid éa lichamelijke geoefendheid. Bedoelde lotelingen, die sen dezer bewijzen hebben verworven, worden, op hunne aanorage ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garni zoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe ge schikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de derde plaats genoemde bewijs hebben daarbij den voorrang boven hen, die een der beide oerst- vermelde bewijzen verwierven. De houders van het in de derde plaats genoem de bewijs hebben daarenboven aanspraak om vóór anderen in aanmerking te komen voor inlijving tot korte oeiening (uier maanden). Alleen de bewijzen van voorgeoefendheid, die in Januari a.s. zullen worden behaald, geven bij de inlijving in hot volgend jaar aanspraak op ver melde voorrechten, alle vroegere verkregen be wijzen zijn alsdan van onwaarde. De lotelingen, hiervoren onder 2o. genoemd, kunnen bij het onderzoek alleen verwerven het bewijs van militaire bekwaamheid èn lichamelijke geoefendheid; dit bewijs moet door hen bij de aanvrage om verleuging van uitstel van eerste- oefening worden overgelegd. Zij, die in deze gemeente woonachtig zijn of ver blijf houden en aan het in Januari a.s, te houden onderzoek wenschen doel te nemen, moeten zich uoor 10 December a.s. ter secretarie der gemeente aanmelden. Dag en uur waarop, zoomede de Gemeente en iocaliteit, waar het onderzoek zal plaats hebben, zullen op eon dor laatsto twee dagen van hot jaar j* bij publicatie ter algemeono kennis worden ge- (P bracht. Texel, den 29 November 1905. Do Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 29 NOVEMBER 1905. Sint Nicolaasfeest. Met iederen dag nade- 'rM ren wij steeds meer liet overoude, doch nog .ij geenszins verouderde feest, het feest van oint Nicolaas. Wie wel die Nicolaas was, daarop is reeds Koo menigmaal een antwoord gegeven, dat wij voor deze keer daar wel over heen kun- i^'lnen stappen, 't Was een weldoener van het volk, daarmee is vrijwel iedereen het eens en de getuigenis daarvan vindt men nog steeds in het feit, dat vooral de jeugd blijde zich laat hooren van „Sinterklaas, goed heilig man." De Sint blijft in eere wat er ook verlo ren gaat, of als oud en versleten wordt op gedoekt, niet zoo het feestelijk herdenken van den jaardag van den oudBn bisschop Nicolaas van Myra, al wordt diens jaardag nu juist niet altijd op zoodanige wijze her dacht, als hij het zelve wel zou bedoelen. Doch dat gaat meer zoo in den loop der tijden de eigenlijke kern van eenig historisch of ander feest wil er wel meer ietwat op verbasteren, wanneer men daaraan ontneemt, hetgeen met 's menschen egoïsme in strijd komt. Zoo gaat het ook wel met de herdenking van het feest van 6 December, hoewel, te ontkennen valt het niet, er kleeft nog wel iets goeds aan. Met verlangen en verwachting wordt die tijd tegemoet gezien eerstens zeker wel door den neringdoenden stand, die er reeds bijtijds op uitgaat om inkoopen te doen, ten einde bij de te verwachten feestelijke stem ming, die veler kooplust aanspoort, hunne klanten te kunnen bedienen om. daaruit een extra-winstje te kunnen maken want, en laten we dit niet uit het oog verliezen, daar van moet het bij velen komen zij doen geen zaken voor hun pleizier, zij doen geen groote uitgaven om de risico te beloopen dat zij de winst daarvan te behalen in het overschot hunner goederen op zolder moeten zetten en toch gebeurt zooiets veelmalen, omdat nu ja, omdat „wat uit den vreemde komt" mooi is, en niet zelden iemand zijne mede ingezetenen voorbijgaat. Zulks is on prettig en werkt ontmoedigend, en 'tis in het belang van die velen, dat wij willen opwekken de eigen neringdoenden in de eerste plaats te begunstigen, opdat hunne verwach ting met het feest van den Sint niet zal worden teleurgesteld waarlijk, ga de win kels maar in, er is goede keuze. Ei: wanneer ge dit hebt gedaan en ge hebt in eigen kring blijde verrassingen gebracht, och, denk dan eens na wat de goede Sint zou doen in deze dagen welnu, neem dat werk van hem overer zijn nog wel gezin nen die oogenschijnlijk rond komen, doch waar eene gave in geld of in natura, (juist geen snoeperij), als extra, zoo hoogst welkom zou wezen. Brengt ge daar iets, dan drukt ge waardig de voetstappen van den goeden Sint, wiens jaarfeest men straks blijde her denkt ge zult u tevreden gevoelen. Voor den bouw van een Badpaviljoen op de duinen b\j de Koog, waarvan de aanbe steding gisterenavond plaats had, waren 8 inschrijvingsbiljetten ingekomen, als volgt N. Lap Texel f 1970.— J. J. van Wessem 1924.— C. Huisman 1888.— P. J Zoetelief 1750.— Schellinger Helder 152S.— Glatze 1495.— v. d. Sterre 1477.— C. Kuijp Texel 1305.— Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De raming was f 1600.— De Cocksdokp, 27 Nov. De rederijkerskamer „Met zijn allen zijn wij één" van Den Burg gaf gisteren eene welgeslaagde uitvoering in het logement „De nieuwe AaDleg" alhier. Opgevoerd werden de blijspelen „Van Hou tens Cacao" en „Cornelis Pimpel voor het gerecht". Bovendien werden eenige voor drachten ten beste gegeven. Tengevolge van het slechte weder en de donkere maan was de opkomst niet best. Van het bal kwam niet veel terecht, daar er weinig dames wa ren opgekomen. Het schip „Laura" is hedenmorgen uit elkaar geslagen. Van hier kan men eenige wrakstukken op de Vliehors zien liggen. Men vermoedt, dat het restant der lading is weggedreven, daar de Vliehors onder water heeft gestaan. O udeschild, 27 Nov. Eenige meisjes heb ben de vriendelijke gedachte gehad, om langs het dorp eene inzameling te houden met het doel uit de opbrengst op 't aanstaande Sint- Nicolaasfeest aan de schooljeugd een onthaal te bereiden en aan de kleintjes der Bewaar school eene prettige verrassing te verschaffen. Het plannetje had een gunstige uitkomst, doordien ongeveer f 40,— werd ontvangen. Eere aan de meisjes, die tijd en moeite offerden om de dorpskinderen een prettig feestje te bereiden op den naamdag van den goed-heilig-man. Uit de „üelftsch? Courant" Er rees in de geheele pers verzet tegen den voorgenomen bouw der Koninklijke stal len op het Loo, voor rekening van den Staat. Ruim 6 ton en dat bij een tekort op de be grooting Daarover maakte men zich warm. De gewraakte post is teruggenomen. Maar dat jaarlijks 50,000,000 wordt uitge geven voor oorlog en marine in het moeder land, nog daargelaten wat in de Koloniën daarvoor betaald wordt, en dat wel zonder dat men de zekerheid heeft, waar voor zijn geld te krijgen, terwijl onder die f 50,000,000 nog niet zijn begrepen de enorme persoon lijke lasten, die onze tegenwoordige leger- inrichting op de jonge mannen legt van 20 tot 27 jaar—dat roert slechts weinigen. We praten wat over het moeras waarin we geraakt zijn, maar we laten de ministe- riën van oorlog en marine bijna ongestoord hun gang gaan. We vergeten maar, dat een go.ed deel van onze staatsschuld ook afkomstig is van het geknutsel aan die departementen en we be talen maar raak, èn voor dure pantsersche pen, die telkens op de helling moeten, èn voor forten en liniën, waarvan de deugdelijk heid niet vaststaat. Inderdaad de Koninklijke stallen op Het Loo zouden een aardigen duit gekost hebben, maar hadden wij wel het recht om daar nu zoo over te tornen, terwijl wij het geld op eene andere manier met handen vol weg gooien Wij willen erkennen, dat niet alleen de dure inrichting van leger en vloot de oorzaak is, dat deze dingen zoo zijn, ook op ander gebied is dwaze regeling de oorzaak van te groote uitgaven en alleen wanneer het besef levendig wordt, dat we voor onze f 180,600,000 'sjaars het beter kunnen hebben, dan eerst zal van werkelijke bezuiniging sprake kunnen zijn. Het ligt in de democratische lijn om daar toe het initiatief te nemen. Niemand zal natuurlijk onmiddellijk de begrooting kunnen terugdwingen tot een betamelijk bedrag, maar wèl kan gezorgd worden dat het aantal per sonen, die uit de staatsruif gevoed moeten worden, niet jaarlijks toeneemt. Een organisatie van de administratie zon der onnoodige weelde, maar ook zonder hon. gerlijders, die den halven dag niets uitvoeren. Ziedaar eenige democratische eischen. 't Gebeurde op 'n avond in de vorige week, dat men op „De Buurt" te Warmen- huizen iets hoorde, waaruit werd opgemaakt dat „een beest" rond scharrelde. Eu jawel eindelijk werd bij een woning tusschen klimop ontdekteen bunzing, met 'n knip aan een zijner pooten. Spoedig werd het onscha delijk gemaakt. Yan weerszijden ging het in deze „om het huidje." COURANT,

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1