BEKENDMAKING. STRAATWERK AANBESTEDING, lil SCHR00TEN Bericht van Dros C' Buitenland. J. BLITZ, W Marktberichten. Een volledige Ansjovisbeug. Den puike Predikbeurt© o, ADVERTENTIËN. Tex?' 19 A9ril '°6' J, M. WITTE Vrachtrijder, r>< I 2 net Ieder die zijn stal wenscht te behouden, Gebr, Smit. Duitsche en Friesche Aardappelen, Tevens in voorraad beste Watervaten M ixed Mais Russische Gerst Te Hensbroek zijn Woensdagnacht door brand eene bakkerij, een herberg, een manufacturenwinkel, benevens een groote doorrijstal in de asch gelegd. Dezer dagen had te Wijdenes een zeer treurig ongeval plaats. Het zoontje van S. aldaar, eenigst kind, en nauwelijks 14 jaren oud, was met een neefje aan 't spelen op den zolder. Bij het spelen viel ook het oog op een touw en treurig genoeg probeerde het eerstgenoemde ventje aan 't touw te gaan hangen. Toen het neefje de moeder ging waarschuwen, vond zij haar kind reeds gestikt. Als kinderen op kinderen moeten passen. Dat het niet vertrouwd is kleine kinderen aan de hoede van kinderen toe te vertrouwen, bleek voor de zooveelste maal te Hoorn. Een kinderwagen met een kind er in werd langs den Singel gereden door een zusje, dat tege lijkertijd bloemen plukte. Doordat de wagen even onbeheerd werd gelaten, reed deze te water, met het ongelukkig gevolg, dat het daarin zittend kleintje jammerlijk verdronk. Wat een onverlaat. Het „Vad" deelt mede Zondagavond kregen in de Bagijnenstraat in den Haag twee polderwerkers twist. De een smeet den ander op den grond en trapte hem op zijn lichaam, met het gevolg, dat hij dood bleef liggen. De dader vluchtte over het dak van een huis, maar werd toch ingerekend. Spoorwegvrees bij een oliphant. De „N. R. Ct. deelt mede Dinsdagmorgen is per spoor van het Maas- station te Rotterdam vertrokken Hagenbeck's Indisch dorp met alle daartoe behoorende menschen en dieren. Reeds vóór de inlading aan dat station gaf een der oliphanten blijken weinig lust in deze wijze van transport te hebben. Toch kreeg men het dier in een der wagens, maar ter hoogte van de Oude Plan tage gekomen, werd hij wild en drong zóó tegen de zijwanden van den wagen op, dat men vreesde dat deze den druk niet zouden kunnen weerstaan. Het dier is toen uitge laden en heeft onder behoorlijk, geleide de reis te voet in de richting van Utrecht vervolgd. Een zeldzaam geval. De gemeenteraad van Hillegom heeft be sloten een volksstemming uit te schrijven over het al of niet afschaffen der kermis, om die door een volksfeest te vervangen. Ieder mannelijk ingezetene boven de 21 jaar mag aan dit referendum deelnemen. De zwervende vos Onlangs maakten wij melding van een vos, in Wiessel (bij Apeldoorn), die aan een ketting lag, doch had weten te ontsnappen. Een dag later keerde hij 3chter vrijwillig bij zijn eigenaar terug De vorige week nu heeft het dier zich opnieuw weten te bevrijden. Sporen van zijn vertrek heeft hij achter gelaten te Wiessel, waar bij twee land bouwers respectievelijk 5 en tien kippen en eenige hanen werden geroofd. Woensdagavond is reintje de Vos nog in het naburige Wenum gezien met een eendenei in zijn bek. Pleizierig wonen 1 Daar voor den nieuwen veldwachter te Dinxperlo niet dadelijk een woning is te vinden, heeft hij met zijn gezin tijdelijk een onderdak gekregen in de barak voor besmettelijke ziekten Het jongetje dat bij abuis een meisjes naam kreeg. Omtrent het geval aangaande het te Am sterdam geboren kind dat bij abuis een meisjesnaam heeft gekregen, deelt het „N. v. d. D." mede dat de vader nog steeds volhardt bij zijn bewering dat het kind ver wisseld is en hij een dochter heeft maar geen zoon. De moeder evenwel erkent, dat het jongetje het hare is, een afdoende bewijs van den door den vader toegepasten truc. Wie zou het winnen. Dat gaat vast een langen weg. „De Crt." deelt het volgende tamelijk komische geval mede Groote wanhoop heerscht er in de Haagsche ministeries. Er is namelijk in het begin van April door den Bond van Ledertabrikanten een adres aan de regeering ingezonden, waarin voor den curcus in leerlooien, die te 's Bosch gegeven wordt, dezelfde voordeelen gevraagd worden als die welke delandbouw- curcussen genieten. Tot op heden is door de verzoekers hierop niet het minste antwoord ontvangen enkel en alleen is 't hun gelukt, langs een omweg te vernemen „dat men aan de verschillende departementen het er niet over eens is, waar deze zaak tehuis behoort." De boeren in Friesland wier weilanden voor korten tijd nog onder water stonden, verlangen nu het hardst naar regen. Komt die niet spoedig, dan vreezen ze dat op die landerijen de grasgroei geheel zal mislukken een oordeel, gegrond op de ondervinding van vroegere jaren. Door den hoogen waterstand vormde zich op den grond een laag van vaste stoffen, heel- en halfver gane planten, welke laag nu een harde korst geworden is, welke de grasspietjes verstikt. Een flinke regen zou die korst weeken, de deeltjes in den bodem dringen en aldus, behalve ruimte, nog meststof aan de grasplantjes geven. Al te veel is ongezond. Een vijftig eieren etende jongen was j.l. Zondag te Heerenveen een merkwaardig ver schijnsel. 't Jonge mensch veertien jaar oud, vierde met deze overtollige maaltijd zijn Paschen en overlaadde op die manier zijn maag zoodanig dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hoe kon het anders. Kozakkenmanieren. Omtrent het woeste optreden soms der Kozakken in Rusland wordt het volgende staaltje verteld In het gouvernement Tambof hadden de boeren van een dorp, waar bittere hongers nood heerschte, de schuren van een rijken graanhandelaar geplunderd. Voor eenige dagen verscheen in het dorp de wachtmeester van politie Rischof met 13 kozakken en deed vier boeren met zweepen vreeselijk afranselen. Rischof beval, het graan dat in het dorp was, tot op den laalsten korrel aan de graan handelaren te leveren en dat werd gedaan zoodat ook eenige onschuldige arme boeren hun gansche graanvoorraad zagen verdwijnen. Het dorp werd aldus aan den honger prijsge geven. Nu werd een algemeene vergadering bijeengeroepen. De boeren ontblootten het hoofd en vielen op de knieën. Rischof koos er 23 uit één vau elke tien man en liet hen met zweepen afrossen tot ze geen teeken van leven meer gaven. Zelf trapte hij hen en sloeg er met de blanke sabel op los. Een boer, die om genade smeekte, schoot hij door het hoofd. De kozakken behielden de kleederen der gegeeselden. Na de executie riep Rischof: „Op de knieën" en de gansche gemeente wierp zich neer. De kozakkenwachtmeester spoorde zijn paard aan, deed het over de liggende men schen galoppeeren, terwijl Rischof en de kozakken, de razernij nabij, hun zweep grepen en er op insloegen tot ze van moeheid de armen niet meer konden opheffen. Ten slotte moesten de boeren nog 230 roebel betalen voor de executie en daarop trok men naar het raadhuis terug, waar de beulen zich aan bier, brandewijn en andere lekkernijen, die door de ongelukkige boeren moesten worden geleverd, te goed deden. Gelukkig Rusland. (D. Ct.) Iets wat meeimalen als wenschelijk wordt geoordeeld doch waarvan men huivert bij de lezing er van, is het volgende In Noord-Amerika, in den staat Iowa, is een wet uitgevaardigd tot regeling van de bevoegdheid van den arts tot het ontnemen van het leven aan een lijder, indien de om standigheden dit wenschelijk maken. De bedoeling is een onmiddellijken en pijnloozen dood te verzekeren aan onherstelbare, aan een pijnlijke ziekte lijdende patiënten en ook het voortleven te beletten van afzichtelijk verminkte of ongeneeslijke idiote kinderen. De wet eischt, dat drie doctoren en een vertegenwoordiger der overheid het onvoor waardelijk eens zijn over het geval en ge zamenlijk den daad uitvoeren en dat de toestemming van den naasten bloedverwant en zoo mogelijk die van den patiënt zeiven moet zijn verkregen. Elke afwijking van den voorgeschreven gang van zaken zal aangemerkt worden als moord en den bedrij ver daarvoor strafbaar stellen. Een zeldzaamheid feit. Te Darmstadt is tegenwoordig een vrouw de min van haar eigen kleinzoon. De vrouw jong getrouwd, kreeg eenige maanden na het huwelijk van haar oudste dochter, die ook jong in het huwelijksbootje stapte, nog een kleintje. De getrouwde zuster van dat klein tje kreeg enkele maanden later een kleintje, maar de jonge moeder kwam te overlijden. De vader is toen met den kleinen jongen naar zijn schoonmoeder gegaan, dio in staat was haar moederloozon kleinzoon te voeden. Het ventje ligt nu in een groote wieg naast zijn oom, die vyf maanden ouder is dan hij. Donderdagavond werd een trein, vol met reizigers, ergens in "Wales tot staan gebracht doordat een baanwachter met een roode lantaarn zwaaide. H(j vertelde dat twee mannen een eind verder dwarsleggers en palen over de sporen hadden gelegd om den trein te doen verongelukken. Toen hij hen stoorde hadden zij hem tegen den grond geslagen. Toen hij uit zijn bewusteloosheid ontwaakte, was hij den trein tegemuet ge- loopen. Hij had nog wonden aan zijn hals en viel weer flauw. Algemeene dankbaarheid voor zijn heldhaftig gedrag, dat een groot ongeluk had voorkomen. Bij oüderzoek schijnt echter gebleken, dat de man het verhaal verzonnen had en zelf het spoor onveilig had gemaakt. Hij had den laatsten tijd veel gelezen in een boek over heldhaftige daden en dat schijnt hem van streek te hebben S gebracht. Hij werd uit zijn dienst ontslagen en heeft zich doodgeschoten. Hij was 20 jaar oud. Zondag 33 April 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Da. Schroder. Koog. Geen Kerkdienst. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Schroder. Oudeschild. Nam. zes uur Da. Met. Uosterend. Voorm. 10 uur Ds. Met. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barenda. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien da. Rooseboom. Nam, 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm, 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Da. Scherpenhuyaen. Schagen, 12 April. Aangevoerd 0 paarden j a 1 0 Stieren f —0 a f —0100 Gelde- koeien f 110 a 1 225; 80 Kalfkoeien 1 150, f250; 168 Nuchtere Kalveren 18 a 20, al 6 Varkena f 13,a f 1822 Vette Varkens 54 a 57 cent per kg.22 Vette Koeien 1 170 a 1 2850 Graskalveren f a 1 25 Biggen f 9 a f15.Boter! 1,00 a f 1,15 per K.G.Kipeieren 1 3,00 a f 3.50 Leiden, 20 April. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 218 stuks 1 156 a f 287 9 Stieren f133 a f 217; Veulens 0 stuks 1 af 921 kalfkoeien 1156 a f 266 Melkkoeien f 156 a 1266; 712 Varekoeien f 102 a 1198, 218 Vette koeien f 156 a 1287 76 Vette kalveren f 37 af 95; 308 Magere kalveren f 4,— a 112Graakalveren 1 af 357 Vette schapen 1 20 a 1 31- al 300 Magere Varkens f 23 af 58. Vette Varkens a ct. 595 Biggen f9 f 15,00 Lammeren f a f Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 14 tot en met 20 April 1906. ONDERTROUWD: Hendrik Witte (Caatricum) en Klaaina Zijm (den Burg), Marinus Schilt (Amsterdam) en Aagje de Boer (den Burg.) GETRODWD: Sietze Ploegen AntjeSchellinger (Oudeschild.) GEBOREN Nicolaas Jacobz. v. Hendrik Hin en Johanna Cornelia Bikker (Noord-Haflel.) OVERLEDEN: Grietje Schraag, oud 34jaren, gehuwd met Cornelis Zijm (den Burg.) Ondertrouwd ANNA M. E. TniJSSEN EN J. LAP. Huwelijksvoltrekking 2 Mei. WegeDs familieomstandigheden geen receptie. Specialiteit in 't maken van Kunsttandon en gebitten, enz., gcvoatigd Uiouwendijk 147, Am sterdam, bericht het geachte publiek dat hij a. s. Maandag 33 April van 1 tot. 8 uur en Dinsdag 34 April van 's morgens 9 tot n.m. 1 uur, te consulteeren zal zijn in het hotel „de Lindeboom" te den Burg op Texel. blijft zich bij voortduring beleefd aanbevelen. A.s. Maandag 23 April markt inplaats van 24 April. Ver krijgbaar dien dag beste KUI- KALVEREN en BIGGEN. TE KOOP: (66 netten) mot groote boot voor f350 ft contant. Tc bevragen bij Jacob J. BAKKER te Oosturend. Het COLLEGE VAN DAGELIJKSCB* BESTUUR van het Waterschap „de 30 ge meenschappelijke polder op Texel"; Gezien art Ï10 vau het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord- Holland (Prov. Blad 1904, No. 8); Brengt ter kennis van de Ingelanden, dat de REKENING van Inkomsten en Uitgaven over het jaar 1905, ter Secretarie van genoemd Waterschap aan Den Burg alhier, voor de Ingelanden ter inzage is neergelegd van heden tot en met den 28 April e.k., vau des morgens 10 tot des namiddags 2 uur (de Zondagen alleen uitgezonderd.) Texel, den 14 April 1906. Het College van Dagelijkaeh Bestuur voornoemd J. S. DIJT, Voorzitter. RUIBING, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Texel zullen op Vrijdag 37 April a.s., 's middags 12 uur ten Raadhuize aan besteden: »Het verrichten van eenig straat- »werk te den Burg, de Waal, Ooster- »end en Oudeschild. De voorwaarden liggen ter Secretarie ter lezing. Texel, den 20 April 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Op den 28 April 1906, des avonds 8 uur, zal door het Bestuur van de Armenkaraers te den Burg, in het Café van den Heer C. Kuijper aldaar, worden aanbesteed: "Het amoveeren van de armen- «kamers staande in de Molenstraat »te den Burg, en het ter plaatse „weder opbouwen van zes armen „kamers". Aanwijzing op Woensdag 25 April, des na middags 12,30 uur. Inl. worden verstrekt door den bouwkundige M. A. TE NUYL, bij wien tevens bestek en teekening ter inzage iiggeD. I zo 10'A E nier part Paa nier zal B mits zal 10 i Wegens aflevering der tegenwoordige kunnen twee jonge l'aardcn worden geplaatst om te beleeren, op nader overeenkoming bij Jn. RLEEIi E B, Slootgaart, gem. Haringcarspel.- Inlichting geeft G. Bakker, veedrijver te fielder, wordt verzocht daarvan opgave te doen vóór 1 MEI a.s. Tevens nog enkele stallen tegen f 5— pen' jaar te huur. nOTEL „TEXEL." J. FLENS Pz. Te koop aangeboden een partij-, vanaf 85 cent de honderd voet en verdere HOUTWAREN. Ilnndel in puik beste Prijzen sterk concurrcerend. Aanbevelend, J. Ph. BAKKER, Weverstraat. G-ebroken Lijnzaad koek. Amerikaanscho (bokend prima merk 8.K.) ct Duitsche Voorslag per 100 kg 1 9,- Gedi'oogde Spoeling, Amerikaanscho Graanspoeling 100 kg f 6,8- Kippenvoeder. en goe rijei ren den dev mai en T zal I Ke Ha Ro gel Bi; La ve m A prima harde Tarwe prima rondo Mais por II.L. f 6,25 per 75 kg notto 5,4) Wachtende por „Koophandel" 75 kg netto f 4,15^ 60 kg netto f Bekende Conditiën. W. ItlJK. hooi "Bal; en w. c VOO 5 7.1,

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2