DINGEN VAN BETEEKENIS. G-roote plannen kunnen worden verwacht voor onze gemeente Eerstens gaat de spraak dat binnen korten tijd een aanvang zal worden gemaakt met het aanleggen van den weg voor den tram, zoodat hij nog op den bepaalden tijd zal kunnen rijden Tweedens vernemen wij dat de Heer J. Flens, het terrein waarop „Hotel Texel" staat, met aangrenzende tuin, aan de ge meente te koop biedt, ter vergrooting van het marktterrein. De daarop staande ge bouwen zouden dan worden afgebroken en worden overgebracht, naar de Koog, om daar als bad-Hotel dienst te doen. Als een zaak van zeer groot belang zal het bovenstaande zeker worden vernomen en tot belangrijke besprekingen in den ge meenteraad aanleiding bunnen geven. Wij verbeiden met verklaarbare belang- stellling de komende gebeurtenissen. Oudeschild, 16 Jau. Naar hier verzekerd wordt, is de berging der lading uit 't gestrande stoomschip „Serbia", opgedragen aan de firma Zurmuhlen, Directie der stoomsleepbooten. Genoemde firma heeft vletterlieden en schuiten aangenomen, tegen 40% van 't ge- contrakteerd bergloon, om de goederen te bergen en naar het Nieuwediep te vervoeren. Dertien schuiten van Texel zijn thans met het bergingswerk bezig. Reeds is heel wat lading geborgen. Gisteren bij het uitzeilen der visschers- vloot werd, even buiten de haven, door een slag van de schoot, de knecht M. Hoogerheide, van de blazerschuit T. X 80 over boord ge slingerd. Nu eens was de drenkeling onder water dan weer eens even boven. De po gingen om hem te redden, door de opvarenden van de T. X 80 aangewend, mislukten. Ge lukkig naderden nog twee blazerschuiten. Een dezer vaartuigen, de T. X 45, slaagde er in om Hoogerheide nog juist in tijds te redden. De drenkeling had reeds veel water ingekregen en stond op 't punt te verdrinken. Sedert Zondag zijn hier ettelijke voor werpen uit zee aangebracht of langs de kust aangespoeld en opgevischt. Genoemde voor werpen bestaan hoofdzakelijk uit balen katoen, pakken pijpkaneel, balen cacao, kisten borstels in bosjes gebonden, bundels rotting en stok ken, enz. Vermoedelijk zijn al deze goederen afkomstig van 't in de Zuidgronden gestrande Duitsche stoomschip „Serbia''. Menigeen loopt kans met de berging dezer strandgoe deren een flink loon te zullen verdienen. De meeste bundels rotting waren voorzien van een geel katoenen bandje, waarop stond gedruktBergedorf. De jeugd liet zich na tuurlijk niet onbetuigd bij 't oprapen der ca- coaboonen, die tusschen de bossen rotting wegvielen. De havenmeester-strandvonder heeft pakken pijpkaneel ontvangen met de volgende merken „Nett 336" „Nett 336" S B 43 X 24 X 17 43 X 24 X 17 736 V. B. V. B. 740 (in ruit) 736 (in ruit) (in ruit Hamburg Hamburg Hamburg Voorts 6 kisten met bosjes haar, gemerkt 4 B B B (om een X) Havre, Option, Londen, Hamburg, Antwerp. No. 997-998-999-1000-1001-1003. Kooo 14 Jan. Heden had de aangekondigde Uitvoering plaats van de Rederijkerskamer „A.d.v.e.n.d.o" in het Café van den Heer R. J. Daalder. De zaal was flink bezet en het publiek luisterde met aandacht naar de opvoering der blijspelen De Hoed van den Horloge maker en Betalen is de Boodschap. Een luide en welverdiende bijvalsbetuiging viel het gezelschap ten deel. Na de opvoering werden er eenige voordrachten gehouden en daarna bal. Oosterend, 16 Jan. De vereeniging „Nut en Genoegen" hield gisterenavond hare Januari-vergadering, die slechts matig be zocht was. Op de convocaties waren geene namen genoemd bij de opening deelde de Voorzitter mede, dat deze eerste bijeenkomst in 1906, waarbij hg de beste wenschen voor „Nut en Genoegen" uitsprak, een „onder onsje" zou zijn, zoodat niemand van elders was uitge- noodigd. Nu, dat eene dergelijke vergadering prettig kan zijn, heeft die van gisteren be wezen. De vraag, wie de lezing zou geven, was spoedig beantwoord, de Heer M. Kikkert had daarvoor gekozen „Een oude Kennis", van Hildebrand, terwijl later door hem nog werden voorgedragen „De Leeuw, het Paard en de Hond" uit „De Natuurlijke Historie" van den Schoolmeester. Naar beide voor drachten werd met groote aandacht gehoord, en de Heer Kikkert had succes van de ge nomen moeite. Hartelijk gelachen heeft men om de bijdragen van den heer J. C. Bakker, „De gebroken Schaats" en „Hans en Griet", terwijl hij verder zeer verdienstelijk voordroeg het ernstige „Het Kleine Meisje met de Zwavel- houtjes". De Heer IJ. Koppen droeg gemakkelijk en tot groot genoegen van de vergadering voor „Het spraakgebrek van Mijnheer Hummel" en „Een Verzamelaar van brieven", terwijl de Voorzitter ten beste gaf: „De laatste dagen" van Magda en „Het luchtverschijnsel." Met dit alles had de vergadering veel genoegen. De Voorzitter dankte allen voor het voorgedragene en voor de belangstelling, en deelde mede, dat het laatste Nut, zoo mogelijk, gehouden zal worden op 10 Febr. a. s. Zondag en gisteren vertrokken van hier verscheidene visschers, om, zoo mogelijk, werkzaam te kunnen zijn bij het schip, dat Zondagmorgen in de Zuidgronden is gestrand. Visschers van De Cocksdorp hebben voor het eerst kokhanen (cockles) over de handelsvereeniging „Wilhelmina", alhier, naar het buitenland verzonden. De prijzen zijn nog onbekend. Mogen ze zeer bevredigend zijn 1 Rijkspostspaarbank kantoor Vlieland. In de maand December 1905. Ingelegd f 603,70. Terugbetaald f 377,24. Laatste Nummer boekje 252. Ingelegd in 1905 f 13867,98. Terugbetaald f 6700,81. Welkbedrog gepleegd wordt met vee voedermiddelen, die men met allerlei mooie voorspiegelingen, vooral door buitengewoon lage prijzen, aan den man tracht te brengen, kan men zien uit de volgende mededeelingen van het Rijkslandbouwproefstation te Goes Einde October ontving ik van een hande laar in voederartikelen het volgende schrijven: Gisteren werd mij door een reiziger uit Eindhoven een meelsoort aangeboden, volgens hem een meel van een „Engelschen wortel" dat reukeloos, smakeloos en vrij van schade lijke bestanddeelen is, zeer geschikt om door ander meel te mengen, prijs f 35 per 1000 K.g. bij waggonlading tegelijk. Het wordt geïmporteerd uit België door een scheikundige, hetgeen een waarborg moet heeten voor de goede quailiteit. „Het bijgevoegde monster bleek te zijn een grijsachtig gekleurd poeder, dat met zuren een sterke opbruising gaf. „Volgens een scheikundig onderzoek bevat het poeder 96,7 pCt. koolzure kalkphos- phorzuur is ook aanwezig. Men zij op zijn hoede. De directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes. Dr. D. J. Hissink. Goes, 14 Nov. 1905. (Vad). Een huwelijksmiddel. OnlaDgs werd gemeld, dat van eene dame door een hond, waarmee zij speelde, een stukje uit den neus werd gebeten. Het stukje werd vervangen door een stukje uit haar eigen oor en de wond is geheel hersteld. Geen ongeluk evenwel, of er is een geluk bij, zal de dame kunnen denken, wantze is thans gehuwd met den eigenaar van den hond I (,)N. Ct.") Een weinig te vroeg. In de vorige week meldde zich aan de Cadettenschool te Alkmaar als deserteur aan iemand, die ODgeveer 12 jaren geleden zijn korps zonder ontslagbewijs verlaten had, al dien tijd hield hij zich in den vreemde op. Had hij met zich aan te melden zes weken gewacht, dat was zijn desertie 't was dan 12 jaar geleden, dat hij zich verwijderd had verjaard geweest, en had hij zich zonder gevaar weer in het land kunnen ophouden. Denkende, dat desertie eerst na 20 in plaats van 12 jaren verjaart, en er belang bij heb bende zich weer in Nederland op te houden, was hij er toe overgegaan zich aan te mel den. ilij is naar zijn voormalig garnizoen Leeuwarden, overgebracht, om aldaar voor den krijgsraad terecht te staan. (Alkm. Ct.) Dankbare menschen. Advertentie in de „O. H. Crt." Heden vertrokken naar betere gewesten mej. wed. Beke Tillema, in den gezegenden ouderdom van .88 jaren en ruim 4 maanden. Hare dankbare kamerbewoner, A. DALETRA. In de trouwzaal. Uit Doetinchem schrijft men aan de „N. A. Ct.": Na voorlezing der huwelijksakte vraagt de ambtenaar van den burg. staDd aan den bruidegom, of hij de in do zaal aanwezige bruid tot zijne wettige echtgenoote wil aan- f nemen, welke vraag door hem met een vol- mondig „ja" wordt beantwoord. Daarna richt hij eene zelfde vraag tot de bruid ten aan zien van bruidegom, welke eerste met een zucht antwoord„in Godsnaam, ja". De bruidegom was hierover zóó weinig gesticht, dat hij, alvorens de ambtenaar het formulier der huwelijksvoltrekking uitspreekt, zijne bruid alles behalve vriendelijk toevoegt „Ge hoeft het Goddome in Godsnaam niet te doen, ge trouwt mit ginnen duuvel." De bruid geeft bem onmiddelijk de hand tot teeken der verzoening, zij had het niet kwaad - gemeend enhet huwelijk werd zonder verdere stoornissen voltrokken. Buiten de Woningwet om. Jarenlang had hij gewoond in een somberen kelder. Licht en lucht konden er in slechts zeer bescheiden mate toetreden. Maar hij was er gezond en gevoelde zich er wel. Hij was er al zooveel jaren gezond geweest, hij wou er ook de rest van zijn levensdagen doorbrengen. Maar zijn bloedverwanten, jouger dan hij en althans eenigzins bekend met de beschei- denste hygiënische eischen eener woning, vonden, dat het zoo niet langer kon blijven. De oude man mocht niet langer in dat krot wonen. Niet dan met tegenzin gaf de oude heer gehoor aan den raad der jongeren, die immers zijn welzijn op het oog hadden en daarvan deden blijken door hem een woning te bezorgen in eene vriendelijke, frissche omgeving, eene woning, beantwoordend aan de eischen der hygiëne. En zietl De oude werd in deze frissche, vriendelijke omgeving onlekker en triest, en hij zou waarschijnlijk ernstig ziek zijn gewor den, als hij niet op tijd ware teruggekeerd in de sombere kelderwoning. En daar leeft hij nu weer en daar zal hij alle hygiënische theorieën ten spijt, blijven leyen en gezond zijn tot het einde zijner dagen („Brov. Gron Ct.") Een „gewoon" dineetje voor 60 cent. Een caféhouder te 's Hertogenbosch ontviDg Woensdag de volgende brief Mijnheer, De voetbalclub wil tweemaal in de week bij u komen dineeren. Ik ben President daarvan, en ik weet dat uw vrouw goed kan koken. Zoo hebben wij besloten met 10 voetballers, na afloop van den stiijd, bij u boven te komen dineeren. U begrijpt allen goede gebruikers; na twee of drie uur voetballen krijgt men honger en toch willen wij een gewoon dineetje hebben. Hoe meer personen des te minder in prijs dit weet u. Ik zal u het menu opgeven, hetwelk zeer eenvoudig moet zgn naar mate de prijzen. W(j willen als volgt dineeren, zonder omslag van heeren bedienden, maar eenvoudig weg, zonder complimenten en ter goeder trouw, gezellig onder elkander, en het verlangde menu is als volgt No. 1. Soep (bouillon met ballen.) 2. 2 vleezen, biefstuk en kalfscotelet. 3. 2 groenten uit de busseD, dop erwten en asperges. 4. 5 kippen goed vet met appelmoes. „51 halve flesch wijn per man. 6 Chinaasappelen. 7 Eenige trossen druiven. 8 Zoete amandelen. 9 Pudding, chocolaad of rhum of zoo iets. Dit is een gewoon dineetje en we hebben onder elkander besloten, daar wij 10 iu getal zijn en het dan heel wat minder is, te betalen 60 cent per man, ofschoon men eerst zeide 50. Nu je kunt er rijk mede uit, waDt wij komen 2 maal in de week. Een ondeugendheidje uit do eerzame „Rotterdammer" „In zeker grensstadje woonden eenige ge zinnen, wier familienaam „Pot" was. De hoofden der gezinnen oefenden verschillende bedrijven uit. Zoo was er een kantoorbe diende, een ander herbergier, een 3e zeemaD, een 4e kruidenier, een 5e deed in ijzerwaren, terwyi no 5 meststoffen verkocht. Om ze nu gemakkelijk te onderscheiden, noemde het volk den kantoorbediendeinktpotden herbergier bierpotden zeeman watorpot den kruidenierkofflpotden handelaar in ijzerwaren yzerenpot, en no 6, den koopman in meststoffenmen mag het raden I"

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2