Buitenland. Fluimveekroniek. Donderdagnacht, tijdens den storm, is 13 mijl zuidwest van het vuurschip Haaks lek gesprongen en gezonken de ijzeren kof tjalk „Confiance II", kapitein Wijnstok, thuis- behoorenda te Hoogezand, welk vaartuig met een lading Chinaklei van Harburg naar Keulen was bestemd. De uit 4 man bestaande equipage mocht er gelukkig in slagen met eigen sloep het vuurschip te bereiken. Het Bestuur der Rijksveizekeringbank heeft eene Nota verspreid omtrent de toepas sing van ait. 8 der Ongevallenwet 1901 en daarin te kennen gegeven, dat genoemd art. 8 alleen niet van toepassing is te achten op jeugdige personen, die uitsluitend arbeid verrichten van zulken eenvoudigen aard, dat alle begrip van het opdoen van ge schiktheid voor eenig vak daarbij te eenen- male is uitgesloten. In verband hiermede worden de werkgevers uitgenoodigd vraag 3 der loonlijsten voor dergelijke jeugdige personen te beantwoorden met„neen, geen opleiding". Dat gaat een aardig gangetje 1 In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uur kwam een wagen met vier mannen, gevolgd door twee wielrijders het erf op van den landbouwer v. D. in de onmiddelijke nabijheid van Nootdorp. De boer werd gewekt door het rijden op den hard bevroren grond. Opgestaan zijnde, keek hij in den stal door een ruit en bemerkte, dat de bezoekers bezig waren, hooi op den wagen te laden. De dieven gingen hierbij te werk, alsof het gekocht was. Nadat zij een flink voer hooi geladen hadden, trokken zij heen. De boer was niet in staat gerucht te maken. Van al de diefstallen daat in den laatsten tijd gepleegd, is dit wel een der brutaalste. Instorting van huizen in de Heulstraat te 's Gravenhage. De instorting bij den bouw van huizen in de Heulstraat heeft zich bepaald tot den voorgevel van twee van een groep van vier huizen. De dakspanten en dakbedekking, welke ook reeds waren geplaatst, rustende op zware dwarsbalken, zijn, hoewel niet naar beneden gevallen, toch ook gedeeltelijk ingestort. De bestekken voor den bouw dezer huizen, in overleg met een Haagsch architect opgemaakt, waarborgden, naar des kundigen verzekerden, een solide constructie. Het ongeval wordt dan ook toegeschreven aan de sterke vorst en de snel daarop inval lende dooi. waardoor cement en kalk papperig zijn geworden. De gevels van de hoekhuizen zijn blijven staan ingestort zijn de gevels van de winkelhuizen. Bij den bouw van deze laatste huizen volgt men gewoonlijk en volgde men ook hier het stelsel om tijdens den aanbouw zooveel mogelijk licht te doen binnenvallen. Gevolg daarvan is dat de zware bovenbouw der huizen dan op pilas ters rust. Uit een en ander verklaart men, dat niet de pui der hoekhuizen, wel die van de winkelhuizen is ingestort. De materieele schade is vrij belangrijk. Zij wordt geschat op f 5000. Yoor geen kleintje vervaard. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Te Nijeveen, een plaatsje in de onmiddelijke nabijheid van Meppel, is het Dinsdagavond ernstig toegegaan. Wegens aanranding van een meisje was een boerenzoon door de politie naar het arrestantenlokaal gebracht. De aanklacht tegen dezen ging uit van den heer, bij wien het meisje diende. De jonge dor pelingen bedreigden nu den aanklager en schenen van plan diens ruiten te vernielen. In het duister omsingelde een bende van wel 24 personen zijn woning. Toen verscheen de pas benoemde burgemeester, de heer J. A. R. Bosman. Deze hoorde de luide drei gementen en trachtte de gemoederen te kal- meeren. Dat was hier echter boter aan de galg gesmeerd. Men nam een dreigende houding tegen hem aan, waarop de heer B. ten slotte op eigen verdediging bedacht met zijn wandelstok (een stevigen) zoo geducht om zich heen hakte, dat de bende met ver wonde koppen en pijnlijke ruggen en beenen haastig den aftocht blies. Aeolus en het stoomros. De hevige zuidwesten wind heeft Zater- nagmiddag een goederentrein van de S. S. die op weg was van Gouda naar Den Haag, een gebiedend halt toegeroepen. Even voorbij het station Zevenhuizen-Moerkappelle moest de trein het tegen den wind afleggen bij het oprijden der helling van den brug van de Rotte. Na een oponthoud van ruim twee uren, gedurende welke tijd de treinenloop groote vertraging ondervond, kon de reis met behulp van een uit Den Haag ontboden locomotief worden voortgezet. Globetrotters. Donderdagochtend a.s. ten 11 ure vertrek ken van 's Gravenhage de heeien G. van der Hoeven, W. van der Hoeven en F. Miga, allen Hagenaars, die een reis om de wereld gaan maken to voet, in hun onderhoud voor ziende op de gewone wijze der „wereld-wan delaars" n 1. door verkoop van prentbrief kaarten, voorzien van hun portret. Van hieruit gaan zij naar Duitschland, Oostenrijk, Servië, Turkije, Perzië, Engelsch- Indië, Ned.-Indië, China, Japan, Yer. St. van N. Amerika en keeren van New-York per bootgelegenheid terug naar Holland. Beestachtig. Een beestachtigheid zonder weerga heeft zich afgespeeld nabij Tongeren. Een dienstmeisje begaf zich, in gezelschap van haar verloofde, naar haar dienst. Kort bij het dorp kwamen zij een troepje mijnwerkers tegen, die zich op de twee wan delende winrpen, den jongeman mishandelden en hem op de vlucht dreven en daarna het meisje op de walgelijkste wijze mishandelden. Toen het meisje haar bewustzijn verloor, staken de onmenschen de gloeiende einden hunner sigaren haar in 't vleesch, hopende haar daardoor weer tot zich zelve te brengen. Toen staken zij haar verscheurde kleede ren in brand en wieYpen het nog steeds be- wustelooze meisje op die brandende voor werpen. Juist toen zij uit het dorp door den jonge man gealarmeerde personen zagen aankomen, konden zij nog de vlucht nemen. Het meisje werd in een allertreurigsten toestand naar huis gedragen en bezweek 2 dagen later onder de meest duldelooze pijnen. De gendarmes hebben de kerels gelukkig reeds te pakken en ongetwijfeld zal met hen een voorbeeld gesteld worden, De gestoorde pret. Een tooneelvereeniging gaf te Enschede een uitvoering. Tusschen de vereeniging en den eigenaar van het gebouw ontstond echter kwestie en na het tweede bedrijf bleef het scherm neer. De tooneelisten weigerden om verder te spelen en na wat wachten gingen de bezoekers ook maar naar huis. Handelsgeest 1 Een flink staaltje van handelsgeest kon men bij den landbouwer D. te Dinxperloo waarnemen. Hij kreeg eenige weken geleden een aanbod om een mooie koe, die hij op stal had staan, te verkoopen. De landbouwer verzekerde in het oude jaar hiertoe niet te zullen overgaan. In het nieuwe jaar kon de koopman komen, wanneer hij verkoos. De koopman die de koe niet wilde laten schieten, zorgde Oude jaarsnacht, nadat de klok van 12 koud was, bij den landbouwer te zijn. Hoewel de land bouwer niet veel lust had, om op te staan, werd hem zijn woord herinnerd en werd de koopman eigenaar der koe. Doodgevroren. De 64 jarige A. S., wonende in de buurt Lijjen nabij het station De Bilt, is in de Gezichtslaan levenloos aan den kant van den weg gevonden. De familie verkeerde in doodelijke onge rustheid omtrent zijn uitblijven. De oude man had des avonds zijn dochter uit Maartensdijk, die een Niehwjaarsvisite gebracht, op den terugweg halverwege bege leid. Op eigen schreden teruggekeerd, schijnt hij echter door de koude bevangen te zijn. Slachtoffers van het ijs. Hoe kort de winter ook heeft geduurd, toch eischte het jjs alreeds slachtoffers. Dergelijke gevallen kwamen voor te Raalte, Utrecht en Enkhuizen, naar in de bladen wordt gemeld. Het geheim van de krasheid van goneraal Booth. Voor zoover ik weet, ben ik in lange jaren niet zoo flink gezond geweest als tegen woordig" zegt generaal Booth in zjjne jaar- lijksche boodschap aan zijn soldaten over heel de wereld. „Ik houd mij nog altjjd bij mjjn eenvoudigen leefregel, die mij in staat stelt, flink en frisch met mjjn werk voort te gaan. Noch viscb, nog gevogelte, noch ander vleesch heb ik in de laatste 7 jaar gebruikt, en in al dien tijd heb ik bijna geen enkele gelegenheid behoeven te verzuimen, om in het openbaar op te treden. In Amerika is overleden Johan Steel, uit Franlin in Pensylvanië, die indertijd veel gerucht maakte door in zeven maanden tijds een vermogen van f 7,200,000 er door te jagen. Hy liep rond, bedekt met banknoten en andere geldswaardige stukken, die op zijn kleeren waren genaaid. Papieren geld was om zijn hoed en stak uit zijn laarzen. Als bij zijn schoenen liet poetsen gat hij vijf dollar aan nemers kregen nooit minder dan vijf of tien dollar fooi van hem. Te New York kocht hij een koetsier die hem reed zijn rijtuig af en gaf 't den man toen ten geschenke. Hij kocht eens een hotel en gat dat weg. Hij zag op straat een mooi meisje en gaf het honderd dollar. Eens in een hotel nam hij een bad in champagne, maar liet den wijn zooals in een bekend verhaal daarna niet meer op flasscben zetten. Toen zijn geld op was, werd hij arbeider en het eind was armoede. De gebroeders Wright, twee Ameri- kaansche ingenieurs, hebben een nieuwe vliegmachine uitgevonden, welke de vorm heeft van een grooten vogel, 40 voet lang en 6 voet breed. De machine wordt door een petroleummotor van 24 paardekrachten voprtbewogen. De uitvinders moeten er reeds een afstand van 50 kilometer mede hebben afgelegd door het luchtruim, waarbij zij zich naar willekeur in allerlei richtingen bewogen. Het geluk van rijk te zijn. Een jong advokaat te Nieuw-York, August Prenkee, die onlangs 5 millioen erfde, is door het tobben over 't geen hij hiermee doën zou krankzinnig geworden en in een gesticht geplaatst. Voor de leden deronderafd. „Texel" der V. P. ]N. RedactieTh. Langenhoff, v. Ostadestraat 376, Amsterdam Nog niet geboren en reeds belasterd. Niet onaar dig is het, te vermelden dat wij nu reeds bestrijders ontmoeten menschen die het veilingskind reeds gaan bekladden, nog voor het geboren is. Moord en brand schreeuwt meu al. En niet zonder reden. De heeren die zich nu reeds aanmatigen onze aan staande veiling in een kwaden reuk, in een donker daglicht te stellen hebben wat op bun kerfstok. Zij zijn niet vreemd aan den dagclijkschen zwendel in den eierhandel. En nu ze beginnen te besefTen, dat ze in dien zwendelhandel bedreigd zullen worden, gaan ze alarm blazen. De gemoederen zijn in gisting. Domme menschen toch. Begrijpen zij dan niet, dat hunne agitatie koren op onzen molen is? Begrijpen zij dan niet, dat hunne lasterpraatjes juist de beste reclame is voor ons, omdat wij weten uit welken hoek de wind waait Al dat geklets, al dat onwaar voor stellen, al die afbrekerij doet ons zien, dat de veiling gevreesd wordt door de knoeiers. Het doet ons zien dat de veiling wat te beteekenen zal hebben, anders werd er niet tegen geageerd. Dan maakte men zich niet bezorgd over ongelegde eieren. Dan trok men niet te velde tegen het veilingswiebt, waarvan thans de afd. N. H. nog zw..a*cr gaat. Wij herinneren ons dat eenige jaren geleden op de zelfde wijze is te velde getrokken tegenover het vei- lingsgebouw der Vereenigde Tuinbouwers. Evenwel, bet gebouw heeft die lasterstormcn getrotseerd en is van het oogenblik zijner geboorte in bloei toegenomen en 't neemt nog in bloei toe. Een bewijs dat dc ver- dachtmakerij op slechte stellingen rustte. Waar het publick zich nu tevreden moet stellen met de //verzekering//? van den eierbandclaar, dat dc gekochte eieren //versch// zijn, en ten slotte toch blijkt dat men op de allerbrutaalste wijze is bedut, daar zal datzelfde publiek na de opening der veiling slechts eieren onzer leden vragen, wetende dat alleen die eieren door hunne garantie versch zijn. En voortdurend zullen wij het eier- en bouiconsumeerende publick op de hoogte hou den welke winkeliers de eieren onzer leden verkoopen. Wij zullen het publiek er op wijzen dat alleen die winkeliers, die de kaarten der Y.P. N. in hunne win kels hebben hangen, de pluimveeproducten onzer leden verkoopen. Maar nog is dit niet genoeg. Tok zijnde op den goeden naam der Y. P. N. zou elke zwendelaar wel eens éénmaal op dc veiling kun nen koopen om in 't bezit te komen van eene kaart der Y P. N. om later toch mindere en vuile eieren, (desnoods nog gestempeld ook) als van de V. P. N. door te laten gaan. Daarom znllcn wij aan dc koopers van eieren bij iederen koop een eenvoudig bewijs geven, dat Jan, Piet of Klaas op dien en dien datum, zoo of zooveel eieren heeft gekocht, Dc getallen zullen wij niet met potlood of inkt invullen, maar er met een perforeertang inknippen, anders wordt er nog geknoeid. Het pubhek vraagt dan naar de laatste veilingsbe- wijzen en de winkeliers die die veilingsbewijzen niet kunnen toonen, verliezen hun debiet Zoo ziet men, dat men om fraude te keeren uitgeslapen moet zijn. Of dc winkeliers met onze maatregelen ingenomen zullen zijn Ja en neen. Ja voor de eerlijken, die zullen ze toejuiehen, en die ze niet toejuicht, van hen kan en mag met grond verondersteld worden, dat zijn plannen voor de toekomst niet zuiver op de graat zijn. Een dezer dagen sprak ons nog een winkelier en drukte zijn tevredenheid uit over onzcjplannen. //Want (zoo zeide hij) tot heden stonden wij met do zwende laars op éénc lyn. Nu maken wij tenminste een uit zondering en kunnen wy onze cliënten daarop wijzen.// Zoo is het. Wanneer men alles te samen vat, dan komen we tot de overtuiging dat we vrijwel vast in 'tzadel zitten, en alle verdacht makerij alleen een complimentje voor ons pogen is. Wie ons met eerlijke wapenen wil be strijden, naar hom zullen wij luisteren, maar die ons bekladden wil door leugens dien zullen wij stnan. Op 'toogenblik zijn het nog enkele zwakke vuurtjes, die over dc veiling opllikkcren. Het is echter te voorzien, dat die, aangewakkerd door broodnijd-wind, uitbreidin gen aannemen. En naarmate zij uitbreidingen aanne men, naar die mate zal het succes dor veiling ze r zyn, omdat //ccrlyklicid ook heden ten dage nog het langste duurt//. Daarbij kunnen we nog voegen „het z\jn dc slechtste vruchten niet, waaraan de wespen knagen// LANGENHOEE.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2