Marktberichten. Schietvereeniging „T X E L." P p e d i k b e u r ten, ADVERTENTIËN. VRACHTRIJDEN Ondergeteekende WAGENMAKER J. BARENDS. BERICHT AAN H. H. VEEHOUDERS. Dat was flink vastgezet. In de ringvaart nabij Hillegom, zonk een met turf beladen schip. Het bleek, dat het schip op een onzichtbare paal was gevaren en wel met zooveel kracht, dat deze door den bodem van het schip drong, hetwelk terstond daarop zonk. De paal, waarop het schip is gestooten, bleek te zijn van het schutwerk van een hevel die vroeger enkele landerijen beschermde tegen den golfslag, doch die in den loop dei- tijden is vervallen, waarbij men echter de overblijfselen niet geheel schijnt weggeruimd te hebben. Vóórdat het schip van deze paal beyrijd kon worden, heeft men deze onder water moeten afzagen. Uit de wereld der diamantbewerkers. Wangedrag. De heer Henri Polak, voor zitter van den A. N. D. Bleest in het Weekblad van den Bond sommigen diamant bewerkers de les. Eerst heeft hij het over het „looien, het zonder noodzaak lanterfanten 6n zwabberen van sommige werklieden. De heer Polak schrijft o.a Welke afmetingen het looien bij sommigen heeft aangenomen, laat zich eenvoudig niet beschrijven. Het aantal looiers is namelijk beduidend afgenomen, doch die het nog doen, doen het erger dan ooit. Met enkele voorbeelden kan echter een beeld, zij het een zeer onvolkomen, worden gegeven. Zoo was er dezer dagen een roosjesslijper, die in drie achtereenvolgende weken de somma van drie dagen gewerkt had. De rest van dien tijd had meneer aan zijn „genoegens" besteed. Vrouw en kinderen konden intus- schen crêpeeren. Ik ken een brillantslijper, die de drie eerste dagen van de week nooit werkt. Hij heeft een vast loon van f 45 per week, doch ont vangt natuurlijk slechts 22,50. Hij heeft dus alvast voor zijn vermaak een loonverlies van f 22,50 per week over. Maar in die drie dagen verteert de man minstens f 12,50 want als hij voor vrouw en kinderen f 10 beschikbaar stelt, is het al heel mooi. Ergo is f 35 per week de som, die deze vakgenoot aan zijn genoegens ten koste legt. Ik geloof niet, dat er onder de rijkste inwoners van Amsterdam velen zullen zijn, die louter voor hun strikt persoonlijk vermaak f 35 per week uitgeven. Deze werkman en hij is lang de eenige niet veroorlooft zich die weelde echter wél. Geen week haast gaat voorbij, of ik ontvang het verbitterde bezoek van diamantbewer- ksrsvrouwen, die komen vragen of ik hun ook aanwijzingen kan doen omtrent de ver blijfplaats hunner mannen, die zij in een of twee weken niet hebben gezien. Bedoelde mannen hebben dan „den doormarsch" geno men, zooals het in het jargon dezer onverlaten heet-met andere worden: zij zijn een heele week, of langer, noch op do fabriek, noch thuis geweest. En als ik dan bedenk, dat het de vrouwen zijn van lieden, die, als zij wilden, een in komen konden hebben gelijkstaande aan het mijne, in vele gevallen zelfs heel wat meer, dan zou ik zoo'n kerel als ik hem op zulk een oogenblik bij mij zou hebben, zijn ge- meene tronie met mijn vuisten in elkander kunnen beuken. Een tweede zaak Yermey. Het „N. v. d. D." deelt het volgende mede: In de Kraaminrichting, verbonden aan de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen in de Camperstraat te Amsterdam, beviel 7 April jl. de vrouw van den heer H. van een kind, dat denzelfden dag door den vader, bij den Eurgerlijken Stand, werd aangegeven als te zijn een meisje. Toen heden de man zijn vrouw in de inrichting bezoeken kwam, werd hem een kind als het zijne getoond, dat bleek een jongen te zijn. Vader en moeder houden beiden vol dat dit kind het hunne niet is, terwijl het verplegend perso neel even pertinent het tegendeel beweert. De vader heeft het geval bij de justitie aangegeven. Goedkoop wonen en boeren 1 Te Dongen (Noord-Brabant) kwam dezer dagen in publieke veiling een boerenwoning met bijbehoorende landerijen, ter grootte van 3 H.A. 30c.A. De inzet bedroeg slechts f910. Valsch papierengeld. Men schrijft uit Oudenbosch aan „De nieuwe Courant" In aansluiting aan de mededeeling, dd. 7 April jl. in „De Nieuwe Courantomtrent de in omloop zjjnde valsche bankbiljetten van veertig gulden, kunnen wij na aandach tige beschouwing van een valsch exemplaar nog het volgende berichten. Het geheele vignet, dat bij de echte zwart en scherp is, is bij de valsche bruin en flauw. Vooral Rijkswapen en leeuw in het midden bovenaan zijn zeer onduidelijk. De biljetten zijn langs fotograüschen weg gereproduceerd Licht-groen inplaats van wit is de buitenste omlijning van de teekening. De groene ar ceeringen in het witte netwerk zijn bij de valsche bruin gearceerd, terwijl het witte netwerk zelf ontbreekt. De zijkanten van het biljet zijn geknipt en recht, bij de echte daarentegen onregel matig als bij oud-Hollandsch papier. Serieletters en cijfers zijn K P 7348, datum 5 Februari 1902. Op het eerste gezicht herkent men ze niet als valsch en tusschen papieren geld van andere bedragen loopt zeker 90 percent in de val. Vergelijking met een echt biljet van veertig gulden doet eerst argwaan ontstaan. Men zij op zijn hoede, daar waarschijnlijk in andere plaatsen ook geprobeerd wordt valsche biljetten in omloop te brengen. Toch ergens goed voor. Heeft het hooge water op tal van plaatsen enorme schade aangericht, voor de zalm- visschers is het een zeer gunstig tijdperk geweest. Er zijn aardig wat zalmen gevangen doch nu het hooge water voorbij is, is het ook met de zalmvangst gedaan, wat betreft de drijvers. Na 2 April is te Krimpen a/d Lek b.v. geen zalm meer aan de markt ge weest. Een dame." „De Ware Jacob" heeft gevraagdwat versta je onder een dame? 128 menschen hebben geantwoord. Het was een prijsvraag. Zes prijzen zijn toegekend. De eerste aan het volgende antwoord Een vrouw, die met den schoonen naam van Dame prijkt, Dat is slechts zij, die wel 't minst op Eva lijkt. De tweede prijs verstond onder een dame „een, gedistingeerd mysterie.,' De vierde verklaarde: Een „dame" is een schepsel Gods, dat werd als „vrouw" geboren. Door opvoeding of eigen kracht beschaafd is naar behooren. En altijd even netjes is, althans voor zoover doenlijk, En tot den laatsten ademtocht steeds is en blijft fatsoenlijk. Het hart heeft afgedaan. „Uilenspiegel" weet te vertellen dat een medicus is opgekomen tegen de verkeerde voorstellingen die men zich, dank zij de romantiek en de poëten, van h6t hart en zijne werking maakt. Het hait, zegt deze mijnheer is volstrekt niet de zetel van allerlei gevoelens, de bron van allerlei ge waarwordingen, maar dood- eenvoudig eene gewone perspomp. Nu weten wij het dan eindelijk. „Uilen spiegel" gelooft dat de man gelijk heeft, en zegt dat niet alleen romanschrijvers en dich ters zich voortaan van die valsche voorstel lingen moeten onthouden, maar dat in onze taal ook velerlei zegswijze en spreekwoorden dienen gewijzigd te worden. Zoo dient men voortaan te zeggen waar de gewone perspomp vol van is, daar vloeit de mond van over. Men zegt niet meer hij is een man naar mijn hart, maar hij is een man naar mijn gewone perspomp. Men vraagt niet meer heb je nog wat op je hart? maar heb je nog wat op je perspomp? Men noemt iemand niet meer zijn hartlap maar zijn perspomplap. Er valt geen steen meer van het hart, maar van de gewone perspomp. Men haalt niet meer zijn hart aan iets op, maar zijne perspomp. En men draagt niet meer zijn hart op de lippen, maar de gewone perspomp. Iemand zinkt niet meer het hart in de schoenen, maar de perspomp. En wil men iemand moed doen vatten, dan steekt men hem een gewone perspomp onder do riem. Dit thema kan nog verder worden uitge werkt; b.v. hartzeer is meisjesverdriet wordt voortaan perspomzeer is meisjesverdriet, men rekent niet alle harten, maar alle perspom pen naar je eigen. Het heet voortaanuit het oog uit de perspomp, men steelt niet meer iemands hart maar iemands perspomp en bitter in de mond maakt voortaan de perspomp gezond en ziekten die buiten het hart omgaan zijn afgedaan, het gaat voortaan buiten de gewone perspomp om, enz. enz. enz. naar gelang men dat verder wil uitbreiden. Zoo'n medicus weet het toch maar. Stofvrijmaken van wegen. Te Bloemendaal wordt een proef genomen met het stofvrij maken der wegen met een nieuw procédé. Het kost f 24 per vat. Dat zou hier ook een goede zaak zijn. Zondag 22 April 1900 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur Ds. Schroder. Koog. Geen Kerkdienst. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Schroder. Oucleschild. Nam. zes uur Ds. Met. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Met. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm, 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. ScherpenhuyseD. Purraerend, 17 April. Aangevoerd 72 Run deren waaronder 45 vette-, 17 melkkoeien en 1 stieren. 166 vette kalveren f 0,75 a f 0,95 p. kg. 624 Nuchtere-kalveren f 8a f' 20 per stuk, 7 paarden f afper stuk, Veulens f al -Overhouders f af 122 vette varkens f 0,52 a f 0,56 per kg., 64 varkens magere f 18 a f 28 per stuk, 205 biggen f 9 a 1 13 per stuk, kipeieren f 3,— a t 3,50 per 100 stuks. Vette koeien prijsb. handel stug. Geldekoeien, geen aanvoer Melkkoeien geen aanvoer Vette kalveren, prijsh. h. stug. Nuchtere kalveren, prijsh. h. stug. Vette Varkens prijsh. h. stug. Magere Varkens en Biggen prijsh h. stug. Schapen prijsh. b. mtg. Amsterdam, 17 April. Aangevoerd 284 Run deren, le kwal. 70 4 73 et., 2de kwal. f 0.64 f 0.67, 3de kwal. 58 a c. per K. G. Melk en Kalfkoeien f 120 4 1 265, 0 Graskalveren af 1 Schapen f t134 Nuchtere Kalveren f 6,4 f 10, Lammeren f 424 vette Varkens 54 a 56 ct. jVEorgen, 19 A.pri.1, hopen onze geliefde Oom en Tante, P. EEL MAN HARTJE SELSER, hunne 121/, jarige Echtvereeniging te her denkeD. Dat God hen nog vele jaren zal sparen is de wensch van hun nichtjes, HENDERIKA ANTJE JANNETJE Vrijdag 20 April, 's avonds te 8 uur precies AP DEE LINGSVERGADERING voor ieder toegankelijk in Hotel Texel. AGENDA: Behandeling van de Ontwerp-Statuten. Verkiezing van een definitief bestuur. Exemplaren van de Ontwerp-Statuten zijn tot een beperkt getal bij den Heer Adr. Wage- maker te Den Burg gratis voor belangstellenden verkrijgbaar. Het voorloopig Comité. Wedstrijd op Zaterdag 21 April 's avonds 8 uur in Hotel de „Oranjeboom." DE SUB-COMMISSIE. De Ondergeteokonde beveelt zich beleefd aan voor het van de Cocksdorp op den Burg. - Vrijdag a.s. te beginnen. April 1906. A. KNOL Kz. te De Cocksdorp, boveelt zich beleefd bij do Heeren Landbouwers aan, voor alle voorkomend nieuw- en reparatiewerk. Voor vlugge en soliodo bediening en concurreoronde prijzen zal gozorgd worden. Do ondergeteekende bericht, dat hij zich alhior gevestigd heelt als V E ESN IJ D E R en geregeld eiken marktdag in do Lindeboom te sproken zal zijD. Aanbevelend, Cocksdorp. A. VAN QÜEKELBERGHE. EN

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2