Gemeenteraad van Texel. Naar aanleiding van het feit dat te Amsterdam twee onderwijzers zijn on tslagen schrijft het „Handelsblad" We hebben tegenwoordig regimenten onder wijzers onder de wapens, maar wat van officieren gevraagd wordt, wordt niet van hea gevraagd Ik zou willen - aldus de „Van dag tot-Dag" schrijver in het „Handelsblad"—dat ze een eed van trouw afleglen, dat ze eei verordening, welke hun plichten en rechten voerschreef, oaderteekenden. Hebben zij dat gedaan, dan wordt elke quaestie eenvoudiger. „Ge hebt u verbonden de doer ons ontworpen bepalingen na te levenge deedt het nietge zijt nu eeas gewaar schuwd bij herhaling volgt uw ontslag." Waarschijnlijk zijn er andere veel betere maatregelen te treffen. Ik hoop het. Maar één ding is zeker. Op ons allen rust de plicht de tucht op school te doen handhavenof een tuchtlooze jeugd groeit op! En een ander ding is zeker. Het aantal welwillende onderwijzers en onderwijzeressen, die het „pesten" minstens evenzeer verfoeien als ik, is verreweg over wegend. Zij vormen de meerderheid. Hun steun is onontbeerlijk. Alle handen dus ineen om de volksschool te redden 1 Dure appelen Als een groote bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat door Gebr. Witkamp witte kalvijnappelen aan de groentenmarkt te Haarlem zijn gebracht die f70 per H.L. kosten II Benoeming twee leden en een regentes voor het Algemeen Armbestuur. III Benoeming twee regenten en een regentes voor het Algemeen Weeshuis. IV Verhuur strand aan de Koog. V Benoeming ambtenaar belast met bouw- en woningtoezicht. VI Vaststelling instructie ambtenaar belast met bouw en woningtoezicht. VII Voorstel wijziging bouwen woningverordening ■^VIII Voorstel verleenen gratificatie gemeente-opz. IX Verzoeken dispensatie etc. art. 30 bouw- en woning vero rden ing. X Voorstel aanvaarding geschenk. XI Benoeming onderwijzeres O. L. School It (Judeschild. XIII Vaststelling belooning tijdelijk Hoofd der O. L. School te Oudeschild. XIY Vaststelling verordening uitbetaling jaar wedde gemeente-ambtenaren ingeval van ziekte. XV Verzoek Zondagschoolvereeniging te Oosterend ingebruikneming schoollokaal te de Waal. De heer Keyser wenscht het punt aan te houden. De heer Dikkers wil er afwijzend op beschikken, omdat als eenmaal wordt toegestaan de school voor andere doeleinden te gebruiken, andere verzoeken moeilijk kunnen worden gewei gerd. Verder merkt spr. op, dat indertijd, toen ds. Mazure aan de Waal was, ook Zondagschool werd gehouden. De voorz. deelt nu mede nog een brief te heb ben ontvangen van den heer Schoneveld, waarin deze als antwoord op een door spr. gedane vraag antwoordde, dat door het bestuur rypelyk was overwogen wat het meest gewenscht washet huren van een particuliere woning, do concis- toriekamer of de O. L. School. De eerstgen. plaats was te kostbaar, de 2e meende men maar niet te moeten vragen, omdat het mogelyk aan stoot kon geven, dat z(j, leden der gereform. kerk, vroegen om de concistoriekamer der hur- vormde, daarom was besloten te vragen om do O. L. School, die algomeon eigendom was. in dien brief werd te kennen gegeven, dat men wel om de concistoriekamer wildo vragen, in dien men er Hij- kon zeggen dat B W dit hadden geadviseerd. Do heer Mets herhaalt er voor te z(jn dat eerst de bewoners van de Waal in do gelegenheid zijn zich nader uit te spreken. Zaterdag 16 Dec. 1905, voorm. half elf, Voorzitter de heer Hiddiagh, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris de heer Ruibing. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Voordat tot die goedkeuring wordt overgegaan, wordt door den heer Over gevraagd of de weg over het land van den heer Dikkers ook moet worden aangelegd als er maar weinig woningen aan worden gebouwd, in de notulen werd gesprokeu van woningen en dit is 2 of meer. De voorz. zegt dat 2 woningen reeds voldoende is om aan de bedoelde bepaling voor uitvoering van het besluit te voldoen. De heer Keijser meent dat dit nog zoo dadelijk niet is uitgemaakt. Ingekomen was een schrijven van den heer Bouman, behelzende dank voor zijn overplaatsing als Hoofd der School naar Den Hoorn, een missive van H.H. Ged. Staten, behelzende goed keuring kohieren schoolgeld 3e en Ie kw. 1905, een schrijven van 't bestuur der 30 Gem. Polders, dat door Hoofd-Ingelanden is toegestaan een gedeelte van het paardepad te leggen in den weg Achtertuinen bij Oosterend (zie vorig raadsverslag). een missive van H.H.. Ged. Staten, behelzende goed keuring raadsbesluit aangaan tijdelijke geldleening ad f 5000. Verder deelt de Voorz. mede, dat door B W kas- verificatie is gehouden bij den gemeente-ontvanger en alles in orde was bevonden. De ontvangsten bedroegen totaal f 105,866,02® de uitgaven 103.362,59 In kas was f 2503,43® Boeken en kas der havendirectie waren toen ook nagezien en in orde bevonden. Hierbij bedroegen de ontvangsten totaal f 7080,75 de uitgaven 4807,99 en was in kas f 2272,76 Ingekomen was verder nog een verzoek van Dal- meijer, caféhouder te Koog, om vergunning tot omraste ring van de boomen voor zijn huis of om het strookje grond waarop zij staan te verkoopen of in erfpacht te geven. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit adres ge steld in handen van b W om praeadvies. Eveneens wordt om praeadvies in handen van B W gesteld het adres van het bestuur van den polder Burger Nieuwland om voor de beharding van den weg door dien polder, lang 1400 M., '/3 in de kosten te willen bijdragen, welke worden geraamd op ongeveer f 3000. Een dergelijk verzoek zou worden gericht aan den polder Waal en Burg. De weg alleen voor rekening van den polder aan te leggen, ging de draagkracht te boven. Gewezen werd verder nog, dat indertijd voor de beharding van den Koogerweg door den polder f 1000 was bijgedragen. Aftreden volgens roostei moesten de heeren C. W. Bakker en Bakker Pz., benevens mej. A. C. Visser Bruin. Eerstgenoemde wenschte niet meer in aan merking te komen. Voor de eerste vacature bestond de aanbeveling uit de heeren P. Witte Jz. en W.Joh. Bakker en werd eerstgen. gekozen met 9 stemmen, voor de 2e vacature bestond de aanbeveling uit de heeren D. Bakker Pz. en C. Dijt, de heer Bakker ver kreeg 9 stemmen en de heer Dijt 2, eerstgen. was dus herkozen. Tot regentes werd herkozen met 10 stem men tegen 1, uitgebracht op mej. G. EelmanHuisman, mej. A. C. VisserBruin. Tot regent werden herkozen de heer Aug. C. Keyscr die 9 stemmen verkreeg, mede op de aanbeveling met dezen stonden de heeren Jac. Kikkert PPz. en J. S. Dyt (1 stem), en de heer O. van Heerwaarden die alle 11 stemmen op zich vereenigde, mede met dezen stonden op de aanbeveling de heeren P. Smit Pz. en M. Kuip Cz, Tot regentes werd gekozen met 9 stemmen mejuffr. A. C. Visser—Bruin, mede op de aanbeveling stonden mejuffr. G. EelmanHuisman, die 2 stemmen verkreeg en mejuffr. A. KeijserEelman. De voorz. herinnert, dat in een vorige vergadering door B W werd voorgesteld aan den heer Moojen dat strand niet meer te verpachten, doch af te wachten of zich geen andere huurder zou opdoen. Door den heer J. Plens was nu verzocht het strand te mogen huren. B W stellen voor dit te doen op dezelfde voorwaarden als voor den heer Moojen bepaald. Uit de voorwaarden die hierop worden voorgelezen blijkt o.a. dat de huurder het strand steeds voor het publiek toegankelijk moet laten en aansprakelijk is voor de schade welke soms mocht worden aangebracht ten gevolge van dio huur. De heer Over vraagt waarom de gemeente zich als huurder heeft opgeworpen. De heer Keijser zegt dat indertijd door den ontv. van registratie zulks gewenscht werd geacht en het ook aanbevelenswaardig is, daar nu de raad de voorwaarden kan stellen, terwijl er geen kosten aan verbonden zijn. Het voorstel van B W, om het strand aan den hr. Plens te verhuren, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B W stellen voor voorloopig iemand daarvoor voor 1 jaar te benuemen op een salaris van f200, ingaande 1 Jan. 1906. De voordracht bestaat uit 1 persoon, den heer A. M. te Nuyl. De heer Keesom zou het gewenscht achten eeist de inslructie van dien ambtenaar vast te stellen en geeft in overweging sollicitanten voor de betrekking op te roepen. De heer Over acht ook het doen van eene oproeping gewenscht, terwijl de heeren Langeveld en Dros zich daarbij aansluiten. De heer Dros zou wenschen dat de instructie eerst voor de sollicitanten ter inzage zou liggen. De heer Keesom meent dat die instructie thans wel zou kunnen worden behandeld. De heer Bakker vraagt of B W wel bekend zijn welke werkzaamheden zoo'n ambtenaar moet vervullen. De voorz. zegt dat die nog al beteekenend zijn en B en W het salaris van f 200 bijzonder laag achten. De heer Bakker is van een ander gevoelen en acht f 200 wat hoog. De heer Keijser meent dat het maar goed zou zijn thans het traktement van den gemeente-opzichter maar te verhoogen en deze dan de werkzaamheden te laten blijven doen Bakker is daartegen, omdat Dalmeijer, volgens ver klaring van B en W in de vorige vergadering, daar voor ongeschikt is. De heer Dikkers zegt dat de opzichter het verbazend druk heeft en herinnert den voorzitter dat er nog een sollicitant zich had aangemeld. De voorz. zegt, dat de heer C Boon zich ook als sollicitant had opgegeven. De heer Zijm zou eerst de bouwverordening willen herzien en daarna de instructie opmaken. Spr. meent dat in andere gemeenten die verordening niet zoo lastig is. De voorzitter zegt dat het hier een urgente kwestie is, omdat de gemeente-opzichter totaal ongeschikt wordt eacht door den inspecteur, op de herziening van de ouwverordening kan niet worden gewacht. De heer Zijm is meer voor een practicus. De voorz. zegt, de heer Te Nuyl kan iets, de heer Dalmeijer niets, tegen welke bewering de heer Dros opkomt. De heer Dikkers zegt, dat B en W met dien persoon moeten werken en niet de raad, hetwelk de raad schijnt te vergeten. De heer Over vindt de hatelijkheid van den heer Dikkers geheel onverdiend. Spr. heeft niets tegen den heer Te Nuyl, doch verlangt alleen dat eene oproepirg zal worden gedaan voor sollicitanten De voorz. wil in stemming brengen het voorstel van den heer Keijser, om alleen met Dalmeijer voorloopig nog een jaar door te gaan. De heer Keesom merkt evenwel op dat zijn voorstel om het punt aan te houden eerst in stemming moest worden gebracht. Het voor stel Keesom hierop in stemming gebracht, wordt ver worpen met 9 tegen 2 stemmen, die van do heeren Mets en Keesom. Het voorstel Keijser wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, die van de heeren Bakker, Koning, Over en Langeveld. Door den heer Keijser wordt voorgesteld het traktement van Dalmeijer met f 100 te verhoogen, de heer Dikkers meent dat dit te weinig is en zou minstens f 150 verhooging willen. Na eenige discussie steunt de heer Keijser het voorstel Dikkers om het traktement met f 150 te verhoogen en wórdt dit aan genomen met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Koning en Bakker. Doordat geen afzonderlijk ambtenaar wordt aange steld, is het niet noodig zoo'n instructie vast te stellen, terwijl ook de wijziging in de bouwverordening, om daar waar gesproken wordt van gemeente-opzichter, te lezen "ambtenaar belast met bouw- en woningtoezicht", vervalt. Door B en w wordt voorgesteld aan den gemeente opzichter voor de belangrijk meerdere werkzaamheden, ontstaan door de invoering van de bouw- en woning verordening, een gratificatie te verleenen van f 100. De heer Mets wenscht voor te stellen f 50, tcrw'yl de heer Dros voorstelt de gratificatie te geven in even redigheid van de verhooging van zijn traktement of wel °/u 'an f 150 (de verordening trad 1 April '05 in werking). Dit voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, die van de heeren Keesom, Bakker en de beide wethouders. Door een 5tal personen was dit gevraagd ton einde vrijdom te verkrijgen tot het bouwen van een schuurtje van hout buiten de kom der dorpen. Deze werden alle toegestaan, het verzoek van een zesde moest echter worden geweigerd omdat dit gebouwtje moest worden geplaatst in de kom van hel dorp den|Uoorn, waarvoor de Raad geen vergunning mag verleenen. De heer Keesom vraagt of art. 30 niet kan worden gewijzigd. De voorz. zegt dat dil maar niet zoo in eens kan eschicden en we ons zoolang in ieder geval nog aan et art. hebben te houden. In overweging wordt ver der gegeven aan den heer Keesom en ook de andere leden van den Raad, om de bezwaren welke zy togen do bedoelde verordening hebben san n en w kenbaar te maken, waardoor de herziening van die verordening voor b en w vrij wat zou worden vergemakkelijkt en bespoedigd. Door den heer F. Keijser was aan de gemeente ten geschenke aangeboden een strook gronds, groot 2 are gelegen aan den Schilderweg, op voorwaarde dat hei zal worden dienstbaar gemankt ter verbrceding van diei weg, de kosten van overdracht voor rekening van di gemeente. De heer Keesom geeft zijn vreugde te kennen ovoi het aanbod van dat stukje grond, op welks aankoop voor de gemeente spr. reeds meermalen heeft aange drongen. De voorz. meent de tolk te zijn van de leder van den Raad, als hij den gever hartelijk dank zegl voor het zoo waardevol geschenk.' Op de voordracht stonden de dames J. VV. Dros te Oudeschild, reeds als tijdelijk onderwijzeres aldaar in! functie, M. D. "Wouters te Terschelling en W. Leen heer te Heinenoord (Oud-Beierland). De heer Mets houdt zich buiten stemming. Met 7 tegen 1 stem in blanco werd gekozen mej. Dros. jA XII Voorstel opheffing betrekking onderwijze res vak k O. L. School te Oudeschild. In verband met do benoeming van mej. Dros is een afzonderlijke onderwijzeres voor de handwerken aan die school thans overbodig geworden en wordt voorgesteld de tegenwoordige functionarisse eervol ontslag te geven met ingang van 1 Jan. a,s. De heer Keesom vraagt of die termijn niet wat kort is. De heer Zijm merkt op, dat dit ontslag was te voorzien. Een bepaald voorstel om de termijn te ver lengen, wordt'echter niet gedaan, zoodat zonder hoofde lijke stemming het voorstel van b en W wordtaangen. De voorz. deelt mede, dat de heer Muller bereid is na 1 Jan. a.s., totdat de heer Schaap zijn betrekking te Oudeschild aanvaardt, als tijdelijk hoofd der school aldaar op te treden, b en w stellen voor zijn salaris te berekenen Daar de jaarwedde van f 1000, tot heden door ZEd. genoten, benevens vrije woning. Nadat nog door den heer Keesom naar de oorzaak is gevraagd, waarom die betrekking niet op 1 Jan. door den beer Schaap kan worden aanvaard, terwijl er toch wel een oproeping werd gedaan, waarop door den wet houder Keijser is geantwoord dat de voorbereidende werkzaamheden nog niet ver genoeg zijn gevorderd om reeds aan den raad een voordracht te doen voor de benoeming van een H. d.S. te Zuid-Eierland, wordt het voorstel van b en w aangenomen. Bepaald wordt dat bij ziekte gedurende het le half jaar vol geld, het 2e halfjaar half geld zal worden uit betaald en daarna niets meer. Voor de vervulling van militieplichten wordt het sa laris ingehouden, tenzij een plaatsvervanger op eigen kosten wordt aangesteld. In bijzondere gevallen kan door b en w van enkele artikelen worden afgeweken. De verordening, die 1 Jan. 1906 in werking treden zal, is vrijwel gelijk met die, vastgesteld voor de on derwijzers. Door den heer Schooneveld, H. d. Chr. School te Oosterend en anderen, uitmakende het bestuur der Zondagschoolvereeniging aldaar, werd medegedeeld dat het plan bestond te Waal Zondags gedurende 1 uur Zondagschool te houden bestaande in het vertellen der leerrijke bijbelsche geschiedenis; geen bepaald godsdienst onderwijs. Door enkele ouders was daarom verzocht, terwijl de predikant te Waal er niet tegen was. B en w stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken daar zij meenen dat de school zoo weinig mogelijk moest worden algestaan voor dingen, niet direct in verband staande met het lager onderwijs. Meer op den weg van het kerkbestuur lag het daarvoor de concistoriekamer af te staan. De voorz. voegt er aan toe, dat op dit punt bij b en w verschil van gevoelen bestond aangezien spr. er wel voor was het verzoek toe te stnau. De heer Keesom zegt ook geen bezwaar er in le zien de heer Dros vraagt of een dcrgerlijk verzoek met betrekking tot de school te Oost niet is toegestaan; de heer Dikkers antwoordt, dat dit was voor godsdienst onderwijs en het thans behandelde verzoek nietde heer Keijser zou verlangen dat het verzoek van de inwoners van de Waal zelf kwam, mogelijk was spr. dan wel van een andere mecning; de heer Mets zou de zaak willen aanhouden tot de volgende vergadering. De voorz. zegt dat ds. Smits er niet tegen is, omdat ZEd. Zondags te moe is om na de preek nog zondag school te houden; de heer Keijser vindt het wenschelijk eerst inlichtingen in te winnen omtrent het gevoelen der bewoners te de Waal; de heer Mets vreest dat men wel een besluit kan nemen geheel in stiijd met don wensch der bewoners van de Waal; de Voorz. zegt dat hij er over gesproken heeft met ds. Smits en deze ge looft, dat er wel ouders zullen zijn die het verlangen, ofschoon niet veel, een enkel paar werd door spr. ge noemd.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2