N°. 1932. Donderdag 22 Maart 1906. 19<e Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. DU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. TEXEL, 21 MAART 1906. Voor eenigen tijd werd door het Bestuur van Texel's Belang eene circuiaire gezonden aan de verschillende Kerk- en Armbesturen op het eiland, met verzoek om steun voor de Vereeniging Van verschillende dier col lege's is reeds bericht ingekomen met de blijde mededeeling, dat men donateur wenscht te worden, of eene schenking in eens aan Texel's Belang wil verstrekken, terwijl nog geene enkele afwijzende beschikking is ingekomen. Waar zoo van vele zijden wordt medege werkt tot bereiking van het doel, om aan alle nog komende behoeftige weduwen en weezen in de Gemeente uitkeering te ver strekken, daar mag men zich vrij zeker van welslagen overtuigd houden. Een groote schare van leden en geïn- troduceerden was Zaterdagavond opgegaan naar het Hotel Texel, waar de Gymnastiek- vereeniging „Sparta" hare 2e uitvoering gaf in dit seizoen. Door afwezigheid van den Voorz. werd de vergadering geopend door den heer Mr. W. F. Hiddingh. eere-voorz. der vereeniging. Met genoegen, zei spr., had hij op zich genomen deze vergadering te openen, omdat hij de gymnastiek zeer genegen was Gym nastiek geeft levenslust en levenskracht, be vordert de gezondheid en slechts in een gezond krachtig lichaam mag een gezonden helderen geest worden verwacht. Groot genoegen deed het spr., dat ook hier op Texel zulk een vereeniging bestond en werkelijk bloeide, dank zij de groote liefde voor de vereeniging van de werkende leden en voornamelijk ook van den ijverigen directeur, wiens ijver voor de belangen van de vereeniging boven allen lof verheven was. Na deze openingsrede, die luide werd toe gejuicht, werden achtereenvolgens de verschil lende nummers van het programma uitge voerd, bestaande uit gymnastische oefeningen afgewisseld door een tweetal voordrachten en eindigende met een keurige Apotheose. Alle nummers werden flink uitgevoerd ieder deed blijkbaar zijn best te geven wat bij of zij kon en afgaande op het applaus na afloop van elk nummer, mag zeker wel wor den beweerd, dat de toeschouwers ten zeerste voldaan waren. Welk nummer wel het meest in den smaak viel, valt moeilijk te zeggen, de smaken in deze verschillen, wij onthouden ons dus van een oordeel. Het bal dat volgde, hield velen nog gerui- men tijd samen en mocht zeer geanimeerd worden genoemd. Van 16 tot en met 19 Maart zijn van hier verzonden 14 koeien, 13 kalveren, 3 paarden, 8 schapen en 8 varkens. Den Hoorn, 20 Maart. Als een bijzonder heid kunnen we het volgende meedeelen De vorige week overleed hier in den ouder dom van ruim 85 jaar Mej. de Wed. R. Op tweejarigen leeftijd kwam zij in het huis wonen, dat thans haar sterfhuis is geweest en heeft daarin dus ruim 82 jaar gewoond. Het gat, in de zeewering van den Kar- hoek geslagen door den storm der vorige week, is thans voor een deel gedicht met zakken zand. De schade, toegebracht aan een ander deel, rijs- en wierwerk met bazaltsteen, is nog niet hersteld. De Cocksdorp, 19 Maart. Bij het onlangs gehouden examen voor hulp-telegrafist slaagde o.m. de heer G. Barends van hier. Van de duinen beoosten den Eierland- schen vuurtoren is bij den laatsten storm weer eene strook van 4 M. afgeslagen, ter wijl de duinen aan den anderen kant des torens nog meer hebben geleden. De wortels van de duinhelm vindt men zelfs tot bij de sluis tusschcn het aangespoelde zeegras. Oosterend, 20 Maart. Door het stormweer heeft de garnalenvloot in de vorige week zoo goed als niets kunnen vangen. Oudeschild, 19 Maart. Zaterdagmorgen nam de heer Muller, ruim 42 jaren hoofd der school op Texel, in de school afscheid van zijne leerlingen. De heer C. Schaap, van den Hoorn naar hier overgeplaatst, nam die morgen de functie als hoofd van den heer Muller over. Dat de vertrekkende zeer onder den indruk was, bleek eerst wel aan den toon van zijn stem. Ook de kinderen waren diep bewogen. Op recht hartelijke wijze sprak de heer M. Kroon Jbz. namens perso neel en kinderen het scheidend hoofd toe. De heer Muller dankte op zijn beurt voor alles wat hij hier had mogen genieten en beval zijn leerlingen dringend aan, yooral gehoorzaam te zijn aan het nieuwe hoofd. De kinderen zongen daarna den heer Muller een paar afscheidsliedjes toe, waarbij eerst de stemmetjes even stokten. Een der leer lingen hield daarna een toespraakje en reikte den scheidenden onderwijzer een passend geschenk over, een gouden vulpen, als een klem stoffelijk blijk van hulde van alle leer lingen. Vervolgens spraken de Heer en Zijm en Mets, raadsleden, den afgetredene en den nieuwen functionaris toe. Toen riepen de leerlingen in een toepasselijk lied den Heer Schaap een hartelijk welkom toe, voor welk blijk van vriendelijke gezindheid laatstge noemde in welgekozen woorden dankte. Iets later kwamen de Heer en Mevrouw Hiddingh met den wethouder Keijser en de Heer Ruibing, gemeente - secretaris, in de school. De burgemeester sprak de Heer Muller recht hartelijk en weardeerend toe en bood 't oude schoolhoofd een fraaie vaas met prachtige bloemen aan, namens het gemeentebestuur. Tevens werd de Heer Schaap verwelkomt in zijne nieuwe betrek king. Hartelijk dankte de Heer Muller, wiens zonen ook in de school tegenwoordig waren, voor al de blijken van liefde en waar deering, waardoor hem het pijnlijke der scheiding minder zwaar werd gemaakt. Te ongeveer half twaalf was een einde gekomen aan de eigenaardige plechtigheid, welke ook zeker door de jeugd niet gemakkelijk zal worden vergeten. Gisteren dreef op stroom eenig wrakhout, vermoedelijk afkomstig van een Engelsch schip. Bij de strandvonderij werd althans een gebroken kast met laden aangebracht, waarin verschillende voorwerpen lagen. Er was o a, een patentlog, een misthoorn, een scheepsroeper, een logerithmentafel, in het Engelsch, in en nog een en ander meer. Een Engelsche brief van 31 Juli 1899 lag tusschen de bladeren van 't boek. Ook werd daarin gevonden een kaart, waarop als scheepsnaam stond ingevuld „Colne" en als naam des kapiteins „Jowsley." Naar we vernemen is onlangs door iemand in Groningen een renpaard aangekocht voor f80. Eenige dagen later werd het weer ver kocht voor f 300 en nu is het nog eens in handen van een anderen eigenaar overgegaan voor den prijs van f 1000. (N. Gr. Ct.) Veel liefhebbers. Op een advertentie om 24 wagenbestuurders en 24 conducteurs ten dienste van het elec- trisch trambedrijf te Utrecht hebben tot nu toe dertienhonderd liefhebbers gereflecteerd. Als men daarbij in aanmerking neemt, dat daarvan een groot gedeelte ambachtslieden zijn, die naar deze betrekking ad f 9,50 per week diDgen, dan moet men zich wel afvragen of het ambacht in Nederland ziek is. Het „Hbld." herinnert er aan, dat jaren geleden, tijdens de watersnood van 1861' zich allerwege in den lande commissies vorm den om in den nood te voorzien. Later werd de hoofdcommissie niet ontbonden, doch is gebleven als „Alg. vereeniging van commis sies ter leniging van rampen in watersnood." De heer v. Eeghen, die het „Hbld." om trent het fonds welwillend inlichtte, deelde mede dat jaren geleden van de ingekomen giften eenige duizenden overbleven, die na tuurlijk rentegevend werden belegd. Bij den watersnood van 1876 werd nogmaals een beroep op den weldadigheidszin van het Ne- derlandsche volk gedaan en er kwamen weder belangrijke giften. Uit het toen gebleven saldo konden herhaaldelijk administrateuren hulp verschaffen, o. a. in 1898 en 1902 in Overijselin 1903 op Marken en in 1904 bij de overstrooming van den Ketel-polder. „Ook thans," zeide de heer van Eeghen, „verkeert het fonds nog in een toestand, dat het vooreerst voldoende helpen kan, te meer nu pas van H. M. de Koningin de milde gift inkwam van f 15.000. Wij hebben dadelijk nadat de berichten uit Zeeland tot ons kwamen aan den com missaris der Koningin in die provincie gevraagd of hulp noodig was. Deze raadde ons, ons in verbinding te stellen met de burgemeesters der geteisterde gemeenten en telegrafisch heb ik thans tal van aanvragen om hulp gekregen. De meeste hulp is gevraagd door de.burge- meesters van Rilland, Hontenisse en Vlissin- gen andere burgemeesters vroegen mindere bedragen, weer anderen antwoordden dat hulp van particulieren uit de omgeving voldoende kon heeten. Kortom, wij weten nu ongeveer wat gevraagd wordt. „Maar op dit oogenblik achten wij het onnoodig dat zich commissies vormen om gelden voor ons fonds bijeen te brengen. Mocht het later ons fonds onvoldoende blijken om aan de rechtmatige aanvragen tot steun te voldoen, dan zullen wij als administrateuren niet aarzelen een beroep op onze landgenooten te doen." In aansluiting van deze mededeelingen deelt de „Tel." mede dat bovengenoemde vereeni ging de beschikking heeft over een bedrag van f 440,000 Melk, bouillon en eieren. H. A. A. Meyer te Gouda schrijft in „De Nieuwe Courant" De lezing van het laatste bericht over Frans Rosier, n.l. de weigering om zijn rechters te antwoorden en voedsel tot zich te nemen, deed bij ondergeteekende de vraag rijzen worden wij of zijn wij reeds krankzinnig van filantropie Gegeveneen schavuit van de gevaarlijkste soort, volgens de moderne hoo- gere kunst dan al of niet toerekenbaar, tnaar in elk geval uiterst gevaarlijk voor de samen leving. Dat individu weigert te eten en men voedt hem kunstmatig met melk, bouil lon en eieren. Daar buiten zijn duizende moe ders die snakken naar bouillon voor haar arm kind. Schrijver zou in gevallen als het bo venstaande een ander recept aanbevelen en wel, telkens bij weigering tot antwoorden „een frisch pak op de billen" zooals Coen dat placht te noemen en bij afwezigheid van eet lust, zich daarover niet ongerust maken, doch stil den tijd afwachten tot de maag weder normaal bleek te zijn en dan op het menu: water en brood, zonder eitje. Er zullen er wel meer zoo over denken. In de gemeente Ooststellingwerf rooiden 4 arbeiders een boschwal. Zij vonden in den grond een ijzeren potje, waarin een som van bijna f50, hoofdzakelijk uit guldens bestaande. Hoe dat geld daar gekomen is, begrijpt men niet. De eigenaar van den grond schonk het aan de arbeidersart. 642 B. W. gaf hem aanspraak op de helft. (Avondp.) vV TEXEIBCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bjbg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedsbl' d 45 Cts. N&ar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1