B uiten 1 a 11 d. Ingezonden Stukken. M arktberichten. Pre dikbeur ten, ADVE RTENTIËN. Den Hoorn. De heer Sclierpenhuyzen, die het beroep naar de Doopsgez. gemeente alhier heeft aangenomen, hoopt 4 Maart zijne in treerede te houden. Bij den strandvonder is eenig nieuw hout aangebracht, dat de volgende merken vertoondeR. A. F. S. O. en B: B. O. R. G. Oüdeschild, 16 Pee. Gisteren werd in de „Zeven Provinciën" de jaarvergadering ge houden der vereeoiging „Dorpsbelang." Na de opening las de heer M. Kroon Jbz. Secr., de notulen die onveranderd werden goedgekeurd met dankzegging voor de nauwkeurigheid. Uit 't verslag van den Penningm. de heer P. van der Wiele bleek, dat 't afgeloopen jaar een nadeelig saldo van f 0,95 had ge geven. Een commissie uit de leden zag de rekening na en bevond alles in orde, waarna met dank aan den ijverigen Penningm. dieus rekening en verantw. werd goedgekeurd. De heer van der Wiele, aan de beurt van aftreding zijDde, werd bij acclamatie herbe noemd. Na eenige bespreking werd bepaald, dat 't Dag. bestuur terstond weer herkies baar zou zijn en 't Bestuur met nog tw.ee commissarissen zou worden aangevuld. Tot stemming overgaande, werden de heeren J. W. Hillenius en J. Sehellinger tot commis sarissen gekozen. I e heer B. Beumkes, bij eerste stemming gekozen, bedankte. Een voorstel tot 't voor eigen rekening laten maken van een bak of kleine praam, werd tot later aangehouden. Overwogen werd de mogelijkheid, om zonder uitbaggeren de sloot op diepte te houden door 't inbrengen van water uit een der putten of op andere wijze Aan 't Bestuur werd opgedragen alle werk zaamheden, die noodig mochten blijken in 1906, te doen uitvoeren. Na bespreking van nog eenige ondergeschikte aangelegenheden, werd te ongeveer halftien de verg. met dank zegging gesloten, 't Bezoek was maar ge ring geweest. Terpen. Men schrijlt uit Friesland. Men gaat in Friesland nog steeds voort met het afgraven van terpen. De meeste zijn al opgeruimd, toch zijn er nog enkele over, hier en daar verspreid. De aard^van deze terpen is zeer gezocht ter verbetering van schralere gronden in de provincie en daarbuiten en wordt meestal duur betaald. Vandaar daar dan ook dat, als er een terp onder den hamer komt, daar voor iu den regel veel geld wordt bedongen f 2u00 en meer per pondemaat is volstrekt geen zeldzaamheid. Zelfs werd zeer onlangs nog alleen de bovengrond van een terp te Arum ter grootte van nog niet voluit 2 H A. verkocht aan een bekend, en derzake kundi- gen terpbaas, den heer Joh. Hilarides te Pingjum, die al menige terp in Friesland heeft afgegraven, voor de kapitale som met de kosten van ruim f 12.000. Dat is dus f 6000 per H.A. enkel den bovengrond. Wat er overblijft na de afgraving blijft dus nog het eigendom van den verkooper. Het „N. v. d. D." schrijft De heer L. Inpijn, die dezen zomer den koenen zwemtocht van Zutphen naar Deventer ondernam heeft een „reddingspantser en water apparaat uitgevonden, waarmee hij in de badinrichting aan den Heiligenweg, voor enkele belangstellenden, proefnemingen gedaan heeft. De uitvinder begaf zich te water, voorzien van het „pantser", dat een soort van vest zonder mouwen is, en om elk der schenen een lederbedekking. Het pantser dient om hem drijvende te houden, wat onder de lederbekking zat, was het „wandel aparaat" waarmede hij zich zonder zwemmen voort bewoog. Hoe dat apparaat werkt is een geheim, vandaar de stukken leder welke hij eerst onder water verwijderde. Het water van bet bassin op den Heiligenweg is echter doorschijnend genoeg, zoodat de omstanders ze mochten dan het fijne van de werking niet kunnen onderscheiden toch duidelijk zagen, dat de vertooner werkelijk niet zwom, maar in het water als 't ware liep, door trappelende be wegingen met de knieën te maken en de handen boven water over de borst te kruisen. Zoo bewoog de heer Impijn zich een poos door het bassin, aan de toeschouwers de overtuiging schenkende, dat er in zijn uit vinding wellicht genoeg steekt om belang hebbenden directies van scheepvaartonder- nemingen op te wekken er nader kennis van te nemen. Veehouders opgepast! De districts-veearts D. van Gruting, te Leiden, .-.chrijft in het „Leidsche Dagbl." Bij een Landbouwer te Oegstgeest deden zich bij 5 runderen verschijnselen van blauw zuurvergiftiging voor2 stierven er binnen een half uur na het gebruk, terwijl de andere na het toedienen van medicijnen nog behou den kunnen worden beschouwd. De oorzaak van deze vergiftiging moet ge zocht worden in het gebruik van gekookte Kratokboonen (Phaseolus Lunatus L.), die, met water in aanraking komende, blauwzuur opleveren en onder den naam van Egyptische boonen aan de landbouwers als veevoeder worden verkocht. In den omtrek van Amsterdam (Haarlem mermeer) is ook reeds een vergiftiging voor gekomen bij runderen, terwijl te Rotterdam bij den mensch nadeelige gevolgen na het gebruik zijn geconstateerd. Ik meen in het algemeen belang te han delen door deze vergiftiging met doodelijken afloop te publiceeren en de belanghebbenden te waarschuwen en dit zoo hoogst nadeelig voedsel niet aan hun dieren toe te dienen. Van een heer onder een auto en daar weer onderuit. „Als d9 machine één meter verder was gegaan toen ik er onder lag", zoo schrijft een oud-stadgenoot die te Brussel woont aan een Delftschen vriend, „dan zou ik vermor zeld zijn geweest." Lat kijkje om het hoekje van het hiernamaals beschrijft hij heel aardig op een briefkaart, waarin hij van het ongeval kennis geeft aan den vriend en hij maakt van de gelegenheid gebruik om zijn verontwaar diging over dien modernen schrik der wegen te uiten. Hij is er goed afgekomen en daar zeer dankbaar voor. Alleen maar een pols gebro ken, een gat in zijn hoofd, de beenen geschaafd en de rechterband gekneusd en met den arm aau dezelfde zijde is iets gebeurd dat een gipsverband noodig maakte. Een buitenkansje dus om zoo betrekkelijk ongeschonden uit een geweldig samentreffen met een autobeest te voorschijn te komen. „Die verd. auto's", schrijft hij, nu hij van zijn blijdschap bekomen boos wordt, „geen dag gaat er hier voorbij of er gebeuren ongelukken en er vallen dooden. En de wet doet daar maar niets aan, omdat het een geliefkoosd piezier is van de rijke menschen. De Koning aan het hoofd, die in zeven mi nuten van het pa> k naar Laeken vliegt. Gisteren ook weer 2 dooden in Namen en hier in Brussel een werkman vermorzeld. Men is hier zijn leven niet zeker en ik wil hier dan ook niet blijven, 't Is maar „té, té," „attention, attention," bom en dan is er weer iemand zijn kop af." Men h:eft den gelukkige, die den banket bakker, die in de auto zat met behulp van een adBokaat tot schadevergoeding willen dwin gen, gevraagd in de Belgische bladen van het ongeval maar niet te reppen. Maar daar bij van oordeel ishoe meer de couranten erover schrijven hoe beter, deden wij hier het verhaaltje van den oud-stadgenoot, die zich nu een denkbeeld zal kunnen vormen van de gemoedsstemming van een ter-dood veroordeelde op het oogenblik dat de beul de hand naar de lijn van de guillotine uitstrekt. („Delftsche Courant.") Iets voor de practijk. Beslagen brilleglazen. Niet dikwijls zet ik mijn bril op om Betje's werk na te zien, maar op zekeren morgen deed ik dit, toen zij pas de kamer had bijgeveegd en afgestoft. „Heb je vergeten de ramen open te zetten, Betje, terwijl je de kamer deed het is bier zoo stoffig," zeide ik. „Ik denk mevrouw, dat misschien uwe bril leglazen een beetje aangeslagen zijn, er is heusch geen stof bier," was 't antwoord. En ja, ze bad gelijk-mijn bril was erg be slagen en toen ik de glazen schoon afgewreven bad, zag alles er even frisch en schoon uit en Betje's gezicht zei duidelijk: „Ik ben blij dat de glazen de schuld hebben en niet ik." Op dien avond kwam Betje bij mij met keu- kenbezwaren, de keukenmeid had dit en dat gezegd en zij zelf had zoo en zoo geantwoord. Toen haar verhaal uit was, zeide ik glimlachend: „er is stof op je brilleglazen Betje, wrijf ze af en je zult beter kunnen zien." Zij begreep mij en ging naar de keuken. Ik vertelde dit aan miine kinderen, en sedert is het een heel gewoon iets, de een tegen den ander te booren zeggen: „O, je bril is beslagen!" Soms komen ze dan wel eens bij mij met de vraag: „Mama, moet Henri zijn bril nieteens afvegen, hij ziet alles verkeerd Als ik soms menschen van anderen kwaad hoor spreken, of de dingen hatelijk uitleggen, denk ik vaak: „er is stof op je bril, veeg dat eerst maar eens af." Inderdaad draagt iedereen zulk een bril, bij den een is de aanslag alleen wat dikker din bij den ander, en moet er wat flinkerafge- poetst worden. Zoo legde ik het eens uit aan Jao mijn oudste, en deze hernam dadelijk: „ik weet wel menschen, die ik dan eens heel graag zou belpen wrijven; daar bob je mijnbeer IJ. en mevrouw Z. en juffrouw G„ die zijn er altoos op uit van een under wat verkeerds te zien of te zeggen." „Ik geloot dat mijn zoon Jan op het oogen blik zelf oen erg beslagen bril op de neus beeft," merkte ik op, maar Jan lachtte en vroeg: „Wat moet een mensch dan doen P waarop ik hernam „Houd je eigen brilleglazen helder en je zult nooit weten boe die van een ander zijn." „Dat zal ik," was zijn antwoord en ik moet bekennen in onze familie heeft de eenvoudige opmerking omtront de beslagen brilleglazen een zeer gunstige invloed op aller humeur; de bedoeling ervan vergeten we niet, boe oud sommigen onzer ook reeds geworden zijn Een grenswachter gefopt. In Oost-Pruisen is het volgend vermakelijk tooneeltje afgespeeld Bij een grensbeambte komt een boeren jongetje mot de mededeeling, dat eenige smokkelaars hun slag willen slaan. In den eerstvolgenden nacht zal een kudde varkens over de grens 'gebracht worden. Eerst zullen er drie, vervolgens vijf en daarna tien binnen gesmokkeld worden en dan zullen er 200 volgen. De grenswachter was natuurlijk in den bewusten nacht op zijn post. Toen het donker begon te worden hoorde hij het geknor van de varkensdrie werden over de grens gedreven. De beimbte liet ze passeeren. Na een half uur volgden vijf, kort daarop tien. Precies zooals hem was medegedeeld. Nu zou het komen. De ambtenaar wachtte een uur, hij wachtte tot den morgen. Te vergeefs 1 De smokkelaars bleven weg en zijn heden nog niet gepasseerd. De achttien Russische varkens zijn daarentegen veilig en wel in de magen der Pruisen aangekomen. UIT PEN GEMEENTERAAD. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad, werden tot leden van het Alg. armbestuur benoemd de heeren P. Witte Jz. en D. Bakker Pz., eerstgenoemde in plaats van den heer C. B. Bakker die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Tot regentes Mej. A. C. Visser Bruin. Tot regenten voor bet Alg. Weeshuis werden herbenoemd de heeren Aug. C. Keijser en C. van Heerwaarden. Tot regentes mej. A. C. Visser-Bruin. Aan den heer J. Flens werd in huur afge staan een gedeelte strand achter de Koog. Tot ambtenaar, belast met bouw-en woning toezicht, werd niemand afzonderlijk benoemd, het bleef voorloopig voor een jaar opgedragen aan den gemeente-opzichter, wiens salaris daarom met f 150,— wordt verhoogd Aan den gemeenteopzichter werd eene gra tificatie toegekend van Vu van f 150, - of f 112,50. „Voorstel aanvaarding geschenk," betrof de aanbieding door den heer F. Keijser, van een strook grond aan het einde der Weverstraat (erf Dikkers) tot verbreeding van den publieken weg aldaar. Tot onderwijzeres aan de O. L. school te Oüdeschild, werd benoemd Mej. J. W. Dros aldaar. De thans bestaande betrekking van onder wijzeres, vak kaan die school, werd opge heven. Verzoek ingebruikneming school te Waal, door de Zondagschool te Oosterend, werd aangehouden tot een volgende vergadering. Verzoek Heeroma, tot ingebruikneming van een schoollokaal aan den Burg, (voorteeken- onderwijs), werd toegestaan (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Woorden ter nagedachtenis aan den heer J. K. G. RüLLER, hoofd der school teOndescbild b(j het verlaten zijner school. GENIET UW RUST! Geniet uw rust! gij goede leeraar! Gij, die met hoofd, en hart en zin, Gestreefd, getracht, naar 't goed' en schoone, Geleerd heeft, kund' en menschenmin. Geniet uw rust na zooveel jaren, Het onderwijs was steeds uw lust, En dankbaar roep ik thans U togen, Gij edel hoofd! geniet uw rust! o—o Geniet uw rust! na schoone plichten Zooveel, en velerlei betracht Dit gaf U moed, en 't schonk U tevens, Voor al Uw werken, groote kracht. Wat waart gij trouw in hulp verleenen; Wat was Uw woord van troost bewust; En dankend, juichend, voor dit alles, Zoo roep ik blij geniet uw rust oo Moog gij nog lang die rust genieten, Dit roept een leerling van (J uit Gij! die mij leordet, (Jv'rig leerdot, Wat lield' en kunde in zich sluit. Dit voorrecht stemt mij 't harte blijde, Het oogs een vreugd, een vree, een lust U minnend, eeiend, roep ik heden Geniet uw rust! geniet uw rust! IJmuidon, 15 December 1905. Namens zijn oud-leerling, Chr. C. VISMAN. flan de mannen uan Texel tusschen 34 en 61 jaren oud. Gij, mannen die ouder dan 34 en nog geen 61 jaren oud zijt, weet gij het, dat ge nog tot 1 Jan. 1906 gelegenheid hebt, lid to worden van „Texel's Belang", de Kon. goedgekeurde vereeuiging, die weduwen en weezen wil en kan verzorgen Mocht ge U na dien datum wenschen aan te geven, dan zal een „te laat" U moeten worden toegevoegd. Bedenkt dit, nu het nog tijd isBij de afdeelingsbesturen op alle dorpen der Gemeente zijn inlichtingen ver krijgbaar, en de lage contributie zal U stellig niet afschrikken. Namens het Dag. Bestuur van Texel's Belang, J. DAALDER Dz., Texel, 14 Dec. 1905. Alg. Secretaris. Zondag 17 December 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oüdeschild. Voorm. 10 uur ds. C. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Woensdag 20 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. Schagen, 14 Dec. Aangevoerd7 paarden f 50 af 150; 0 Stieren 1 af—0; 12 Gelde- koeien f 120 a 1 140; 10 Kalikoeien 1 140 1190; 21 Nuchtere Kalveren 110 a 26, 280 Schapen 1 25 a f 37 Lammeren 1 af 15 Varkens f 15,— a 1 18,00; 18 Vette Varkens 50 a 53 cent per kg.37 Vette Koeien f 180 a f 300; 4 Graskalveren f 25 a f 50 50 Biggen f 10 a f 18Boter f 1,00 a f 1,15 per K.G.Kipeieren 1 6,00 a f 7.00. Leiden, 15 Dec. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 235 stuks f 153 af 307 19 Stieren f78 af 292; Veulens 1 stuks f 83 a f 124 kalfkoeien 1 165 a f 273 Melkkoeien f 165 a f273; 163 Varokoeien f 99 a f 188, 235 Vette koeien f 153 a 1307 43 Vette kalveren f 46 a 1 95; 40 Magere kalveren f 6,a 112; 13 Graskalveren 129 a f 431405 Vette schapen f 20 a f 32-0 schapen (weide) f af—.; 0 Paarden f af 153 Magere Varkens f 18 a f 37. Vette Varkens a ct. 274 Biggen f 7.50 13,Lammeren f af Burgerlykc Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 9 Dec. tot en met 15 Dec ONDERTROUWD; Pieter Buis (Vuurtoren) en Sou wtje Cornelia Timmer (Oost), Jan Roe per en Catharina Maria Elisabeth de Braai (den Burg.) GETROUWD: Geene. GEBOREN Gerardus, z.v. Gerrit Bakker en Maartje Vlaming (Oüdeschild), Meintje Nelly d.v. Cornelis van der Wel en Grietje Dekker (Oost), Neeltje Jacoba, dv. Hermanus de Wilde en Aaltje Helena van 't Hof (Eierland) Pieter zv. Willem V las en Martje Platvoet (Oüde schild.) OVERLEDEN Klaas Jacobus Rab, oud 3 jaar zv. Arie Cornelis Rab (den Burg) en Jannetje Mets (overl.) Ondertrouwd: J. ROEPER Cz. EN C. M. E. DE DRAAL. Den Burg op Texel, 15 Dec. 1005. Heden overleed mijn eenig innig ge liefd Zoontje, KLAAS JACOBUS RAR, op don jeugdigen leeftijd van 3 jaar en 6 maanden. AC. RAB. Den Burg Texel, den 14 Dec. 1905.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2