P. 1904. Zondag 10 December 1905. 19'° J aar gang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. lit, «g id m h Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbh Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nedeei^t) 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bpaö op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 zakje met vee- roeder, gevonden in de Nieuwstraat, 1 kouse bandje, gevonden in den Binnenburg, 1 porte- iionnaie, inhoudende eenig geld, gevonden te )en Hoorn- Een koekoekkleurde haan. INSCHRIJVING VOOR DE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, en meer in het bijzonder van de mannelijke personen, geboren in het jaar 1887, dat in de maand Januari 1906, voor de Nationale Militie moeten worden ingeschreven a. de minderjarige mannelijke Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België verblijf houdt of woonplaats heeft of wiens vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft b. ieder mannelijk ingezetene, niet-Nederlan- der, voor zoover hij op 1 Januari 1906 het 19e levensjaar was ingetreden. De aangifte ter inschrijving behoort te geschie den bij hen, Burgemeester en Wethouders, ter Gemeente-Secretarie, waartoe meer bepaald zit ting zal worden gehouden op Zaterdag, den 6 Januari 1906, des voormiddags te 10 uur. Texel, den 8 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDING. RUIBING, Secretaris. COLLECTE. De Burgemeester van Texel brengt ter open bare kennis, dat bij hem is ingekomen een circulaire van de zich daartoe gevormd hebbende Commissie, houdende het verzoek zijne mede werking te willen verleenen tot het inzamelen van giften, welke zullen worden aangewend tot leniging van de nood van de slachfoffers der Russische Joden gruwelen. Ten einde aan het verzoek zooveel mogelijk te voldoen, zal in de verschillende dorpen der gemeente, in den loop der volgende week, langs de huizen een collecte worden gehouden, in de verwachting dat niet te vergeefs een beroep op den liefdadig heidszin der ingezetenen zal worden gedaan. Texel, don 7 December 1905. De Burgemeester voornoemd, W. E. HIDDINGH. KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente TEXEL maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Woensdag, den 13en December 1905 's middags 12 uur in de O. L. School te den Burg, op Zaterdag den 16en December 1905, 's voormiddags U'/j uur ten huize van Jb. Buijs te de Cocksdorp. Texel, den 8 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester. RUIBING. W. F. HIDDINGH. TEXEL, 9 DECEMBER 1905. Brandgevaar. De snelblusscher Hollandia." Elk jaargetijde heeft zijn eigenaardige be koorlijkheid, de dichters zingen er vaak van, en zoo ook ontsnapt de wintertjjd niet aan eene lofrede, welke beminnaars van het wintervermaak hem meenen te moeten toe zwaaien. Nu is het zeker waar dat sneeuw en ijs aan den Hollandschen knaap en aan het levenslustige meisje een groot genot bieden alsook dat de huiselijkheid waartoe de winter avonden meer dan gewoon leiden, door ouderen van leeftijd zeer op prijs worden gesteld. Maar de winter, wel niet op zich zelve, doch meer de wijze waarop men zich tegen het onaangename er van (de koude en de vroeg invallende duisternis) meent te moeten wapenen, geeft meer dan gewoon aanleiding voor het gevaar dat wij hierboven schreven het brandgevaar. Zelfs de meest voorzichtige kan dit gevaar somtijds niet ontgaan, en het is dus geen wonder dat 's menschen vindingrijkheid er steeds op uit is dat gevaar te beperken of althans de gevolgen er van tot een minimum te brengen, door direct bij de hand zijnde goede bluschmiddelen verkrijgbaar te stellen. Na de bluschgranaten, de Theofakkel en meer andere middelen om bij het ontstaan van brand te bezigen, wordt thans in het bijzonder de aandacht gevestigd op de snel blusscher „Hollandia," welke genoemd wordt het meest eenvoudige en doelmatigste brand- bluschmiddel dat tot heden in den handel gebracht is. In tal van bladen wordt met lof gewaagd van verschillende proefneminingen, welke allen een bevredigenden uitslag hadden, en het volgende, hetwelk wordt gemeld omtrent een brand welke voor eenige dagen geleden te Utrecht plaats had in de kazerne van het regiment genietroepen, mag niet minder de voortreffelijkheid van de snelblusscher „Hol landia" bewijzen „Door een benzine-ontploffing ontstond in de instrumentenmakerij een begin van brand, dat zich zeer ernstig liet aanzien, te meer daar allerloi brandbare stoffen vlam hadden gevat. De vlammen hadden onmiddellijk de zoldering en omringende wanden aangetast. De gebouwen, die voor kazerne in gebruik zijn, twee oude spoorwegloodsen door houten wandeu ingedeeld, zijn gevuld met tal van zeer waardevolle voorwerpen als telegraaf toestellen, karabijnen, tuigen, wier waarde zeker meer dan een millioen bedraagt, zoodat de schade bij voortwoekeren van den brand groot zou zijn geweest. Door de genie was eenigen tijd geleden een snelblusscher Hollandia aangekocht. Van wege de genie werd per rijwiel dit toestel, dat in de politiewacht bij de infanterie opgeborgen was, gehaald en in werking gebracht nog vóórdat water uit de brandkranen kon worden gegeven. Toen de gemeentelijke brandweer ter plaatse kwam, waren de vlammen geheel gebluscht met den snelblusscher en kon kalm worden nagegaan of er nog brandgevaar dreigde." De snelblusscher „Hollandia" is hier alreeds door een enkele aangeschaft, doch niet over bodig is de vraag zou de aanschaffing er van door meer anderen, geen aanbeveling ver dienen Wij zouden meenen dat het goed zou zijn indien velen zich zulk een voorwerp aan schaften, inzonderheid zij, wier bedrijf vaak een afwisselend risico biedt, door een zooveel grootere waarde aan goederen in voorraad te hebbeD, dan door de assurantie-polis wordt gedekt. Doch vooral zou die aanschaffing middellijk of onmiddellijk in de hand moeten worden gewerkt door assurantie-maatschappijen, wier risico tengevolge hiervan zeer yeel minder zou worden. Zeker, 'tis de plicht van iedereen om het brandgevaar en de gevolgen van brand tot een minimum te trachten te beperken, doch 'tis ook zeker niet te veel gevorderd dat ass.-maatschappijen de aanschafliDg van brand- bluschwerktuigen bevorderen door daartoe iets bijtedragen, of door eenige reductie der ass.-premie toe te staan voor die perceelen, waar als voorzorgsmaatregel brandblusch- werktuigen voorhanden zijn, waardoor groote schade kan worden voorkomen. Wij meenden dit te moeten toevoegen aan ons opstelletje, waarin wij de aandacht ves tigden op het groote nut van de snelblusscher „Hollandia." Rijkspostspaarbank en meerderjarigheid volgens de Kinderwetten. Gelijk bij velen als bekend mag worden verondersteld, bestaat bij de Rijkspostspaar bank de gelegenheid om in te leggen ten name van derden en daarbij overeen te komen dat de inlegger onder wien, volgens de spaarbankwet, wordt verstaande persoon op wiens naam het boekje is gesteld eerst bij meerderjarigheid over zijn geld de vrije beschikking verkrijgt. Nu is bij de op 1 dezer in weiking getre den wet van 6 Februari 1901 de meerder jarigheid op 21-jarigen leeftijd bepaald, waar door menige inlegger, aldus mondig geworden en wiens tegoed eerst bij die gelegenheid opeischbaar werd verklaard, in den waan verkeert, dat hij thans reeds over zijn saldo kon beschikken. Doch, men verliest uit het oog art. 8 der overgangsbepalingen van die wet. Immers volgens dat artikel is, waDneer, in overeen komsten vóór de invoering der Kinderwetten aangegaan, de uitoefening van eenig recht afhankelijk is gemaakt van het tijdstip, waarop iemand de meerderjarigheid heeft bereikt, deze wet van geen invloed voor de bsoordeeling van de vraag of gemeld tijdstip is aangebroken. Mitsdien behoort de 23-jarige leeftijdsgrens te worden gehandhaafd bij de uitlegging der hier bedoelde bindende voorwaarde, onder welke boekjes vóór 1 December 1905 werden uitgegeven. Mocht zoodanig wetsgevolg niet strooken met de bedoeliDg van den steller dier voor waarde, dan zal deze haar door een schrifte lijke intrekking kunnen doen vervallen. Moeielijkheden. In de „Standaard lezen we: Onze Christelijke scholen geraken in een moeilijkheid. De verhoogde Rijksuitkeering wordt pas betaald in 1907de verhooging van de jaar wedden der onderwijzers, waartoe algemeen besloten is, vangt aan in 1906. Dat wordt voor heel wat scholen een bedui dende som zelfs al rekent men die wat veel te laag is - voor iedere school op f 500, dan wordt dat voor 700 van onze scholen toch reeds in dat eene jaar een bedrag van f 350,000. Nu is dat geld natuurlijk niet aanwezig, en op de een of andere manier moet het er toch komen. Niets gemakkelijker ware het dan ook, dan dat de Unie, de Schoolraad, Christelijk- Nationaal, of een andere onzer Chistelijke Onderwijzersvereenigingen onze Christelijke scholen aan het noodige voorschot hielp. Mijl op Zeven. Een prentbriefkaart van de tentoonstelling te Luik, 2 Mei van dit jaar te Lier op de post gedaan en geadresseerd aan een inwoner van Philippine, is daar den lSn November besteld. De kaait had eerst een reisje ge maakt naar de Phillippijnsche eilanden. Een slim stukje. In het grensplaatsje Ringenberg had dezer dagen een brutale diefstal plaats. De Pruisische commiezen hadden vier gesmokkelde koeien uit Holland in beslag genomen en deze in een stal opgeborgen, in afwachting van de premie welke zij daarvoor zouden ontvangen. Den volgenden ochtend, toen de koeien zouden worden afgehaald, waren zij verdwenen. id 3n ih ?n TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1