INK 1938. Donderdag 12 April 1906. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland* Oil blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor D3N Srao 30 Cts. Franco per post door ge heel NHMSB.li/.n> 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. NATIONALE MILILIE. Oproeping uan verlofgangers in werkelijken dienst De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde verlofgangers wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 111 der Militiewet 1901, in werkelijken dienst worden opgeroepen Daalder, Cornells, Korps Torpedisten, garni zoensplaats Brielle, lichting 1900 op 23 April 1906 Sikkeleras, van Lourens. Korps Torpedisten, garnizoensplaats Brielle, lichting 1900, op 23 April 1906. Texel, den 10 April 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 11 APRIL 1906. De afdeeling „Texel" van bet N. O. G. hield Zaterdag j. 1. eene vergadering in „De Oranjeboom". Aanwezig waren de Heer Burgemeester en 16 leden, die allen door den Voorzitter hartelijk welkom werden geheeten. De Notulen werden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat 8 leden hebben bedankt, n.l. de Heeren J. K. G Möller en M. Hillenius wegens vertrek en 6 onder wijzeressen en onderwijzers, leden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Ook de heer Van Douwen, op de vorige vergadering benoemd tot Vice-Voorzitter der afdeeling was hierbij, zoodat een nieuwe functionaris benoemd moest worden. Benoemd werd de heer J. Daalder Dz., die bedankte, zoodat opnieuw gestemd werd. Na een drietal stemmingen werd gekozen de heer L. J. Kikkert met het lot tegen den heer F. Heeroma. De heer Kikkert nam de benoeming aan. Door den Penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan. De kas sloot met een bescheiden batig saldo. Alles werd goedgekeurd. Hierna leidde de heer A. C. Toet in het onderwerp „Schoolreisjes en school feesten". Gewezen werd op het nuttige en noodige er van, terwijl met dankbaarheid gewaagd werd van een reisje in het vorig jaar gedaan met de kinderen uit Eierland. Uit het debat bleek, dat men algemeen is voor schoolreisjes en het liefst daartoe met verschillende scholen wil samenspreken. Na omvrage werd de volgende vergadering bepaald op den 2 Juni a. s. te houden in „De Zwaan." Alsdan hoopt de heer C. Schaap eene inleiding te houden. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. De Beer. In verschillende toonaarden werd Zondagmiddag dat woord uitgeroepen door de jeugd, die zich, met ook oudere jeugd, naar de Groeneplaats spoedde, waar het voorwerp van hunne belangstelling zich zou bevinden. Inderdaad, zoo was het, een heusche beer op een wagen daar ter plaatse zat bruintje en keek van zijn verheven zit plaats naar zijne bewonderaars. De bedoeling van den eigenaar van dat exemplaar uit het dierenrijk was, om eene voorstelling te geven, gelijk den vorigen dag te Oosterend plaats had, doch er was voor dat doel geen lokaal te bekomengelukkig scheen daartoe nog gelegenheid in het „Café Burgzicht" te zijn, waarheen in statigen optocht de stoet zich begaf, geëscorteerd dooi de straatjeugd, van welke drukte bruintje, als een held op zijn zegewagen, zich niets aantrok. Namiddags ging de voorstelling aldaar dooi en velen schepten er genoegen in om de beer te bewonderen en te zien naar de kunst stukjes waartoe dit logge gevaarte was afgericht. Bruintje gedroeg zich netjes en toonde zich een wel opgevoede Beer. Wij maken onze lezers opmerkzaam op eene in dit nummer voorkomende advertentie, waarbij eene extra-voordrachtavond wordt aangekondigd op den avond van den 2en Paaschdag in het Hotel „Texel." Dien avond zullen aldaar optreden de Heer en Mevr. Carels van Amsterdam, thans werkzaam in „Flora" te Amsterdam. Het programma belooft veel, en zeker zullen liefhebbers van eene dergelijke voordrachten avond zich bij uitstek amuseeren. Het echtpaar Carels, dat wij elders zagen optreden, deed zich kennen als uitstekend in hunne voordrachten. Een goed bewijs daarvoor zeker is ook dat zij thans in „Flora" te Amsterdam werkzaam zijn. De plannen bij „Texels Belang" aan hangig, tot het houden van eene Tentoon stelling en eene Verloting, een en ander ten voordeele van de kas der Vereeniging, be ginnen vasten vorm aan te nemen. Voor de tentoonstelling is aanbesteed het maken van eene houten tent, welke geplaatst zal worden aan het Schildereind; op het erf van den Heer Dikkersde bouw er van werd aangenomen door den timmerman C. Huisman Pz., voor de som van 199 Gulden. Voor het houden der verloting is de Kon. goed keuring verleend. De indeeling voor korte oefeningen van letelingen van de lichting 1906, voor deze gemeente, zal plaats hebben Woensdag den 16 Mei te den Helder. Den 9den April zijn van hier verzonden 58 koeien, 66 kalveren, 13 schapen en 3 varkens. Den Hookn, 10 April. De reddingsboot toebehoorende aan de Noord- en Zuid-Hol- landsche reddingsmaatschappij, is voor eenige weken van hier naar Amsterdam getrans porteerd en de „reddingstent" is verkocht. De Maatschappij heeft echter getoond, bewezen diensten te waardeeren, door thans aan den ontslagen schipper f 25 en aan elk der roeiers f 10 uit te betalen. Oudeschild, 9 April. Bij de strandvonderij alhier zijn opnieuw 3 platen aangebracht, gemerkt „L X C." Sinds eenige dagen is weer de bagger machine in de haven in werking gesteld. De dieptetoestand is in den afgeloopen winter beter geweest dan vorige jaren, vermoedelijk wel een gevolg van de weinige Oostelijke winden in den jongsten winter en 't vroege voorjaar. De Cocksdorp, 9 April. De eigenaar der boerenhofstede „Dorpzicht", Baron van Tuyl, laat op de landerijen, behoorende bij die hofstede, 1 H. A. grond met boompjes be planten. Ongeveer 6000 stuks, waaronder abeelen, elzen, wilgen, eschdoors en lagusters zijn voor dit doel van elders aangevoerd. De onderneming geschiedt met het oog op de jacht. Oosterend, 10 April. De heer Chr. Choda- schewitz, Russisch Hofjager, heeft hier Zater dag j. 1. twee voorstellingen gegeven met een honingbeer en twee honden, des middags voor kinderen en des avonds voor ouderen. Beide keeren waren slechts 40 gegadigden aanwezig. De beer had blijkbaar reeds lang zijn jeugd achter den rug en was wat al te saai in zijne bewegingen. Overigens had men zich te verbazen over de tamheid van het verscheurend dier, waarmede allerhande kunsten en intieme aanrakingen werden uitgevoerd. Ongetwijfeld hebben de kinderen, voor wie een beer een rariteit was, het meest genoten. Voorzichtigheid aanbevolen. De landbouwer Widdershoven te Schuren- berg bij Hoensbroek (L. had met zijn knechts twee dagen mest op de landerijen gereden. Nadat de mest was uitgespreid en de werk zaamheden waren afgeloopen, stak een der knechts een pijpje op en wierp den lucifer weg. In een oogwenk stond de mest, die volmaakt droog en zeer licht ontvlambaar was, in brand. Een groote vuurkolom teekende zich tooverachtig af tegen den loodkleurigen hemel, terwijl de geheele omgeving in reus achtige rookwolken gehuld was. Aangewak kerd door 8en feilen oostenwind, geleken al spoedig de geheele landerijen een zee van vuur en was in een oogwenk alles een prooi van het woedend element. Een verrassend effect bood het brandende stuk land. Het was een onmogelijkheid het vuur in zijn snellen loop te stuiten. Eerst nadat het heele land bedekt was met asch, hield de brand op. De schade is vrij aanzienlijk. („L.K.") Varken-schoothondje. Er zijn dames, die met 'n hondje loopen, er zijn dames die met 'n uiterst mal aan- gedirkt hondje loopen, enkele dames loopen met aapjes, hagedisjes en schildpadden rond, ja zelfs worden er dames gevonden, die met hun eigen man uit wandlen gaanmaar dat een dame in Amsterdam winkelt met een biggetje aan een rood, zijden lint is tot dusverre iets noch nie dagewesenes. De eigenares van den speknek is een natuur lijk Ameriksansche actrise, miss Rose Le Harte, 't Goede mensch had met haar met vergulde slofjes voorzien biggebeest 'n dusdanig bekijks, dat de circulatie voor een tijd ge stremd was, en er van winkelen niets kwam van de reclame des te meer. Van de varkens op de ijsbeeren, en van daar op de kameelen. We beleven wél rare tijden, zegt de „Tel." Heerlijke toekomst. Onder den titel „De maatschappij, zooals ze er uit zal zien als alle menschen vegata- riër zijn", hield de heer D. De Clerq uit Bloemendaal een causerie voor de afd. Den Haag van den „Ned. Vegetariersbond" en waarin hij uitvoerig besprak de voordeelen van tuinsteden en van meer rationale kleeding en voeding. Ook de vermaken en arbeid van den mensch zullen dan geheel anders zijn dan tegenwoordig; dan gaat men weer een beetje lichamelijken arbeid verrichten, in afwisseling met den geestelijken arbeid. Dan zullen alle tingeltangels, schouwburgen, con certen verdwijnen, evenals een massa groote fabrieken zullen worden opgeruimd. Een maatschappij zal dan bestaan, waar alles geconcentreerd is, geen concurrentie meer bestaat. Wordt dan alle arbeid goed verricht, dan kan men met een arbeidsdag van 4 uur per dag volstaande rest van den dag kan dan voor een gedeelte worden besteed aan sport, aan kunsten aan weten schappen. Gevaarlijk middel. De vrouw van een arbeider te Nieuw- Weerdinge (Dr.) had haar hoofdhaar met petroleum gedrenkt en ging hiermede bov9n de kachel staan om het te drogen. Het gevolg was dat het haar vlam vatte en de vrouw het weldra uitjammerde van pijn. Zij bekwam deerlijke brandwonden aan hoofd en armeD en de hulp van een geneeskundige moest worden ingeroepen. Zeer toevallig. Als toevallige bijzonderheid meldt men dat de caféhouder Zimmerman aan de Aert van Nesstraat 129 te Rotterdam naamgenoot van den aanstaanden Rotterdamsche burgemeester denzelfden geboortedatum en dezelfde voor letters heeft als deze laatste. Was hij nu nog maar meester in de beide rechten, zegt het „Rt. N. Bid." TEXELSCHE COUEAMT.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1