Buitenland. PluimYeekroniek. Tot Ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Texel, is be noemd de heer W. Meijeringh, surnumerair derzelfde middelen uit de directie Arnhem. Onaangenaam gezelschap. Een dame die van Eindhoven naar Breda reisde en alleen in een coupé 2e klasse zat, ontdekte na eenigen tijd, dat er een rat in de coupé was. Het dier was zoo brutaal, dat het van de eene bank op de andere sprong, en zijn vrijmoedigheid nam nog aan merkelijk toe, toen de dame zich niet durfde verroeren van angst. Ten slotte liep de vreemde passagier zelfs over de knieën van de dame heen en plukte pluisjes uit het bont dat zij om had. Eerst toen te Bokstel het portier openging durfde de dame gillen. De rat maakte van die gelegenheid gebruik om te ontsuappen. Nog nooit verklaarde de dame had zij zoo'n angst uitgestaan. Men schrijft aan de „Ass. Cour." De nestor der Rijnsche Zending, de heer Nommerson, een man van 73 jaren oud, heeft dezer dagen weder ons land verlaten en is als zendeling naar de Bataklanden in Sumatra vertrokken. Vooraf is deze pionier der zending onder de Bataks in gehoor ontvangen door H. M. de Koningin op Het Loo. Gedurende ander half uur zijn door den heer Nommersen bij zonderheden medegedeeld over de zending op Sumatra. H. M de Koningin heeft den heer Nommersen de groeten medegegeven aan de Bataksche Christenen en daaraan toegevoegd, dat ook Zij stond onder dezelfde Kruisbanieren als de Christenen in de Bataklanden Men schrijft aan de „N. R. Ct. Nu de Loterijwet ook het loten om lekkers bij bakkers door de jeugd verbiedt, hebben de bakkers er in Friesland al iets op gevonden. Zij laten niet om zakjes met lekkers loten, maar knippen. Voor een bepaald bedrag mag men met een schaar uit een lange rij opge hangen zakjes met diversen inhoud er ééntje afknippen. Een „rechtskundige" te Heerenveen heeft een „eenvoudig, practisch middel uitgedacht om, zonder de wet te overtreden of te ont duiken, zonder verlof noodig te hebben, toch geen schade te ondervinden door de Loterijwet. Hij biedt zijn middel aan tegen toezending van f 1.50. De Loterijwet wordt in Friesland, nu St. Nicolaas er is, niet vriendelijk besproken. Winkeliers van kerkelijke richting beginnen nu cadeaux uit te loo ven, wanneer men voor een bepaald bedrag bij hen koopt. De bladen vertellen het. Maandag in de vorige week zoo wordt uit Apeldoorn gemeld, zou Z. Ex. de Minister van Waterstaat ter audiëntie bij H. M. de Koningin op 't Loo komen; op den bepaalden tijd was het Hofrijtuig aan 't station aan wezig om Z. Ex. af te halen, maar deze liet op zich wachten; 't bleek dat Z. E. in den dut was geraakt en een paar stations verder was gereisd. Een paar uren later arriveerde Z. E. uit tegenovergestelde richting toch te Apeldoorn. Ook zorg voor dieren. Te Watergraafsmeer geraakte een karhond te water, 't Dier werd er bewusteloos uit gehaald. Een medelijdende boer, die wat afwist van de maatregelen welke bij bewus- telooze drenkelingen worden toegepast, dacht: wat een mensch helpt, kon een hond ook wel eens helpen. Hij toog dus aan het regel matig op en neerhalen van de voorpooten en het beurtelings drukken van den buik, en ziet, na een onvermoeid pogen van twintig minuten, bleef het gehoopte resultaat niet uit: de hond herleefde. Al komen gevallen van vlekziekte meestal voor in den zomer, nu blijven al de varkens er toch ook niet van bevrijd, al schrijven wij haast wintermaand. En daarbij komt dat het nu voor den landman schade lijker is, want de beestjes staan vet. De landman H. Rijken te Ginniken moest dezer dagen een aan vlekziekte gestorven varken in den grond stoppen. Het dier woog 400 halve kilo's. Een verliespost dus, nogal van beteekenis. Een onderwijzer geschorst. De heer v, d. H., onderwijzer aan de open bare lagere school te Wijnjeterp (Fr.), is door B en W. voor eene maand geschorst, omdat hij zich niet wenschte te houden aan het leerplan. In geen twee maanden had hij in zijne klasse laten schrijven en teekenen, ter wijl hij de puntenboekjes niet bijhield. Ook verliet hij by herhaling de school om op een groentenkar te passen als zijne vrouw iets noodig had. („Arab. Ct.") Niet strafbaar. Voor do rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaan de 38 jarige Jeltje B., uit Grouw, die bij herhaling haar dochtertje om boodschappen heeft uitgezonden met een „verzilverden" cent, om te trachten dien als een kwartje in betaling te geven. Beklaagde verklaarde te hebben gehandeld uit armoede. Ze had „zilverbrons" gekocht met een ander doel en met de overblijvende vloeistof had ze toen zes centen en een halven cent „mooi" gemaakt en die voor kwartjes en een dubbeltje trachtten te doen uitgeven. De rechtbank heeft beklaagde ontslagen van rechtsvervolging, omdat het feit, zooals het gepleegd werd, niet valt onder eenig artikel der strafwet. De eisch was 1 maand gevangenisstraf. Kinderhandel Voor enkele dagen kon men in een Amster- damsche blad de volgende advertentie lezen: „Gehuwde ouders wenschen van hun kind afstand te doen. Brieven franco onder No. enz. Een kinderloos echtpaar te Groningen meende eens te moeten informeeren wat de reden was en was wel geneigd een kind van arme ouders tot zich te nemen, om het een goede opvoeding te geven. Er weid dus geschreven en het antwoord, dat niet lang op zich liet wachten, luidde ongeveer als volgt „Naar aanleiding uwer vraag om inlich tingen, moet ik u melden, dat ik drie meisjes heb 1 van 2 jaar, 1 van 3 jaar en 1 van 6 jaar. Ik ben echter reeds met een me vrouw in correspondentie, die binnenkort persoonlijk naar mij wil toe komen. Daarom zou ik gaarne van u ten spoedigste antwoord ontvangen, wat het u wel waard zou zijn om in het bezit te komen van een mijner meisjes. U kunt wel begrijpen mevrouw dat ik dezen stap niet doe uit weelde, dus daar ik toch een kind moet missen, zoo lijkt mij toch de voordeeligste en meest gevende de beste toe. En daar die mevrouw reeds een niet onbeduidende som heeft genoemd, zoo zou ik dan ook graag van u willen, dat u zich over dat punt nader uitdrukte. Uw antwoord spoedig verwachtende, blijf ik, enz. Wij laten daar, of het werkelijk diepe armoede is, welke deze ouders zoo doet handelen, dit ligt ook niet op onzen weg, maar we wenschen toch te vragen of dit maar zoo mag in Nederlandeen kind aan den meestbiedende teverkoopen. (N.v. h. N.) Jagen met den lichtbak. Hazen, en konijnen, het zijn domme dieren Ook de hazen aan de Amsterdamsche vaart. Loopt daar dan wild, zal men vragen Menige haas en konijn wandelen aan de Amsterdamsche vaart in de Avondlucht. Ze komen uit de groene weiden, springen over slooten en gaan zitten vlak naast de tramrails, ook wel tusschen de rails. Met wellust staren zij in de hei- schijnende lichten der E. S. M.-wagens. Het licht houdt hen aan de plaats waar ze zitten als genageld. De motor slaat hen dood of indien zij aan den kant van de rails zitten, krijgen zij van het voorste gedeelte van den wagen een tik, die hen buiten west slaat. De betrekking van wagenvoerder en conduc teur bij de E. S. M. is nog zoo kwaad niet, vooral niet wanneer zij van een haasje houden („O. H. Ct.) De nieuwe Drankwet. Men meldt aan het „Vaderland" dat als een gevolg van de invoering van de nieuwe Drankwet, waarbij ook aan de localiteiten, waar getapt wordt alcoholhoudende drank te onderscheiden van sterken drank z. g. verlofhouders," bepaalde eischen gesteld wor den, inzake licht en lucht, aan ruim 800 caféhouders na 1 Januari 1906 vergunning geweigerd is tot het voortzetten van hun bedrijf in die localiteiten. Kenden die heeren de wet niet? Do gemeenteveldwachter Vrieze, te Diepen- beim, heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een lid van de Provinciale Staten en twee gemeenteraadsleden wegens jachtwetover treding. (N. R. Ct.") Daar zitten ze 1 Door een 12-tal jagers (Franschen) zyn in drie dagen 453 hazen en 10 patrijzen in den Oud- en Nieuw - Noord - Bevelandpolder ge schoten. Bedenkelijk onderwijs. Een onderwijzeres geeft zich moeite de kinderen de verschrikkelijke werking van Nebukadnesar's straf te schilderen „Zeven jaar lang at hjj gras als een koe," zeide zjj en daarop vroeg een dor kleinen„Gaf bij toen ook melk juffrouw In de Zuidwesthoek van Friesland kom den laatsten tijd vele gevallen van diphteri voor, helaas soms met doodelijken afloop. Een dorpeling geeft uitlegging aan weetgif gen „Zie je dat is een vergiftboom, die je lijf groeit en als die aan je hart kou dan ben je dood." Laatste berichten over Rusland Rusland zwijgt. De seintoestellen tikk niet meer. De grens van Rusland is o voor electrisch nieuws een grens gewordf Slechts verouderde telegrammen en gerucht waaien over. De laatste berichten zijn ellend De handel sterft. De laatste resten van or sterven. En 't Tsarenrijk ligt op sterven. Te Marcinella, in Henegauw, liet e man zijn kind op de knie rijden. Onverwac viel een vonk uit zijne pijp, in een der oog kens van het kind, dat natuurlijk begon weenen. De vader poogde het te troosten, dot eensklaps zag hij het wicht blauw wordt en een dokter werd in haast geroepen, De: bestatigde verstikking en, daar hij zijn instr mentkoker niet bij zich had, liep hij sn naar huis om die te halen. Toen hij tern kwam was het kind reeds dood. Wat was er gebeurd Toen het kin door de pijn, die de vonk in zijn oog veroo zaakte, begon te weenen, was een nootj dat het in den mond had, in zijne keel geraak en dit had de verstikking veroorzaakt. („II. v. Antw.") Een belangrijk vonnis voor de kapper Een vooral voor Duitsche kappers belangd vonnis heeft het landsgericht te Eisenac dezer dagen geveld. Volgens dit vonnis overbrenging van een haarziekte bij hi scneeren, wanneer blijkt dat de messen nit geregeld na elk gebruik ontsmet worde aan te merken als onmoedwillige mansla Aldus heeft volgens deze uitspraak ee kapper zich tot een maand geyangenisstrr hooren veroordeelen, en is aan de gezoni heidspolitie dit vonnis ter kennis gebrach Door haar moeder getrouwd werd mis Emile Bitken, te Bostsn. De moeder van d bruid is mrs. Martha Aitken, die als predikant aan de kerk aldaar verbonden is. Ook d bruidegom is een predikant, Charles Hork genaamd. Voor de leden der onderafd. „Texel" der V. P. ïi Redactie: Th. Langenhoff, v. Ostadestraat 376, Amsterdam Texel kan zich gereed maken. Zooals onze leden uit bovenstaand opschrift kunne zien, komen we elke week een stapje verder op om veilingsbaan. En nu is het maar te hopen dat ook i: dezen het «langzaam maar zeker/' waarheid bevat. Aan belanghebbenden kunnen wij dan mededc lei dat de verkoop van producten (van leden der V.P.N. zal beginnen primo Februari. De voorbereidingen zijl dus op een oor na gevild zou men zoo oppervlakki zeggen. Maar dat lijkt er niet naar. Veel moet er no besproken worden, veel moet er nog geschreven ci gewreven worden, alvorens alles op zijn pootjes staat En dit alles is nu zoo erg niet; waar een begin is, i een eind, maar al onze arbeid kon zoo enorm verliet worden door de leden. En die verlichting kunnen d( leden aanbrengen door zich op te geven als «leverendi leden". Dan behoefden wij niet zoo te passen en t< meten, om, trots de tot heden ondervonden medewer king de zaak toch aan 't loopen te krijgen. Wij ver koeren op 'toogenblik in 't zelfde geval als de kleer maker, die te weinig stof voor een kleedingstuk heeft zijn kostbaren tijd moet besteden met passen en mctci om toch, ondanks de onvoldoende hoeveelheid het bc geerde kleedingstuk te fabricecrcn. En wanneer w onze leden niet willen dat wij ons moeten bckrimpei in de stof waaruit voor hen een kleedingstuk gemaakt moet worden, dat zij dan toetreden. Wij vragen geel duizende guldens, we vragen geen som, waar slechts weinigen uwer aan kunnen voldoen. Wat we dan wis vragen Niets anders als uwe ernstige medewerking uwe ernstig gemeende toezegging om producton van uwen hoonderstapel Ie zenden naar eene nieuwe ver koopgelegenheid, dio U hoogere, onmiddellijke en zekere betaling aanbiedt. Do veiling slaat onder belangelooi beheer van het bestuur der Vcrceniging, waarvan gij lid zijt. De veiling en de ontvangsten derzelvc kan door ieder der leverende leden worden gecontroleerd. Geheimen hebben we niet. Uit het voorgaande kunnen wc dus de conclusi# trekken, dat allo moeite, alle opoffering van tijd alleen voor uw bestwil is. Alleen voor het stijven van uwe beurs. Alleen om den handel op solidcn grondslag te doen rusten, met een beter resultaat voor de leden dei V.P.N. Louter philantrophic. Dat men dat toch bcgrjjpo. En dat men ook bcgrij- pe, dal hoe meer producten er gezonden worden, hoe minder vcilingskosten er zijn, dat komt elk zendend lid ten goedo. In 't begin van Januari zullen wjj te Amsterdam voor onze veiling eene vergadering beleggen om oventueelo afgevaardigden van onderafd. te ontvangen en met hen do zaak te bespreken. Nu is liet mogelijk dat het be stuur van Texel voor den nader vast te stellen dnlum van onze bijeenkomst, nog eene vergadering te Texel houdt. Dan kunnen do leden hunnen afgevaardigde nnnr onze bijeenkomst zoo noodig een of ander opdragen. Aan de leden die over gceno of over onvoldoendo verpakking beschikken zij nog medegedeeld dat wij in onderhandeling zijn over den aankoop van passende,

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2