Marktberichten. Uitslag gehouden verkoopingen. Pre dikbeur ten, ADYERTENTIËN. Afschaffing der tienden. Een zeer belangrijk wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingekomen en wel strekkende tot afschaffing der tienden, dat is van de zakelijke verplichting des grondeigenaars om een evenredige hoeveelheid van vruchten aan een derde af te staan. De nadeelen van dezen last, w.-lke op den bodem rust, zijn reeds lang erkend, zoodat verschillende maat regelen zijn beraamd om de tienden te doen verdwijnen. Het bepaalt dat geen tiendplichtigheid meer kan worden gevestigd en dat alle nog be staande vervallen. Watersnood in Zeeland. Yan Regeeringswege wordt het noodige ver richt om in de noodige hulp te voorzien bij den heerschenden watersnood, niet alleen in het 5e district en bij den spoor wegdam tus schen Rilland en wachtpost 19, maar ook van St. Annaland en Nieuw Vossemeer. Hulp van militairen en pontonniers is den burge meesters dier gemeenten aangeboden. De laatste berichten omtrent den spoorweg- dam tusschen Rilland en wachtpost 19 luiden geruststellend. Met kracht wordt er voort- gewerkt en de kistdam ter verdere bescher ming is voltooid. Te Hontenisse is de toestand op het oogen- blik bevredigend. De genie heeft reeds menig punt beveiligd. De bevolking die is overgebleven lijdt geen dadelijk gebrek. In alles is voorzien. Wel vreest men dat de armoede later groot zal worden, maar vertrouwt men dat de regeering voort zal gaan in haar krachtig streven om overal hulp te bieden. Een nieuwe zeewering. Men schrijft aan het „Rott, Nieuwsblad." Ook aan de dijken van het Waterschap Schouwen is in verschillende districten groote schade aan de zeeweringen toegebracht. Een belangrijk gedeelte in de nabijheid van Brou wershaven is echter geheel van schade be vrijd gebleven en wel dat gedeelte, waai een glooiing van geheel nieuw systeem is aange bracht, uitgedacht door den ingenieur van Schouwen, den heer De Muralt. Deze belangrijke dijkverdediging is n.l. ge maakt van gewapend beton.' De glooiing bestaat uit trapjes met banden en lijsten. Voor de bewapening is gebruikt een soort van netwerk. Aan alle andere glooiingen in den omtrek van bazalt en kalksteen was schade te con- stateeren, doch over de duizenden meters welke' deze nieuwe glooiing reeds beslaat, volgens onzen zegsman, den dijkwachter, hoegenaamd niets. Aan de zee teruggegeven. De „Goesche Crt." meldt over den water snood het volgende Wat er te redden valt Van de beide z. g. Engelsche polders vermoedelijk niet meer dan de tweede we hoorden, dat de Engelsche exploitatie-maatschappij, waarvan Donderdag twee vertegenwoordigers waren overgekomen, Woensdag koopdag van den inboedel laat houden, voor zoover er dan nog wat van in orde is, maar den eersten polder zal laten liggen. En wanneer men dan ook den treu- rigen toestand van de zeedijken ziet, begrijpt men wel, dat men hiertoe kan komen, want de polder is gewoon vernield, en de dijk zou geheel, volstrekt geheel opnieuw moeten worden aangelegd. En men kan er op aan, dat het rijks- en provinciaal toezicht niet tevreden zouden zijn met dijken, zooals er nu liggen Muizenplaag. In Delfland vertoont zich een buitengewone muizenplaag. De korenbergen der landbouwers moeten het in de eerste plaats ontgelden ook in de landerijen veroorzaakt dit lastige goedje veel schade. Ookte Boskoop heerscht een ware mui zenplaag. Bij verscheidene boomkweekers zag men 100 en meer aardbeziënplanten bij den grond afgeknaagd. Ook de clematissen, waarop de muizen zeer verzot zijn, hebben veel te lijden. Bij een kweeker werden zelfs op een nacht 30 stuks bij den grond afgevreten. Voor velen tot waarschuwing. Een anderhalf-jarig kind te Zwammerdam wist zich van een doosje lucifers meester te maken, terwijl de moeder in een naastbijstaand schuurtje bezig was met de wasch. Hij wist een lucifer aan het branden te krijgen met het droevig gevolg, dat welhaast de kleertjes vlam vatten. Op het hevig geschreeuw der kleine snelde de moeder aanstonds toe en vond ze het deerlijk gebrand. De toestand is bedenkelijk. Volgens later bericht overleden. Een 5-jarig meisje te Haarlem, wier kleertjes bij het vuurtje-stoken in brand raakten, is aan hare wonden overleden. Emigratie naar Canada. De „St. Crt." schrijft omtrent de emigratie naar Canada het volgende Groote omzichtigheid wordt aanbevolen aan personen die voornemens zijn naar Canada te emigreeren 6n vooral aan hen die niet bekend zijn met landbouw of veldarbeid, noch in het bezit van voldoende middelen om althans in den eersten tijd in hun eigen levensonderhoud te voorzien. In elk geval verdient het aanbeveling vóór vertrek naar Canada inlichtingen in te winnen omtrent de sireek waarheen men zich wenscht te begeven en de vooruitzichten aldaar in verband met het door den belanghebbende hier te lande uitgeoefende beroep of bedrijf. Een zeldzaamheid. Yan de zes jongens, die van Oudesluis bij de Nationale Militie waren ingedeeld, werden vijf wegens ongeschiktheid voor den dienst afgekeurd. Zij hebben allen gebreken,waar van zij bij hun gewone werkzaamheden geen hinder hebben. Men meldt uit den Haag Naar aanleiding van het plan om de land weermannen het geweer mee naar huis te geven, moeten de verschillende korpsen een aantal geweren in de werkplaatsen voor draag bare wapenen aan de Hembrug inleveren, die aldaar zullen worden nagezien en des noodig hersteld, waarna zij te bekwamer tijd worden gezonden naar de plaatsen, waar de landweer aan de eerste herhalingsoefeningen zal deel nemen. In Friesland keeren arbeiders, die in Duitschland bij den boer werkten of bezig waren aan grondwerk, naar hun woonplaats terug. Volgens hun zeggen is in Duitsch land werk genoeg, maar voor vreemde arbei ders is het kostgeld veel te hoog om genoeg voor het achtergelaten gezin over te houden. Door de buitengewoon hooge prijzen van het vleesch en spek worden de kosten van kost en inwoning nog steeds hooger. Nu in Fries land het werk op veld en akker weer a. s. is—als het water maar gauw daalt!—aan vaardden zij de terugreis in de hoop, thuis aan den slag te kunnen komen. Een oude getrouwe. Uit Veur-Leidschendam wordt geschreven Den 12den Mei a.s. zal het 60 jaar geleden zijn, dat Adriana van den Burg als dienstbo de bij de familie Yan Leeuwen aldaar, in betrekking kwam. Gedurende al die tijdruimte bijna meer dan 'n gewonen menschenleeftijd lang—heeft de getrouwe onafgebroken dezelfde familie gediend, heeft zij zich bewogen op dezelfde beperkte oppervlakte, heeft zij één geslacht zien gaan, een volgend zien komen on steeds was en bleef Adriana op haar post, onmisbaar in het gezin, meelevend, meegenietend, mee lijdend 1 Als een treffende eigenaardigheid willen we er nog bij vermelden, dat ze-toen zij den dienst aanvaard had e9n 14- dagen wilde probeeren, alvorens zich voor vast te verbin den. Het schijnt dat de proefneming voor beide partijen uitmuntend geslaagd is. Veer tien dagen probeeren, zestig jaren blijven Een zeldzaam voorbeeld van trouwe dienst vervulling. Vrjjheidsberooving. Wegens berooving der vrijheid en mishan deling van hare dienstbode, is mej. Fennema te Bethmen door de rechtbank te Zutfen tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld met dien verstande, dat de preventieve hechtenis in mindering zal worden gebracht. De eisch was l'A jaar gevangenisstraf onder aftrek van den tijd der preventieve hechtenis. Gulden tijd voor de veehouders 1 Men schrijft uit Maas en Waal Bij alle narigheid en gedruktheid, ontstaan door het overtollige kwelwater, blijft den boer één groote troost overde duurte van het vee. Het afgeloopen jaar heeft schatten golds opgeleverd voor den veehouder en 1906 zet zich weer even goed in. Vet- en dragend vee, jonge en volwassen paarden, biggen, dragende, magere varkens en biggen, 't wordt alles met goud betaald. Op een accoordje. Tegen een Katwijker, die met een kameraad een dorpsgenoot heeft mishandeld, wordt door het O.M. bij de IJaagsche rechtbank 10 gulden geëischt. De president vraagt aan de beklaagden of zij nog iets tot hun verdediging hebben te zeggen. De eene beklaagde „vindt 't goed" maar de tweede zegt „dadelijk appél an te teekenen." De presidentZoo maar dadelijk Beklaagde Derect, 't is te veel. President: Wat had jij dan gedacht? Beklaagde Drie of derdehalf zou ik zoo zeggen dat al meer dan genoeg was. Men fluistert, dat door eenigc personen gis teravond eene bijeenkomst is gehouden, waarin gesproken zou worden of werd, om propagan da te maken voor het graven van een kanaal vanaf de Haven naar den Bnrg en de Waal. Wat er van waar is zal later wel uitlekken. BEMESTINGSPROEVEN VI. Zondag 25 Maart 1906. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur De. Schroder Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Oudeschild. 'sAvonds 7 uur Ds. Met Den Hoorn Voorm. 10 uur Ds. Visser. Uosterend. Voorm. 10 uur Ds. Met. Cocksdorp. Nam. half 3 Ds. Smits. (Bevestiging der nieuwe leden en Doop) GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam, 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Scherpenhuysen. Purmerend, 20 Maart. Aangevoerd 384 Run deren waaronder 153 vette-, 223 melkkoeion en 8 stieren. 94 vette kalveren f 0,80 a 1 1p. kg. 1076 Nucbtere-kalveren i 9a f 22 psr stuk, 19 paarden f afper stuk, Veulens f af 659 Overhouders f af 2ul vette varkens f 0,52 a f 0,56 per kg., varkens magere f 18 a f 36 per stuk, 276 biggen f 9 a f 13 per stuk, kipeieren f 2,75 a f 3,25 per 100 stuks. Vette koeien 153 prijsb. handel matig. Geldekoeien koeien, prijsb. h. matig. Melkkoeien prijsh. handel matig. Vette kalveren, prijsh. h. matig. Nuchtere kalveren, prijsh. h. matig. Vette Varkens prijsh. h. matig. Magere Varkens en Biggen prijsh h. matig. Schapen prijsh. h. matig. Zaterdag 17 Maart, te Oosterend. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. -,20,50 Huis met Tuin ,33,50 Weiland „Huiskoog" -,39,30 Weiland „Middelste" -,33,50 Weiland „Hoogelandje" Kooper Jb. Jz. Bas voor f 2815,— Getrouwd: MAARTEN Z U I D E W I N D Dz. TRIJNTJ E K E IJ Z E R, die tevens, mede namens wederzijdscho familie, hunnen hartclijken dank betuigen voordovolo en hartelijke blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Texel, 17 Maart 1906. Vroeger hebben we reeds gewezen op de bemesting van suikerbieten in verband met het suikergehalte, waar we toen de bewering hebben ontzenuwd, dat stik- stofmest het gehalte aan suiker zou verminderen. In Zeeland wordt dan ook veel gebruik gemaakt van Cbi- lisalpeter bij de teelt van suikerbieten, zoo zelfs, dat door velen wordt beweerd«Als we geen zout (d.i. Chilis.) hadden, konden we met de suikerbietenteelt wel ophouden.,v Toen mogen we deze bemesting maar niet zonder meer toepassen. Het komt er n.l. bij de suikerbieten zeer op aan, welke soort wij gebruiken en dan is het noo dig, dat wij de juiste variëteit kiezen om voordcel te hebben van den stikstofmest. Het is hiermede als bij de aardappel. Evenmin als deze bij dezelfde bemesting en denzelfden grond even veel zetmeel leveren, als zij niet van dezelfde soort zijn, zoo is dit ook met de bieten ten opzichte van de suiker. Men zorge bij de bieten, dat de stikstof snel verwerkt kan worden en de vorming van suiker dus spoediger kan beginnen; dan zal men in den regel bieten met hoog suikergehalte verkrijgen. Een te late aanwending van Chilisalpeter moet ontraden worden. Een bespoediging van den groei en de suikervorming kan men verkrijgen door naast Chilisalpeter zorg te dragen voor een voldoende hoeveelheid opneembaar phosphorzuur. De hoeveelheid Chilisalpeter is niet bepaald op te geven, omdat zij geheel afhankelijk is van den toestand van den grond. Op lichte gronden kan men wel 400 a 500 kg. gebruiken. Op zwaardere gronden minder. Door proeven dient te worden uit gemaakt welke hoeveelheid het meeste voordeel aan-' brengt. Volgens TVagner is het aantebevelen op lichte gronden de hoeveelheid in tweeën, op zware gronden in eens te geven. Ten slotte willen wij nog een proef mededeelen, waaruit blijkt, dat gebruik van direct opneembaar phos phorzuur naast Chilisalpeter bij bieten zeer aanbeve lenswaardig is. Er werd geoogst bij le Onbemest 2370 kg bieten mot 13.58 s 2e 100 kg Chilis. 3745 n n 11,66 n n 3e 100 en 100 kg superph. 4760 n n n 13,31 n u Grosthuizen. D. H. PRINS. EN

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2