N°. 1913. Zondag 14 Januari 1906. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin nenland. Kantoor- en Winkelboeken Enveloppen, Schrijfpapier. PENNEN. Ansicht-Albums. - Potlooden. - Ansicht-kaar en. LEIEN. Inpakpapie r cm Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den 1'ïtrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeblvjt) 45 Cta. Naar Aherka en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD&BE ROOIJ, Parkstraat Buks op Texel. INKTEN. Speelkaarten. - Postpapier. - Fantasiekaar ten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz.:-: gBOEKHANDELg Bpakkstraat.H GENONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuiz"1 zweep, gevonden op de Steenenplaats; 1 zakdoek, gevonden -n de Weverstraat; 1 handschoen, gevonden op de Gaoeneplaats. ZEEMILITIE. Uit de lotelingen, die ejn dezer beroepen uitoefenen, wordt de voorkeur gegeven aan hen, die zich overeenkomstig deze uitnoodiging voor den dienst ter zee hebben aangemeld of' hebben doen opgeven, de overige voor dien dienst noodige manschappen worden te zijner tijd door loting aangewezen. De aandacht van do lotelingen wordt gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt „De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbindtenis voor de bnitenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming vanwege Onzen Minis ter van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijdon niet geweigerd aan do lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich ovoreenkomstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen. Texel, den 5 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Zware vrachten op de wegen. Burgemeester en Wethouders van Texel, brengen ter keDnis van belanghebbenden, dat hun besluit waarbij het maximum der vrachten, waarmede op de wegen mag wor den gereden, tot op de helft werd verminderd, weder is ingetrokken. Texel, den 12 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel noodigen de ingezetenon met aandrang uit, geen giften aftestaan voor ^collecten wanneer zij niet door hun college vooraf zijn aangekondigd. Texel, don 24 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 13 JANUARI 1906. Wij willen onze lezers er aan herinne ren dat heden avond (Zaterdag) eene muziek uitvoering wordt gegeven in het „Hotel Texel" door Helders Harmoniekapel. Volgens het programma, in de Couranten vermeld, belooft die uitvoering een tintal nummers muziekdaartoe zullen naar wij vernemen een dertigtal personen medewerken. Muziek heeft steeds een groote aantrekkingskracht, verwacht mag dus worden dat bij de uitvoe ring op heden avond het niet aan belang stellenden zal ontbreken. Met verwijzing naar achterstaande advertentie, mogen wij zeker ook in onze nieuwsberichten nog wel in herinnering brengen, dat Maandagavond te 8 uur in het Hotel Texel eene bijeenkomst zal worden gehouden, om te trachten eene afdeeling op te richten van de Vereeniging „Witte Kruis." Een aansporing tot iedereen, om die bijeen komst bij te wonen, om van belangstelling blijk te geven, mogen wij hier zeker wel aan toe voegen. Zoo iels, dan is de werk zaamheid van het Witte Kruis, zeker van dien aard, dat hetde belangstelling verdient van iedereen, van mannen en vrouwen, van eiken stand. De aanschaffing van verplegingsmid- delen ten gebruike bij voorkomende ziekte gevallen, ook de verpleging van zieken, behoort tot de bemoeiingen van deze vereeniging. Hoe grooter de deelneming is, hoe beter deze Vereeniging aan haar doel zal kunnen bereiken, daarop vestigen wij vooral de aandacht. In Noord-Holland, waar men zoo menig maal het zegenrijke werk van het Witte Kruis ondervindt, bestaan zelfs in kleinere plaatsen belangrijke afdeelingen, doordien zoo niet allen, toch het overgroote deel der bevol king lid wordt van zulk een afdeeling. Zoo moet het ook hier gaan, de afdeeling moet hier omvatten niet enkel den Burg, doch geheel Te xeldaardoor zal het ledental groot kunnen zijn, de kas der afdeeling dien tengevolge sterk worden en zoo de mogelijk heid kunnen ontstaan dat niet slechts ver- plegingsmiddelen kunnen worden verschaft, doch ook de verpleging zelve, 't zij in de eigen woning of in een daarvoor ingericht gebouwtje, in het plan zal kunnen worden opgenomen. Wanneer veel personen zich als lid laten inschrijven, meer vermogenden voor de op richting den buidel wat ruim ontsluiten en het hoofdbestuur krachtig steun verleent, dan wordt hier een afdeeling geboren, waar Texel trotsch op mag zijn. Zij het zoo Geruchten over vredeverstoring. „Schijnbaar is hot vrede tusschen de volken", zoo schreven wij in ons Nieuw- .jaarsnummer, „doch er schijnt ook niet zoo heel veel te behoeven te gebeuren om de vriendschappelijke verhouding te doen ophouden." Deze woorden herinnerden wij ons, toen dezer dagen alreeds alarmeerende geruchten rond gingen, over mogelijke oproeping onder de wapenen van verschillende lichtingen. Nu, zoover is het echter nog niet, al is het gevaar er voor niet geheel buitengesloten. Binnen enkele dagen evenwel zal daarom trent meer zekerheid worden verkregen. Den 16 Januari namelijk, zal te Algericas, een Zuid-Spaansch stadje, eene conferentie plaats hebben van afgevaardigden van ver schillende mogendheden, om te spreken over de Marokkaansche kwestie. Het schijnt dat Frankrijk in deze kwestie eenige eischen stelt waartegen Duitschland zich verzet, doch die door Engeland worden gesteund. De meening omtrent den afloop is nog al gunstig, doch zou dit overhoopt niet het geval zijn, dan zouden de verhoudingen tus schen Frankrijk en Duitschland bedenkelijk kannen worden. Laten wij evenwel wenschen dat het gezond verstand een woordje zal medespreken en de bloedige tooneelen der laatste jaren, in Transvaal en bij Port-Arthur, zich niet zullen herhalen. Oosterend, 12 Jan. Voor het beroep bij de Ned. Herv Gemeente alhier is bedankt door den heer J. W. Tonsbeek, candidaat te Roswinkel. De garnalen, in het laatst der vorige week verzonden door de handelsvereeniging „Wilhelmina," brachten vrij van kosten 3ó'/i cent per kilo op. De vangst was evenwel klein. Waal, 11 Jan. De derde bijeenkomst van „Nut en Genoegen" gisteravond in „de Bel- levue" gehouden, was vrij goed bezocht en mag uitstekend geslaagd heeten. De heer J. Daalder Dz. van Oosterend, gaf als lezing„Een leven" door Esther. Deze ernstige voordracht, alleszins verdien stelijk en met gevoel vertolkt, werd met de meeste aandacht gevolgd. Spr. gaf als bijdragen Een rampspoedige tocht en In gloria. Hartelijk werd om deze goed voorgedragen stukken gelachen. De heer IJ. Koppen droeg op zijne gemak kelijke en gewaardeerde wijze voor Een boer in de kazerne. Leid ons niet in ver zoeking en Hoe Jaap een blauwtje liep. Met alle aandacht werd spr. gevolgd. Het lid, de heer P. Zijm gaf nog ten beste: De booze buurvrouw. Na deze voordracht, waarom hartelijk werd gelachen, sloot de Voorz. met dank aan sprekers en hoorders de vergadering. De Cocksdorp, 12 Jan. Eenige jongelieden hebben het plan opgevat in Februari eene tooneelvoorstelling te houden onder leiding van den heer A. C. Toet. De netto-opbrengst zal ten voordeele van „Texel's Belang" komen. Dat dit goede voorbeeld op ons eiland na volging moge vinden 1 Op het Westerstraud is het lijk aan gedreven van een manspersoon, vermoedelijk een der opvarenden van de „H. D. 25". Er is telegrafisch bericht naar Den Helder ge zonden. Zooeven is het op het Westerstrand aangedreven lijk door familieleden herkend. Het is dat van den 38-jarigen De Vries van Den Helder en wordt naar Nieuwediep ver voerd. Do weduwe De Vries, die 4 kinderen heeft, is nu voor de tweede maal weduwe. Haar eerste man verdronk 10 jaar geleden in het Heldersche kanaal. Vlieland, 10 Jan. Door den heer J. Smit alhier is op het strand gevonden een flesch, waarin een briefje van den volgenden inhoud: 27 December. Schip verlaten met de groote boot, boven Borkumer vuurschip. Schip Broedertrouw, schipper A. v. der Meer. O God, help ons, wij vergaan. (Volgens de zeevaartberichten is het volk gered.) De Holl. Hypotheekbank. Het onderzoek in deze zaak vordert zeer langzaam, hoewel met grooten ijver wordt gewerkt. Er zullen wel eenige maanden verloopen voordat met zekerheid iets^ van den stand van zaken kan worden medegedeeld. Uit het voorloopig justitieel onderzoek naar de gepleegde malversatiën bij de Nederlandsc'ne Maatschappij voor Zekerheidsstelling voor Ambtenaren en Beambten, is thans met zekerheid gebleken, dat voor deze maatschappij de gepleegde verduisteringen bijna één millioen vier honderd duizend gulden bedragen. Tusschen hemel en aarde Door een sterken Zuidenwind had de hout- vaarder T. van Aken te Spijkenisse het onge luk, zijn aak, beladen met hakhout, op de Oude Maas te doen overvaren, met het gevolg, dat zijn vaartuigje kantelde en schip en lading door de Maas dreef. Door den moedigen geest, dien van Aken nog bezat, klom hij op drie bessen hout en dreef toen, als een ruiter te paard, door de rivier. Met een kloppend hart dreef hij een kwartier op het hout. De houtvaarder Th. Kindermans, die passeerde, mocht het genoegen smaken, hem uit zijn doodsangstige positie te verlossen. Een gevaarlijke reisgenoote. Op de stoomboot „Lekkerkerk", varende naar Rotterdam werd een koe hoorndol en dit is voor reizend publiek nu juist geen aan genaam gezelschap,' daar men met het heest geen raad wist. Er was echter gelukkig iemand aan boord, die de koe kocht en door middel van „kortjan" het beest naar de andere wereld hielp. De rust was toen spoedig aan boord hersteld. Mooie winst De winst der Haarlemsche gasfabriek in 1905 bedraagt behalve rente en aflossing, ongeveer f135.000. Dat is een goed zaakje. Ook een coöperatie. In de gemeente Staphorst bestaan 9 coöperatieve boterfabrie- ken en veel coöperatieve vereenigingen tot aankoop van landbouwproducten enz. maar dat men sterken drank, met name jenever en brandewijn, ten gebruike voor de viering van het Nieuwjaar, dat aldaar gedurende de geheele maand Januari gevierd wordt, coöpe ratief aankoopt, is zeker iets nieuws onder de zon. Toch is dit te Rouveen geschiedt, melden de bladen, alwaar, nadat de bestelkaarten ingevuld bij den secretaris der vereeniging terugontvangen waren, de aankoop coöperatief is geschied. Men zegt, dat dit nog al voor- deelig is geweest, daar de deelnemers per flesch 10 cent voordeel hadden. Voorloopig aangezegd. Vrijdag in de vorige week vervoegde zich ter secretarie van Raamsdonk zekere G., den ambtenaar van den Burgerlijken Stand de vraag stellende Is morgen het kantoor van den Burger lijken Stand geopend? De ambtenaarJa zeker, op de gewone kantooruren kunt u terecht. Wat was mor gen uw verlangen G. (vroolijk)Ik kon morgen een kleine aangeven. De ambt.Zoo, wel had uw trouwboekje meegebracht, dan zou ik u nu wel geholpen hebben. G.Ja, mijnheer, maar 't is er nog nie 1 gBOEKHANDEL 3 gPARKSTRAAT.g TEXELSCHE COURANT, Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen, ter voldoening aan art. 138 der Mililiewet 1901, bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de lotelingen voor de lichtingen der nationale militie van 1905 en 1906 die voor volledige oefening bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der na te melden beroepen uitoefenen en verlangen bij de Zeemilitie te dienen, wor den uitgenoodigd zich vóór 1 .Februari eerstkomende bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te melden of te doen opgeven ter Gemeentesecretarie te den Burg; tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 9 uur voormiddag tot 2 uur namiddag, te dier plaatse gelegen heid zal zijn. l)e bovenbedoelde, bij beschikking van den Minister van Marine van 4 December 1903, Bureau S.B. No. 33, aangewezen beroepen zijn de volgende Zeevarenden A. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen, lichtmatrozen en jongens op koopvaardijsche pen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbooten. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loods- vaartuigen en lonnenleggers. Diepzeevisschers en Noord- zeekust-visschers. Binnenschippers B. Stuurlieden, schippers en schip persknechts van Rijoschepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen.Stuurlieden, matrozen, schippers er schippers knechts van passagiers- en sleepbooten op binnenwateren. Zuiderzeevisschers. Yissohers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mossel-en oestervisschers. Schui tenvoerders, vletterlieden en veerlieden. Smeden, stokers, machinisten en bankwerkers C. Ma chinisten en machinist-leerlingen op schepen en vaartui gen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen. Stokers als bovenMachinedrijver. Sme den en smid-bankwerkers. Machine-bankwerkers en ge wone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielher stellers), Werktuigmakers. Kolentremmers. Metaalbe werkers (hieronder te verstaan koperslager, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers), Electriciens. Overige ambachten. D. Scheepsbeschieters, Scheepstimmerlieden (scheep makers). E. Koek- en banketbakkers of knechts. Koks- en Koks maats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. F. Koffiehuis- en hotelbedienden. Hofmeesters- cn kellners op schepen ot booten. G. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekersbedienden. H. Personeel van 's Rijkswerven. N.B. De personen, genoemd onder A, B en D komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-matroos. C komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien stoker. E komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-kok F n ii n n zeemilicien-hofmcester. G u u n n zeemilicien-ziekenvcr- [pleger. n n n n zeemilicien-matroos of stoker, al naarmate van het beroep, dat zij uitoefenen. COLLECTEN.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1