7, K°. J 914 Donderdag 18 Januari 19o6 19'' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland- Dit blad rerichflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen b§ de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubo or Texel. TEXEL, 17 JANUARI 1906. De Muziekuitvoering in Hotel Texel. Met veel genoegen maakten zeker de op- gekomenen tot bijwoning der muziekuitvoe ring op Zaterdagavond in Hotel Texel, kennis met Holder's Harmoniekapel. De opkomst was tamelijk, doch zij die aan wezig waren, zullen tevreden zijn geweest over hetgeen de kapel ten gehoore bracht. Het programma beloofde veel en de verwach ting is niet teleurgesteld. Aanvankelijk vreesden wij, bij de forsche inzetting van het eerste nummer, dat de gehoorvliezen eene geduchte proef zouden ondergaan, doch bij de volgende nummers bleek die vrees minder gewettigd. Wij zullen de achtereenvolgende nummers niet afzonderlijk behandelen, doch ons bepa len tot de mededeeling dat alle stukken cor rect werden uitgevoerd, en blijk gaven van goede studie, de uitvoering was goed, naar wij zelfs door kenners hoorden zeggen. Was het publiek tevreden, ook de uitvoer ders waren dit blijkbaar evenzoo, waarvan mocht getuigen het woord van dank voor de opkomst, attentie en goede orde, door een der leden aan het einde der uitvoering aan de aanwezigen gebracht. Tot slot werd door den heer V. d. B. als voordracht ten beste gegeven „Een wedstrijd in het recitoeren", welke alleszins verdien stelijk werd weergegevenals toegift liet dezelfde persoon daarop volgen het gedicht „de Pop" van Holtiop. Holder's Harmoniekapel heeft wel voldaan en zeker zullen velen de kennismaking met het korps nog wel eens willen hernieuwen; daarvoor schijnt wel eenige kans te bestaan, mogelijk in den komenden zomer de uit voering zou dan plaats hebben niet in eenige zaal, doch in den tuin, naar ons door een der medewerkers werd medegedeeld. In dat geval zou eene uitvoering van het corps zeker nog meer tot haar rechtkomen. Wij zien zulks met verlangen tegemoet. Velen hadden Maandagavond gehoor 1 gegeven aan de oproeping ter vergadering r :door dr. Wagemaker gedaan, teneinde zoo mogelijk ook op Texel eene afdeeling van soos het nWitte Kruis" te stichten. Na een T0B' woord tot openiDg en een korte inleiding van 1 D* zijn onderwerp te hebben gesproken, waarin spr o, m. zijn genoegen uitsprak, dat de ver- gadering zoo best bezocht was, en hij tevens lPUf zijn leedwezen betuigde dat bij die van ,,'t Nut, itïgé w&ar de heer Fleischer hetzelfde onderwerp -den behandelde maar zoo weinigen aanwezig itge- waren, ving de heer W. aan iu9t zijn lezing dps over het onderwerp„Het Witte Kruis", ;oci zooals het in Noord-Holland heet, terwijl elders weder Groene Kruis de naam er van -is: In het wezen der zaak zyn beide ver- eenigingen gelijk en streven zij naar precies hetzelfde doel. Wat dit doel is werd door spr. nader ontvouwd, in enkele woorden is dat samen te vattenmet ziekte voorkomen, mogelijk te verzachten en bij herstelling deze te be vorderen, De vereen, draagt dus zoowel zorg voor zieken als voor gezonden. Tal van zaken werden hierop door spr. opgenoemd, welke op den weg liggen van het Witte Kruis, in de eerste plaats die ter voorkoming van ziekte, alszorg voor rein heid, voor frisscbe lucht, goed voedsel, doel matige kleeding, goede middelen ter voor koming van besmetting bij besmettelijke ziekten. Ons volk zegt spr. is bekend om zijn reinheid, deze bestaat helaas echter bij velen slechts voor het uiterlijke. Badhuizen vindt men veel te weinig en bovendien worden die nog zelden gebruikt. Ook op frissche lucht is men evenmin kieskeurig. Kleine slaapkamers, waar men ternauwer nood frissche lucht kan of ook wil toelaten zijn er velen, slapen in woonkamers is nog vrij algemeen. Doelmatige kleeding is bij velen nog ver te zoeken zoo ook doelmatige voeding. Het Witte Kruis nu tracht in al die zaken verbetering te brengen. De Vereeniging heeft te Alkmaar eene provinciale Ontsmet tingsoven, waarin besmette goederen kunnen worden ontsmet en waaraan tevens een wasscherij is verbonden voor de verdere reiniging. Te Amsterdam bestaat gelegenheid om opgeleid te worden tot ontsmetter, zoodat elke afdeeling zonder veel bezwaar iemand daarmede grondig bekend in haar midden kan hebben. Zij wijdt voortdurend haar aandacht aan verbetering van afvoer van faëcaliën, opruiming van mestvaalten uit de kom der dorpen, verspreidt korte geschriften over gezondheidsleer. Waar behoefte is aan goed drinkwater wordt zoo mogelijk gezorgd voor groote regenbakkenterwijl ook het onderzoek van melk en voedingsmiddelen op haar weg ligt, zoo ook verbetering van woningtoestanden, schoollokalen enz. Ook de wijkverpleging behoort bij haar thuis. Deze het ft in de eerste piaats op het oog de verpleging van ernstige zieken, waar voor de huisgenooten dikwerf geen tijd of geen kennis hebben. Verder moet de ver pleegster de huisgenooten inlichtingen geven omtrent de behandeling van den patieDt, terwijl zij verder den geneesheer helpt bij operatiës enz. en deze mededeelingen doet over verschillende bijzonderheden welke zij bij de zieke opmerkt.' Ten slotte moet elke afdeeling een magazijn hebben voor verplegings materialen. Legio zijn de artikelen die daarin kunnen worden opgenomen, naarmate de kas der afdeeling zulks toelaat. Bovendien heeft de vereeniging nog een centraal depot waar sommige arti kelen die te kostbaar zijn voor een afdeeling om zelf aan te schaffen, desnoods kunnen worden geleend. De verplegingsartikelen kunnen ook weder onder 3 rubrieken worden gerangschikt, die ter voorkoming van ziekte, die ter vergemakkelijking en die ter veraan genaming. Uit den aard der zaak zal aanvankelijk met een klein getal der noodigste moeten worden aangevangen om dat getal dan lang zamerhand uit te breiden. De persoon, die als magazijnmeester optreedt heeft vooral in 't begin een zeer moeieiijke taak. Spr. zou wenschen dat er een afdeeling werd opgericht voor geheel Texel. De spreuk op het magazijn te Velzen „door allen voor allen" worde op ons eiland vervuld. Laat ieder de vereeniging steunen, ook alle corpo raties wier taak door zulk eep vereeniging wordt verlicht. Nu het doel besproken was, werd de vraag gesteld of zou worden overgegeven tot de stichting van een afdeeling of niet. Lijsten zouden worden rondgegaan om daarop te teekenen hetzij voor lid, minimum contributie 11—, donateur minimum f 5, per jaar of stichter minstens f 50 in eens, en daarua zou worden bepaald of tot de stichting kon worden overgegaan of niet. Onderwijl werd gelegenheid gegeven tot het doen van vragen, waarvan door enkele personen werd gebruik gemaakt, o a. werd gevraagd naar de ver plichtingen der leden enz.waarop geant woord werd, dat die voornamelijk financieele waren, verder of ook niet-leden er van konden profiteeren, waarop de heer W. antwoordde, dat zulks wel vermoedelijk was, doch dat ten minste gedurende den eersten tijd daar wel geen sprake van kan zijn. Door een ander werd het bezwaar geopperd van te veel geld, ook dit is vrij wel onmo* gelijk, omdat er zoo tal van zaken zijn aan te schaffen. Eindelijk werd de vraag of alle leden van het gezin recht hadden op steun, wanneer het hoofd er van lid was, bevesti gend beantwoord, ofschoon het wel wenschelijk was, dat meerdere personen uit een gezin als lid toetraden. De uitkomst der lijsten die middelerwijl waren rondgegaan, overtrof de stoutste ver wachtingen. Niet minder dan 97 leden 8 donateurs en 2 stichters hadden zich er op aangegeven. Door een der aanwezigen werd hierop een eere saluut gebracht aan dr. W. die het initiatief voor deze vergadering had genomen. Eene voorloopige commissie diende nu te worden gevormd om de zaak verder te regelen. Na eenige discussie werd besloten dat enkele namen der aanwezigen worden genoemd en daarna uit deze personen een 5 tal zou worden gekozen als lid dezer commissie. Gekozen werden alzoo de heeren Wagemaker, Zoet mulder, Kuperus, Aug. C. Keijser en G. D. Kikkert, dus vier personen alhier woonachtig en 1 van Oudeschild. Alien namen hunne benoeming aan. Nadat nog door den heer C. Smit van Zuid- Scharwoude enkele mededeelingen werden g idaan omtrent de afd. Langendijk, thans de grootste der afdeelingen, wordt de vergadering door den heer W. gesloten. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 3 uur, strandde tijdens stormweer in de Zuiderhaaksgronden het Duitsche stoom schip „Serbia", geladen met stukgoederen, komende van Yokohama en bestemd naar Hamburg. Vanuit Den Helder toog men uit om hulp te verleenen, doch de manschap wilde het schip niet verlaten. Later evenwel werd toch de wensch te kennen gegeven het schip wel te verlaten en gelukte het met vletten 41 schipbreukelingen van de „Serbia" af te halen en op de sleepboot „Hercules" over te brengen, die hen in den namiddag van Zon dag te Helder aan wal bracht. Maandagmorgen togen sleepbooten, blazer schuiten en vletteriieden opnieuw naar de straudmgsplaats om met het lossen van de kostbare lading aan te vangen. Met dien arbeid ging het gelukkig naar wensch. Al spoedig kwameu te Helder binnen de TX 134, T X 131, H D 17 en het bergingsvaartuig Dolfijn met pakken huiden, kisten thee en camille, balen kaneel en diverse andere goe deren meer andere schuiten volgden. Bij goed weder hoopt men de rijke lading voor een goed deel te bergen, en mogelijk ook het stoomschip vlot te brengen. Den Hoorn. Bij den strandvonder zijn aangebracht 30 baaltjes cacaoboonen, eenige bossen rotting en een baal pijpkaneel, alles afkomstig van 't stoomschip „Serbia," dat in den nacht van Zaterdag op Zondag is gestrand op do Zuiderhaaksgronden. TEXELSCHE CODRAlfT. leu ize ar- dt. rs- im i^e -im de eD, een ige 008 'let erd oor re-1 mij- uw »sje ien ?ot en; ug. iar- •en, oor dje njn 251 en- >or- rug ua- IJw Uw oeltv rik- er's ieer; gen op ster iaat 'oe- ost- sen. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dï» .3ue8 30 Cta. Franco per post door ge heel Nedïel _.t> 46 Cta. Naar Akikixa en andere landen met verhooging der porto'i. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Onttrekking uan grond aan den openbaren dienst. Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 230 Gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad zal worden voorgesteld, aan den openbaren dienst te onttrekken een stukje grond groot ongeveer 13 M3, deel uitmakende van den open baren weg te de Koog alhier en grenzende aan het perceel Sectie H, no. 1802 toobehoorende aan J. Dalmeijer aldaar. Texel 15 Januari 1906. Burg. en Weth. vnd. W. F. HIDDINGH. De Secretaris, RÜ1BING. eli

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1