N°. 1930. Donderdag 15 Maart 1906. \W Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. idvertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOIJ, Parkstraat Btras op Texel. TEXEL, 14 MAART 1906. Of het was, omdat de vergadering van 't Nut op zoo'n ongewone dag nl. Zaterdag werd gehouden dan wel, dat men van het goede te veel kan krijgen, of om welke andere reden dan ook, de opkomst van belangstel lenden was maar zeer gering, zeker ook wel tengevolge daarvan werd de vergadering eerst geruimen tijd na het daarvoor vastge stelde tijdstip door den Voorz. geopend, met een welkom aan allen en in 't bijzonder aan den spreker van dien avond, den heer Brond- geest uit Utrecht, die zooals de Voorz her innert zou spreken over Tunis, Algiers en Marokko en wiens voordracht door licht beelden zou worden opgeluisterd. Door den heer Brondgeest, hierop het woord verkrijgende werd als eene korte inleiding, gegeven tot zijn eigenlijke voordracht, eenige mededeelingen gedaan omtrent de natuurlijke gesteldheid van den bodem en de bevolking van die streken, oudtijds en tegenwoordig. Hieraan ontleenen wij alleen, dat het land een zeer afwisselend klimaat heeft en men er b.v. de eene dag loopt te bibberen van de koude en alles met sneeuw bedekt ziet, terwijl men 's anderen daags weder heerlijke zomertempeiatuur als bij ons in Augustus heeft. De bevolking bestaat tegenwoordig in hoofdzaak uit Arabieren een vrij lui volk, de oorspronkelijke bewoners daarentegen moeten zeer nijvere lieden zijn geweest, van al de oude groote werken door hun samengesteld is echter helaas nog maar zeer weinig overgebleven. Waren het toch eerst tijdens de groote volksverhuizing de Vandalen, die in die landen woest hebben huisgehouden, de later er zich gevestigd hebbende Arabieren hebben dat verwoestings- werk voltooid. De tegenwoordige Marokkaansche kwpstie heeft de aandacht weder meer op die landen doen vestigen, ook onze oud - minister dr. Kuiper vertoeft er tegenwoordig. Door den spreker zelf was ook een reisje gemaakt door die landen, en opgeluisterd door tal van lichtbeelden, bij de meeste waarvan door ZEd. de noodige verklaring werd gegeven, werd verslag uitgebracht omtrent dezen tocht. In 't bijzonder werd door spr. meermalen gewezen, op de zeer gunstige invloed, die het koloniaal bestuur van Frankrijk op die streken had gehad en nog heeft. Ondanks alle tegen werking en niettegenstaande de inwoners buitengewoon lui zijn, wordt door hen voort gearbeid aan de verbetering der toestanden. Steeds nieuwe Oazen worden gevormd in de Sahara, waardoor men langzamerhand het zoover hoopt te brengen, dat men zonder bezwaar dwars door die groote woestijn kan r\jzen. Spr. zou het dan ook zeer betreuren indien Frankrijk daarin zou worden bemoeie lijkt door een der andere mogendheden en hoopt, dat de Marokkaansche kwestie in dien geest zal worden opgelost, dat Frankrijk grooten invloed verkrijgt ook in Marokkko. Met grooten aandacht werd spr. gevolgd en het woord van dank na afloop door den voorz. gesproken werd ongetwijfeld door allen beaamd. Veeljarige dienst. Zoo nu en dan lezen wij berichten van veeljarige dienst in eenige betrekking. Die berichten pleiten voor eene goede verstand houding tusschen werkman en patroon en getuigen er van dat de „oude getrouwheid" nog niet de wereld uit is. Aan die berichten kunnen wij er nog eene toevoegen, over eene vroegere plaatsgenoot, nl. de heer S. Kuiper te de Ryp, in betrekking bij de firma C. Glasekas Zoon aldaar. Den 17 Maart a. s zal Kuiper het feit mogen herdenken dat hij voor 25 jaar geleden bij die firma in betrekking kwam. Moge het zilveren jubileum dat getuigt van trouwe plichtsbetrachting en dat zeker zal worden gewaardeerd, voor hem en de zijnen een dag zijn van voldoening. Oosterend, 12 Maart. Zaterdagavondj. 1. hield de vereeniging „Betracht het Goede" eene vergadering in „het Wapen van Texel." De 40 aanwezigen werden bij de opening welkom geheeten door den heer J. Burger Pz. Voorzitter. De notulen werden goedgekeurd, alsmede de rekening, die met een goed batig saldo sloot. Alle gevoerde correspondenties in zaken wrakken en betonning werden gelezen en medegedeeld. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental geklommen is tot 105, het getal donateurs tot 12. De Voorzitter bracht verslag uit van de te den Burg gehouden vergadering van de afdeeling „Texel" van Schuttevaer. Als leden van het Bestuur moesten volgens rooster aftreden de heeren J. P. Burger en K Duinker, die beiden werden herkozen en verklaarden de benoeming aan te nemen. Na verschillende besprekingen werd be sloten, dat opnieuw verzocht zal worden de mosselenvisscherij op de Zuiderzee tusschen 31 Maart en 1 October te willen sluiten, evenals de oestervisscherij. Nadat bij de omvrage nog gesproken was over het wenschelijke van een loskaai bij de sluis op Oost, over het verven van de be zittingen der vereeniging enzwerd de ver gadering met dank voor de belangstelling gesloten. Door schipper A. Plaatsman, T.X. 60, werd bij de Noorderhaaks van den zeebodem opgehaald eene flesch, voorzien van een 60 c.M. lang stuk koperdraad, waarin een kaart met verzoek in drie talen, om de volgende vragen te willen beantwoorden, waarvoor eene belooning van 60 cents gegeven zal worden Waar werd deze flesch gevonden? Welke diepte? Werd ze in een treknet gevonden Op welke dagteekening? Naam en adres van den vinder Scheepsnaam Lengte van den haal Richting van den haal? Hoe lang was de roode staart van de flesch Nommer Waar behoorende? Al deze vragen zijn ingevuld, waarna de kaart is opgezonden aan C. P. Bidder, The Marine Biological Association, Plymouth, England. De Cocksdorp, 13 Maart. Het water be reikte gisteren tijdens den hevigen storm eene buitengewone hoogte. Het stond op den Eierlandschen dijk tegen de polderloods. Over den dijk van het poldertje „Pe Vol harding" sloeg het onophoudelijk heende dijk bekwam echter geene schade. In den dijk van den Eendrachtpolder sloeg een gat, hetwelk echter dadelijk werd gevuld. Van ongelukken vernamen we tot heden gelukkig niet. Door het bedanken van de h.h. D. C. Dros en A. C. Toet als notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier, werden in hunne plaats gekozen de h.h. S. Peper en M. Laan. Waal, 12 Maart. Onze vroegere plaats genoot, de heer Th. de Jongh, thans onder wijzer te Poortvliet, is benoemd tot onder wijzer 3de klasse in Neeil.-Oost Indie Oudesohild, 11 Maart. Zondagnamiddag, bij zeer ruw weer, was het tjalkschip van schipper Verfaille, van Wieringen, op Texel- stroom, met een lading steen op weg van Harlingen naar Halfweg. Eensklaps brak de zeilsgiek en kon het schip de reis niet vervolgen. Gelukkig slaagden de opvarenden er in hier de haven te bereiken, waar de schade kan worden hersteld, om daarna bij gunstig weer de reis te vervolgen. Bij den havenmeester-strandvonder wer den in de afgeloopen week aangebracht: 11 vaten en 1970 bussen olie of traan benevens 12 kisten en 2 vaten met onbekenden inhoud. 13 Maart. Hoog water levert altoos een belangwekkend schouwspel op, hoe lastig en schadelijk 't ook voor sommige haven bewoners is. Gisterenavond tegen zes uur was 't pas tot op de kade gestegen, doch 't wassen hield aan, tegen de verwachting in van velen. Het dorp liep nagenoeg leeg, want nog laat in den avond kwamen vrouwen en meisjes zoowel een kijkje nemen als mannen en kinderen. Een enkele woning was alleen op lange laarzen of met een boot te bereiken en de bewoners moesten naar den zolder verhuizen. Alle kaden en ook de haven hoofden stonden diep onder water. De hoogste stand moet 2.06 M. boven A. P. hebben be dragen Yan bepaalde onheilen vernam men gelukkig niet, doch van enkelen moet nog al hout zijn weggedreven. Den Hoorn. Vrijdagavond ontlastte zich boven ons dorp een vrij hevig onweder. Zij, die toen voorspelden dat we slecht weer zouden krjjgen, bleken gelijk te hebben. Een storm met sneeuwbuien, die gister en des nachts woedde, heeft vrij wat schade aange richt. In 't begin van den „Karhoek" bij 't Horntje was voor eenigen tijd een nieuwe steenglooiïng aangelegd. Deze, zoowel als een gedeelte der daarachter gelegen duinen, is weggeslagen. Ook de dijk van den Prins Hendrik-polder heeft vrij wat stormschade gekregen. Een jagersboofje, stevig vastge maakt aan het hek om de sluiswachters woning, werd weggeslagen. Naar men zegt is er dezen winter van storm nog niet zoo'n hooge vloed geweest, wat zeker hieruit kan blijken, dat het water over den dijk bij C. Beumkes sloeg. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier is in de maand Februari, ingelegd f 251.80, terugbetaald f 169,93. Het laatste uitgegeven boekje was no. 258 Solide schepen. De Scheveningsche bom Sch. 281 heeft de schrobnetvisscherij moeten staken, omdat het schip lek was tengevolge van „den worm." Men zal zich herinneren, dat in de jongste visscherijvergadering de afdeeling Schevenin- gen tegen het voorstel Rotterdam stemde om een verplichte keuring van visschersvaar- tuigen te krijgen. Een jammerlijk geval. Te Oost-Don geradeel speelden twee meisjes 4 en 5 jaar oud, met een stuiter bij een zinkput. Opdat de stuiter niet in den put zou vallen wilde het 5-jarig kind er den rooster op leggen. Terwijl het daarmede bezig was, kantelde de rooster en het kind stortte voorover in den zinkput. Toen het daaruit werd opgehaald, had het reeds opgehouden te leven. De „Zijper Ct." schrijft: Met den verbouw van suikerpeenen ziet het er voor 1906 verre van rooskleurig uit. Door de lage suikerpiijzen zullen de prijzen f 1,50 minder bedragen dan in 1905. Con tracten voor Hollands Noorden worden aan geboden tegen f 8,50 op 147. gehalte of tegen f9— vast. Met het oog op de vrij hooge graanprijzen zal de cultuur zeker wel gering zijn. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bobo 30 Cta. Franco per post door ge heel NEDBBf.ro 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhcoging der porto's. Prijs der Adverteniién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewjjsnommera 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1