N°. 1912. Donderdag 11 Januari 1906, 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bürg op Texel. Dit blad vergchflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ZEEMILITIE. Uit de lotelingen, die ean dezer beroepen uitoefenen, wordt de voorkeur gegeven aan hen, die zich overeenkomstig deze uitnoodiging voor den dienBt ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven, de overige voor dien dienst noodige manschappen worden te zijner tijd door loting aangewezen. De aandacht van do lotelingen wordt gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt „De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbindtenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming vanwege Onzen Minis ter van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. 138 voor de zeemilitie hobben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen. Texel, den 5 Januari 1906. Burgemeestor en Wethouders, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Johannes van Heerwaarden te den Burg op Texel om de op het perceel, kadastraal bekend in Sectie E, No. 1076 staande smederij te mogen uitbreiden door hen is ingewilligd. Texel, den 9 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. F. HIDDINGH. TEXEL, 10 JANUARI 1906. Zondagavond gaf de alhier bestaande re derijkerskamer „Met zijn allen zijn wij een" in het hotel „de Zwaan" hare 2e uitvoering in dit seizoen. De opkomst van belangstellen den, voornamelijk tot het jonge geslacht be- hoorend, was redelijk goed te noemen, echter niet zoo groot als we dat vroeger bij derge lijke uitvoeringen in gen. lokaal wel zagen. De opvoering van het drietal blijspelen Vier nieuwe pakken, Schuiven gaan ze en professor Spuitman's uitvinding, en van de 2 voordrachten De ongelukkige minnaar en Mijn eerste jongeD, viel blijkbaar wel in de smaak der toehoorders, getuige de gulle lach bij menige koddige scène en het luid applaus na afloop er van. Van de gelegenheid tot dansen, welke na afloop der voorstelling werd gegeven, werd door velen gebruik gemaakt en deed menigeen nog enkele uurtjes langer in het lokaal ver blijven. Bij Kon. besluit is benoemd tot Heem raad van het Waterschap de dertig gemeen schappelijke polders op Texel, de heer K. Bakker Tz. Het wrak der botter H. D. 25, is alhier zonder volk op het strand gevonden. Van de drie opvarenden is niets bekend stellig hebben deze menschen hun graf in de golven gevonden, 2 weduwen en 9 kinderen achterlatende. De schipper van het vaartuig. R. Zwaan, was ongehuwdde knecht K. de Vries was gehuwd en vader van 4 kinderen en de knecht J. de Vries gehuwd en vader van 5 kinderen. De geheele bemanning was te Helder woonachtig, zoodat daar door de ramp verschillende familiën in rouw zijn gedompeld. Volgens achterstaande advertentie zal Maand. a.s. eene vergadering worden gehouden met het doel eene afdeeling te stichten van de vereeniging „het Witte Kruis." Nog nooit, neen nog nooit is eene vergade ring belegd met schooner en edeler bedoe lingen dan deze, ziekte en leed te voorkomen, en waar dit mogelijk is ziekte en leed te verzachten, ziedaar zaken, die de sympathie moeten bezitten van ieder weldenkende. Wij twijfelen dan ook niet, of velen, zeer yelen zullen de bijeenkomst bijwonen en lid, donateur of begunstiger worden van de nieuw te stichten afdeeling. Eere aan hen, die tot de oprichting van eene zoo edele vereeniging het initiatief namen. Waal, 8 Januari. De Rederijkerskamer A d.v.e n.d.o van de Koog gaf gisteravond bij A. Eelman eene uitvoering. De zaal was flink bezetvooral de jongelui van Waal en omstreken waren present. Afgaande op de aandacht en de bijvals betuigingen voldeed het programma, bestaande uit de blijspelen Betalen is de boodschap, Op het Politiebureau en Een lastige klant, heel goed. Aan Advendo een welgemeend „tot weerziens a.d. Waal 1" De Cocksdorp, 9 Jan. Op het Eierlandsche strand, even bewesten het reddingboothuis, is onderstboven aangedreven de vischschuit „Helder 25", schipper Zwaan. De drie opvarenden, waarvan twee zwagers en één zoon van den eigenaar Rezelman, zijn hoogstwaarschijnlijk omgekomen. Twee van hen waren gehuwd. Be schuit is bij het barkhout afgebroken en dus wrak. Eenige Cocksdorper visschers hebben haar gekocht voor f 50. De mast, de gaffel en het zeil zijn op Vlieland aangespoeld. Oosterend, 9 Jan. De Heer B. van Zweden heeft Zondagavond met een laatste woord afscheid genomen van de Gemeente, waarbij hij 10 jaren als Godsdienstonderwijzer werk zaam was, en wel naar aanleiding van Handelingen 20 26 en 27. Velen waren bierbij aanwezig. Op verzoek van een der diakenen werd aan het einde der bijeenkomst gezongen Psalm 1843. Daarna sprak de Heer van Zweden woorden van dank tot de leden van den Kerkeraad en tot vele anderen. Tot Ouderlingen der Ned. Herv. Gem. alhier zijn gekozen de Heeren S. Plaatsman en C. P. Daalder, de eerste ter vervanging van den Heer B. v. Zweden, wegens vertrek, de tweede door het periodiek aftreden van den Heer C. Vonk. Vlieland 8 Januari. Vermoedelijk is in den storm van eergisteren verongelukt de visschersschuit H. D. 25, van schuit of be manning is niets bekend. Gisteren spoelde op het Noorzeestrand alhier een mast, gaffel enz. aan, waaraan een nieuw zeil gemerkt H. D. 25. In het jaar 1905 kwamen hier binnen 66 zeilschepen en 357 stoomschepen, tezamen 423 schepen. Er vertrokken 61 zeilschepen en 361 stoomschepen, tezamen 422. De financieele castastrophe te Amster dam Naar men verzekert, zouden nog eenige opzienbare arrestaties in de zaak van de Hollaudsche Hypotheekbank en de „Zeker heidsstelling" te wachten zijn. In financieele kringen vreest men, dat ten gevolge der malversatiën het geheele aan- deelen-kapitaal en de reserve der „Holl. Hypotheekbank" verloren zal gaan. De verliezen schijnen grooter te zijn, dan men aanvankelijk vermoedde. Het gerucht, dat deze instelling toch tot liquidatie zal moeten overgaan, blijft aanhouden. Men moet ze maar aanpakken. De Hollaudsche Hypotheekbank. Men meldde uit Amsterdam aan de „N Ct." Ter beurze vernamen wij vanmiddag nog een en ander, dat vermelding verdient. De Banque d'Escompte te Parijs moet namelijk in het „bezit" zijn van f 1,000,000 aan uitge lote pandbrieven, haar in verband met finan cieele relaties door den heer L. F. d, M. gereven. Kort voor het uitlekken der fraude aan de Ilollandsche Hypotheekbank werd te Parijs geconstateerd, dat men reeds uitgeloot papier in handen had. De heer L. F. de M. moet toen tot onmiddelijke betaling van een f 1,000,000 zijn aangemaand, en deze binnen enkele dagen hebben toegezegd. Terwijl de heer L. F. d. M. met de questie in het nauw zat, moeten toen de onregelmatigheden zijn ODtdekt, met zijn vertrek en latere arrestatie als gevolg. De Banque d'Escompte moet nu de com missarissen der Hollandsche Hypotheekbank, aangezien de stukken niet van een nietig- heidsteeken waren voorzien, reeds in rechten voor fl,000,000 hebben aangesproken. Eveneens hoorden we ter na-beurs, dat enkele Amsterdamsche makelaars last zullen krijgen, wegens de levering van uitgelote pandbrieven. COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Yoor de» £irxa 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederlod 45 Cts. Na»r Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen, ter voldoening aan art. 138 der Militiewet 1901, bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de lotelingen voor de lichtingen der nationale militie van 1905 en 1906 die voor volledige oefening bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der na te melden beroepen uitoefenen en verlangen bij de Zeemilitie te dienen, wor den uitgenoodigd zich vdór 1 .Februari eerstkomende bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan té melden of te doen opgeven ter Gemeentesecretarie te den Burg; tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 9 uur voormiddag tot 2 uur namiddag, te dier plaatse gelegen heid zal zijn. 11e bovenbedoelde, bij beschikking van den Minister van Marine van 4 December 1903, Bureau S.B. No. 33, aangewezen beroepen zijn de volgende Zeevarenden A. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen, lichtmatrozen en jongens op koopvaardijsche pen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbooten. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loods- vaartuigen en tonnenleggers. Diepzeevisschers en Noord- zeekust-visschers. Binnenschippers B. Stuurlieden, schippers en schip persknechts van Rijnschepen, akeD, tjalken en kleinere vaartuigen. Stuurlieden, matrozen, schippers er schippers knechts van passagiers- en sleepbooten op binnenwateren. Zuiderzeevisschers. Visschers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mossel- en oestervisschers. Schui tenvoerders, vletterlieden en veerlieden. Smeden, stokers, machinisten en bankwerkers C. Ma chinisten en machinist-leerlingen op schepen en vaartui gen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen. Stokers als bovenMachinedrijver. Sme den en smid-bankwerkers. Machine-bankwerkers en ge wone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielher stellers), Werktuigmakers. Kolentremmers. Metaalbe werkers (hieronder te verstaan koperslager, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers). Electriciens. Overige ambachten. D. Scheepsbeschieters, Scheepstimmerlieden (scheep makers). E. Koek- en banketbakkers of knechts. Koks- en Koks maats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. F. Koffiehuis- en hotelbedienden. Hofmeesters- en kellners op schepen ot booten. G. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekersbedienden. H. Personeel van 's Rijkswerven. N.B. De personen, genoemd onder A, B en D komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zcemilicien-matroos. C komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien stoker. E komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-kok E u ii ii n zeemilicien-hofmeester. G n n n n zeemilicien-ziekenver- [pleger. H zeemilicien-matroos of stoker, al naarmate van het beroep, dat zij uitoefenen. INRICHTINGEN, rnelke Geuaar, Schade of Hinder kunnen ueroorzaken.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1