N°. 1923. Zondag 18 Februari 1906. 19'" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Eerste Blad. Binnenland. op. ze jnd !id'; het me Zij 'en! Qt-I hij; Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de ^Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 pijp, ge vonden in de Weverstraat; 1 oorbelletje, ge vonden op de Steenenplaats. B It A ft D W E Z E K. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter algemeene kennis, dat ter voor koming van brand, eerstdaags een onderzoek sal worden ingesteld naar de verschillende stookplaatsen, stookinrichtingen en schoor- steenen in deze Gemeente. Ter voorkoming van onaangenaamheden, tvorden belanghebbenden dringend verzocht >r voor te willen zorgen dat bestaande ge- >reken zoo spoedig mogelijk worden hersteld sn de schoorsteenen zooveel noodig worden 'eveegd. Overtredingen worden gestraft met geld- )oete van ten hoogste f 25.— Texel, den 16 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 17 FEBRUARI 1906. Naar de „Nieuwe Courant" van Alkmaar meldt, is bij de deze week te Haarlem ge- as houden Rijkshengstenkeuring, o.m.a. goedge keurd de hengst Botha" van den heer J. Garritsen te Texel. ;e i - Wij maken belangstellenden er op attent dat Dinsdagmiddag te halfd uur een openbare ar ilbs zal worden gehouden met de kinderen der Alg. bewaarschool, in het schoolgebouw. Aangezien de toegang geheel vrij is, mag rd worden verwacht dat in de eerste plaats de moeders der kinderen en verdere belangstel lenden gebruik zullen maken van de gelegen- meid om de kleintjes zoo prettig bezig te zien. I Omtrent de gisteren te Amsterdam gehouden 1ste eierenveiling der V. P. N., werd ons medegedeeld dat de opkomst van belang stellenden groot was. Aangevoerd werden 6000 eieren, welke netto opbrachten f 3,70 f 4,90. Van Texel waren nog geen eieren. I Wanneer men in de Couranten leest de nieuwstijdingen op allerlei gebied, tot vaak het onbeduidenste, dan zou men zoo denken dat aan de aandacht van bericht gevers hoegenaamd niets ontsnapt. Dat zulks toch nog wel eens voorkomt, moesten wij ondervinden toen ons medegedeeld werd dat aan Den Hoorn eene nieuwe industrie wordt beoefend. J Sedert eenige dagen toch zijn daar een j-tal personen aan den arbeid met het ver- lardigen van zoogenaamde cementsteenen 'aarvoor naar men weet grootendeels zand 'ordt gebezigd. Voor eenigen tijd geleden rerd voor dit doel eene machine aangekocht, lit den aard der zaak gaat de fabricatie door lindere geoefendheid, nog niet vlug; toch lorden reeds 3000 steenen gemaakt, welke h den vereischten tijd voor droogen, voor isbiuik geschikt zullen zijn. Op eenvoudige ïjzo zullen ook gekleurde steenen kunnen rorden vervaardigd. Mocht het blijken dat deze industrie levens vatbaarheid heeft, dan zou zulks voor Den Hoorn, alsook voor geheel Texel, waar grond stof zoo ruimschoots voorradig is, zeker van groot belang kunnen zjjn. Oudeschild. De hier geborgen goederen, afkomstig van de lading der Duitsche stoom boot „Serbia", worden met de schippers P. Vos en C. Duinker naar het Nieuwediep vervoerd. Of reeds zekerheid werd gegeven voor 't bergloon vernamen wij nog niet. Misschien is de vraag gewettigdof in dergelijke gevallen de bergers meestal niet al te goed van vertrouwen zijn Met nagenoeg hetzelfde programma, te Oosterend ten beste gegeven, trad hier Woensdagavond voor de leden van „Neptunus" en verdere genoodigden als spreker op, de heer G. van der Lee, van Helder. De zaal was stampvol en de verwachting zeer hoog gespannen. Aan die verwachting beant woordde de zeer begaafde spreker ten volle en zijn succes was verbazend groot, zoodat de zaal bij herhaling daverde van de toe juichingen. Het woord van dank, door den vice-voorzitter der vereeniging, den heer C. C. Backer uitgesproken, waarbij ook een tot weerzien aan den heer van der Lee werd toegeroepen, verwierf de algemeene instem ming. Zeer verdienstelijk voerden in de pauze Mej. G. Backer en A. Pool de kamer stukjes op„De Tweelingzusters" en „Een wandeling met de Baby." Zij verwierven met haar optreden een welverdiend applaus. Gaarne zal men dit tweetal later weer zien medewerken. Een woord van dank komt zeker ook toe aan den heer P. Boom, die zich als pianist zoo flink van zijn taak kweet. Dat hier nog al eens varkens worden gefokt, dat beesten van gewicht mogen heeten, bleek nog dezer dagen, toen een varken naar elders werd vervoerd, hetwelk 550 halve K. G. woog. De Cocksdorp, 16 Febr, De vergadering, belegd door het voorloopig comité van de te stichten afdeeling „Texel" van het „Witte Kruis" werd Dinsdag 1.1. gehouden in het lokaal van den hr. Buijs 25 personen, waaronder enkele dames, 'waren opgekomen. De heer Dr. Wagemaker opende de bijeen komst en hield eene lezing, waarin het doel en streven van het „Witte Kruis" werd uiteengezet. Het resultaat was, dat 14 personen als lid toetraden en 1 persoon donateur werd. Zeer zeker zullen meerderen dit voorbeeld volgen. Dbn Hoorn. Door K. Beumkes is opge- vischt eene kist, inhoudende ongeveer 200 halve K. G. eiwit. Ze is opgeborgen bij den strandvonder C. Beumkes aan 't Horntje. Oosterend, 16 Febr. Bij den Secretaris van „Texels Belang" is van twee meisjes uit Amsterdam die vroeger alhier woonden, een pakje ingekomen, bevattende keurige handwerkjes voor de verloting en tentoon stelling. Daarbij is een lampenkap die zeker de bewondering van velen zal trekken. Ook zijn er eigenhandig vervaardigde, keurig bewerkte, kinderschoentjes bijgevoegd. Langs den Zuiderdijk houden zich tegen woordig in zee op verscheidene voorwerpen van den Roodkeligen Zeeduiker, zoogenaamde Hannies. 't Zijn bijna alle jongen, die de keelvlek missen, en deze hebben nog voor aen poelier, nöch voorwetenschappelijke doel einden waarde. Men doet daarom wel, deze vogels niet te vervolgen. Nog al weer een duur goudentientje Iemand te Heerenveen had een gouden tientje vaD 1897, met den beeldenaar van Koningin Wilhelmina met loshangend haar. Hij verkocht het voor f 40. Toch nog verre van de f 1000 of f 2000, waarvan het vorige jaar sprake was 1 Het einde van een droeven tocht. Een rijtuig met vier, van een begrafenis komende personen, geraakte Maandagmiddag door het schrikken van het paard, in het Oude Delft te Delft. De inzittenden werden spoedig gered en kwamen met kleine ver wondingen vrij, de koetsier werd bewuste loos uit het water gehaald, en is er niet best aan toe. Het paard, dat erg woest was, wilde zich niet aan een schuit laten binden, en zwom in zijn eentje een kwartier ver naar de Haagpoort, waar het aan wal stapte, en toen meteen op hol sloeg. Het werd echter tot staan gebracht en naar den stal geleid. Een vreemd geval. Men meldt uit Maastricht aan „De Tel.": Maandag wandelde een aanstaand echtpaar langs den Kanaaldijk op het naburige St. Pieter. Plotseling rukte zich de toekomstige vrouw van haar aanstaande los en sprong in het kanaal. Het paartje zou Woensdag huwen. Wat de drijfveer van het meisje geweest is, is tot nu toe een raadsel. De jonge man kan met getuigen bewijzen, dat zij zelve in de vaart is gesprongen. Toch maar trouwen. Te Winschoten had een meisje van 16 jaar iets op haar kerfstok. De rechtbank behan delde de zaak overeenkomstig de kinderwetten met gesloten deuren. „En passant" is ze ondertrouwd. Zoo zou het kunnen gebeuren, dat een bruid naar de tuchtschool gezonden werd. Nog al meer nieuwigheid. Te Amsterdam is thans een wondermensch te zien, Aiguier Limion, die zich op verschil lende wijze ophangt, zijn ingewanden ver plaatst, hartslag onderbreekt en dergelijke kunsten uithaalt, die vooral voor medici hoogst interessant zijn. De hond als mensch6nredder Woensdagavond viel een meisje van 7 jaar dat uit wilde wijken voor een fletser, achter over in het Spaarne, te Haarlem. Juist kwam er iemand met een grooten hond aan. Het dier weid beduid te water te gaan en driemaal achtereen gebeurde dit, zonder dat de hond begreep, wat men wilde, doch ten vierden male werd het beproefd en toen zag de hond het kind, dat ieeds zinkende was, greep het bij de kleertjes en bracht het aan wal. Vossen en wilde zwijnen In den zuid-oosthoek van Friesland heeft men veel last van vossen Ze worden brutaal, men ziet ze in de onmiddelijke nabijheid der boerenwoningen. Een wild varken wordt ook op boerenerven gezien het schijnt geen voedsel meer in de bosschen te vinden. Toch iets vergeten. Een boer uit Schiebroek gaat met paard en wagen naar de stad (Rotterdam) om in- koopen te doen. Toen hij daarmede klaar was, spande hij in en keerde naar Schiebroek terug. Onderweg zegt hij gedurig tot zijn knechtIk gelooi dat ik nog een bood schap heb vergeten, maar het wil mij maar niet invallen, wat ik nu eigenlijk vergeten heb. Thuis komende vragen de kinderen Waar is moeder? Zie je wel, zegt de boer, dat ik gelijk had, dat wij iets vergeten hadden. Eet nu maar Duitsche worst Vaak wordt gevraagd waar toch al de honden katten, geiten, ezels enz. na hun dood blijven. Een antwoord is misschien af te leiden uit het bericht, dat in het ste delijk slachthuis te Berlijn in het laatste jaar ruim 3000 honden door de inspecteurs geschikt verklaard zijn om tot worst te worden ver malen of in andere vormen in menschenmagen een eervolle begrafenis erlangen. iar|' □rt' 3D. iet iet in- TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Evrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Adverteniün Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1