VTTRAUPHANIE twee beste Schrammen. Platte MAIS Maart levering. Buitenland. Ingezonden Stukken Pre dikbeur ten, Marktberichten. ADYËRTENTIEN. Zaterdag 7/ JYlaart GYMNASTIEKVEREENIGING „8PARTA" UITVOERING Een DAGMEISJE gevraagd Voorradig bij J, L. LEEN, Texel. Geld beschikbaar, Hoog water. Men schrijft uit DeventerHet water in den IJsel heeft een in den laatsten tijd onge kende hoogte bereikt. Het heeft de welbalken bereikt en spoelt bijna over de schipbiug. De haven is geheel ondergoloopen, het water reikt daar tot aan de huizon en stroomt de kelders binnen. Ook de Worp, de bekende wandelplaats, is geheel ondergeloopen, evenals alle uiter waarden. Uit Hardingsveld wordt gemeld Het water der Merwede is tot een onrustbarende hoogte gestegen. Zoo ver het oog reikt, staat al het land aan de overzijde onder water en men vreest, dat de huizen buitendijks last zullen krijgen van overstrooming. Uit GorkumAlle laaggelegen landen en uiterwaardon in den omtrek dezer stad zijn overstroomd. De werkzaamheden op steen fabrieken en zalmvisscherijen moesten gestaakt worden. Door overstrooming van de baanvakken 's Hertogenbosch Vlijmen en Drunen Baardwijk is do treinenloop bij de Hollandsche Buurtspoorwegen wederom voor onbepaalden tijd gestremd. Een koopje. Men schrijft uit Eindhoven aan het „Dag blad v. N. B." Op de Kleine Befg alhier heerschte dezer dagen een ware biersnood. Daar toch werd bij gelegenheid eener verkooping eene hoeveel heid van 5000 L. verkocht voor de som van één gulden. Het vaatwerk moest in enkele dagen zijn geledigd, dus de inhoud moest weg. En daar ging hij dan telkens, ditmaal niet voor niets, doch voor een klein beetje, per emmer. Liefhebber van gerste-nat kwamen dan ook van alle kanten opdagen, van heinde en ver, zoo zelfs dat de politie er bij te pas kwam, bij de groote drukte. Op één dag werden wel 2b0 emmers ver kocht. En of het nog niet goedkoop genoeg was, bij het natellen van de ontvangst bleek dat er zelfs 7 verzilverde halve centjes bij waren. Zou vorst Cambrinus niet ver stoord zijn, dat men zoo met zijn edel vocht heeft omgesprongen Naar Amerika. Uit Friesland vertrekken tegenwoordig weer tal van gezinnen naar Amerika. Er komen van kennissen daar zeer gunstige berichten, on het zijn niet alleen arbeiders, die derwaarts trekken. Onder hen zijn vele ambachtslieden, waaronder, die hier een eigen zaak hadden en die goed ging. Ook ambtenaren aan tram of spoor vertrekken naar the far West. Dat moet in de courant. Te Nijkerk, waar onlangs bij den Burger lijken Stand aangifte werd gedaan van de geboorte van het 18de kind uit één huwelijk, is nu door iemand in dezelfde gemeente aan gifte gedaan van de geboorte van zijn 24ste kind, waarvan 14 uit het eerste en 10 uit het tweede huwelijk, Van die 24 kinderen zijn nog 20 in leven# Men schrijft aan de „N. Winscb. Ct Aan het rijkslandbouwproefstation te Gro ningen wordt door dr. Sjollema een proef genomen met voederkoeken door den heer Botje te Groningen geslagen van zoogenaamde vezels, afval der aardappelmeelfabrieken en eiwit uit afvalwater der aardappelmeelfabriek „De Eendracht" neergeslagen, bij toepassing van het systeem Sjollema, tot zuivering van dit water. Vier varkens worden gemest, twee met gerstenmeel, twee met genoemde koek. Aanvankelijk waren de varkens even veel mans, maar de met meel gemeste blijven nu achter. De bevende huizen te Scheveningen. Nu de Scheveningsche Centrale geen stroom meer levert, heeft ook het „beven" der huizen opgehouden. Hieruit blijkt dus dat alleen de centrale de oorzaak hiervan was en eb en vloed er niets mee te maken hebben, welke veronder stelling reeds aanleiding gaf tot massa's „wetenschappelijke" betoogingen. Wel slim. Een predikant, dien het erg aan het hart ging, dat hij steeds voor leege banken sprak, zei dat hij don volgenden Zondag zou spreken over een ergerlijke zaak, die in een der eerste familiën had plaats gehad. Den volgenden Zondag was de kerk stampvol en dominé sprak over Adam en Eva. Het plan van den Minister van Oorlog om de landweermannen het geweer mee naar huis te geven, is een feit geworden. Dezen zomer onder de wapenen komende zullen zij bedoeld wapon meenemen. Voor onderhoud zal hun het benoodigde vlaswerk en geweervet worden meegegeven. Door het omyallen van een lamp. Te Balk is Woensdag in de vorige week door het omvallen van een lamp de wed. Plantinga in brand geraakt. De kleederen brandden haar van het lichaam, dat met vreeselijke brandwonden overdekt werd. De vrouw is overleden. Uit 's Gravenzande schrijft men Het aardappelleggen is weer begonnen. Door het mooie weer verlokt, hebt en sommi gen er al heel wat in. De voorzichtigen zien het liever nog een paar dagen aan. De tijd zal leeren wie gelijk hebben. Speld ingeslikt! Een kind van W. te Lisserhoek, slikte per ongeluk een speld in. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen, maar mocht niet baten. Na twee dagen van ongerustheid en spanning der ouders, kwam de speld langs natuurlijken weg te voorschijn, zonder dat het kind er nadeelige gevolgen van heeft ondervonden. Laat men toch voorzichtig zijn met spelden in den mond. Alweer een nieuw woord. Op de buitenzijde van een huis met ver gunning te Rotterdam staat bij de belleknop het woord „bierbei". Menigeen vroeg zich verwonderd af, schrijft de „BI. Vaan" wat de bedoeling van dat woord kon zijn. Toch was de zaak vrij eenvoudig. De gewijzigde drankwet verbiedt, dat kinderen beneden 16 jaar zonder geleide een vergunning betreden, en in menig caié wordt daarvan door een carton voor het raam mededeeling gedaan. Nu gebeurt het echter vaak, dat er jongens werden uitgezonden om bier te halen. Moest de herbergier nu die klanten laten loopen Nood zocht list, en zoo vond de bedoelde Rotterdamsche vergunninghouder er dit op, dat hij voor deze jeugdige begunsti gers een afzonderlijke bel aan zijn inrichting liet aanbrengen. De jongen trekt er even aan, de kastelein of zijn bediende komt naar buiten en levert het gevraagde, en beiden zijn geholpen de knaap aan zijn bier en de kroegbaas aan zijn winstje. Dat zal wat moois zijn. Bij den heer T. v. Velsen, timmerman te Akkooi, is te zien een Cactus Slangerus, met 254 stuks bloem en knop. Voor liefhebbers van bloemen een pracht om te zien. Een ontzettend'mijnongelijk. Zaterdag is een geweldige brand uitge broken in een kolenmijn te Courriéres in het Noorden van Fraukrijk. Verschillende schachten staan in brand tengevolge van vreeselijke gasontploffing. Hot aantal slacht offers is enorm. Er waren 1800 arbeiders afgedaald, waarvan slechts enkele honderden gered zijn Uit Rijsel wordt tenmiuste ge meld dat het volstrekt zeker is, dat 1193 mijnwerkers omgekomen zijn. Verschillende gemeenten zijn bij dezen reusachtigen ramp betrokken. Daar de brand steeds voortwoedt wordt elke poging tot redding als nutteloos beschouwd. De meeste slachtoffers moeten gestikt zijn in de vergiftige dampen, de overige verbrand of onder de wandinstorting verpletterd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) TEXEL S BELANG. Kondag 18 Maart 1906. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder Waal. Voorin. 10 uur Ds. Smits. Oudeschild. Voorm 10 uur Ds. Met Dm rloorn Voorm. 10 uur Ds. Visser. Oostermd. Nam. 2 uur Ds. Smits. Cocksdorp. Voorm. tien uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam, 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oostermd. Geen dienst. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Scherpenhuysen Amsterdam, 12 Maart Aangevoerd 407 Run deren, le kwal. 70 74 ct., 2de kwal. f 0,( f 0.68, 3de kwal. 56 a 60 c. perK. G. 105 Melk en Kalfkoeien f 120 a 1 270, 0 Graskalverei af 3 Schapen i af163 Nuchten Kalveren f 7,k f 13, Lammeren f' 441 vette Varkens 53 a 57 ct. Purmerend, 13 Mrt. Aangevoerd 243 Run deren en 5 Stieren. 53 vette Kalveren 80 A 1ct. per KG., 85' nucht. Kalveren 18 f24 p. stuk, 174 vette Varkens 56 k 62 ct. per KG. 24 magere Var kens f 18 34, p. st. 229 Biggen 19 A114 p. st.499 Schapen f 18 A f 26 Kip-Eieren f3,30 f 4,00 per 100 et. Vette Koeien, 81 prijsh. h. vlug. Gelde Koeien, prijsh. h. matig. Melkkoeien, prijsh handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. vlug. Vette Schapen 1. prijs h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh vlug. Vette Varkens, prijsh. h. matig. Magere Varkens, prijsh. h. matig. hopen onze geliefde Ouders, 1 D. ZUIDEWIND Wed. Kl. LANGEVELD en kinderen. Den Burg Texel, 12 Maart 1906. Ondertrouwd A. S. KIKKERT M. KOORN. ^Westen,' j Texel' 8 Maart 1906' op Katerdag 17 Maart a. s., des avonds 8 uur, bij W. J. METS, Warmoesstraat. TE KOOP A. BAKKER, Burg. tegen 24 Juni a.s. f25000A 4 Niet meer dan 65% dor workelijke waarde wordt, onder hijpothccair verband, verstrekt. Cr, DIKKERS. f 4,10 per 75 K.G. Sebroeders Dijt. Ondcrgeteekenden wenschen met het ondeistaandc nogmaals de belangstelling van allen te vragen voor de tentoonstelling met verloting, die in het belang van bovengenoemde vereeniging gehouden zal worden. Reeds veel werd geschonken, doch men meent, dat er nog verscheidene dames zijn, die handwerkjes zullen inzenden of afstaan. Alle geschenken zijn welkom wat niet kan dienen voor de tentoonstelling, kan als prijs voor do verloting bestemd worden, of wei voor den verkoop. De verzamelplaats der goederen is in het Woeshnis, terwijl op de verschillende dorpen geschenken voor de verloting en zaken, die alleen voor de tentoonstelling kunnen worden afgestaan, in ontvangst worden geno men door de HeerenR. Visser, W. J. Langeveld, M. Dalmeijer en W. Mets Cz. (Den Burg); W. R. van Douwen, Alb. Jz. Bruin en S. Zoetelief (Den Hoorn); W. Mets Tz., M. Kroon, T. C. de Wijn en C. C. Koopman (Oudescbild) F. Heeroma, .T. Mak en C. Kuip (Koog); J. J. Bakker, J. Former (Waal); W. Heeroma, A. C. Toet en M Reuvers (De Cocksdorp); M. Kikkert, K. C. Geus, G. B. Vlaming en'J. Daalder Üz. (Oostcrend). Met het oog op de voorbereidende werkzaamheden is spoedige inzending gewcnscht. In het begin van April hoopt er iemand bij de ingezetenen van Texel rond te komen, om te vragen, of er iets voor het goede doel beschikbaar gesteld kan worden. Met beleefde aanbeveling Het Dagelijksch Bestuur van Texcls Belang Mr. VV. F HIDDINGH, Eerc-Voorzitter. W. METS Tz., Voorzitter. R. VISSER, Penningmeester. J, DAALDER Dz., Secretaris. EN G KIKKEKT, hun 25 jarige Echtvereeniging te herdenken Hunne dankbare kinderen. i Heden overleed onverwacht onze innig geliefde Echtgenoot en Vader, KLAAS LANGEVELD Mz. in den ouderdom van ruim 58 jaar. Uit aller naam, EN Herplaatst wegens misstelling. iu 't Hotel „Texel". Deze uitvoering is toegankelijk voor donateurs met ééne dame, meerdere dames, huisgenootea 50 cent. Plaatsen te bespreken op den dag der uitvoe ring van 1—2 uur 10 cent. A. WAGEMAKER, Voorzitter. P. C. KOORN, Secretaris. op glas geplakt, vervangt glas in lood. Wordt mot succes verkocht voor kerk-, werkplaats-, gang-, keuken-, kantoor winkelramen, enz., onz.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2