1924. Donderdag 22 Februari 1906. 19d" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. r,HÏ Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave BONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burö op Texel. ïurgemeester en Wethouders van Texel ïgen ter algemeene kennis, dat ter voor- ling van brand, eerstdaags een onderzoek worden ingesteld naar de verschillende ikplaatsen, stookinrichtingen en schoor- nen in deze Gemeente. 'er voorkoming van onaangenaamheden, den belanghebbenden dringend verzocht voor te willen zorgen dat bestaande ge- ten zoo spoedig mogelijk worden hersteld de schoorsteenen zooveel noodig worden eegd. Ivertredingen worden gestraft met geld- te van ten hoogste f 25.— Texel, den 16 Februari 1906. gemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge- nto Texel brengen ter openbare kennis, ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt verzoek met bijlagen van S. Bregman, Alkmaar, om vergunning tot het oprichten een zuig-gasmotor in den molen staande den Prins Hendrik Polder alhier kadastraal end in sectie F. no 878. )p Maandag den 5en Maart 1906, 'des Idags te 12 ureD, zal ten Raadhuizo gele heid bestaan om bezwaren tegen dit zoek in te brengen en deze mondeling en riftelijk toe te lichten, loowel de verzoeker, als zij, die bezwaren ben, kunnen gedurende drie dagen, vóór bovengemelde tijdstip, op de Secretarie Gemeente kenni3 nemen van de ter :e ingekomen schrifturen. Texel, den 19 Januari 1906. rgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester RUIBING. W. F. HIDDINGH. TEXEL, 21 FEBRUARI 1906. )e voordrachtavond, Zondag jl. door Mej. lit Fermer van Haarlem, in het Hotel Texel ;even, was, naar wij vreesden, maar zeer er bezocht. )e weinige opkomst werkte niet onmogelijk lel wat ontmoedigend op de spreekster, al- hans naar 'tons voorkwam. |Van de gehouden voordrachten voldeden ns het best „'t Jurkje" van Wertheim, (het- ilfde waarmede de 'heer de Jongh bij den liteerwedstrijd de le prijs behaalde) en 'ante waarschuwt," waarmede de spreekster stijds de 1 e prijs in de afdeeling Luim ver erf. Te halftien was de voordrachtavond reeds (eloopen en maakten vervolgens de aan- zigen gebruik van het bal, dat als slot n dezen avond was geannonceerd. - Tengevolge benoemingen en herbenoe- ngen, is de commissie van aanslag op de dryfsbelasting, voor den kring Helder, als 'gt geconstitueerd Leden de heeren W. J. van Neck te Helder, P. Koorn te Texel en P. Hoogenbosch te Blder. Plaatsvervangende ledende heeren A. Klik te Helder, J. C. Visser te Texel en E. J. k te Helder. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het loodswezen zijn onderstaande licht boeien nedergelegd in plaats der winterbe- tonning de zwarte lichtboei No. 3 (Riepel) van den Texelstroom, de rood en zwart horizontaal gestreepte lichtboei van het Malzwin, de roode lichtboei No. 5 (Oude Vlie) van het lnschot en Zuidoosterrak. Door het bestuur van de afd. Noord- Holland van de Vereeniging het Nederlandsch Paardenstamboek, wordt ter kennis gebracht dat de stamboek- en premiekeuringen van Hengsten, welke waren bepaald op 6, 7 en 8 Maart, resp. te Schagen, Beverwijk en Hoofd dorp, veertien dagen zijn uitgesteld en nu zullen plaats hebben in de gemelde gemeen ten op 20, 21 en 22 Maart. De termijn voor aangifte blijft tot 7 Maart e. k. opengesteld. Voor Texel is beschikbaar eene bijdrage van f 250. Naar „de Tijd" meldt is in het O. L. Vr. gasthuis te Amsterdam, na een ziekbed van een half jaar, overleden de Heer A. IJ. W. Kaag, pastoor te Duivendrecht, voor dien tijd pastoor te Oudeschild. Bij zijn parochianen was hij zegt „de Tijd" zeer bemind en bij velen zal de herinnering aan pastoor Kaag als die van een rondborstig vriend, met aan- genamen, weiwillenden omgang en groote gevatheid van taal, lang voortleven. Van de gelegenheid om de openbare les met de leerlingen van de Alg. bewaar school bij te wonen, werd Dinsdagmiddag door vele moeders en andere verwanten dei- kinderen, alsmede door belangstellenden gretig gebruik gemaakt. Wie wel het meeste genot smaakten, de kinderen die zoo recht feestvierden of de moeders, die hare lievelingen zoo blijde zagen, is moeielijk uit te maken. Van onpartijdigen hoorden svij verklaren, dat het spelen der kinderen bewijs gaf van goede leiding hetgeen zeker wel het voor naamste is, en dan ook zeer werd toegejuicht. Na de les werd voor de kleinen eene voor stelling gegeven met een tooverlantaarn, dat wel in den smaak viel. Dat 't het kleine volkje aan versnaperingen niet heeft ontbroken spreekt wel van zelf, 't is een voornaam deel van een kinderfeest. Naar ons wordt medegedeeld zal de heer Visser, 't nieuwe hoofd der school voor Zuid-Eierland, op 18 Maart e. k. in functie treden. Op dienzelfden dag treedt als Hoofd der School te Oudeschild op, de heer C. Schaap en te den Hoorn, de heer Bouman. De heer Muller, te Oudeschild, zou den 17en Maart voor de laatste maal als waarnemend hoofd werkzaam zijn. Den Hoorn. Door den heer C. Dogger is ontslag gevraagd als watermolenaar in den Prins HeDdrikpolder. Op de meest eervolle wijze is dit ontslag verleend. Na 27 jaar getrouw ziju plicht vervuld te hebben, zal de 70jarige grijsaard zijne laatste levensjaren in rust doorbrengen. Dat hij nog vele jaren van die welverdiende rust moge genieten. Zijne zoons C. Dogger en T. Dogger zijn nu door den eigenaar van den polder in de plaats van hunnen vader aangesteld. Tevens moeten zij bij windstilte den in den molen geplaatsten motor bedienen. Oosterend, 19 Febr. De WelEerw Heer Kramer, candidaat te Bolsward, heeft het beroep bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier aangenomen. De vergadering van de Vereeniging ter ondersteuning bij ziekte, alhier, op Zaterdag jl. gehouden, was slecht bezocht. Er waren maar 16 leden aanwezig. Nadat de directeur de aanwezigen had welkom geheeten, en er op gewezen had, dat de vereeniging in 1905 slechts één lid door den dood had verloren, werd rekening gedaan als volgt De ontvangsten hadden in 1905 bedragen f 619,25, de uitgaven f 609,35, zoodat op 1 Jan 1906 in kas was f 9,90. De uitgaven waren voor geneeskundige hulp f 588,75, voor den bode f 20 en voor verschotten f 0,60. De bezittingen bedroegen op gemelden da tum f 759,45®, of f 17,82 meer dan een jaar te voren. Het ledental was geklommen van 117 tot 120. Op deze rekening werden geene aan merkingen gemaakt. Tot commissaris werd voor den tijd van drie jaar met bijna algemeene stemmen her kozen de heer J. J. Bruin, die zich de benoe ming liet welgevallen. Op voorstel van het lid J. Burger Pz. werd besloten, dat de vereeniging, voorloopig voor een jaar, donateur zal zijn van de afdeeling „Texel" van „Het Witte Kruis." Nadat nog opgemerkt was, dat het nuttig zou zijn, wanneer hier een tweede propaganda- vergadering voor het Witte Kruis gehouden werd, met voldoende bekendmaking vooraf, verlangde niemand meer het woord. De directeur sloot de bijeenkomst met den wensch, dat 1906 voor de vereeniging een goed jaar mag zijn. Een zeug van den heer D. A. Eelman alhier, heeft reeds 16 jongen geworpen, niet tegenstaande de moeder nog geen jaar oud is. De familie bevindt zich in goeden welstand. Oudeschild, 20 Feb. Bij de strandvonder)] is bier gisteren uit zee nog een kist aange bracht, gevonden door den opvarenden der blazerschuit T. X. 45. De kist bevatte stoel zittingen van paardenhaar, overtrokken met trijp. Tengevolge van den vervuilden toestand op sommige plekken achter het dorp, wordt meer en meer de behoefte gevoeld om tot een dorps-reinigiDgsdienst te geraken. Met dit doel werd door de hier woonachtige raadsleden eene vergadering uitgeschreven. Waar de ingezetenen zich vroeger zoo een drachtig betoonden bij de oprichting van „dorpsbelang", mag verwacht worden dat ook bij de onderhavige zaak zulk een goede geest moge voorzitten. Alleen bij eensgezinde samenwerking kan men ook hier uit een poel van ongerechtig heden geraken. Vlieland. „Nut en Genoegen" sloot Donderdag 15 Febr. zijne algemeene verga deringen deze laatste bijeenkomst was minder druk bezocht dan de vorigen, toch was het een goed geslaagde avond. De heer G. Schaafsma trad als spreker op. Zijne lezing „Stille Menschen" van v.Maurikvond een aandachtig gehoor en voldeed de aan wezigen uitstekend. Na de pauze gaven de heeren Eelsingh, Schaafsma en van Rossum verschillende bijdragen ten beste. Alle sprekers werden beloond door warm applaus. Nadat de voor zitter de vergadering met eenige hartelijke woorden van dank had gesloten, hield het hal velen nog aangenaam bijeen. Geen Schoolpantoffels De raad der gemeente Nijmegen behandelde het verzoek der plaatselijke afdeeling van de Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij om over te gaan tot de aanschaffing van school pantoffels. De raad besloot voorloopig een proef te nemen met het aanhouden der klom pen door de kinderen. Eenige visschers uit Wieringen zijn bekeurd wegens overtreding der verouderde, maar noch altijd bestaande Zondagswet van1815. erd end ren uw Ike de het ten ek en ke m de ijk )r- nd lie as gs lit ht in >0 n EXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den £übo 30 Cts. Franco per post door ge heel NEDEELvyD 45 Cts. Naar Ameeiïa en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts, per nummer. B It A N D W E Z E N.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1