N°, 1929. Zondag 11 Maart 1906. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, LEVERING van Couranten en Tijdschriften, alsmede Boekwerken. BUREAU tot plaatsing van Advertentiën in alle Couranten. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave th ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 portemonnaie, gevonden in de Weverstraat; 1 paar schoenen, gevonden in de Nieuwstraat1 kuif kam, ge vonden te den Burg1 mes, gevonden op den Schilderweg. KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloozo inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Dinsdag, den 13 Maart 1906,'s middags 12 uur ten huize van Jb. Buijs te de Cocksdorp, op Maandag, den 12 Maart 1906, voor middags 11 uur ten huize van IJ. Koppen te Oosterend, op Dinsdag, den 13 Maart 1906, 's namiddags 7 uur ten huize van den geneesheer Van der Vegt te de Waal. Texel, den 8 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. W. P. HIDDINGH. IMtlCnriiVGEIV, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van JOHAN PIETER DROS te Oude- pchild om de op het perceel, kadastraal bekend in Sectie D., No. 719 staande bakkerij temogen vernieuwen en uitbreiden door hen is ingewilligd. Texel, den 9 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, RDIBING. De Burgemeester, W. F. HIDDINGH. t- va nam vof idee toe TEXEL, 10 MAART 1906. Donderdagavond werd in het hotel „De Lindeboom" de openbare vergadering gehou den, uitgeschreven door de liberale kiesver- eeniging alhier. Niettegenstaande de toegang geheel vrij was, maakte slechts een vijftigtal personen hiervan gebruik. De Voorz., de heer Van 't Hof, opende de bijeenkomst met een welkom aan de aan wezigen, en gaf in zijn openingswoord te k'-nnen, dat deze bijeenkomst was een proef; het bestuur had n. 1. gemeend om in deze rustige dagen, nu er geen verkiezingen aan de orde zijn, sprekers uit te noodigen tot het houden van lezingen, teneinde het politiek leven en de politieke ontwikkeling te bevor deren, vooral by de minder ontwikkelden op aI dit gebied. De heer Roos had zich hiertoe voor dezen avond beschikbaar gesteld. Of die proef zou gelukken, daarvan zou deze avond kunnen blijken, eenige twijfel bleef echter wel over, omdat juist dat deel van het volk waarvoor de lezing in de eerste plaats was bestemd, niet was vertegenwoordigd. De heer Roos, alsnu het woord bekomende, zegt, dat waar de voorz. nog eenige twijfel hoeft, spr. van meening is, dat de proef niet is gelukt, omdat niet is vertegenwoordigd de stand, waarvoor deze lezing dienstbaar zou moeten zijn. Het onderwerp door den spreker aangege ven luidde „Populaire beschouwing over de ontwikkeling van ons Staatswezen". By de behandeling van dit onderwerp bracht de spr. ons in gedachten terug tot de gebeur tenissen in het jaar 1813, om achtereenvolgens te herinneren aan de invoering der 1 e Grond- Wf,tj 'o April 1814 het volle gegeven, de werking van die Grondwet, waarvan de spr. de leemten en gebreken aantoonde, (o m. het vaststellen van eene geheele begrooting in eens voor den tijd van 10 jaren, welk stelsel ons in het jaar 1839 aan den rand van een Staatsbankroet bracht, waaruit wij werden gered door den uitnemenden financier Min. Van Hall, die na de afscheiding van België en de grondwetswijziging in 1840, in 1843 de financiën van den staat wist te verbeteren door de zoogenaamde vrijwillige leening), om zoo te komen tot de geheele herziening der Grondwet in 1848, welke herziening moge lijk was geworden, doordien Willem II had toegegeven aan den drang des Volks. Des spr. rede over het voorgaande nauw keurig op te nemen, is voor een verslaggever vrijwel onmogelijk; 'l was de geschiedenis over een groot aantal jaren, welke zich niet in een kort bestek laat samenvatten. Voor hen die iets van die geschiedenis weten was de lezing eene goede opfrissching van hetgeen zij vroe ger hadden geleerd of gelezen, voor het min- ontwikkelde volk (men duide ons deze opmer king niet ten kwade) zou dit eerste deel wel licht moeilijk te volgen, minder vruchtbaar ziju geweest. De vele verbeteringen door de Grondwet van 1848 brachten mede een meerdere in vloed van het volk op de samenstelling der Staten Generaal, vooral wat betreft de 2e Kamer, waarvoor het volk rechtstreeks uit spraak doet; (die van de le Kamer heeft nog steeds plaats door getrapte (trapsgewijze) verkiezingen, door de Prov. Staten, welke col leges aanvankelijk waren aangewezen als administratieve, geen politieke colleges;. Als verbeteringen door die Grondwet, voert spr. aan Ministerieele verantwoordelijkheid voor de besluiten des Konings; d.i. dat de handtee- kening des Konings door die van een Min. moet worden gecontrasigneerd recht van amendement voor de Volksver tegenwoordiging recht van enquête voor de volksvertegen woordiging recht van interpellatie Hierdoor is de volksvertegenwoordiging sterker geworden, het Koningschap zwakker; aan den Koning blijft echter het recht van Veto („Ik verbied," bevoegdheid van den Vorst, om door de Volksvei tegenw. gemaakte wetten te verwerpen.) Is het parlementaire stelsel nu zooveel beter geworden, het parlementair overwicht is niet vrij van gevaar, omdat de vertegenwoordi ging niet verantwoordelijk is en daardoor wet ten zouden kunnen worden gemaakt in strijd met de belangen van den Staat. In dat geval echter kan de Koning gebruik maken van zijn Veto, en van het recht tot ontbinding der Staten-Generaal, teneinde het volk uit spraak te laten doen. Het parlementair overwicht, zegt spr., is dus ongowenscht; voor de regoeringzou spr. wenschen een minimum van partijen, niet te klein en niet te groot, en een voldoende, krachtige oppositie. Na de pauze werd gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het doen van verschillende vragen. Zonder die allen woordelijk weer te geven, stippen wij aan dat opzichtens de le Kamer de spr. te kennen gaf, dat, indien dit Coll. zou blijken een dam te zijn tegen voor uitgang, zij haar eigen ondergang maakt; dat zoolang geen algemeen" kiesrecht is in gevoerd, de buiten het kiesrecht staanden zich op andere wijze kunnen doen gelden, b.v. door de vrijheid van drukpers, het recht van petitie en het recht van vereeniging dat bij parlementair overwicht het volk bij referendum uitspraak zal doen over wet ten, acht spr. niet wenschelijk, zulk een volks- souvereiniteit behoort niet bij het Koningschap maar in een republiek, waarvoor het Ned. volk, evenals voor algemeen stemrecht, nog niet rijp is. Ware het mogelijk, 'tzou een ideale toestand zijn, daarnaar moet worden gestreefd door ontwikkeling van het volk; in Amerika en Zwitserland, dat republieken zijn, gaat het echter niet zooveel beter als hier; spr. vreest dat meer nog de invloed van volksleiders zich dan zal doen gelden en dan is het geen republiek maar Oligarchie. (Staats vorm, waarbij de regeeriDg berust in handen van weinige personen, die behooren tot zekere bevoorrechte klassen of standen.) Aan het slot der bijeenkomst brengt de voorz. dank aan den spreker, met den wensch dat indien zulks mogelijk is, hij in een vol gende winter zich meermalen zal willen be schikbaar stellen. Den aanwezigen werd dank gezegd voor hunne tegenwoordigheid. Wij eindigen dit verslag met de toegevend heid in te roepen van den spreker voor het zeer waarschijnlijk wel wat onvolledig weer geven van het door Z.E.d gesprokene. Oudeschild. 8 Maart. De visscher C. Sikkelé is heden, Donderdagmorgen, nauwe lijks aan den dood ontkomen. Bij het zoeken naar drijvende lading van de „Serbia", sloeg hij op Texelstroom over boord van de blazerschuit T. X. 16. Aanstonds zeilde men ter hulp en was zoo gelukkig den drenkeling, die reeds veel water had binnengekregen en op dat oogenblik meer dood dan levend was, op te halen. Terstond zette men koers naar de haven en telefo neerde na aankomst terstond aan Dr. W., die spoedig naar den geredde kwam zien en onverwijld al zijne zorgen wijdde aan den jongen visscher. Gelukkig was de geredde reeds ,s avonds weer buiten gevaar. 9 Maart. Gedurende de afgeloopen week is weer veel lading opgevischt van de „Serbia" afkomstig, welke goederen in 't Marsdiep en langs Texelstioom drijvende werden gevonden. Meerendeels bestaat het geborgene uit olie. Meer dan twee honderd kisten, bussen en vaten, van diverse merken voorzien, zijn hier bij de strandvonderij aan gebracht. Den Hoorn. Dooor Jb. Koopman is op 't strand eene flesch gevonden, waarin een briefje van den volgenden inhoud„Harry Rochetz" 52 Barrington Road Brixton-London S. W. 6 Febr. 1906. Den vinder wordt vriendelijk verzocht dit briefje aan bovenstaand adres op te zenden. Door den strandvonder C. Beumkes zijn geborgen eenige kisten en bussen olie, alsmede een vat, gevuld met dezelfde vloeistof. Een en anner was aangespoeld aan 't Horntje. Frans Rosier is aangehouden, vermelden de bladen, althans een persoon, die men voor Frans Rosier houdt, hij zelf schijnt dit echter nog niet te hebben bekend. De be wuste persoon is te Rotterdam op verzoek van den subst-officier aldaar opgeborgen, zulks in verband met de inbraak en den moordaanslag te Gouda. Het werd hoog tijd dat de echte Frans Rosier van de baan kwam, want meer dan één werd aangezien voor dien persoon en had daarvan niet zoo n prettige ondervinding. In Sneek b.v. werd, zoo meld men van daar, een onderwijzer van een christelijke school door de marechaussee ingerekend, toen hij met zijn boeken onder den arm uit den trein van Leeuwarden kwam. Zulke feiten, een overdreven manie om maar in de eerste de beste een booswicht te zien, en op dat vermoeden iemand op te pakken en eene krenkende behandeling te doen ondergaan, getuigen toch wel wat van overdreven dienstijver. Door het hooge water. Uit Tiel wordt gemeld: Door de tegenwoordigheid van geest, van de veerlieden Th. Blankenstein en F. v. d. Helden werd een groote ramp voorkomen. Een voerman uit Dreumel werd met kar en paard overgezet en nam een achttal passagiers mede om van het veerhuis over den overstroomden veerweg aan de Wamelsche zijde den dijk te bereiken. Kar en paard raakten met alle passagiers van den weg in de diepte, Terwijl het paard naar den dijk zwom, verkeerden de passagiers in levensge vaar, waaruit zij werden gered door boven genoemde personen, die een boot grepen en ter hulp snelden. Arme kleine. Te Alteveer (gem. Onstwedde, Gron.) heeft een kindje van den arbeider Drenth zich in den kinderstoel opgehangen, doordat het ge durende een korte afwezigheid der moeder daarin uitgleed. De ongelukkige moeder vond haar kindje dood. Altijd nog baas boven baas. Te Leiderdorp lieten 6 paar ouders 9 kinderen doopen. Er waren namelijk drie tweelingen bij. Toch nog niet zoo sterk als te Zwijndrecht, waar dezer dagen het echtpaar M. voor de derde maal binnen twee jaar tijds een tweeling geboren werd. Een zorgzaam burgervader. De eigenaar van eeD anatomisch kabinet had zich voorgesteld het publiek te Breda gelegenheid te geven daarmede kennis te maken en daarvoor een gedeelte van Con cordia aldaar afgehuurd, met bepaling dat alleen personen boven den 20-jarigen leeftijd zouden toegelaten worden. De burgemeester heeft hiertoe slechts toestemming willen geven, indien vrouwen van toelating werden uitgesloten. De „Bredasche Crt." schrijft hieromtrent Later mocht de directeur zijn museum openstellen, ook voor niet-leden, zelfs het eerst beslist geweigerde „cabinet particulier" werd getolereerd, maar, hieraan hield de burgemeester met de taaiheid van een stalen veer vast, geen personen beneden de 20 jaar en geen dames. De directeur slikte zijn verbazing in en liet (op last) over alle aanplakbiljetten van zijn museum strooken hechten, waarop met vette lettersAlleen toegankelijk voor heeren boven de 20 jaar. Bij den ingang van 't museum stond een politieagent, die den ouderdom der bezoekers taxeerde en onrustig werd, als een dame in de nabijheid kwam. Noode heeft de burgemeester afstand ge daan van zijn voogdijschap over geheel Breda, de mannen boven 20 jaar heeft Z.E.A. erkend als menschon, die zelf kunnen en moeten beoordeelen wat ze doen en laten maar over de vrouwen, hetzij ze 18 of 81 zijn, blijft de burgemeester vaderen. Men kan lachen om dit peuterig gedoe van het hoofd der politie maar vele dames doen dat niet. Zij achten 't en terecht, een vinnige be- leediging, die haai- is aangedaan. 't Geeft geen winst meer. De handel in mollevellen, gedurende den winter 1904 1905 zoo levendig, bestaat niet meer en de pels van den mol, toen tot 40 cent waard, is volkomen waardeloos. Honderden handelaars in dit artikel zitten met kisten vol gelooide vellen te wachten op den koopman, die ze tot eiken prijs zou kunnen krijgen. Het best zijn er aan toe geweest de arbeiders, die, als zij het geluk hadden, volwassen zoons te bezitten, weken hadden van meer dan f 100. In de Neder- Betuwe zijn verscheiden arbeiderswoningen Opgeknapt-, een enkele nieuw zelf verrezen door deze verdiensten. BBOEKHANDELg B PARKSTRAAT. J TEIELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bübg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nedekl'-q 45 Cts. Naar Ameblka en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nnmmer. BBOEKHANDELB BPAKKSTRAAT-B et i inn ege li Zil

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1