lg N° 1919. Zondag 4 Februari 1906, 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Enveloppen, Schrijfpapier. Kantoor- en Winkelboeken Binnenland. oercni nog al urmen INKTEN. Speelkaarten. - Postpapier. - Funtasiekaarten GUMMI'S. Prentenboeken. enz. enz. HboekhandelH Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkk L'üko 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeklou 45 Cts. Naar Ambrika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen de Uitgevers LANGE VELD <fe DE B.OOV, Parkstraat Burg op Texel. PENNEN. AnsicktrAlbnms. - Potlooden. - Ansichtkaarten LEIEN. Inpakpapier enz 51 GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 meisjeszak et twee handschoenen, gevonden in de .rkstraat; 1 kuifkam, gevonden op den jornderweg1 sleutel gevonden op het 'hilderend, een dames-Horlogeketting, gevon- n op de Groeneplaats. jkskcaring van tot dekking bestemde hengsten Burgemeester en Wethouders van TEXEL g engen ter kennis van belanghebbenden lo. dat de gewone Rijks - voorjaarskeuring Stka'n tot dekking bestemde hengsten in 1906 voor oveel deze provincie betreft, zullen gehouden >rden te Haarlem op 13 Februari a.s. Vj 2o. dat de eigenaar of houder, die een hengBt £$ujr keuring wenscht aan te bieden, verplicht is HL^arvan ten minste drie weken vóór de kenring achtvrij eene schriftelijke en onderteekende Qfingifte te zenden aan den Secretaris der pro- 350 aciale regelings-commissie, den Heer W. 300 )engs te Alkmaar, met opgave van .- ïent'a. naam en woonplaats van den eigenaar en 'uder fv b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere Dteekenen van don hengst, benevens, indien ze in een stamboek is ingeschreven, stamboek spiof stamboeknummer 50 pc. zoo mogelijk afstamming van den hengst, daiowel van vaders- als moederszijde en naam 100 6 woonplaats van den fokker; een. 3o. dat een hengst na bovenvermelden ter- ijn aangegeven, van de keuring is uitgesloten, azij de commissie geen bezwaar tegen toela- ig heeft en de eigenaar oi houder vóór den .g der keuring eene som van tien gulden bpj lornoemden Secretaris stort 4o. dat inschrijvingsbiljetten vooi de keu- r, ngeD op vrachtvrije schriftelijke en ondertee- mde aanvraag van eigenaars of houders van sterangsten door den Secretaris der regelings- cquemmissie voornoemd zullen worden verstrekt. Texel, den 1 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester, RUIBING, Secretaris. rlü ngiB GROll DBELAS T1M G. De Burgemeester van TEXEL brengt ter 3jo&nnis van belanghebbenden, dat ter Secretarie ie szer Gemeente, vanaf heden gedurende 30 dagen eor een ieder ter inzage ligt, een opgave der jjhattingen en metingen in deze gemeente over et dienstjaar 1905. 'll-'1 De verzoekschriften om hermeting of herschat- ng ten koste van ongelijk, die om vernietiging ij dfln schattingen, welke geacht worden in strijd piet de wet te zijn verrichtde bezwaarschriften sgen ambtshalve verbeteringen van misstellin- en in de belastbare opbrengst en van de onjuiste letingen en berekeningen, zoomede de bezwaar- r hhriften omtrent de onderwerpen, bedoeld in filtert. 43 der wet van 21 Mei 1870 (Staatsblad ld ,o. 82) behooren luidens de artt. 16 No. 1, 19 .(m 0' 23 derde lid en 44, bij Gedeputeerde B 'taten dezer provincie te worden ingediend, f innen 30 dagen na heden. Texel, 1 Februari 1906. De Burgemeester voornoemd, eet HIDDINGH. TEXEL, 3 FEBRUARI 1906. De Vereeniging „Vooruitgang is ons doel" "leid Woensdag haar jaarvergadering in het 11 lotel „de Lindebuom." De opkomst van leden 'st n belangstellenden was maar matig, iz» De voorzitter opende de vergadering met in ien welkom aan allen, waaraan spr. toevoegde itiflB mededeeling dat 1905 voorde vereeniging 0 'iet ongunstig was geweest, aangezien on- U.lajiks de ruim 70 sterfgevallen in de ge- neente, slechts een 10 tal uitkeeringen hadden Meten worden gedaan, terwijl bijna een ■gierde deel der bewoners van Texel lid der vereeniging is. De notulen der vorige algemeene vergade ring hierna voorgelezen door den Secretaris, worden ongewijzigd goedgekeurd. Aan 't verslag over het afgeloopen jaar, daarna eveneens door den secretaris voorge lezen, ontleenen wij Het ledental was in 1905 wedergestegen, ofschoon niet in die mate als vorige jaren wel het geval was, een zeer verklaarbaar feit, als men in aanmerking neemt, dat de vereeniging reeds bijna deel der bewoners van Texel als lid heeft. Toegetreden waren 53 nieuwe leden, terwijl het ledental was verminderd met 19, n.l. 8 door overlijden, 7 door bedanken en 4 door royeering. Op 31 Dec. 1905 bedroeg het aantal leden 1722, financieel was 1905 zeer gunstig. De gelden waren uitgezet op 1 e hypotheek, op de Rijks-postspaarbank en bij de boeren leenbank. In het bestuur was de penningmeester J. van Heerwaarden vervangen door diens zoon F. van Heerwaarden, terwijl in plaats van den heer Jb. G. Kooiman was gekozen als commissaris de heer J. J. Bakker. Als directeur was weder herkozen de heer A. Langeveld Pz. Een woord van hulde werd ten slotte nog gewijd aan de nagedach tenis van den mede-oprichter en eere-lid, E. Slaman, die steeds getoond had, dat de ver eeniging hem zeer na aan het hart lag. Den Secretaris werd door den Voorz. dank gebracht voor zijn nauwkeurige notulen en zijn keurig, zaakrijk verslag, waaraan spr. den wensch toevoegt, dat de vereeniging nog lang van de diensten van den secretaris zal mogen profiteeren. De rekening van den penningmeester hierop ter tafel gebracht, had als totaal der ont vangsten f 2594,32®. Die ontvangsten hadden bestaan in con tributie der leden 2174,13s Renten 417,54 Polissen 2,65 Totaal 2594,32® De uitgaven bedroegen totaal 1035,69® waaronder: bodeloon f326,99', 10 uitkeeringen f 567, kosten vergade ringen f 48,86, gratificatie penning meester f50,—. Het batig saldo over '05 bedroeg dus f 1558,63, waardoor het kapitaal der vereeniging was gestegen tot f 12130,31. Namens de commissie van rekeningopne- mers wordt hierop door den heer G. J. Vinken medegedeeld, dat alles in orde is bevonden en mitsdien wordt voorgesteld de rekening goed te keuren. Overeenkomstig dit advies wordt besloten. De voorzitter dankt den penningmeester voor zijn accuraat beheer en de heeren reke- ning-opnemers voor hun nauwgezet onderzoek. Als commissaris moest aftreden de heer Adr. Bakker volgens reglement niet herkies baar. Tot stemming overgaande werden bij eerste vrije stemming uitgebracht 63 stemmen, waarvan de heer D. Keijser Sz. er 24 verkreeg terwijl de overige stemmen waren verdeeld over verschillende personen, die er 5 of minder verkregen. Bij de tweede vrije stemming werden 64 stemmen uitgebracht, waarvan de heer D. Kepser Sz. 26, de heer N. Huisman 15 en eenige anderen ieder 5 of minder stemmen verkregen. Bij de herstemming, die nu volgde verkreeg de heer N. Huisman 34 en de heer S. Keijser Sz. 26 stemmen, zoodat eerstgenoemde was gekozen. De heer Huisman ter vergadering aanwezig vei klaarde de benoeming aan te nemen en wordt door den voorzitter gecomplimenteerd, tevens wordt door denzelfden spr. een woord van dank gebracht aan den aftredenden com missaris Bakker, voor al wat door hem voor de vereeniging werd gedaan. Medegedeeld wordt verder, dat door het bestuur in zijn laatste vergadering is besloten voor te stellen dat voortaan ook eene uit- keering van f 6— zal worden gedaan voor levenloos bij den burgerlijken stand aangegeven kinderen, mits het geheele huisgezin lid der vereeniging is. Bij acclamatie wordt daartoe besloten. Bij de rondvraag die thans volgde werd door een der leden in overweging gegeven de uitkeering te verhoogen. Door den voor zitter wordt geantwoord, dat het bestuur dit wel wil, doch dat aan de bestuurstafel reeds verschillende stemmen opgaan die bewe ren dat het niet mogelijk is. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering waarbij spr. nog even herdenkt zijn herbenoeming als directeur, welke taak echter dank zij de hulp van een flinken secretaris, een accurate penningmeester en niet minder goede boek houder en gesteund door stoere commissa rissen niet zwaar is. Verder merkt spr. op, zeker wel naar aanleiding van een bij de rondvraag gedane opmerking van een der leden, dat onder al de aanwezigen er zeker niet één zal zijn, die bij overlijden de volle f 75— premie zal hebben betaald, terwijl de leden, die 2 ct. per week betalen, toch ook nog 50 jaar zullen moeten hebben betaald, voordat ze voldoende zullen hebben betaald. Eerst over 10 a 12 jaar mogen de schade posten worden verwacht en gezorgd dient te worden, dat men aan zijn verplichtingen ook dan zal kunnen voldoen. De Heeren J. de Jongh. J. Daalder Dz en M. Kroon hadden volgens het verslag van de vergadering van „Texels Belang" plan, om eerstdaags ten voordeele der vereeniging lezingen te houden op de verschillende dorpen. Door omstandigheden heeft men deze ver gaderingen uitgesteld tot later. De Texelsche vereeniging tot onderlinge verzekering van visschers en vrachtschepen, directeur de heer A. Noordijk, heeft, dank zij de weinige stormen, in 1905 een voordeelig jaar gehad. De ontvangsten hebben bedragen f 865,67s en de uitgaven f 304.62, zoodat het saldo in kas bedraagt f 561,05® De winst over het boekjaar bedroeg f 322.87. Op 1 Januari 1906 bedroeg het verzekerd kapitaal f 59500. 't Blijft steeds te bejam meren, dat niet alle vaartuigen tot deze vereeniging zijn toegetreden. Bij rampen en averijen is al zoo dikwijls het groote nut er van gebleken. Oosterend, 2 Febr. Namens den Neder- landschen Protestantenbond hoopt op 11 Febr. a.s. alhier op te treden met eene lezing de heer Ds. S. Winkel, Secretaris der Commissie voor Maatschappelijke Belangen. Het onderwerp zal zijn „De vrijzinnig godsdienstige richting en hare roeping ten opzichte van het Maatschappelijke leven." Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, de heer M. Kramer, candidaat te Bolsward. De Cocksdorp, 1 Febr. De tooneelvoor- stelling ten voordeele van „Texels Belang" zal plaats hebben 10 Febr. a.s. in het lokaal van den heer G. Zoetelief. Opgevoerd zullen worden „Louise of de dochter van den rijken pachter," drama in zes tafereel en door J. H. Jansen en „Eén dub beltje in mijn zak," kluchtspel in één bedrijf door J. G. de Groot. Om velen in de gelegenheid te stellen een steentje by te dragen is de entrée op slechts 30 cent gesteld. Tot notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier zijn gekozen de HH. K. Wetsteen en G. Alderlieste. Vlieland. Op het strand alhier zijn aan gespoeld ongeveer 50 bossen rotting, som migen gemerkt R, (in een vierkant), 25 ribben en platen djatti-hout, gemerkt M. B. C. en 2 balen coprah. Een en ander is vermoedelijk afkomstig van het op de Haaks gestrande stoomschip Serbia. Op de Markt gesnapt. Dat Jakob Hollander op het Amstelveld te Amsterdam zijn „aandachtig gehoor" goed opneemt, bleek Maandagmorgen, toen hij een verdacht individu de hand zag steken in het vestzakje van zijn buurman. In een wip was hij van zijn verheven standplaats en had den zakkenroller bij den kraag. De bestolene kreeg zijn horloge terug en de dief had van den „dokter" een tik beet, die hem nog lang zal heugen. (N.v.N.) In den val geloopen. Men meldt uit Vaals aan de „Limb. Koer." Dinsdagmorgen hebben de alhier gestati oneerde Rijksambtenaren eene flinke vangst gedaan. Omstreeks 8 uur arriveerde van uit Duitschland een met een paard bespannen wagen. Gemelde ambtenaren deden aan 't bureau den wagen stilhouden om tot visitatie over te gaan. Onmiddelijk sprong een der leiders van den bok en zette het op een loopen over de Duit- sche grens. De ander werd onmiddellijk aangehouden, de wagen onderzocht en in de bovenkap werd 107 liter spiritus ad 94 percent in blikken bussen gevonden. Dadelijk werd paard, wagen en spiritus in beslag genomen en de man, een Belg uit de omstreken van Luik, in bewaring gesteld. Een kwartier te voren was een dergelijke wagen, die later bleek niets te bevatten, ongevisiteerd over de grens gelaten. Ware deze wagen eens aan een grondig onderzoek onderworpen, de tweede zou tijdig gewaarschuwd en de grens niet gepasseerd zijn. Zoo liep dus nummer twee in de val. In de „Purm. Cour." geeft „Moeder Saar" den volgenden „goeden raad „Huismoeders, wiltj ge uw kle6den eens goed opfrisschen, bestrooi ze dan met zuur kool, schuier het op en uw kleed krijgt daar door een frissche tint." Een verrassing die teleur stelt. In Loosduinen werden tal van personen verrast door een aangeteekenden brief, met een aangegeven waarde van hoogstens f600. Het was echter een onaangename verrassing. Toen de brieven gehaald en geopend waren, bleken zij niets anders te bevatten dan een blanco-aangifte-biljet voor den loonkiezer, afge zonden door het gemeentebestuur, waarmee zij na behoorlijke invulling op de nieuwe kiezerslijst geplaatst zouden kunnen worden. De „doodigheid" is geweken Men schrijft uit Roon aan het „R. N." „Daar ik heden u een bericht te zende heb Daar wij sints verleden jaar Hemelsvaartdag 3 Juni 1905 verstoken zijn geweest van een klok in onze toren door dat hij vernield was door den toren brand te Rhoon daar hebben wij heden wederom een klok in den toren dus de doodigheid die omstreeks acht Maanden in onze gemeente heeft geheerscht die is weder verdwenen het nu weer levendig in onze gemeente ja was zoo erg dat er veelle van onze dorpsgenoten uit hunne woningen lieppen om hunne ooren te overtuigen toen zij om drie uren in de Namiddag de klok weder hoorde luidden waar van wij ontstoken zijn geweest sint hemelvaartdag 1905." Van de 800 behandelde zaken gedurende het afgeloopen jaar bij 't kantongerecht te Zevenbergen, waren 200 overtredingen wegens openbare dronkenschap. Wel een bewijs dat ze daar ook niet vies van een glaasje zijn. In de laatste weken zijn te Wolfaarts- dijk, (Zeeland) eenige gevallen van pokken voorgekomen. gPARKSTRAAT.g TEXELSCHE COURANT. g BOEKHANDELg gPARKSTRAAT.g

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1