PT* Kennisgeving. HET NUT. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Advertentiën Nut en Genoegen, Waal. Vergadering met dames Spreker: De Heer FLEISCHER van Makkum. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Hoe men de wet ontduikt. Men meldt uit Oldenzaal aan de „Zw, Ct.:'' Nu de loterijwet het dobbelen om speculaas verbiedt, hebben de bakkers alhier een ander middel gevonden om, zonder in conflict te komen met genoemde wet, toch hun waar op aantrekkelijke wijze aan den man te brengen. Met een zoogenaamd jongensgeweer wordt op een daarbij behoorende plaat „Orion" geschoten. Wie 't dichtst bij 't aangegeven doel komt, wint voor den gezamelijken inzet de hoeveelheid speculaas. Deze nieuwigheid zal zeker niet minder aantrekkelijk zijn dan het dobbelen, 't welk hier zoo algemeen was. Een pseudo -inbreker. Den laatsten tijd werden in Alkmaar ver scheidene inbraken gepleegd. De redactie van de „Alkm. Ct." ontving naar aanleiding hiervan een ingezonden stuk, waarin in ver band met deze inbraken, de waakzaamheid van de politie des nachts in twijfel werd getrokken. Zij aarzelde dit stuk op te nemen en een der redacteurs besloot een duchtig onderzoek in te stellen, doorzelf in te breken. Hij begon met gedurende eenige nachten de gangen van de politie-agenten te volgen en huizen te zoeken, waar een poging gelukken kon. In een grooten regenmantel, op overschoenen om het geluid der stappen te dempen, sloop hij na middernacht door wind en regen langs de straten. De politie bleek vrij wel op haar post te zijn, toch ontdekte hij straten waar soms twintig winkels hun tuimelraam hadden openstaan en waar dus zeer gemakkelijk een „inval" gedaan zou kunnen worden. Daarna kocht de „inbreker" een breekijzer, begaf zich naar de huizen, waar hij een poging dacht te kunnen wagen en zette de eigenaars de geschiedenis uiteen. Men juichte het plan luide toe, maar toen de inbraaklus- tige verzocht het eens te mogen beproeven bij den eigenaar, maakte deze bedenkingen de buren waren „schrikkerig," zijn echtge- noote was zenuwachtig, enz. enz. Ten laatste maakte de man van het ingezonden stuk, die zich voor het plan verklaard had en zelfs als „helper" had willen fungeeren, ook bezwa ren en zag de inbreker zijn hoop „opgepakt" te worden met een breekijzer in de hand, in rook vervliegen. Het eenige wat hem restte was een be schrijving van de expeditie in de „Alk. Ct." Deze kwam en de inwoners van Alkmaar waren gerustgesteldde politie-agenten waren op hun post. Sinds dien staat de ijverige journalist, die zijn nachtrust opofferde om te zien of de eigendommen der Alkmaarders wel goed be waakt werden, in Alkmaar bekend als „de inbreker." Hoe flauw groote menschen doen. Op den Haagdijk te Breda was Maandag avond omstreeks 7 uur een melkkarretje opgesteld, bespannen met twe9 honden. Een voorbijganger, de zeer bekende v. d. B., tartte de honden en hitste ze op. De dieren blaften en gromden tegen hem op en v. d. B. werd steeds opgewondener, sloeg en schopte de diereneindelijk greep hij een mes en stak dat een van den honden in den kop. Het karretje was onder het wilde springen der honden dermate heen en weer geslingerd, dat de melkkannen haar inhoud voor een deel over de straat gesproeid hadden. Ten slotte verscheen de politie en nam v. d. B. onder verzet mede naar het politiebureau, Groote Markt. Alweer de mooie woningwet. Sedert Donderdag jl. vertoeft een gezin te Eist onder den blooten hemel. Het huisje, dat door het huisgezin werd bewoond, is voor verdere bewoning afgekeurd en moest Donder dagmiddag worden ontruimd. Aan den man, die in behoeftige omstandigheden verkeert, is het nog niet gelukt een andere woning te vinden. Het gezin heeft nu een eenigzins beschut plaatsje opgezocht, waar het weinige huisraad is geplaatst en waar de arme men schen zich wat aan een kacheltje op straat trachten te verwarmen. Offers der Zee. Er valt helaas niet meer aan te twijfelen dat de Maassluische logger „Noordzee" ver gaan is. Een gedeelte van het vischtuig is op zee drijvende gevonden en te IJmuiden aangebracht, Met het vaartuig zijn dertien menschen in de golven verdwenen. Aan het hulpkantoor der posterijen te Doornenjourg (Gelderlandj is dezer dagen een Nieuwjaarskaart aangekomen, die 18 jaar onderweg is geweest. De kaart was namelijk te Ravenstein afgestempeld 30 December 1887. De geadresseerde is echter reeds ruim 15 jaar overleden. Nieuwjaarkaarten hebben gewoonlijk ver traging, doch deze is wel wat bijzonder lang geweest. Faculteitjes. De leerlingen van een school te Groningen hebben zich een een hoofddeksel aangeschaft om hen te onderkennen van andere leergrage jongelui. Zij dragen een muts van blauw fluweel met kwast. Eene witte kwast duidt de leerlingen aan die algemeene ontwikkeling verlangen, de toekomstige ambtenaren der post en telegrafie hebben een oranjekleurige kwast, de handelaren in spe een blauwe, de aanstaande ingenieurs een gele en zij, die eene betrekking bij het spoor bekloeden dragen een rood herkenningsteeken. („P. G. C.") Hoe ouder hoe gekker In de gemeente Boskoop is een paartje in ondertrouw opgenomen, waarvan de man (uit Gouda) 81 jaar en de vrouw (uit Boskoop) 66 jaar oud is. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een woordje aan menschenvrienden. De voortzettendo zeerampen der laatste jaren, die tal van jonge mannen in de golven deden omkomen, hebben levendig de behoefte doen gevoelen aan het stichten van een fonds ter verzorging van weduwen en weezen. Niet alleen de weduwen van visschers hebben behoefte aan steun, maar bij alle onbemiddelden is dit evenzeer het geval, wanneer de verzorger aan 't gezin ontvalt door den dood. Door dit alles te bedenken, zijn wij er toe gebracht een zoodanig fonds te stichten, onder den naam van „Texel's Belang", met de zinspreuk: „Door eendracht sterk." Op alle dorpen van ons eiland mocht het plan steun ondervinden. Op de statuten werd d.d. 11 October 1.1. de Koninkl. goed keuring verkregen, terwijl Mr. W. F. Hiddingh, burgemeester van Texel, het eere-Voorzitter schap aanvaardde der jeugdige vereeniging. Overal traden bereids goedgezinden op, om de stichting te steunen. Zal echter een weduwen- eu weezenfonds op den duur op ons eiland kunnen bestaan, dan is 't noodig reeds terstond veel geld bijeen te brengen. Nu wordt voor 't goede doel in den loop van 1906 een groote verloting aangevraagd. Tot allen, inzonderheid tot de dames van Texel en elders, komen wij daarom met het bescheiden verzoek helpt en steunt ons streven. Dit kunt gij allereerst doen door 't vervaardigen van een of ander handwerkje en dit ons af te staan voor 1 Maart 1906. Wij houden vooraf te den Burg van alles wat ons wordt geschonken eene tentoonstelling der door U vervaardigde voorwerpen. Meer dan honderd diverse artikelen mochten wij reeds ontvangen. Mochten ook mannelijke ingezetenen daaraan voorwerpen willen toevoegen, dan zullen ook dergelijke artikelen zeer welkom zijn. Alle afdeelingsbesturen zullen gaarne in ontvangst nemen, wat U voor de zaak wenscht ten beste te geven. Laat ons devies „door eendracht sterk", ook door u in beoefening worden ge bracht, tot heil van „Texefs Belang." Hoogachtend, H et Dagelijksch Bestuur der Vereeniging W. METS Tz. Voorzitter. Oudeschild. J, DAALDER Dz. Secretaris. Oosterend. R. VISSER Penningmeester, Den Burg. Het Bestuur der Propaganda-Commissie J. DE JONGH, Voorzitter. De Waal. M. KROON Jbz. 8ecretaris. Oudeschild. B. "VAN ZWEDENPenningm. Oosterend. F. HEEROMA., lid. De Koog. Texel, Dec. 1905. Zondag 10 December 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. (Avondmaal). Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. C. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur Cand. J. W. Tonsbeok uit Schoonhoven, 's Avonds half 7 Cand. J. W. Tonsbeek. Cocksdorp. Voorm. 10 uur do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Woensdag 13 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. Woensdagen 6 en 13 Dec., 's avonds 7 uur, Bijbellezing in de Ned. Herv. Kerk a.d.Hoorn. Leiden, 8 Dec. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 157 stuks f 163 af 317 17 Stieren f87 af 227; 0 Veulen? stu] f 0 a f 212 kalfkoeien f175 a f Melkkoeien f 175 a f283; 132 Varekoeiij f 105 a 1 198, 157 Vette koeien f 163 a f 31 37 Vette kalveren f 54 a f 103; 28 M kalveren f 6,a f 1215 Graskalveren fj a f4(j; 576 Vette schapen f 22 a f 34 schapen (weide) f af 0 Paarden f af 114 Magere Varkens f 18 af- Vette Varkens a ct. 210 Biggen f 6.S§ 12,50 Lammeren f a f Scliagen, 7 Dec. Aangevoerd6 paarde t 50 a f 450 0 Stieren f af 0 41 Geldi koeien 1 115 af 145; 9 Kalikoeien f 140,-! f 250 25 N uchtere Kalveren f 10 a 22,- 180 Schapen 1 24 a f 36 Lammeren f ai 6 Varkens f 15,— a f 17,00; 44 Vet: Varkens 48 a 53 cent per kg.31 Vette Koeie 1 180 a f 2853 Graskalveren f 30 a f 50 Biggen f 10 a f 15Boter f 1,00 a f 1,(1 per K.G.Kipeieren i 6,00 a f 7.00. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 2 Dec. tot en met 8 Dec. ONDERTROUWD:-Douwe Postmaen Hendrik: Jacoba Cornelia van Geervliet (den Burg. GETROUWD: Geene. GEBORENJacob z. v. Maarten Roeper Kaatje Kuijper (de Waal), Jacob, z. v. Ja: Bruijn en Annaatje Henkes (den Burg, Trijnte d. v. Gerrit Eelman en Neeltje Ocqu (Oost), Cornells, z. v. Gerrit Jan Garritsej en Karolina Maria Vermeer (Eierland), Jac z. v. Jan Buijs en Maria Kalis (de Cocks dorp), Jannetje d. v. Jacob Kikkert en Krijntjï Petronella Witte (den Burg). OVERLEDEN Pieter Roeper, oud 79 jam: geb. met Janna Cornelia Hol (den Hoorn Levenloos aangegeveneen kind van Aril Eelman en Neeltje den Braven (Eierland.) Voor TIER achtereenvolgend! plaatsingen in de Texelschl Courant in eens opgegeven, worden slecht! driemaal in rekening gebracht. Geboren JANNETJE, dochter van JAC. KIKKERT Nz. en K. P. KIKKERT-Witte| Geboren JACOB, zoon van JAN BUIJS en M. BUIJS—KalisI De Cocksdorp, 7 December 1905. DANKBETUIGING. Langs deze, betuigen wij onzen hartelijken dank, aan allen die blijken van belangstelling hebben betoond gedurende de ziekte en het overlijden van onzen gelielden Vader en Groot vader. Wed. M. KOORN en Kinderen. Texel, December 1905. De ondergeteekende, aftredend Hoofd-Ingeland van den polder Waal en Burg, wenscht voor eene herbenoeming niet meer in aanmerking te komen. S. KEIJSER Cz. OPROEPING. Allen, die iets te vorderen hebben van-, ver. schuldigd zijn aan-, of borgtochten mochten be zitten, geteekend door-, den Heer P. J. ROEPER, gewoond hebbende te den Hoorn op Texel en aldaar 2 December 1905 overleden, gelieven daar van vóór 14 December a.s. opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris C. H. DE BOER te Texel. op Maandag 11 Dec. a.s., 's avonds half 8 bij A. EELMAN. HET BESTUUR. BUITENGEWONE VERGADERING op Woensdag 13 December a.s., 's avonds half 8 in „De Vergulde Kikkert". Niet-ledon hebben toegang h 15 Cent. Namens 't Bestuur, J. DE JONGH, Secretaris,

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2