N°. 1906. Zondag 17 December 1905. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Enveloppen, Schrijfpapier. Kantoor- en Winkelboeken INKTEN1. Speelkaarten. - Postpapier. - Fantasiekaarten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. (boekhandel( Dit blad verschtjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den üuhg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. PENNEN. Ansicht-Albnms. - Potlooden. - Ansichtkaaren. LEIEN. Inpakpapie enz (boekhandel (parkstraat. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten RaadhuizeI rozenkrans, .gevonden op het einde van de Gasthuisstraat, 1 portemonnaie, inhoudende eenig geld, achter gelaten bij Jb. Rijk te den Burg COLLECTE H. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel noodigen de iDgezetenen met aandrang uit, geen giften aftestaan voor collecten, wanneer zij niet door hun college vooraf zijn aangekondigd. Texel, den 24 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. INSCHRIJVING VOOR DE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, en meer in het bijzonder van de mannelijke personen, geboren in het jaar 1887, dat in de maand Januari 1906, voor de Nationale Militie moeten worden ingeschreven a. de minderjarige mannelijke Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België verblijf houdt of woonplaats heeft of wiens vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft; b. ieder mannelijk ingezetene, niet-Nederlan- der, voor zoover hij op 1 Januari 1906 het 19e levensjaar was ingetreden. De aangifte ter inschrijving behoort te geschie den bij hen, Burgemeester en Wethouders, ter Gemeente-Secretarie, waartoe meer bepaald zit ting zal worden gehouden op Zaterdag, den 6 Januari 1906, des voormiddags te 10 uur. Texel, den 8 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W F. RIDDING. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 16 DECEMBER 1905. De vergadering van het Nut. Woensdagavond hield het dep. Texel van de ,,Maatscb. tot Nut van 't Algemeen", zijne eerste buitengewone vergadering voor het winterseizoen, waarin als spreker zou op treden de heer Fleischer, van Makkum, als daartoe door het Hoofdbestuur aangewezen. De nutsvergaderingen kunnen zich in den laat- sten tijd niet beroemen op een druk bezoek en zoo was het ook Woensdag. Te half acht, het uur als aanvang aangekondigd, was er nog geen dozijn menschen in de zaal aanwezig, zoodat wijsselijk werd gedaan alsof het uur van begin nog niet daar was. Vrij precies te 8 uur, toen zoo ongeveer een twintigtal dames, benevens eenige heeren. al te saam zoo ongeveer 'n vijftig in getal, bijeen waren, opende de vice-Voorz., de heer de Jongh, (de Voorz. was ook absent), de bijeenkomst met de aanwezigen een welkom toe te roepen. Spr. wijdde een woord aan een viertal leden, het dep. ontvallen, 1 door vertrek naar elders, 3 anderen tengevolge overlijdeninzonderheid herdacht hij nu wijlen den heer S. Keijser Pz., die 16 jaren als penningmeester de belangen van het Nut met groote toewijding had voorgestaan daarna gaf spr. het woord aan den heer Fleischer. Deze zeide te zullen spreken over „het Witte Kruis", eene vereeniging niet onbekend, reeds voor 30 jaren geleden in het leven ge roepen. De wordingsgeschiedenis van deze Vereeniging was volgens spr., een gevolg van de in 1872 aangenomen en in werking getreden gezondheidswet, welke zich destjjds nog minder in de populariteit van het volk mocht verheugen dan de tegenwoordige Woningwethet doel hetwelk de Vereeniging beoogde was om het publiek een juist begrip te doen krijgen van meer hygiënische opvoeding en verzorging van het lichaam. Na een kwijoend bestaan van 15 jaren heeft het „Witte Kruis" zich als het ware ontpopt in eene meer philantropische instel ling, door niet alleen het volk bekend te maken met de eischen der hygiëne, als frissche lucht, licht, en reinheid van het lichaam, doch ook door daadwerkelijke hulp getracht het lijden van zieken te verlichten en de verpleging van patiënten meer te doen beantwoorden aan de eischen der wetenschap. In tal van voorbeelden toonde spr. aan het verkeerde in de verouderde begrippen van de verpleging van het jonge kind, zoowel als die bij ongesteldheden van oudere personen, om zoo te komen tot de bedoeling van de Vereeniging het Witte Kruis, door de ver melding wat door deze wordt gedaan n.l het verstrekken van verplegingsbenoodigd- heden, het aanstellen van wijkverpleegsters, het daarstellen van kleine ziekenhuizen. Ret doel van spr. lezing was om propaganda te maken voor de vereeniging het „Witte Kruis," waarvan hij wenschte dat het oprichten van eene afdeeling alhier het gevolg zal zijn. Veel van hetgeen door spr. werd gezegd, mocht geacht worden aan de aanwezigen niet onbekend te zijn, doch een verfrissching daarvan was zeker niet overbodig, al waren wellicht sommigen wel wat teleurgesteld door in plaats van eene pittige geleerde rede zooals men van het Nut verlaDgt, zulk een eenvoudige rede te hooren. Onze tijdgenooten zijn nu eenmaal niet zoo prozaïsch aangelegd, dat eene eenvoudige nuchtere beschouwing van de dingen, als door den spreker verkon digd, overweldigend zal worden toegejuicht toch schuilt in de toepassing van zulk prosa zeker niet weinig poëzie. Doch hoe het zij, de spreker, aangewezen door de Maatschappij, bleef geheel in de lijn van die Maatschappij, door een onderwerp te behandelen zoo zeer passende in het kader er vaneen onderwerp, dat bij verwezen lijking zeer zeker zal strekken tot Nut (lees in het belang zal komen.) van het algemeen. Wanneer deze lezing ware gehouden in eene opzettelijk voor dit doel uitgeschreven vergadering, dan zou aan het einde ervan zeker gevolgd zijn een voorstel tot oprichting van eene afdeeling van het Witte Kruis. Dat voorstel bleef nu achterwege, de spr. sprak enkel de weoschelijkheid er van uit, en onder de aanwezigen was er niemand die de verwezenlijking er van voorstelde. Toch zou het juist ter plaatse zijn geweest, en wanneer dan de heeren de koorden der beurs wat ruim hadden losgemaakt en de dames hare zedelijke steun er aan hadden toegezegd, dan zou niet ongetwijfeld al direct eene flinke afdeeling hebben kunnen ontstaan. We hielden ons echter allen stil en zoo bleef er niet anders over dan dat de Voorz. den spreker dank bracht voor zijn rede, (hetwelk hij zeer geestig wist te doen,) daar aan den wensch toevoegende dat hij het voorrecht zal mogen hebben binnen niet te langen tijd den spreker te zullen kunnen berichten dat hier een flinke afdeeling van het „Witte Kruis" is tot stand gekomen. Die wensch onderschrijven wij van heeler harte. De uitslag van de verkiezing op 13 dezer voor één Heemraad en twee Hoofd ingelanden voor den polder Waal en Burg was dat voor Heemraad werd herkozen de hr. Jb. Eelman Az met 62 van de 74 geldige stemmen. Tot Hoofd-Ingeland voor de tusschentijds ontstane vacature werd gekozen Dr. J. Timmer met 50 van de 75 geldige stemmen. Voor de periodieke aftreding werden uitge bracht 69 geldige stemmen, waarvan werden verkregen door de heeren Ant. Dalmeijer 24 Herm. J Keijser 18 Dr. J. Timmer 12 K. Roeper Jbz. 8 C. B. Bakker 5 Sb. Eelman Sr. 2 Alzoo herstemming tusschen de heeren A. Dalmeijer eh H. J. Keijser. Waal, 12 Dec. Gisteravond hield „Nut en Genoegen" zijn tweede bijeenkomst. De opkomst der leden en der dames was uitstekend. In plaats van den Heer J. Daalder Dz., die als spr. zou optredeD, doch bericht gezonden had, dat hij nog niet geheel hersteld was en liever in Jan '06 optrad, hield de Voorzitter (de heer De Jongh) de aanwezigen bezig met een 4 tal voordrachten, n 1. 1 Recht is recht, of ieder het zijne (Eene schets uit het Vlaamsche volksleven), 2 Ahasverus (uit het rijk van den Czaar), 8 Een snaorig stuksken van Meister Maor- ten Baordman, en 4 Toen ik nog ongetrouwd was. Eer men er aan dacht, was het scheidings uur aangebrokenmet een tot weerziens in Jan '06 en met dank aan de hoorders sloot de voorzitter de vergadering. De Cocksdorp, 14 Dec. Hedenavond ver gaderde de afdeeling „De Cocksdorp" van „Texel s Belang" in het logement „De Nieuwe Aanleg." De opkomst had beter kunnen zijnde helft van het aantal leden en donateurs was nog niet ter vergadering. Na de opening der bijeenkomsten het lezen der notulen werd overgegaan tot het verkie zen van twee bestuursleden, waarvan de uit slag was, dat de aftredenden, de heeren W. Heeroma en A. C. Toet, met op één na al- gemeene stemmen werden herhozen. Tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer W. Heeroma. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan. Alles keurig in orde zijnde, verwierf hij den dank des voor zitters. Hierna volgde sluiting. Oudeschild, 14 Dec. Ook hier werd 't zoogenaamde Oude Sinterklaasfeest veel alge- meener gevierd dan de maskerade op den avond van 5 Dec. Gehoele groepen gemas- kerden vertoonden zich langs de straat. Aan aardige vertoonirgen ontbrak 't Diet. In goede orde eindigde de eigenaardige feestviering, te ruim elf uur. Gisteren is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden ter plaatsing van vier schuurpalen aan 't eind van 't Westelijke havenhoofd. Er is nog heel wat stellage voor noodig, omdat de palen voor hier van buitengewone afmeting zijn. Als dit werk gereed is, zal de schipperij onder zekere omstandigheden veel gerief van dit paalwerk kunnen hebben. Koog 15 Dec. Gedurende de laatste dagen zag men een groote hoeveelheid nieuw hout in zee drijven. Door windsveranderiug is ook een klein gedeelte daarvan alhier op het strand ge spoeld en door de strandvonders geborgen. Het hout, platen,- is gemerkt „RAFS O." Vi ieland. Poor de Rijkswaterstaat zijn gelden beschikbaar gesteld voor den aanleg van een weg door de duinen naar het Post huis, zoo verneemt men alhier. Deze weg wordt voornamelijk aangelegd" met het oog op mogelijke strandingenhet rijden langs den zeekant is, vooral in stormachtige nachten, onaangenaam en gevaarlijk. „De Rotterdammer zegt over vrouwe lijke soldaten Het nieuwste nieuwser zijn vrouwelijke soldaten op komst. Men zal zeggen, die zijn er al lang, name lijk vrouwelijke „heilsoldaten." NeeD, dezulke bedoelen wij nu niet, wij hebben het oog op „heuschelijke," „echte" soldaten van het vrouwelijk geslacht. Mevrouw Wijnaenats Francken, geb. Dy- cerinck verdedigde te Leiden de stelling, dat „het invoeren van een dienstplicht voor de vrouwen aanbeveling verdient. Aanvankelijk voegde zij er bij, „bijv. op het gebied van de ziekenverpleging." Zij denkt zeker aan de zachte handjes der dames, zoo bij uitstek voor ziekenver zorging geschikt. Maar toch, als vrouw en man gelijke rech ten en gelijke plichten hebben volgens onze vooruitstrevende dames, dan eischen dezen al heel spoedig ook voor de vrouwen het soldatenpakje en het geweer op En nu willen wij niet denken aan obrlogs- tijd die is te verschrikkelijk. Doch het zou toch heel aardig zijn, als wij in vredestijd langs onze straten en onze wegen eens op gansch militaiire wijze sol daten en soldatinnetjes al te zamen met het geweer over den schouder zagen marcheeren Een lastig heer. Dinsdagavond werd van de publieke tribune der Tweede kamer een heer door een bode en den wachthebbenden politieagent daarvan verwijderd, omdat hij zich zoo luidruchtig mogelijk aanstelde en schijnbaar niet bijster goed in het hoofd was. Door de militaire wacht werd hij buiten het gebouw gezet. Zijn overjas en hoed waren echter in het gebouw achtergebleven. Na afloop der zitting kwam hij onder geleide van een politieagent zijn kleedingstukken terug halen. Hij maakte er toen zooveel spektakel en weigerde zijn jas en hoed aan te trekken. Hij is toen naar het politie bureau teruggebracht met het bloote hoofd en zonder winterjas aan, terwijl een politieagent beide kleedingstukken mede- droeg. („Vad.") Bijna zelf slachtoffer. De Oosterbeek sprong Zondagmiddag plot seling een dame voor de in gang zijnde stoomtram naar Arnhem. Zij kwam met de machine in aanraking, viel en liep een hoofdwonde op. Eerst werd aan een poging tot zelfmoord gedacht doch het bleek dat de dame haar voor de tram loopend hondje wilde grijpen, ten einde het voor overrijden te behoeden. Je schutters wel Ut Haastrecht wordt aan de „Tel" gemeld: Om zijn eigenaardigheid verdient zeker wel vermelding, dat door de Haastrechtsche jagersclub in de nabijheid van de hoeve „Gravestein" acht maal op een haas werd geschoten, zonder het diertje te raken. Gelukkiger waren de jagers op een ander tijdstiptoen raakte een hunner in één schot zes &azen. 't Schot was nl. door de luiten van een bouwmanswoning gegaan en beschadigde zes kazen, die in de nabijheid van dat raam ep een tafel lagen. Je schutters dus wel Als beleediging beschouwd. Het hoofd eener openbare lagere school in Hoogezand heeft een aanklacht ingediend tegen den redacteur der volkscourant, orgaan der Geref. in Groningen en Drente, wegens een voor hem beleedigend artikel in dit blad. Volgens dat blad zou hij hebben laten zingen „En al wat natuur ons biedt, geeft de goede God ons niet" inplaats van „om niet" zooals het in het bekende versje van Worp luidt. I PARKSTRAAT. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1