NT190$. (c Maandag I Januari 1906. 19Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Enveloppen, Schrijfpapier. Kantoor- en Winkelboeken BIJ DE JAARWISSELING. m nu INKTEN. Speelkaarten. - Postpapier. - Fantasiekaarten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. flnOEKHANDELg PARKSTRAAT, g XELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor DEK- iluB.0 30 Cts. Franco per post door ge heel NEDBBL'.r-D 46 Cts. Naar Ahereaa en andere landen met serhooging der porto'B. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD&DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. PENNEN. Ansicht-Albums. - Potlooden. - Ansichtkaaren. LEIEN. Inpakpap ier enz fiBOEKHAKDELg g PARKSTRAAT.g INSCHRIJVING VOOR DE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel breDgen ter kennis van belanghebbenden, en meer io het bijzonder van de mannelijke personen, geboren in het jaar 1887, dat in de maand Januari 1906, voor de Nationale Militie moeten worden ingeschreven ade minderjarige mannelijke Nederlander, die binnen het Bijk, in het Duitscbe Rijk ot in bet Koninkrijk België verbhji houdt of woonplaats heeft of wiens vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft b. ieder mannelijk ingezetene, niet-Nederlan- der, voor zoover hij op 1 Januari 1906 het 19e levensjaar was ingetreden. De aangifte ter inschrijving behoort te geschie den bij hen, Burgemeester en Wethouders, ter Gemeente-Secretarie, waartoe meer bepaald zit- tirg zal worden gehouden op Zaterdag, den 6 Januari 1906, des voormiddags te 10 uur. Texel, den 8 December 1905. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, W. F. HIDDING. RUIBING, Secretaris. Zoo zijn we dan nagenoeg weder aan het einde en heeft het jaar 1905 zjjn draad weldra afgeweven. Belangrijk was het jaar in niet weinige mate, waartoe we zeker wel mogen rekenen, de ver kiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Wat al wijsheid, wat al. ge-' leerdheid, beloften) wat al verdachtma king en wat*.j£iet almeer, hebben geruimgn.- tyd aan hetrwoord geweest, warme hoofden*' gemaakt en koude harten 'gelaten. Voor ons districtüiebben we tot tweemalen toe aan dien verkiezin„estrijd moeten mede., en, plus de verkiezing voor den gemeenten ad. 't Was een werkzaam jaar op dat gebied, waarvan de slotsom is geweest dat de Kamer „o v' is geraakt, de Regeering aftrad en we met een nieuw stel Ministers als stuurlui, in zee zijn gestoken; brengen zij het scheepje nu maar aan het beloofde land. Het menschenmoorden op groote schaal, (meer diplomatiek oorlog genoemd), tusschen Rusland en Japan, werd dit jaar beëindigd en die volkeren zullen voortaan leven in vriendschappelijke ver houding; ook weer diplomatie. Tot afwisseling beoorlogen nu do verschillende bewoners van Czarenrijk elkander op gruwelijke en afschuwe lijke wijze en is de groote Vredevorst verre van voor z'n pleizier de machtige potentaat. De dood had een goeden oogst. Schijnbaar is het vrede tusschen andere volken, doch er schijnt ook niet zoo heel veel te behoeven te gebeuren om de vriendschappelijke verhouding tc doen ophouden. Moge het der diplomatie gelukken de goede verhoudingen te doen blijven voortbestaan en de geesel, oorlog, die zoo groote offers aan menschenlevens vraagt, nog verre weg blijven, ook verre van ons land, dat zich reeds zoovele jaren mocht verheugen in een tijdperk van vrede en goede verhouding tot andere natiën. En wanneer we aan het einde van het jaar de rekening opmaken van het wel en wee voor onze gemeente, dan stippen wj] eerstens aan dat reeds bij den aanvang van het jaar het. Hoofd onzer gemeente na een niet lang verblijf alhier, naar een andere gemeente werd benoemd. Het grooter of kléiner verlies dat zulk een heengaan doet ontstaan, wordt meer duidelijk door een eventueelo opvolger. Onze gemeente schijnt nu eenmaal een leerschool te zijn voor het burgemeestersambt, doch voor zulk een vive-scctie dienst te doen is voor eene gemeente geen benijdenswaardig voorrecht, wij zouden het meer noemen een schadelijke verwaarloozing. Aan onzen gemeenteraad ontvielen twee oud gedienden, en benevens bon' werden tal van verdienstelijke inedeburgors en burgeressen aan de maatschappij en aan hunne gezinnen ontrukt; was de procentsgewijze sterfte niet ongunstig, 1,2%, toch eischte de dood meer dan 70 malen een offer; wij zullen er ons van onthouden aan enkelen in het bijzonder te herinneren, omdat ieder heengaan een even treffend verlies is voor den eigen kring. In de maatschappelijke samenleving werden de ledige plaatsen weder door anderen ingenomen doch in de gezinnen blijft die plaats ledig, en op den Oudejaarsavond zal menig betraand oog staren naar den ledigen stoel, en veler gedach ten aan een overleden Echtgenoot, Vader, Moeder, kind, broeder of zuster, zijn gewijd. Vinden de treurenden troost in een aangenaam aan denken aan hen, die van hen werden weggerukt. Voor het materieele leven konden velen op ons eiland tevreden zijn, de veeteelt, een groote bron van bestaan, was bovenmate bevredigend door de hooge prijzen voor het veede mooie drooge zomer, die aanvankelijk dreigde tot nadeel te zullen worden, werd gevolgd door een rijkdom van water, die 't weer al ten goede deed keerener kwam geld op het eiland, ook geld in de kas. De werkmansstand vond steeds werk voor den nijveren hand; voor de visschers bleef het steeds sober. In het belang van een groot deel van onze bevolking, kwam tot stand de Vereeniging „Texel's Belang", wier bedoeling niet genoeg valt toe te juichen zij het haar gegeven de op zich genomen taak steeds naar eisch te kunnen vervullen. Voor het jaar dat komen zal, blijft evenwel jg veel te.-doen, de tram zal vermoedelijk iet komen d"ch een aantrekkingspunt naar het Noordzee,strand, kan worden verwacht door het doen yefe^jzen van een Paviljoen op de •dUTU-.u ..an' de Koog; dat aantrekkingspunt moge vele.'vreemdelingen naar ons eiland lokken en hiereenigen tijd doen vertoeven, maar ook, zulks moge (tot vermeerdering van welvaart) krachtig in de hand worden gewerkt door het maken van goede wegen door daartoe aangewezen corporation, en door goedkoope verkeersmiddelen van particuliere zijde, opdat ons eiland door vreemdeling en ingezeten op alle wijze, gemak kelijk en met genoegen kan worden doorkruist. Er is nog veel, zeer veel te doen, op meer dan een gebied; mogen allen dat bedenken niet alleen, doch er ook met krachtige hand aan medewerken, voor den goeden naam van Texel en tot voordeel van deszulks bewoners, opdat aan het einde van het jaar bij een terugblik, velen zullen mogen getuigen„wij hebben niet vergeefs geleefd." Wat dan ook gebeure of wanneer ook het verscheiden van sommigen zal moeten zijn, een zegenend aandenken zal het loon zijn voor hen, die in den loop van het komend jaar aan hunne werkzaamheden zullen worden ontrukt Net een VEEL ZEGEN aan allen, met moed dan vooruit. De üenestet zegt Durf te levenkwel u niet Met te veel gedachten, Werk uw werk en zing uw lied Onder blij verwachten Vroom en vrooljjk, frisch en vroeg Met de zonne wakker, Strek uw handen naar den ploeg Op den grooten akker Blik in 't rond, doch wijd uw vlijt Niet aan 't spuculeeren: Vriendje, hebt ge zooveel tijd Tot fllozofeeren Mooi, zoo komt ge juist van pas Voor een tal van zaken Menig stal van Augias Is nog schoon te maken Denken doodt en doen verlicht Op de mensch moet handlen Niet staög met bedrukt gezicht Als in droomen wandien Kracht, gezondheid, raad en baat Voor uw zielenooden, Is in d' arbeid, in de daad, U van God geboden. Werk en min, ziedaar de troost! Bouw een huis op aarde Leef en streef voor gade en kroost Kweekt de schoone gaarde Menig nokkend filozoof Wien zijn huis bekeerde Tot echt-menschelijk geloof Dat zijn kind hem leerde Wie, uit liefde, een heilgen Plicht Hart en hoofd wil geven, Zal zffn God en vrede en licht Vinden in het leven Meer dan hij, die, suf en sip, Dag en nacht blijft zoeken Naar een reedlijk Godsbegrip In de nieuwste, boeken. TEXEL, 30 DECEMBER 1905. De Kerstfeestviering met de Kinderen van de Zondagschool bij de Herv. gemeente alhier, werd naar gewoonte gehouden aan den avond van den 2den Kerstdag. Ditmaal had de feestviering echter niet plaats in het lokaal der Chr. bewaarschool, doch in het kerkge bouw der Herv. gemeente, waar voor deze gelegenheid eene Kerstboom was geplaatst. Was het wonder dat dit buitengewone feest buitengewoon veel belangstelling gaande maakte? Immers neen! Velen van het tegenwoordig geslacht hebben nimmer het genot gehad zich te verlustigen in het zien van eene Kerstboom, en groot was dan ook de toeloop van belangstellenden of nieuws gierigen naar het genoemde bedehuis. En waarlijk, 't viel moeielijk uit te maken wat wel het meest aangename aanzicht leverde die mooie Kerstboom, keurig versierd, met tal van verrassingen behangen en met de vele lichtende kaarsjes, öf de glinsterende oogen der kleinen er om heen gezeten, öf de gelukkige en blijde gezichten hunner ouders, inzonderheid van die der moeders, 't Was alles licht, liefde en leven, en in zulke oogenblikken spreekt inderdaad iets van de macht, welke uitstraalt van de blijde ge beurtenis in den Kerstnacht voor negentien eeuwen geleden. 't Was zeker voor de kinderen een feesttij om nooit te vergeten. Met opgewektheid zongen zij hunne Kerstliederen, met openmond luisterden zij naar de lieve vertellingen, met groot genot maakten zij gebruik van het onthaal hetwelk lien ten deel viel. Met groot genoegen hebben ongetwijfeld velen der opgekomenen deze Kerstfeestviering bijgewoond en de verschillende nummers van het ruime programma gevolgd, dat, rijk aan afwisselingnu eens kinderzang, dan. weder vertelling, gemeenschappelijk gezang of de zang van een gemengd koor boodt, afgewis seld door onthaal aan de kinderen, en een rijke uitdeeling van prijzen. De bijeenkomst die met een gepast woord en gebed was ingeleid, werd op dezelfde wijze besloten. De uitvoering op den avond van den 2den Kerstdag, door eenige dames en heeren in het „Hotel Texel" gehouden, was niet zoo druk bezocht als dat hij andere dergelijke uitvoeringen wel eens het geval was, wij zullen er ons niet in verdiepen, wat daarvan de oorzaak was, wij constateeren slechts het feit. De wegblijvenden hebben echter veel ver zuimd, want ofschoon het programma slechts een drietal eenvoudige stukjes boodt, de uit voering hiervan was zoo bij uitstek goed, dat het de soberheid van het programma ruimschoots vergoedde. Inderdaad, men ge noot bij het spel van deze dilettanten r.iet minder, dan bij de opvoering van eenigstuk door beroepsartisten, somwijlen. De keuze der stukjes was zoer gelukkig geweest: ge heel onschuldig doch recht geschikt om een gezelschap eenige uurtjes aangenaam bezig te houden, vooral nu ze zoo goed werden vertolkt. Wij brengen gaarne een woord van hulde aan allen die tot het goed slagen van dezen avond medewerkten. Had de recette beter kunnen zijn, 't zij het bestuur der Alg. be waarschool een voldoening dat zij ons een aangenamen avond verschaft heeft. Het onvermijdelijk bal, waarmede deze uitvoering werd besloten, hield velen nog langen tijd gezellig bijeen. Naar wij vernemen is het contingent van de lichting 1906, voor de Nationale Militie, voor deze gemeente, bepaald op 16 (jienstplichtigen, daarvan zullen 11 voor volledige en 5 voor verkorten diensttijd onder de wapenen worden geroepen. Geen getoeter meer. Men herinnert er ons aan en wij doen dit wederkeerig onze lezers, dat, krachtens de Motor- en Rijwielwet, na 1 Jan. 1906 de rijwielen niet meer voor zien mogen zijn van een trompet of toeter, of althans daarmede geen signaal mag worden gegeven Bij de aanschaffing van voorwerpen daarvoor moetende dienen, lette men alzoo op deze bepaling. De uitslag van de gehouden aanbesteding voor het amoveeren en weder opbouwen van de Pastorie der Ned. Herv. Kerk te Oosterend, was als volgt Ingekomen 12 inschrijvingsbiljetten. P. Zoetelief Burg f 1725. C. Rijk Alkmaar 1765. J. J. v. Wessem Burg 1779. C. Huisman 1834. N. Lap 1978. A Kooiman 2070. G. Kuip Koog 2080. P. Timmer Oosterend 2080,50 Jb. Daalder 2100,75 Th. v. d. Sterre Helder 2100,93 Jb. Glotze 2236, R. Daalder Burg 2500. Het werk is gegund aan J. J. v. Wessem. Koog 25 Deo Heden morgen werden wij uit onze zoete sluimering gewekt door het geroep: „Een schip op strand!" Ieder verliet schielijk zijne legerstede en spoedde zich naar de duinen om zich van de waarheid te over tuigen en jawel, vlak bij paal 19 achter ons dorp zat een groote driomaster. Later ver namen wij, dat het was een Duitsch bark schip „Erna" geheeten. De telefoon verspreidde het bericht ginds en her en een paar uren later wemelde jhet van schuiten en vletten. Ook arriveerden drie sleepbooteD, die het genoegen mochten smaken het schoone schip uit zijn hachelijken toestand te verlossen. Dit geschiedde des namiddags vier uur. Een talrijke menigte was van elders ge komen om daarbij tegenwoordig te zijn. 26 Dec. Bij de heden gehouden stern- .ming, voor Ouderling, Diaken, Kerkvoogden 'en Notabeleu bij de N. H. gemeente alhier zijn gekozen de Heeren D. v. d. Werf, Ouderling, J. Mak, Diaken, H. Luitze en J. Mak Kerkvoogden en A. v. d. Werl en J. Bakker, Notabelen. De Cocksdorp, 27 Dec. De heer H. G. van Wijngaarden, camiidaat tot den H. D. te Utrecht, heeft voor het beroep naar hier bedankt In een Zondag j. 1. gehouden zitting fvan Kerkvoogden der Nederd Herv. Gemeente te Eierland ter verkiezing van een notabel, werd a's zoodanig gekozen de heer G. Alder- lieste.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1