g N°. 1939. Zondag 15 April 1906. 19J aar gang 31 I Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland •or en >e- ei- iel ig id ;n ;n le n. ig I m ;el le I 0;t blad verschijnt Wocisdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE R00IJ, Parkstraat Bubg op Texel. TEXEL, 14 APRIL 1906. Be Panschclagen. Een zeldzame eenstemmigheid heerscht onder haast allen, over hetweêr. „Heerlijk weer" is de meening van ieder, waaraan enkelen nog wel eens trevoegen: „maar droog". 't Is dan ook zeker opmerkelijk, dat na de ruwe en onprettige dagen welke Maart ons zoo ruimschoots toebedeelde, de maand April reeds van den eersten d;.g af ons zulk echt heerlijk lenteweder bezojgde, de natuur zich zoo mild betoond. Houdt het weder zoo stand, dan zal met de komende feestdagen zeker een ruim ge bruik worden gemaakt om te genieten van de vrije natuur, door ieder, die niet aan huis is gebonden. Aan den vasten wal zal dat zeker merk baar zijn op booten, trams en spoor, daar gelaten het veelvuldig gebruik van fiets, auto's en dergelijke vervoermiddelen, en de bloembollenvelden e >n groote schare bezoekers trekken. Wjj zullen het bier met wat minder moeten redden, toch zulkn wij ons ook kunnen ver meien in de heerlijke natuur, ons verlustigen in de dartelende sprongen van het jonge wolvee, het g izang van den leeuwerik, be wonderen de hier en daar verspreid liggende bloembollenvelden en hetgeen de natuur meer biedt. Een bezoek naar het boschje of naar de Koog zal ziker ook wel op het programma staan, en niet vergeten mag worden eene wandeling naar de nieuwe aanplanting, „naai de Dennen", zooals men zegt. Die la? tste wandeling zal zeker de moeite van er heengaan beloonen, want 't wordt steeds i;rooter genot daar eenigen tijd te vertoevm. Wij willen echter eene waarschuwing doen hooren, en wel: om daar voorzichtig te zijn met vuur laat de sigaar of pijp daar maar eenige rust houden, ontsteek geen lucifers een nkele vonk zou bij de tegenwoordige droogte daar o zoo groote schade kunnen berokkenen, dat zeer zou zijn te bejamme ren men onthoude zich daarom vooral van zulk een gevaarwekkend genot. Hebben wij zoo op eenigerlei wijze genoe gen gesmaakt met de feestdagen, voor hen die het onderste uit de kan willen hebben, hei inneren wij er nog aan dat aan den avond van den 2den Paaschdag in het hotel Texel de gelegenheid zal bestaan eenige uren in gezelligheid door te brengen, bij de voordrach ten van den Heer en Mevrouw Carels, die ze ker zullen trachten het den bezoekers aan- g inaam te maken. Met dat alles in uitzicht zullen de Paasch- dagen voor menigeen wellicht spoediger voor- 1 ij zijn, dan zij wel wenschen, doch ook nieuwe krachten geven voor den te wachten arbeid. En als het weer zich wellicht wat somber doet kennen, regenbuien zich laten gelden, laten wij ons dan verheugen over de weldaad die daardoor aan boom en plant en weide ten goede komt. Naar ons werd medegedeeld, heeft ook H. M. de Koningin van hare belangstelling doen blijken in de vereeniging „Texel's Be lang" alhier. Het bestuur werd namelijk dezer dagen verrast met toezegging van eene gift van f 100,— voor devereeniging. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Maart ingelegd f 940,41 terugbetaald 682,65 't Laatst uitgegeven boekje was no. 260. Een man uit het volk. Te Drouwenermond overleed Dinsdag zeer onverwachts de heer Stoffer Haan, een bekend en zeer geacht landbouwer, die een der eerste ingezetenen van die plaats was, die zeer veel aan veenexploitatie en landontginning heeft gedaan en nog steeds voortging woeste gronden, ook buiten zijne woonplaats, te ont ginnen en meer productief te maken. Zelf als arbeider begonnen werd hij later vervener, eerst klein en daarna grooter landbouwer, om te eindigen als een der notabelste inge zetenen van Drouwenermond, als iemand die aan zeer velen zijne hulp verleende, als de werkverschafïer voor vele arbeiders, enz. Geen vriend van openbare betrekkingen, heeft hi; deze nimmer bekleed, hoe vaak zij hem ook worden aangeboden. Uit een hygiënisch oogpunt. Evenals in het buitenland is ook hier te lande eene beweging om in de protestantsche avondmaalsviering den gemeenschappelijken beker te vervangen door ieder een eigen bekertje te geveD. Sinds tien jaren is men daarmede in eenige doopsgezinde kerken be gonnen het eerst te Borne, 't laatst te Arnhem en Zaandam. Thans heeft ook de kerkeraad der Waalsche gemeente te Amsterdam officieel ter kennis van de leden gebracht, dat hij besloten heeft van nu af de avondsmaalsviering met beker tjes te doen plaats hebben. Een gratis voorstelling. Zondagmorgen zou de heer Babtisch Grouwel die in „Flora" te Amsterdam als „koplooper" optreedt, zijn kunsten op den openbaren weg vertoonen. Veel volk op het Muntplein, dat veel voorbijgangers zijn lastige belangstelling bewijst, terwijl de man in quaestie zich bij de Kalverstraat gereed maakt. Maar nauwe, lijks huppelt hij op zijn hoofd vooruit of een politieagent klampt den man aan en doet hem zijn wandeling staken. Als het publiek, dat juist naar het Rokin was gestroomd den man in de gaten krijgt is de voorstelling juist afgeloopen. Een goede vondst Men meldt uit Frieslands N. O. hoek aan de „L. Ct." d.d 7 April. liet schip, dat, zooals reeds is gemeld, Donderdag j.l. door vier visschers uit Modder gat ten N. van Schiermonnikoog in zee is gevonden, is gebleken een zoogenaamd Deensch jacht te zijn. Door boring is men te weten gekomen, dat 't vol hout zit. Zeer zeker is het dus een belangrijke vondst, daar het vaartuig nog in goeden staat verkeert, voor zoover men daar thans over oordeelen kan. Nadat de vinders tevergeefs getracht hadden met gunstigen wind en stroom het schip te sleepen, is een van hen over Zoutkamp naar Delfzijl gereisd om een sleepboot ter assistentie te halen. De overigen bewaakten intusschen de vondst, opdat deze hun niet ontgaan zou, met behulp der sleepboot mocht het hun gelukken door het Friescbe gat in de Wadden te komen. De buit is dus binnen. Het plan is nu Daar Oostmahorn te sleepen, om daar verdere maatregelen te nemen. Een arme scharrelaar. Bij een bezoek te Voorburg verloor een koopman, die volgens eigen getuigenis slechts een arme scharrelaar was, 285 gulden aan bankpapier. Dat was zeker een abuis. De collecten welke op vele plaatsen op de publieke straat worden gehouden voor de noodlijdenden door den watersnood, brachten een paar kleine beukers te Gouda er toe, om ook op dit gebied werkzaam te zijn, Met een busje gewapend gingen zij er op uit, om gelden in te zamelen voor de noodlijdenden door den watersnood in Wemc-Zeeland. De scheuren in de Amsterdamsche Beurs. Door burgemeester Van Leeuwen is in loco een onderzoek ingesteld naar den toestand der Beurs. Trouwens, den heelen dag ziet men bij het gebouw groepjes menschen, die elkaar de vele scheuren en spleten in de muren aanwijzen. De speculatie maakt reeds gebruik van de spanning. Zoo zijn aandeelen Paleis voor Volksvlijt heden een 9 pCt. naar de hoogte gejaagd, in verband met het uitgestrooid praatje, dat de beurs na ontruiming van het tegenwoordige gebouw, in het Paleis voor Volksvlijt zou worden gehouden. Dat ook de vorige beurs in den aanvang van haar bestaan niet „stil" was, blijkt uit het volgende aan het „Hbld." gezonden „ge dicht," ontleend aan den Amsterdamschen Studenten-Almanak van 1844. De nieuwe Amsterdamsche Beurs. Men zou aan 't golvend Y, Mercuur een tempel stichten. De nijvere Amstelaar had echter niet bedacht, Dat meestentijds die God in 't schimmenrijk vernacht De Beurs is dan ook reeds aan 't zakken; 't is geen wonder! De God haalt, zachtjes aan, zijn aardsch paleis naar onder. Geen geschikt werkvolk. Men schrijft uit Den Haag aan de „Tel.": Er is dezer dagen in de pers weer gesproken over het veel en voortdurend afwezig zijn van Kamerleden. Ongetwijfeld is dat 'n feit, waar ernstig op dient te worden gewezen. Maar er is nog 'n andere vorm van absen teisme. Er is Damelijk 'n groot aantal Kamerleden, die wel hun handteekeniDg op de presentie-lijst zetten, maar die zich verder van de debatten „geen cent', aantrekken. Zij wandelen naar hun bankje, vaak ook naai de koffiekamer, om in dolce far niënte verder den dag door te brengen. Zij schijnen van het Kamerlidschap zoo ongeveer deze opvat ting te hebben naar de Kamer wandelen en daar je particuliere zaken afdoen, je brieven schrijven en je kranten lezen. Moeite om zich te laten overtuigen, moeite om iets van 't debat op te vangen, moeite om eens anders opinie te hooren ze doen het niet, ze weten 't welMaar als we nu de namen noemden van velen dier leden, dan zou bij 't Nederlandsche volk wel eens gerechte twijfel kunnen rijzen over de vraag of ze 't inderdaad wel weten 1 Inzonderheid bij het behandelen van 't Arbeidscontract kwam deze vorm van absenteïsme weer aan 't licht. Het is noodig, dat hieraan ook eens publici teit worde gegeven. 't Kan nog best wat uitgesteld. Volgens een bericht aan de „Frankf. Ztg." verwacht men te Washington, dat de Haagsche Vredesconferentie eerst in het volgende voorjaar zal bijeenkomen. Een Reuter-telegram uit Washington aan de „N. R. Ct."- meldt het volgende Over het algemeen schijnt men hier in diplomatieke kringen gunstig gezind voor het plan, de tweede Vredes-conferentie in Juni 1907 bijeen te roepen, daar Den Haag in die maand op zijn best is. De diplomaten die de Latijnsch-Amerikaansche Staten ver tegenwoordigen zijn overtuigd, dat Root zal bewerken, dat de Haagsche conferentie wordt uitgesteld, daar Engeland en Duitschland het met de Ver. Staten eens zijn, dat de conferenties te Rio de Janeiro en te 's Gra- venhage niet tegelijkertijd moeten plaats hebben. Een goed zaakje. Het aan de wed. P. te Ureterp behoorende varken met de 8 biggen, welke laatste het in de bosschen van Beetsterzwaag e.o. ver blijf houdend wilde zwijn tot vader hebben, zijn verkocht voor f 470. en rd )r- le. LSt l-1 V- I TEXELSCHE COURAHT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den -B'jkg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebl' tj 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der poi 'o's. Prijs der AdverterUtèn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1