N°. 1903. Donderdag 7 December 1905. 19,le Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den TTtjrb 30 Cts. Franco per post door ge heel Nïderl 'ra 45 Cts. Naar Ameeika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 onr op den dag; der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bQ de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buaö op Texel. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de Zitting uan den Militieraad voor deze gemeente zal worden ge houden op Vrijdag, den 15 December aan staande, des voormiddags te 12 uren, te Alkmaar. Voor den Militieraad moet verschijnen de lote- ling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte, en de lotelingen die onderling de overeenkomst hebben aangegaan, waarvan sprake is in de vierde zinsnede van art. 47 en in den tweeden volzin van art. 50 der wet. Tevens worden de belanghebbenden er uit drukkelijk op gewezen, dat de opgave van eene reden van vrijstelling tijdens de aangifte ter inschrijving voor de militie of bij de loting, alsmede het doen opmaken en bij den Burge meester inleveren van de noodige bewijsstukken tot het bekomen van vrijstelling om eene andere r reden dan lichamelijke ongeschiktheid of gemis van de gevorderde lengte, hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplich ting om bij den Militieraad de reden van vrij stelling in te breDgen, hetgeen in elk geual bij dit college moet worden gedaan op bovenvermeld tijdstip. Texel, den 1 Dec. 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. F. HIDDINHG. INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van PIETEK BRUIN Janszoon koop man te den Burg alhier, om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie D. No. 1597 een bewaarplaats van petroleum te mogen oprich ten door hen is ingewilligd. Texel, den 1 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. F. HIDDINGH. TEXEL, 6 DECEMBER 1905. De blijde dag is aangebroken; het geheim zinnige is verminderd; de verrassingen zijn in velerlei vorm, vaak op de meest ondenk- bare wijze in de handen der begiftigden gekomen en hebben zeker aanleiding gegeven tot gissingen en vergissingen; verblijd of teleurgesteld zal menigeen zijn geweest; - laat ons wenschen voor den goeden naam van den Sint, dat hij niet zal hebben ver zuimd aan de woningen der minderbedeelden in onze samenleving aan te kloppen, doch i zijn tocht ook hen ten zegen en tot voordeel zal zijn geweest. De maskerade, hier als naar gewoonte, aan den vooravond van den St. Nicolaasdag gehouden, was van zeer weinig beteekenis het jonge volkje, dat door nette costumes anders des middags nog al de aandacht weet te trekken, was in zoo kleinen getale verte genwoordigd, dat wij gerust kunnen zeggen, dat een gecostumeerde slechts sporadisch voorkwam. Te ongeveer 6 uur was er niets bijzonders wat de aandacht vroeg, onaangenaam weder en zoo hier en daar een flikkerlichtje voor eenig raam, doch overigens haast een Egyp tische duisternis, doordien er geen lantaarns waren aangestoken, ('t was lichte maan vol gens den almanak) bood een wandeling door het dorp niets prettigs. Verstandig deden de ouders* die hunne kinderen maar in de gezellige kamer hadden gehouden. Wat later op den avond was er, trots het min gunstige weder, nog al volk op de been, vooral jongelui, die er een uitgaansavond van maakten. Ook gemaskerden bewogen zich langs de straten, al waren het niet velen, doch het mocht ons niet gelukken eenige beteekenende doeibebbende vertooning te constateeren- nu, ieder z'n smaak. De goede orde liet wel iets te wenschen over. De almanak-lichte maan kon schijnbaar ook gezaghebbenden niet bevredigen, althans de straatlantaarns waren toch maar in dienst gesteld, wat voor deze keer niet kwaad was en wel eens meer in toepassing mocht wor den gebracht, wanneer de maan zoo gebrek kig hare dienst kan verrichten bij dik en mistig weer. Het feest van den Sint is voorbij, of't aan de verwachting heeft voldaaD, wie zal het zeggen van meer dan een neringdoende hoorden wij dat 't zoo werd afgeveDt, ook door personen van elderszij waren dus blijk baar niet voldaan moge 't u, lezers, beter hebben bevredigd. Naar wij vernamen bracht de Sint des mor gens een bezoek aan de Alg. Bewaarschool, waar aan de kinderen eenige geschenken werden uitgereikt. De afdeeling „Texel" v/h Ned. Onderwij zers Genootschap zal op Zaterdag 9 Decem ber eene vergadering houden, waarin de heer P. J. Quakkelaar zal inleidenDe zelfstan digheid van den onderwijzer, in den ruim- sten zin genomen in de school," terwijl de heer W. Heeroma eene letterkundige bijdrage zal geven. De Cooksdorp, 4 Dec. In eene gisteren gehouden vergadering van kerkeraad en kies college is tot predikant beroepen de heer H. G. van Wijngaarden, candidaat tot den H. D te Utrecht. In dezelfde vergadering werd als ouderling gekozen de heer K. van der Kooij, in plaats van den heer C. Troost, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, en als diaken herkozen de heer P. Zeylemaker. Door notabelen werd als kerkvoogd gekozen de heer B. Dros Pz., vacature wijlen P. Dros Az. Zaterdag jl. zijn te Vlieland bij inschrij ving verkocht de wrakstukken der „Laura." Laagste inschrijver was de heer I. Meier te Vlieland voor de som van f 60. Er zijn in 't geheel 6S0 wagenvrachten hout uit de „Laura" geborgen. Oosterend, 6 Dec. De Handelsvereeniging „Wilhelmina" is over hare eerste garnalen- verzendingen wel tevreden. De prijzeD waren wel niet hoog te noemen, maar bij de goede vangsten kon er toch een behoorlijk week geld mede besomd worden. En dat zegt al veel iu de dagen, dat er óp andere wijzen weinig of niets te winnen valt. Het aan tal garnalenvisschers neemt dan ook nu van dag tot dag toe. Gisterenmiddag verscheen er in de openbare school alhier een heusche Sint, die er de moppen met handen vol uitdeelde en rondstrooide. 't Was een prettig half-uurtje voor de leer lingen „Nut en Genoegen" houdt Zaterdag a.s. hare tweede vergadering in dit seizoen. Als spreker zal optreden de heer J. de Jongh, van Waal. Den Hoorn. Het St. Nicolaasfeest is hier op de gewone wijze gevierd. Het aantal gemas kerden was 's avonds zeer gering. Bijzonder veel werk was van de maskerade niet ge maakt. Tengevolge van het mingunstige weer, bewogen zich ook slechts weinig wan delaars langs de straat. In het logement vertoefde men eenige uren, sommigen zich vermakend met een dansje. Oudeschild, 6 Dec. Het aantal gemas kerden was gisterenavond, ter gelegenheid van 't Sint-Nicolaasfeest, veel minder dan andere jaren. Bijzondere vertooningen zag men ook al niet en aan mooie pakjes was over 't geheel weinig zorg besteed. Een groepje straatzangers trok 't meest de aan dacht en daar hun optreden in verband stond met een liefdadig doel, mag 't optreden van dat troepje zeker met waardeering genoemd worden. 't Glanspunt van 't groote feest was een mild onthaal aan de kinderen der openbare school en eene prettige verrassing aan de kleintjes der Koningin Wilhelmina-Bewaar- school. Dat jonge volkje mocht in de Bewaar school een mandje zetten, dat door de goede zorgen van 't dames comité met heel wat liefs en lekkers werd gevuld. Zij, die door hun bijdragen dit alles mogelijk maakten, hebben stellig een goed werk verricht. Vlieland. In de maand No vember werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 3ï9,32, terugbetaald f 133, Het laatst uitgegeven boekje was no. 251. Te willen beweren dat er gebrek bestaat aan lectuur voor het leesgrage punliek, zou zeker dwaasheid zijn maar toch meenen we te mogen veronderstellen dat er voor het nieuwe familie weekblad „De Wereld Rond" (zie dc aankondiging i onze advertentie kolommen] nog wel plaats is. Immers zooveel onderhoudende en degel ijk.* lectuur voor zoo weinig geld (32 kolommen druks voor 2'/« cent), biedt wel geen enkel der bestaande tijdschrif ten. Het blad geeft romans, novellen, ver tellingen, reisbeschrijvingen, verhalen voor jongelieden en voor kinderen enz. enz., zoodat h ri „elk wat wils" voorzeker van toepassing is op deze nieuwe uitgave, welker inhoud bovendien van dien aard is, dat het blad boeit zonder te overprikkelen, dat het leert en opvoedt zonder in te spannen. Wij wenschen de uitgevers succes met hunne uitgaaf en wekken onze lezers op een proefno. aan te vragen. Te jong om te trouwen Te Sittard vervoegde zich bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand een jeugdig paartje om in ondertrouw te worden opgenomen. Het jonge bruidje gaf op in 1888 geboren te zijn; uit het register bleek echter, dat zij in 1890 was geboren, en dus nog geen 16 jaar oud, zoodat dus van een huwelijk voor- loopig geen sprake kan zijn, dan na machtiging door de Koningin. Een verzoekschrift aan H. M. is reeds ver zonden. Er in geloopen. Een man, die voor het Kantongerecht te Rotterdam terecht stond wegens openbare dronkenschap, zeide van een geneeskundige een recept te hebben, waaruit zou blijken dat hij niet dronken was geweest, en de waggelende gang aan een kwaal is toe te schrijven. Toen hij het „recept" aan den kanton rechter overhandigde, bleek dat t9 zijn een oproeping tot het ondergaan van 5 dagen hechtenis, hem opgelegd wegens dronkenschap bij herhaling. Geen alledaagsch bezoek. Een jongmaatje te Heusden moest in den tuin wat gaan halen. Spoedig komt hij zeer ontdaan de werkplaats binnengestormd met den uitroepdaar heb ik in den tuin een beest gezien, dat ik nooit gezien heb een vogel met een menschengezicht Nieuwsgierig werd een onderzoek ingesteld en het bleek, dat hij had gezien een uil TEXELSCHE COURANT Zitting uan den Militieraad.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1