N». 1940. Donderdag 19 April 1906. 19"' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en AD VE RTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave VERZOEKSCHRIFTEN ter bekoming van Jacht- en Vischakten. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat ter Gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco verzoekschriften ter bekoming van jacht- en vischakten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij met één visch- tuig, voor bet nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30.Tunivan het volgende jaar, en noodigen belang hebbenden uit hunne aanvragen ter bekoming dier akten en vergunningen, zooveel mogelijk, vóór den 1 Mei e. k. ter Secretarie in te dienen. De bepaling, dat hij, die de visscherij met meer dan één vischtuig wil uitoefenen van eene groote vischakte moet zijn voorzien, is ingetrokkenzoodat voortaan aan een en denzelfden persoon meerdere kleine vischakten kunnen worden verstrekt. Texel, den 6 April 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 18 APRIL 1906. De feestdagen. Gunstiger dan Zaterdag werd vermoed, hield bet weder zich met de thans verstreken Paaschdagen en gaf gelegen heid tot uitvoering aan vele beraamde plannen, 't was Zaterdag koud, een ijzige wind deed iemand rillen wanneer hij zich in het ruime veld bevond, en langs de wegen één stof, al stof, welke iemand verblind zou maken. Gelukkig was alreeds de eerste Paaschdag iets gunstiger en de tweede nog iets beter. Zeker hebben velen hiervan geprofiteerd en ieder op zijne wijze, naar wij wenschen een heerlijk Paschen gehad. Moge het allen ver nieuwde levenslust hebben geschonken en nieuwe krachten voor de te wachten dagtaak. De avond van 2en Paaschdag gaf aan velen die het onderste uit de kan willen hebben, gelegenheid tot gezellig bijeenzijn in het „Hotel Texel." Het duo Carels, dat dien avond aldaar optrad, heeft zeker allen bevredigd, wij hebben daarvan niets te veel gezegdzoowel de afzonderlijke coupletten als de duo's, vielen wel in den smaak en werden verdienstelijk geacteerd. De aanwezigen waren nagenoeg alle jongelui, die, na afloop der voordrachtenavond zich zeker nog wel eenigen tijd met dansen hebben vermaakt, wij hebben dit niet afge wacht. De feestdagen zijn voorbij, moge de herin nering aan het genotene voor ieder aange naam zijn, dan wordt met lust en moed zeker de arbeid hervat. - Morgen, Donderdag 19 April, zal Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden, gemaal van fi M. de Koningin, zijn 30sten jaardag vieren. - Van 14 tot en met 17 April zijn uitgevoerd 147 koeien, 82 kalveren, 1 schaap en 9 varkens. De Cocksdorp, 17 April. Onze vroegere plaatsgenoote, de jongejuffrouw Cath. van 't Veer, deed met gunstig gevolg examen voor de rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn. Vlieland. Door den heer G. van Westen Pan, werd met gunstig gevolg examen afgelegd voor Klerk der Posterijen en Tele grafie plaatsing volgde terstond daarop te Amsterdam. Een gek misverstand. Fietsen mogen geen gekleurd licht op hebben staat in de Motorwet, maar daarom hebben toch nog vele rijwiellantaarns gekleurde en meer speciaal roode zijglaasjes. Een fietser met zulk een lantaarn stond bij een overweg te Bathmen. De boomen waren dicht omdat de D.trein uit Duitschland moest passeeren. Maar die passeerde niet, want de machinist zag het roode licht voor een onveilig sein aan en stopte plotseling, tot schrik der inzit tenden en verwondering van den wachtende fietser. Het verongelukte schip. Men schrijft aan de „L. Ct. nader omtrent het. vergane schip, dat thans nog omgekeerd ligt bij Oostmahorn Herhaalde malen heeft men getracht het door de Moddergatster yisschers gevonden vaartuig te kantelen, doch tot nog toe zijn alle pogingen vruchteloos, 't Ligt ongeveer 12 voet beneden de wateroppervlakte, ter wijl de kiel er 7 voet boven ligt. Men heeft het zoover kunnen brengen, dat de verschansing zichbaar was en toen bleek het ook nog, dat ter hoogte van de ver schansing de bovenlast nog aanwezig was, vastgesjord met kettingen. Deze bovenlast bestaat uit battings en deel9n: Verder meent men, dat de boot ook nog op het dek vast zit. Aan de verschansing bevond zich het naambordje, waarop met vergulde letters stond „Clara Marstal". Hieruit is opgemaakt dat het schip afkomstig is uit Marstal, een havenplaats op het Deensche eiland Arrö. Dadelijk is telegrafisch bericht naar genoemde plaats gezonden en als antwoord terug ont vangen, dat genoemd schip aldaar vermist wordt. Vandaar zou een assuradeur over komen om het vaartuig op te nemen en misschien last geven voor zijne rekening te kantelen. Het is wel mogelijk,, dat in de kajuit of voorin zich nog lijken der opva renden bevinden. De visschers willen bewe ren dat het schip hoogstwaarschijnlijk voor volle tuig zeilende plotseling is omgeslagen, en dat daarna de masten er afgestooten zijn. De groote mast met een deel van het tuig zat eerst nog aan het wrak, doch is er afgekapt. Verder moeten er drie masten op gestaan hebben, zeggen de vinders. Een leelijke fout door de telegraaf. Men schrijft uit Deventer aan de „N. Crt." Toen hier onlangs brand was en een familielid van het betrokken gezin te Zaandam in een der avondbladen van de ramp las, seinde dit, althans bood 'ff het volgende telegram ter verzending naar Deventer aan „Is toestand ernstig, kom over". De telegrafist door welke omstandigheid dan ook seinde over„Toestand ernstig, kom over." De familie te Deventer in zak en asch dat was me een ongeluksdag. De moeder van het familielid, het ergste vreezende op dezen rampzaligen dag, pakte den eersten den besten trein naar Zaandam, om gevolg te geven aan den dringenden oproep. In Zaandam begreep men er niets van en er waren heel wat uitleggingen noodig om tot de wetenschap te komen, dat moeder het slachtoffer was geweest van een seinfout. Een vreemde geschiedenis. Van het militair hospitaal te Assen zijn naar dat te Utrecht geëvacueerd, de drie miliciens die verdacht worden door het ge bruik van varkensurine, ooggebreken te hebben gekregen, waardoor een ongeschikt verklaring voor den militairen dienst zou plaats hebben. Aangezien zij nu onder behandeling van specialiteiten gesteld zijn, is het te verwachten, dat de toekomst uitwijst wat in deze geschied is, en te hopen, dat de juistheid van het in zake opgemaakt proces-verbaal, kan bewezen worden, zegt de „Ass. Courant." Wonderbaarlijke genezing. Een zeer opmerkelijk geval wordt door den Arnhemschen correspondent van „De Neder lander" medegedeeld Een 23-jarig meisje L., sinds 15 jaar lijdende en bedlegerig, aan wier herstel volkomen werd gewanhoopt door verscheidene, geraad pleegde doktoreD, die den aard harer ziekte niet schenen te kunnen vaststellen, is de vorige week plotseling opgestaan van haar legerstede, waarop zij als een uitgeteerde gedaante nederlag, weinig meer dan een geraamte. Ze was zoo verzwakt dat zij bijna niet het geringste voedsel kon binnenhouden en het einde scheen niet verre meer. Tot groote verbazing van haar huisge- nooten en verschillende respectabele personen, die zich hebben overtuigd, is nu plotseling een althans aanvankelijke beterschap inge treden. Het meisje zelf, dat zeer godsdienstig is, verklaart 's nachts door een stem de ver zekering te hebben ontvangen te zullen genezen, is 's morgens opgestaan wat al een wonder leek heeft met smaak voedsel genuttigd en neemt in beterschap toe. Aan een toegesnelden geneesheer verzekerde zij eenvoudig: „De Hemelsche Medicijnmeester heeft mij genezen-" Hij, die haar behandeld had, vond de zaak ongelooflijk en had zich daarom met eigen oogen willen overtuigen. Het blad herinnert eraan, dat voor enkele jaren te Kampen een genezing heeft plaats gevonden onder bijna gelijke omstandigheden. Nieuwenhuyzenfonds. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een circulaire aan medewerkenden en belanghebbenden doen toekomen waarin wordt herinnerd aan de opdracht in de laatste algemeene vergadering aan het hoofdbestuur gegeven om een Nieuwen huyzenfonds voor onderwijs bijeen te brengen en in stand te houden. Er is ongeveer f 30.000 in kas, doch dit is natuurlijk lang niet voldoende ter bestrijding van de enorme kosten welke de onderwijsbeweging van het „Nut" zal eischen. Het bestuur vraagt dan ook krachtigen financieelen steun. Een werkje om voorzichtig te zijn. Een arbeider, te Honselersdijk die boomen ging inspuiten met het bekende sproeimiddel bouillie, kreeg een vrij ernstige opzwelling aan den armmen vermoedt, dat er giftstof in een wondje geraakt is. Ofschoon de man niet ernstig ziek is, blijft het raadzaam voor elkeen voorzichtig met dat goedje om te gaan. Kopervitriool is een zeer zwaar vergift. Alweer een scheur. De scheurende beurs te Amsterdam Thans is ook aan de Damrakzijde op de goederenbeurs onder den eersten boog bij den schippershoek een stut aangebracht, waaruit valt af te leiden, dat ook daar werking in het gebouw zit. Eén der draaideuren is weggenomen, opdat men, ingeval van een paniek, sneller buiten kan komen. Een mooi zaakje. Een kievitsei dat te duur bleek. Iemand te Wieriugen had een kievitsei gevondeneen ander legde in het leege nest een dop van een kievitsei, opgevuld met zand, zeker om den vogel te verleiden er meer bij te leggen, 't Beest had daartoe echter geen gelegenheid, want de vinder van het eerste ei kwam nog eens bij het nest kijken en vond nog een ei Hij verkocht het voor drie stuivers aan een opkooper, die het bedrog evenmin ont dekte. De eigenaar van den dop hoort het geval en helpt vinder en kooper uit den droomgeen van beiden wilden het echter gelooveu, voor hij gezien had dat de inhoud werkelijk uit zand bestond. COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bükg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebl - m 46 Cts. Naar Ameklka en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1