Stoombootdienst TEXEL-NIEUWEDIEP, Ongeveer 4 mud ENCELSCHE ZEIPOTERS. AANBESTEDING. pl.m. 6000 pond best KLAVERHOOI, B u i t e n 1 a n cL Predikbeurten, Marktberichten ADVERTENTIEN. Op den 28 Jlpril a.s. Zomerdienstregeling, i Van de ramp in Zeeland. Zuster G. Zuidoma, van de Amsterdamsche ziekenverpleging, die op aanvrage van het Amsterdamsch watersnood-co mi tie van daar naar Tholen vertrok is weder teruggekeerd. Haar eerste werk is geweest alle mogelijke artikelen voor ziekenverpleging in bruikleen te krijgen, wat haar spoedig gelukte, doordat juist te Tholen eene afdeeling van de ver- eeniging „Het Groene Kruis" was opgericht. Zuster Zuidema vertelt nog dat het een heel werk was om den menschen aanvanke lijk te beduiden, dat hun eigen kleeren en vuil goed uit de zaal moesten verwijderd worden. Gelukkig waren er zooveel schoone kleeren gezonden, dat alle zieken in geheel nieuw pak konden worden gestoken. Een bepaalde tijd werd voor ziekenbezoek toege staan, wat het helpen der patiënten zeer veel gemakkelijker maakte. Later werden barakken ingericht. Zuster Zuidema heeft over 't algemeen dankbare patiënten gehad, die zij zelve na hun herstel naar de respec tieve woningen heeft teruggebracht. Van hare ervaringen heeft dezo zuster in het maandschrift voor ziekenverpleging een en ander te boek gesteld. De bronzen stuiver Het „Utrechtsch Dagblad" drijft den spot met den bronzen stuiver. Het wijst op de Spartanen, die van Licurgus slechts ijzeren munt kregen, opdat zij zich niet te veel aan weelde zouden overgeven. Zulk een wetgever van fijne en diepe menschenkennis is nu ook onze tegenwoordige Minister van Financiën. In tegenstelling met alle meer beschaafde en verfijnde natiën om ons heen, dragen wij Nederlanders sinds onheuglijke tijden een vracht bronzen centen met ons, die ons het gewicht onzer beurs of portemonnaie voelbaar maakt, zelfs dan als we niet rijk met aardsche goederen gezegend zijn. Sinds een menschenleven genieten we daar nog onze „grooten" bij, ter waarde van 2'A cent we zeggen in goed oud-Hollandsch „grooten", want wie kan het onuitsprekelijke woord „tweeëneenhalvecentstuk" uitspreken En nu wenscht de Minister dit systeem van Spartaansche volksopvoeding te volmaken door ons ook nog te zegenen met stuivers van brons, ter grootte en zwaarte van zegge en schrijve een gulden. Het denkbeeld is inderdaad in elk opzicht voortreffelijk. Als men voor een waarde van een rijks daalder aan zulke stuivers met zich omdraagt, dan sleept men wellicht wel ten naaste bij een paar kilo's met zich mee. Ook de „Rotterdammer" acht nikkel veel beter. „Met bronzen guldens zal niemand in de toekomst voor zijn pleizier in den zak willen loopen, zoodat de invoering van het vijfcent stuk dan grootendeels haar doel zal missen. Moge dan ook onder den aandrang van vele Kamerleden worden besloten een nieuw nikkelen munstuk in te voeren. „Is men bang voor verwarring met onze kwartjes, welnu, dan make men er, gelijk bij de Belgische munten een opening in. „En is men dan bevreesd voor verwarring met de Belgische munten, dan make men de opening grooter of ovaal." Volgens aan het meteorologisch obser vatorium te Den Helder gedane waarnemin gen, heeft zich Donderdagmorgen aan onze kust een merkwaardig natuurverschijnsel voorgedaan, dat tot dusver nog niet werd geobserveerd. Om 4,15, terwijl het ebgetij sinds een paar uur geregeld verliep, is de zee in het gebied van waarneming zeer plot seling 5 cM. gerezen en onmiddeljjk daarop blijkens de aanteekening op de peilschaal in enkele seconden, 17 cM. gedaald, waarna het getij verder weder normaal verliep. Men meent dit verschijnsel in verband te moeten brengen met de vulkanische uitbarstingen van den laatsten tijd. 't Gaat daar voordeeliger dan hier. De wintervisscherij is thans voor de Per- nisser vloot afgeloopen.schrijft men, en hebben alle sloepen, die van het begin der teelt af gevaren hebben „schoon boek" gemaakt. De uitkomsten waren beter dan in de laatste 25 jaar het geval is geweest en hebben de vissehers nog nooit zulk een winter gemaakt. De gemiddelde verdiensten kan veilig op f 600 per man geschat worden, waar nog bij komt minstens f 100 verval en vrije kost. Woeker Iemand vertelt in de „Haagsche Ct. „Een goede kennis van mij zit 's avonds om geld verlegen, gaat naar de „bank" en vraagt f 15. Best, zegt de bankhouder, als u maar een accept teekent goed voor f 20, vervallende over één maand. De maand is voorbij, de bankhouder zegt heel zoetsappigOch, als u nog niet kunt betalen, dan ben ik tevreden met de rente van f5. Op 1 April is 't nu al de vijfde maand geweest, dat die man f 5 rente heeft betaald. Als bij nu op 1 Mei f 20 betaalt, heeft hij f 30 rente betaald voor een half jaar. Is het niet meer dan ergelijk, dat zoo'n woekeraar den kleinen man zoo uitzuigt?" Ook vroeg Bij den heer Ant. van Gastel, te Rozendaal is in diens tuin een koolmees gevonden, die 4 jongen heeft. De jongen zijn ongeveer 4 a 5 dagen oud. Op het wereld-postcongres te Rome zal volgens de „Times", Nieuw-Zeeland, ge steund door Egypte, eene motie voorstellen tot invoering van een wereld-stuiversport. De afgevaardigden van Australië zullen het voorstel ook steunen. Voor wereld-stui versport zijn ook Duitschland, Zwitserland en Holland. De Engelschen zijn er, ondanks een beroep van Henniker Heaton, sterk tegen. Het Belgische opleidingsschip „Comte De Smet de Naeyer" is op zee gezonken. De gezagvoerder en 33 man der equipage zijn verdronken, 26 der opvarenden zijn door de Fransche bark „Dunkerque" gered. Een nieuw Lloydstelegram meldt, dat er slechts 26 leden der bemanning van het schoolschip zijn gered. Er zouden dus 28 slachtoffers zijn. De ontroering is onbeschrij felijk. Uit alle gewesten komen familieleden van de cadetten. De bureelen der maat schappij zijn gesloten. Verondersteld wordt, dat het schip gecapsijsd is door een verkeer de beweging bij gemie aan goede matrozen. De commandant rekende voor den dienst op de cadetten der eerste reis. Een onhandelbaar mensch. Een oplichter, Richard Hardtke, die voor een schepenrechtbank te Berlijn tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, kreeg toen hij zijn vonnis hoorde uitspreken, een aanval van razernij. Hij begon de rechtbank hardop uit te schelden, trok een leeren pantoffel uit en slingerde die den kantonrechter naar het hoofd. De veroordeelde werd geboeid wegge voerd- Maar in het gangetje naar de gevan genis begon hij weer als een wild dier te keer te gaan. Hij sloeg om zich heen en wondde twee politieagenten met beten. Van een agent werd de linkerduim geheel door gebeten. Daar de woesteling het lid van den duim vast tusschen zijne tanden geklemd hield, moesten zeer krachtige mid delen gebruikt worden, om hem baas te worden. Nogal zoo'n dwaze. Te Kreuznach heeft men een ongehuwde vrouw van 47 jaar doodgehongerd gevonden. In haar kamer ontdekte men in een kast 24,000 mk. aan effecten en twee spaarbank boekjes. Een oom in Amerika is haar eenige erfgenaam. Voor meisjes die willen trouwen. Er is in de Vereenigde Staten groot gebrek aan vrouwen, zoo luidt een bericht. Nauwe lijks hebben ongetrouwde vrouwen voet aan wal gezet, of zij worden overstelpt met huwelijksaanzoeken. Op Long Island is nu daarvoor speciaal een huwelijksbureau ge vestigd. Gedood door een kip. Te Stekene, een Belgisch plaatsje vlak bij de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen, is het vierjarig zoontje van een boer om 't leven gebracht door een kip. Het jongetje liep de kuikentjes na, de klokhen werd woedend, vloog op, pikte het kind de oogen uit en wondde hem verder zoo in het gezicht, dat hij na eenige uren overleed. Zondag 29 April 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'e Avonds 7 uur Ds. Schroder.. Waal. Geen Kerkdienst. Den Hoorn. Nam. 2 uur de Hr. Barende. Oudeschild. Voorin, half elf De. Bosch van Helder. Oosterend. Nam. 3 uur Ds. Schroder. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Baronds. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam, 3 uur ds. Roosoboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm, 10 uur Ds. Kuporus. Den Hoorn. Geen dienst. Parnierend, 24 April, Aangevoerd 957 Run deren waaronder 149 vette-, 787 melkkoeien en 21 stieren. 279 vette kalveren f 0,70 a f 0,90 p. kg. 672 Nucbtere-kalveren f 9a f 22 per stuk, 17 paarden f afper stuk, Veulens f af Overhouders f af 210 vette varkens f 0,49 a f 0,53 per kg., 106 varkens magere f 18 a f 32 per stuk, 356 biggen f 9 a i 13 per stuk, kipeieren f 3,— a f 3,50 per 100 stuks. Vette koeien prijsh. handel matig. Geldekoeien, lager in prijs. Melkkoeien lager in prijs handel stug. Vette kalveren, 1. in prijs h. vlug. Nuchtere kalveren, prijsh. h. vlug. Vette Varkens prijsh. h. stug. Magere Varkens en Biggen prijsh h. stug. Schapen prijsh. h. mtg. Amsterdam, 23 April. Aangevoerd 539 Run deren, le kwal. 68 k 72 ct., 2dc kwal. f 0.62 f 0.64, 3do kwal. 56 a c. perK.G. 185 Melk en Kalfkoeien f 125 a f 280, 1 Graskalvercn af 49 Schapen f 22 k f 28, 180 51 uchtere Kalveren f 6,A f 11, Lammeren f 550 vette Varkens 53 a 55 ct. BOEKAANKONDIGING van uitgekomen nienwe Boekwerken, Voorhanden in den Boekhandel Parkstraat. Zillich Veenstra. Statica, deel III 1,50 Oudeman. Burg. Vetboek 1906 1,25 Ploetz. Conversation I, 4e druk 1,40 Bredius. Rembrandt, 18 afbeeldingen in photogravures naar de meester werken van den schilder, met be schrijving. 3,90 Fares. De Orthodoxie en hare bestrij- strijders, in 6 afleveringen, Afl. I 0,20 hopen onze geliefde Ouders, J. VERDOE VE H R. BRU1.\, hunne 30-jarige Echtvereeniging te herdenken. Ae, Uit naam hunner dankbare kinderen. de Cocksdorp. Ondergeteekenden betuigen door deze hun hartelijken dank voor de belangstelling bij hun 12'/i-jarige Echtvereeniging ondervonden. P. EELMAN De VaalTexel. en Echtgenoote. Aanvangende 1 Mei tot 1 October 1906. DAGELIJKS: Van TEXEL. Van N1EUWED1EP. (Amsterdamsche tijd.) (Amsterdamscho tijd. 's Morgens 4,15 '6 Morgens 5,15 6,45 9,30 11- 's Namiddags 12,05 'sNamiddags 3, 4,15 's Avonds 6, 's Avonds 7,30 De Directie. TE KOOP: Adres „BLANBE1VBERG", Eierland. Op den 28 April 1906, des avonds 8 nur, zal door het Bestuur van de Armenkamors te don Burg, in hot Café van den Hoer C. Kuijper aldaar, worden aanbesteed: »Het amoveeren van de armen- »kamers staande in de Molenstraat »te den Burg, en het ter plaatse „weder opbouwen van zes armen- „kamers". Inl. worden vorstrokt door den bouwkundige M. A. TE NUYL, bij wien tevons bestek en teekening ter inzage liggen. TE KOOP by P. DROS Gz., Oosterend. (A EN W

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2