Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Pluimveekroniek. Pre dikbeur ten, Van 1 tot en met 30 Dec. zijn van hier uitgevoerd 12 koeien; 11 kalveren, 23 schapen, 8 paarden en 46 varkens. De totale veeuitvoer over 1905 was aldus 1324 koeien, 219 kalveren, 34777 lammeren, 8231 schapen, 74 paarden, 4 veulens en 695 varkens. Een voorbeeld dat zeker navolging verdient werd enkele dagen geleden gegeven door een inwoner van den Helder. Iemand van hier was aan bedoelde persoon een bedrag schuldig van f 27,35 en ontving bericht dat hij kon volstaan met de betaling van f25, terwijl het overige (f 2,35) werd gegeven aan Texel's Belang. Oudeschiid, 30 Dec. In de afgeloopen week zijn bij den havenmeester-strandvonder alhier nog aangebracht4 platen, gemerkt „Rafso", 9 schroten en 2 delen, met onlees bare merken. Dit hout was op zee opge- vischt. Oüdeschild, 2 Jan. Met de vorst van heden beijvert men zich om de ijspakhuizen vol te krijgen, waarvoor thans ijs van uitstekende kwaliteit is te bekomen. Op stroom drijft hier en daar in zee eenig ijs. De haven was heden nog vrij, doch men gelooft niet dat dit lang meer zal duren zoo de vorst aan houdt. Belangrijke verzending. Men meldt aan de „N. R. Ct." Zondagmorgen voor Kerstmis is te VI is- singen met de nachtboot van de maatschappij „Zeeland" via Engeland zulk een groote Amerikaansche Kerstmail aangebracht, be staande uit 945 postzakken, dat de Duitsche mailtrein 6 postrijtuigen noodig had om dat zaakje te vervoeren. Er waren van te voren, omdat die mail gewacht werd, 20 Duitsche postbeambten overgekomen om een handje te helpen met de sorteering. In den tijd van veertien dagen zijn er thans 3000 post zakken te Vlissingen aangebracht. In de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam had op Tweeden Kerstdag, het Leger des Heils weder, de gewoonte getrouw, een feestmaaltijd aange richt voor 2000 personen, de armsten der armen, die daar warm voedsel konden vinden. Een lastige plaag. De muizen, welke in den afgeloopen zomer op de Betuwe zooveel schade aanrichten in bouw- en weilanden, zetten thans nu op het veld weinig meer te vinden is, haar vernie lingswerk voort in korenschuren en bergen. Op sommige plaatsen komen zij zóó menig vuldig voor, en bederven zij zóóveel, dat van het te dorschen koren niet veel meer dan het stroo overblijft. Zeldzaam kerstgeschenk Door een gelukkig huisvader te Oosterhout is bij den burgerlijken stand aangifte gedaan van de geboorte van zijn 25ste kind. Van dit getal zijn er nog 15 in leven. De man is straatmaker. De lust tot trouwen gaat er uit! Te Duivendijke is het vorig jaar geen enkel huwelijk gesloten. Sedert 1855 is dit daar niet meer en van de instelling van den bur gerlijken stand af, nog slechts vier malen voorgekomen. Onderwijzer of onderwijzeres? Uit een raadszitting ten plattelande Aan de orde is het benoemen van een onderwijzer of een onderwijzeres. Hierbij merkte het lid Ter H. op, dat er wordt gesproken over de kalmte van de dames, maar dat men er ook veel katten onder heeft. Spreker is voor aanstelling van een onderwijzer, omdat dezen in den regel meer verstand hebben. Wat 'n mopperaar. Toen een oude boer bij den predikant heftig klaagde over den slechten oogst, wilde deze hem wat neerzetten en wees hem er op, dat hij nooit mocht wanhopen, want dat er dan toch altijd nog een macht was, die zelfs de vogels verzorgde. Nu ja, mopperde de boer, dat is gemakke lijk genoeg, dat gaat van mijn haver. Edison heeft, zooals hij tegen Nieuwjaar meer heeft gedaan, een woordje gesproken over de naaste toekomst der electriciteit. Wij ontleenen daaromtrent het volgende aan het „Handelsblad" Hij verklaarde, dat het hem niet verwon deren zou, wanneer een der 300,000 geleerden van de wereld een dezer dagen het middel vond electriciteit rechtstreeks op te wekken. Maar de eerste verandering in de opwekking van electriciteit zou volgens hem deze zijn, dat men de fabrieken daartoe zal plaatsen aan de mijn zelf, om aldus het vervoer van kolen uit te sparende electrische strootn zou langs draden worden overgebracht. De electriciteit zal volgens Edison spoedig de paarden verdringen zijn nieuwe accumu latorenbatterij zal de electriciteit goedkooper maken dan paardentrekkracht. In het voor jaar zal Edison die batterijen kunnen leveren. En hij is even zeker, dat men binnen niet langen tijd elk schip op zee zal bereiken met de draadlooze telegraaf en dat alle waterkracht op aarde in electriciteit zal worden omgezet. Ook hoopte Edison vóór zijn dood nog be trouwbare luchtschepen de menschen veilig te zien vervoeren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur In de Nieuwjaarsgroet aan uwe lezers in uw blad van 1 Januari 1906 treft mij de volgende zinsnede „Het grooter of kleiner verlies, dat zulk een heengaan (van het Hoofd der Gemeente) doet ontstaan, wordt meer duidelijk door een even- tueelen opvolger. Onze gemeente schijnt nu een maal een leerschool te zijn voor het burgemee stersambt, doch voor zulk een vive-sectie dienst te doen is voor eene gemeente geen benijdens waardig voorrecht, wij zouden het meer noe men eene schadelijke verwaarloozing." Het onvriendelijke, Mijnheer de Redacteur, van deze uiting aan het adres van de door schrijver bedoelde eventueele opvolgers gericht, wü ik buiten bespreking laten, dat kome voor schrijvers rekening en moet hij voor zichzelf verantwoor den, in hoeverre daartoe gerechtigd te zijn, maar ik kom er tegen op, dat de Vader van de meeste onzer organieke wetten, in de uitnemendste mis schien van deze, in 51 met art. 143 oud van onze grondwet voor oogen, de mogelijkheid zoude hebben opengelaten, dat de Burgemeester zich zoude kunnen schuldig maken aan handelin gen, die men bij vermeende schade toegebracht aan het gemeentebelang, met „vive-sectie" zoude kunnen bestempelen. Met dank voor de verleende plaatsruimte, Mijnheer de Redacteur. W. F. HIDDINGH. Burgemeester. Wij mogen niet nalaten hier een paar opmer kingen aan toe te voegen lo. dat door ons eene „onvriendelijke uiting" zou zijn gedaan, spreken wij beslist tegen. Van ieder die een taak nederlegt, wordt het gedane werk, de persoon, gewaardeerd, naarmate een opvolger zich doet kennen in den loop der tyden dit geldt niet van enkele personen, doch van allen, onverschillig in welke betrekking, ambt of stand iemand werkzaam is geweest, tot zelfs de eenvoudige werkman of dienstbode; dat lot ontgaat niemand. Wil men die opmer king als onvriendelijk beschouwen, 'tzou ons leed doen, doch de loop der dingen is zóó en niet anders. 2o, wordt het woord „vive-sectie", door ons gebezigd, blijkbaar anders opgevat, dan door ons bedoeld. Vive-sectie beschouwen wij niet als moedwillig schade toebrengen aan het voorwerp, maar ook niet in het belang of tot voordeel van hetzelve, doch meer tot leering voor den persoon. En zoodanig opgevat is het duidelijk dat wij bedoelen dat de veelvuldige mutatie in het bur gemeesterschap niet in het belang van eene ge meente kan worden geacht, 't Is toch zeer dui delijk dat ieder nieuw-benoemde zich moet in werken in de zaken, hetwelk den eersten t(Jd in beslag neemt, En wanneer hem dan, na eenigen tijd, wanneer hjj zich eigen gemaakt heeft met de betrekking, een andere betrekking wordt toe gewezen, dan vordert het optreden van een nieu wen opvolger, voor dezen weder dezelfde leer school. Dit is stilstand. Dit zou kunnen worden ondervangen, wanneer de wet voor de eerste standplaats van een bur- meester een zeker tijdstelde, Wjj bljjven bij onze meening, dat gedurige mutatie niet is in het belang van een gemeente. Na deze toelichting zal het duidelijk z(jn, in welken zin w(j, figuurlijkerwijze, gebruikmaak ten van het woord vive-sectie. Wjj zullen het hierbij laten. Red. Voor de leden der onderafd. „Texel" der V. P. N. Redactief Th. Langenhoff, v. Ostadestraat 376, Amsterdam Nog meer mededeelingen. Zondag 7 Januari 1906. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur de Hr. D. J. LazoDder. Oudeschiid. Voorna. 10 uur ds. Met. Waal. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de hr Van Zweden, 's Avonds halfzeven de Hr. Van Zweden. (Afscheidsrede.) Cocksdorp. Voorm. tien uur ds. Smits. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam, 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Woensdag 10 Januari 1900. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. Purmerend, 2 Jan. Aangevoerd 167 Run deren en 3 Stieren. 37 vette Kalveren 80 k 95 ct. per KG., 153 nucht. Kalveren 110 f 23 p. stuk, 183 vette Varkens 52 k 56 ct. per KG. 16 magere Var kens f 17 k 32, p st. 119 Biggen 19 i' 13 p. st.; 1089 Schapen f24 k f 40 Lammeren f al Kip-Eieren f5,50 k 1 6,50 per 100 st. Vette Koeion, 257 a prijsh. h. vlug. Gelde Koeion, geen aanvoer. Melkkoeien, prijshl handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. stug. Vette Schapen 1. prijs h. stug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. stug. Vette Varkens,.prijsh. h. matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Waren wij voor eenige weken van plan om in Jan. a.s. eene algemeene vergadering te beleggen voor de veiling, sedert onze laatste bestnnisvergadering is dat plan opgeheven. En dit wel om het feit, dat onB be halve uit Noord-Holland, uit geheel Nederland geene bewijzen van instemming zijn gezonden. Nu is de pro ductie van geheel Noord-Holl. ons voldoende, als maar alles gezonden wordt. Het is zelfs wenschelijk dat iedere provincie zelf de producten van de hand zet barer leden. Op het oogenblik dat wij deze kroniek schrijven zjjn ons de opbrengsten in eieren toegezegd van ongeveer 4000 hoendeis. Aangezien wij de zendende leden gaarne in alles willen gerieven voor hun gemak te zorgen en hun te vrijwaren voor mojjelyke schade door onoordeel kundige verpakking, heeft ons bestuur besloten om voorloopig ongeveer 100 degelijke vakkistcn te doen vervaardigen, die steeds van de leden naar de veiling en van de veiling naar de leden gaan. Zy reizen dus viee-versa. En wanneer wjj nu tweemaal per weck veilen, moet er noodwendig een dubbele hoeveelheid kisten beschikbaar zijn. Dit verklaart het getal van 100 stuks. Nu ligt het voor de hand, dat 100 kisten, ingericht met vakkennis voor een zoo teer artikel als eieren zijn, een hand vol geld kosten, en behalve het geld daarvoor is er neer noodig. Dat geld hebben we niet, want de V. P. N. is straatarm. Nog armer dan de slak, die draagt tenminste haar huis nog mede. Nu is armoede wel geen schande, maar een beetje ruimer gezegend te zyn met financiën is toch altijd gemakke lijker. Maar hoe zou de V. P. N. ook fortuin kunnen bezitten met die lage contributie En nu wilt ge zeker aan onze portemonnaie voelen, hoor ik me reeds toe voegen. Neen waarde vrager, wees gerust. Houd uw hand op den zak, uw portemonnaie dicht en open haar alleen om de opbrengsten der veiling daarin te laten vloeien. Wanneer we in die richting moesten werken dan zouden wij waarschijnlijk niets als bot vangen. Wij hebben echter voldoende redenen om te mogen veron derstellen, dat eenige philantrophische Agrariërs zich onze armoede en onzen goeden wil tevens zullen aan trekken. Een dier weldoeners heeft reeds de toezeg- fing gedaan voor een gedeelte van het benoodigde geld In als onze leden nu maar snappen, datandererfinan- cieele hulp en onze moeiten, niet voor ons maar voor hen zijn, dan behoeven wij zeker niet mede te deelen, dat nu ook op onze leden de zedelijke verplichting rust, om onze pogingen te steunen waar en zooveel zij kunnen. Vooral nu de edele gevers wel weten dat zij hun geld uit handen geven, maar nog niet kunnen gissen, of en wanneer zij 't weer in handen krijgen. De grouté omzet, en niet anders kan die heeren waarborgen voor de van hen ontvangen som als grondkapitaal. Veel deelnemers en alles zenden, is dus het redmidd el. Dat is een plicht der dankbaarheid. Het renteloos voor schot geschiedt dus alleen op hoop van zegen. -Nu was het wel zoo aardig, wanneer wij de te bezoeken heeren als begin konden wijzen op 8 of 10 duizend dieren. Dat gaf meer cachet aan de zaak. En we kun nen gemakkelijk aan de 10 duizend hoenders komen, als ieder in eigen kring maar ijvert voor de zaak. Waar blijven de nog afwezig zijnde Texelsche kippen? Soms bekruipt ons de lust om te veronderstellen, dat er leden zijn die ons niet vertrouwen. Dat zou ons niet alleen spijten, maar grieven tevens. En daarom hopen wij van harte, dat we in dezen mijlen ver van de waarheid zijn. Ge stuurt uw eieren en gevogelte niet naar onbekende commissionairs, zoools er hier zoo- velen loopen, die nijpt wat hij nijpen kan, maar naar uw eigen winkel, waar uw eigendommen worden ver kocht, onder toezicht van bet bestuur der Vereeniging waarvan gij lid zijt, en die bovendien rechtspersoon lijkheid bezit. Beter kan het toch niet. In plaats van onze algemeene vergadering hier ter stede, meenden wij beter te doen, die centra's te be zoeken, waar zich een getal leden concentreerden, die hunne producten naar de veiling zullen zenden. Wjj zullen dus ook Texel bezoeken, en dan ver trouwen wij. dat op onze te beleggen vergadering alle leden van Texel aanwezig zullen zijn. Waar vélen aanwezig zijn om over een zaak te be raadslagen, ontstaan allerlei inzichten, daardoor weer wrijving van gedachten en zóó komen wij de feiten nabij. En dan is het maar het allerbeste, dat iedereen zijn 'mcening niet onder stoelen of banken steekt, en geen duivel op zijn hart laat smoren, want dat benauwd altijd. Men moet weten wat men aan elkander heeft. Nu moeten onze leden niet a 1 te vast doorgaan op het hierboven medegedeelde. Op dit oogenblik zijn het nog plannen, die zcér veel kans hebben feiten te worden. Onmogelijk zou het echter niet zijn, dat het een of andere plan nog eenige wijzing onderging Dat deelen wij dan evenwel tijdig mede. Intusschen is het 1 uur in den nacht geworden, Klaas-vaak dwaalt om ons heen, bovendien begint de lamp ons parten te spelen. En daarom voor heden genoeg. LANGENHOEE. Candidaat t. d. H. D. (Bevestiging van den Kerkcraad.)

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2