N°. 1937. Zondag 8 April 1906. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Bin nenland. LEVERING van Couranten en Tijdschriften, alsmede Boekwerken. BUREAU tot plaatsing van Advertentiën in alle Couranten. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN'en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD&DE ROOIJ, Parkstraat Bubö op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 oorbelletje, gevonden te de Waal. S C II1 E T O K I' B I ft B De Burgemeester van Texel, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de schiet oefeningen bij Neeltjes Nol dit jaar zullen plaats hebben vanaf 3 April tot ultimo September. Texel, den 24 Maart 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. VERZOEKSCH RIFTEN ter bekoming vim Jacht- en Vischakten. Burgemeester en Wethouders der GemeeDte Texel maken bekend, dat ter Gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco verzoekschriften ter bekoming van jacht en vischakten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij met één visch- tuig, voor bet nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni van het volgende jaar, en noodigen belang hebbenden uit hunne aanvragen ter bekoming dier akten en vergunningen, zooveel mogelijk, vóór den 1 Mei e. k. ter Secretarie in te dienen. De bepaling, dat hij, die de visscherij met meer dan één vischtuig wil uitoefenen van eene groote vischakte moet zijn voorzien, is ingetrokkenzoodat voortaan aan een en denzelfden persoon meerdere kleine vischakten kunnen worden verstrekt. Texel, den 6 April 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RÜIBING, Secretaris. TEXEL, 7 APRIL 1906. De huishoudelijke vergadering van 't Nut Donderdag j.l. in het gewone lokaal gehouden was in hoofdzaak gewijd aan de zaken de Algemeene bewaarschool betreffend. Zij werd geleid door den voorz. van 't Nut dep. „Texel" den heer Hiddingh, en was bezocht behalve door eenige leden van 't Nut door een 4-tal bestuursleden van genoemde school. Na opening der vergadering en lezing der notulen kwam dadelijk aan de orde het ver slag over het afgeloopen jaar wat betreft de bewaarschool. Aan dat verslag ontleenen wij dat de toestand zeer bevredigend mag vrinden genoemd, dat de tegenwoordige direc trice zich een waardige opvolgster betoont van bare voorgangster en dat het aantal leerlingen op 1 April 1906 56 bedroeg, later was dit gestegen tot niet minder dan 65, waarvoor tijdelijk een 2e helpster was aangesteld. Op 1 April j.l. gingen echter 27 leerlingen over naar de gewone lagere school, waardoor de hulp der 2e helpster niet meer noodig was. Het voorstel van het bestuur om het aantal bestuursleden met 2 te vermeerderen in eene vorige vergadering toegestaan, was gebleken op groote bezwaren te stuiten (de 2 in de vorige vergadering benoemden hadden beiden bedankt) zoodat werd voorgesteld maar weder het aantal van 5 bestuursleden te behouden. Eenige zeer waardeerende woorden werden gewijd aan den heer P. Lap, die gedurende den korten tijd van zjjn lid maatschap van het bestuur, had getoond een zeer degelijk bestuurslid te zijn. Het bestuur was samengesteld als volgt E. Ylessing Voorz., J. C. Visser Secretaris, P. Dros Az., Penningmeester, D. Daalder Mz. en P. J. Zoetelief leden. Ofschoon de financieele toestand op 't oogenblik goed mag worden genoemd, zal toch steeds, zoolang niet door de gemeente eene jaarlijksche subsidie wordt gegeven, van kunst en vliegwerk moeten worden gebruik gemaakt, om de zaken loopende te houden. Hulde werd gebracht aan het dames comité, dat zooveel goede diensten aan de school had bewezen. Als commissaris moest aftreden de heer P. Dros Az. dadelijk herkiesbaar. Door het bestuur der bewaarschool was de volgende voordracht opgemaakt. No. 1 P. Dros, No. 2 L. J. Kikkert, No, 3 P. Graaf. Met algemeene stemmen werd de heer Dros herkozen. De heer Dros later weder ter verga dering komende, verklaart die benoemiDg aan te nemen en werd door den Voorz. gefelici teerd met zijn herbenoeming. De rekening van den permingm., hierop ter tafel gebracht, sloot met een voordeelig saldo en werd in volmaakte orde bevonden. De begrooting, hierop voorgelezen, mocht ook de algemeene goedkeuring wegdragen. De zaken der Algemeene Bewaarschool waren thans .afgedaan. Door den heer De Braai, als afgevaardigde ter algemeene vergadering, werd hierop een kort doch keurig verslag voorgelezen van die vergadering, dat met groote aandacht door alle aauwezlgen werd gevolgd. Ten slotte werd nog besproken de moge lijkheid om het Nut tot eenige meerdere bloei te doen geraken. Aangezien het toelaten tot de lezingen tegen betaling van enkele stui vers, was gebleken niet bevorderlijk te zijn tot het verkrijgen van nieuwe leden en be gunstigers, werd besloten dat voortaan niet toe te laten, doch behalve leden (f3 per jaar) en begunstigers (f2 per jaar) ook nog donateurs (f 1 per jaar) aan te nemen. Laatstgenoem den zouden dg,n toegang hebben tot de buiten gewone vergaderingen met bun echtgeuoote of verloofde, meerdere dames tegen 25 cent de persoon. Voor leden en begunstigers is het aantal dames(huisgenooten) welke kunnen worden geïntroduceerd, onbeperkt. Door een tweetal bestuursleden zou bij eenige personen een bezoek worden gebracht om ze op te wekken als lid, begunstiger of donateur toe te treden, terwijl verder de leden werden verzocht ook elk in eigen kring zijn best er voor te doen leden aan te werven, opdat de financieele toestand beter en daar door ook gemakkelijker uitstekende en meer dere goede sprekers zouden kunnen worden verkregen. Niets meer te behandelen zijnde, sloot de Voorz. de vergadering. De collecte ten behoeve der slachtoffers van de Watersnood in Zeeland in deze ge- gemeente gehouden, heeft totaal opgebracht f 713.05s. Als no 2 komt op de voordracht voor Gemeente-geneesheer te Hoorn voor, de heer H. J. Moojen, arts te Haarlem. Oosterend, 6 April. De Engelsche orni tholoog, Mr. Selous, die hier in het vorig jaar ongeveer eene maand verblijf hield, is opnieuw naar hier gekomen tot het doen van vogelkundige waarnemingen. Het optreden van het Leger des Heils op gisterenavond in de Ned. Hervormde Kerk alhier, moch zich in geen zeer ruime opkomst verheugen; ruim 80 personen waren aanwezig. De lezing van Mej. Ensigne M. Reppel, afgewisseld door gebed en gezang, werd met belangstelling en aandacht gevolgd. De Cocksdorp, 6 April. Bij de strandvon derij zijn aangebracht 3 zware stukken hout, gemerkt C. M., benevens 104 vuren deelen, gemerkt L -j- G. Den Hoorn, 6 April. Hoort men van an dere dorpen op ons eiland, dat het aan tal schoolgaande kinderen vermindert, ook in ons dorp is dit het geval. Voor een jaar of acht waren er nog bijna tachtig leerlingen op school. Het vorige jaar telde de school nog 59 leerlingen, terwijl dit aantal met het begin van het nieuwe leerjaar weer met 7 is verminderd, zoodat er thans nog slechts 52 zijn. Naar we vernemen is er op de lijst, welke in ons dorp gecirculeerd heeft voor de noodlijdenden van den watersnood in Zee land, voor niet minder dan ruim 91 gulden geteekend. Vlieland. Be heer Eelsingh, ambtenaar bij 's Rijks Belastingen alhier, is verplaatst naar Zaandam. Voortdurend spoelen op het strand pla ten van vurenhout aan, gemerkt L. v. C. Uit Zeeland. Uit Oud-Vossemeer wordt gemeld, dat velen thans weder hun woningeu betrekkingen, na 3 weken onder andermansdak te hebben vertoefd. Met eenigszins beklemd gevoel openen de menschen hun deuren en treden in hun verwaarloosde huisjes binnen. Een ondragelijke lucht slaat hun tegemoet. De gang is bedekt met een laag slib, de muren, zoover het water stond zijn naakt, want de laag gips heeft losgelaten en de gewone steenen zijn zichtbaar. Een kamer wordt geopend en de ramen worden wijd opengezet, opdat versche lucht zou kunnen toestroomen. Daarbinnen, voor zoover niet geborgen, is alles door elkaar geworpen, het behang be schadigd, de kasten bedorveD, de stoelen door de kamer gedreven. Hit dien chaos zoeken zij dan hun emmers op en dan wordt er geducht geschrobd op de slijkerige vloeren, doch velen verlaten hun huizen weer, en laten eerst de zon en de wiud hun werk doen; de meeste woningen zijn nog veel te vochtig en het zou voor de gezondheid der bewoners gevaarlijk kunnen worden, indien ze reeds nu de kille, natte huizen betrokken. Veel werk voor niets. Zaterdag zijn de dammen, die het water in de mijn „Voccart" te Kerkerade moesten keereD, plotseling onder den geweldigen druk bezweken en is de mijn opnieuw onderge- loopen. Al het gedane werk is nu te ver geefs geweest en het water staat nog hooger dan te voren. De nieuwe pompen zijn weer onbruikbaar geworden en het zou, naar men zegt, best een jaar kunnen dnren, voor men den waterwolf andermaal meester is (L.K Zoo gemakkelijk kwam er hij er niet af. De landweerman C. Kritter, te Haarlem, heeft aan den Minister van Oorlog bericht, dat hij geen gebruik van zijn landweeruniform wenschte te maken en daarbij die goederen aan dat adres opgezonden. Als boslissing daarop is medegedeeld, dat die uitrusting in zijn bezit als landweerplich- tige behoort te blijven en dat die goederen hom weder zullen worden uitgereikt door tusschenkomst van den burgemeester zijner woonplaats. Solied bouwwerk. Scheuren in de Amsterdamsche Beurs. De beursbezoekers zijn Maandag met Ar- gusblikken naar scheuren gaan zoeken naar aanleiding van een artikel van den keer Laarman in „De Telegraaf" waarin deze hierop do aandacht vestigde en hebben tot hun groote ontzetting gemerkt, dat bijna alle bogen aan de Damrakzijde zijn gescheurd. Verder waren .er nog andere breuken met het oog te zien, zooals boven don reebterdoorgang van de goederenbeurs naar de ruimte voor het tele- graaï-kantoor. Eene leerrijke geschiedenis. Wij hebben het voorrecht, dat ons land is aangewezen als de zetel van het Hof van Arbitrage. Een milde gever, de heer Carnegie, stelde (reeds voor jaren) een ruime som beschikbaar voor een gebouw voor dat goede werk;—het eerste gevolg daarvan was een voortdurend kibbelen waar dat gebouw zal verrijzeD, en nu men daar zoo ongeveer over eens is (of ni6t over eens is), worden plannen ingewacht hoe zulk een gebouw zal moeten worden in gericht. Nu, die plannen komen al, van vele zijden, en zullen Batuurlijk ook wel weder veel kibbelarij tengevolge hebben, dat spreekt van zelfde plaats -waar zooveel „booge Oome's" te zamen zullen komen om hunne wijsheid te luchten, dat kan maar niet een eenvoudig gebouw zijn dan was het mooi er in eens af. Met dat al zullen bij de tweede vredes(?)- conferentie, die in Juli zal worden gehouden, de hoeren nog geen onderkomen kunnen vin den onder „eigen dak" dat een gek geval is. Wat die tweede vredesconferentie nu zal uit werken Ziehier wat aan de „Köln Ztg." uit Londen wordt gemeld „Het door Rusland aan de mogendheden gezonden programma voor de tweede vredes conferentie sluit alle politieke quaesties buiten en betreft in hoofdzaak een verbetering van de bepalingen der overeenkomst betref fende de oplossing van internationale geschil len, voor zooverre hierbij het Hof van Arbi trage is betrokken. Verder worden voorstellen gedaan, betref fende de oorlogsgebruiken te land, de opening der vijandelijkheden en de rechten der on- zijdigen. Dan zullen bepalingen worden behandeld betreffende de oorlogvoering ter zee, de bombardeering van forten door oorlogsschepen, het leggen van mijnen, het gebruik van koopvaardijschepen als oorlogsvaartuigen, het particulier eigendom ter zee van oorlogvoe renden, de vergunning aan koopvaardijschepen om na de oorlogsverklaring de havens te verlaten, de rechten der onzijdigen ter zee, de quaestie der contrabande, maatregelen tegen aan den strijd deelnemende schepen in neutrale havens en de vernietiging van prijsverklaorde koopvaardijschepen. Behandeld zal verder worden de uitbreiding van de bepalingen betreffende den land oorlog tot den oorlog ter zee en de uitbreiding van de bepalingen der conventie van Genéve tot den oorlog ter zee." Wie na kennisname van het bovenstaande waar het woord oorlog schering en inslag is, en het woord vrede vrijwel is vergeten, nog zou twijfelen aan het goede nut van zulk een conferentie, die heeft het vermoe delijk nog niet zoo mis. De afdeeling te Dax (Gascogne) van den „Bond voor de rechten van den mensch" en de socialistische groep Diderot hebben in een motie aan de vredesmannen en socialisten van alle landen verzocht bij hun Regeeringen stappen te doen voor de aanneming op de aanstaande Haagsche conferentie van een voorstel om alle internationale twisten en de eiscben der overwonnenen voor te leggen aan het Hot van Arbitrage. Indien een mogendheid zich tegen het vonnis, door dat lichaam uitgesproken, verzet, zullen de be schaafde volkeren zorgen dat al haar han delsbetrekkingen volkomen worden afgebroken. Vergiftiging? Te Jipsinghuizen (gemeente Vlachtwedde) werden vier personen van een gezin, nadat zij meelspijs hadden genuttigd, ernstig onge steld. De geneesheer, wiens hulp werd inge roepen, schreef de ongesteldheid toe aan de olie, bij de bereiding der spijs gebruikt. Twee der vier personen zijn nog ernstig ongesteld. BOE KII AN DEL Hparkstraat.H TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederl'.nd 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BOEKHANDELj gPARKSTRAAT.gj

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1