j*° 1945. Zondag 6 Mei Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. i 9ae J aar gang LEVERING van Couranten en Tijdschriften, alsmede Boekwerken. BUREAU tot plaatsing van Advertentiën in alle Couranten. TEXEL'S BELANG. ei W IJl jg BOEKHANDEL B- H parkstraat, g »i; bl "i verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Vcor iiEN Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nedbrl'.-to 46 Cts. Naar Amerika en andere i-.indsn met verhcoging der porto's. COURANT. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per norsaer. Iboekhandel! ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE 'ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. g PARKSTRAAT, g GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadbuize 1 stuk van een fietsbel, gevonden op den Waalderweg; 1 stoffer gevonden op den weg in Eierland1 porte- monnaie met tabak,, gevonden op den Hemmer- weg 1 ceintuur, gevonden op het Achterompad bij den Burg. RAIDS VERGA D E R IN G. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 9 Jlei 1906, des vóórmiddags te 10.45 uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 2 Mei 1906. De Burgemeester van Texel, F. KEIJSER Lo.B. Te behandelen onderwerpen I. Mededeelingen. Ingekomen stnkken. II. Aanbieding gemeenteuerslag ouer 1905. III. Idem, ingeuolge art. 52 der Woningwet ouer 1905. IV. Goedkeuring begrooting Algemeen Wees huis ouer 1906. V. Idem, rekening onderhoud Waalderiueg, dienst 1905. VI. Vaststelling kohier schoolgeld, 2e kwar taal 1906. VII. Dispensatie art. 30 der Eouw- en Wo- ninguerordening. VIII. Verzoek hoofd der school uoor meer uitgebreid lager onderwijs, om uerhoo- ging uan jaarwedde. IX. Vaststelling kohier Hoofdelijken Omslag uoor 1906. X. Reclames Hoofdelijken Omslag 1905. per It ede ven isje liet eet iaat den ine idei nal) srk- isai idif veel vare liet on: aai dal iaat rnx aat all adel urge oete lijke el. In deze dagen is of zal zoo ruim moge lijk worden verspreid eene circulaire, door de Vereeniging „Texel's Belang", waarin wordt verzocht om voorwerpen te willen afstaan voor de tentoonstelling, welke door genoemde Vereeniging binnen eenigen tijd zal worden gehouden. Evenzoo wordt daarin het verzoek gericht om voorwerpen af te staan voor eene ver loting, welke aan deze tentoonstelling zal worden verbonden. Een groot aantal jonge dames heeft zich bereid verklaard de bemoeiingen van het ver- spreiden der circulaires en het ophalen der J goederen op zich te nemen en ook hare hulp bij de te houden tentoonstelling toegezegd. Die hulp is dankbaar aanvaard, en belooft zeker een goed succes; immers waar zooveel jonge dames hunne medewerking verleenen (de ondervinding heeft het meermalen geleerd) I is de kans op een goed slagen meer dan verdubbeld. Wjj wenschen „Texel's Belang" geluk met deze krachtige hulp. Het doel van deze tentoonstelling en ver loting, ('t zou haast overbodig zijn dit te herinneren) is, om gelden te verzamelen, tot stijving der financien van de Vereeniging, opdat zij, daartoe ter eeniger tijd geroepen, zal kunnen voldoen aan de verplichtingen welke zij tegenover hare leden heeft op zich genomen. En daarvoor kan yeel geld noodig 1 zijn. Het doel der Vereeniging is meermalen medegedeeldArt, 1 van het Huish. Regl. vermeld het als volgt„De vereeniging stelt zich ten doel, om in overeenstemming met e art. 3 en 4 der statuten „door vastgestelde bijdragen van de leden „onderling een kapitaal bijeen te brengen, „waaruit bij overljjden van een lid, aan diens „nagelaten weduwe en kinderen eene weko- „lijksche uitkeering wordt gedaan enz." Art. 8 vult dit art. aan door deze bepaling „Verder kunnen andere gepaste middelen „tot versterking van de kas aangewend „worden." Art. 6 stelt de uitkeering op „f 2.50 per week voor eene weduwe, en 50 Cents voor elk nagelaten kind beneden 14 jaren. Deze mededeeling moge voldoende zijn om bet doel der Vereeniging in herinnering te brengen. Nu zou men zoo oppervlakkig meenen dat zulk een streven ieders sympathie moet ver werven. Wanneer men in de bladen leest en dat komt tegenwoordig nog al veelma len voor dat een pensioen is verleend aan weduwe van .brievenbesteller, öf aan weduwe van kommies bij de belastingen, of aan weduwe van brievengaarder, öf aan zoovele anderen uit de mindere klasse, (om van de hooge titularissen nu maar niet te spreken), dan voelt de man uit het volk bij wien de zorg voor vrouw en kinderen niet minder weegt dan bij den meer bevoor rechte, een zeker leedgevoel, dat bij zijn ver scheiden voor de zijnen niet zulk een toe komst is weggelegd, ais voor dezulken hier boven bedoeld, die door Rijks- of Gemeente betrekking toch alreeds in zooveel gunstiger conditie verkeeren en die in de gelegenheid zijn bij niet zulk een groot offer voor hunne vrouwen en kinderen te zorgen. Eene levensverzekering sluiten is voor den werkman te duur, voor den kleine burger man vaak te hoog, want eene levensverze kering bij de maatschappijen gaat boven veler kracht. In dit opzicht zijn de Rijksambte naren en ook vele gemeente-ambtenaren al weder van voordeeiiger conditie. Misgunnen zal hen dit zeker niemand, maar dat bij velen de wensch ontstaat, dat de toekomst voor de hunnen ook niet zoo duister zal behoeven te wezen, wie zal het wraken Hierin wil voor Texel voorzien, de Ver eeniging „Texels Belang", en dit pogen ver dient zeker alleszins toejuiching en steun. Toch, (ieder denkt niet 't zelfde), worden door sommigen bemerkingen gemaakt, die wij willen trachten te ontzenuwen. Zoo wordt door sommigen aangevoerd dat de VereenigiDg niet kan bestaan, omdat de te heften contributie te laag is, (zeer waar) en dat overigens moet worden gebedeld (een harde uitdrukking) om het geld voor het doel benoodigd, bijeen te krijgen. Die redeneering is niet geheel onjuist, doch wanneer de contributie voldoende zou wezen om de uitgaven te dekken, dan be hoefde men geene afzonderlijke VereenigiDg op te richten, doch zou men bij eenige maat schappij terecht kunnen. Daarom worden voor de Vereeniging per sonen aangezocht als donateurs, en wanneer die zich nu onthouden op grond dat de ver eeniging niet kan bestaan, dan zijn zij, door hunne onthouding, juist de personen die het bestaan der Vereeniging zoo niet onmogelijk maken, toch zeker bemoeilijken. Zeer liefdeloos. Gelukkig moge het daarom worden genoemd dat H. M. onze Koningin ten deze een beter voorbeeld geeft en bewijs geeft van een helderder blik en van hare belangstelling voor goede werken. En wat betreft het harde woord „bedelen" door die enkelen aangevoeld, wat doet men dan anders (als het dan „bedelen" moet heeten) wanneer men gelden inzameld voor een arme weduwe, voor een ongelukkig gezin, bij groote rampen als brand of schipbreuk, en zelfs nu voor de watersnoodlijdenden in Zeeland? Is dat ook geen bedelen En voor wien De vereeniging hier bedoeld, wil niet uitslui tend op liefdegiften wachten, doch beraamt slechts pogingen om bij de contributie dei- leden, de kas der vereeniging tot die kracht te brengen dat zij aan hare verplichtingen zal kunnen voldoen. Wij behoeven daarover nu zeker niet verder uittewijden. Een ander bezwaar (voorwendsel) door en kele anderen tegen de Vereeniging aangevoerd is, dat (altijd volgens hen) personen als lid van de Vereeniging zijn ingeschreven, die daarvan geen lid moesten zijn. (Hoe weten ze dat en waarom niet?) Het bestuur zal toch niet buiten zijn boekje zijn gegaan en zich wel hebben gehouden aan art. 2, waar omschreven wordt wie als lid kan worden aangenomen. Daarin toch wordt wel leeftijd bepaald maar geen rang of stand in de maatschappij. Dat de VereenigiDg uitsluitend voor schippers of visschers zou bestaan, wordt daarin niet vermeld en waarom zou het dat ook? komen bij de bevolking op het land geen droeve gevallen voor, waar gelde lijke steun, zoo hard noodig is? We kunnen ze in onze omgeving wel aanwijzen. Nu, dit wil men dan ook nog wel eens toegeven, doch met het voorgewende wordt bedoeld, dat personen als lid zijn ingeschreven die het niet noodig hebben. Goed gezegd heeft van hon voor het oogenblik niemand het noodig, doch wat de toekomst zal baren weet ook niemand. De man die voor het oogenblik voor de zijnen een voldoend stuk brood heeft, heeft die zekerheid nog op laDge na niet voor de zijnen, wanneer hij zal zijn heengegaan. Menig huisgezin bestaat door de arbeid van den man, doch is wellicht der armöe ten prooi wanneer deze er aan ontvalt, en wie zal het nu in hem laken, wanneer hij voor die dagen eenige voorzorgen treft, welke zijne krachten niet te boven gaan? De man van kapitaal zelfs sluit eene levensverzekering, waarom Omdat terug slag in zaken, zijn gezin na zijn verscheiden niet tot armoede zal brengen. Men treft voorzorgen; dat doet ieder die zich assureert tegen brandschade, al zal hij maar steeds moeten blijven betalen. Dat doet ieder als hij kan, die zich voor schade bij rampen of anderzins wil dekken. En zou het dan de kleine burgerman, die geen hooge premiën kan betalen, die geen rechten kan doen gelden op staatspensioen, kwalijk kunnen worden genomen wanneer hij de gelegenheid door eene vereeniging aangeboden, aangrijpt, om voor de belangen der zijnen, voor de toekomst, wanneer het noodig blijkt, iets te doen Waar zouden wij blijven als het egoïsme van sommigen zoo sterk zou wezen, dat het die pogingen wraakte Gelukkig, er zijn vele anderen, die betere gedachten, edeler begrippen hebben, en die der VereenigiDg hunnen steun niet onthouden. Ten slotte Dat men de tot steun aange wezen corporation ontlast is niet tegen te spreken, doch dit mag geen motief zijn tot onthoudingimmers wanneer die bewind voerders hunne taak goed begrijpen dan kunnen zij niet anders dan de Vereeniging financieel krachtig steunen, hetgeen alreeds niet uitblijft en in de toekomst naar wij wenschen steeds krachtiger zal worden. Na al het bovenstaande zal het een ieder duidelijk zijn dat wij met volle overtuiging aanbevelen de pogingen thans in het werk gesteld voor de tentoonstelling en verloting door „Texel's Belang" beoogd moge de be moeiingen van zoovelen door goed succes worden bekroond, naar de zinspreuk der Vereeniging „Door Eendracht Sterk."' TEXEL, 5 MEI 1906. Wij vestigen de aandacht van onze lezers en leze'essen op de aankondiging van het Concert hetwelk Zondagavond door de Dames-Zangvereeniging „Aurora" alhier zal worden gegeven en waarbij welwillende medewerking is toegezegd door de heeren D. Gootjes en S. Vlessing van IJmuiden, de eerste op viool, de tweede op piano. Zal „Aurora" door haar zang alreeds velen naar „Hotel Texel" trekken, de aanvulling door de muziek der bovengenoemde heeren, zal de aantrekkelijkheid van het Concert zeker niet weinig verhoogen. Voor lief hebbers van muziek en zang is 't een eenige gelegenheid. Donderdagavond 8 Mei j.l. werd in hotel „Texel" de 2de Algemeene jaarvergadering gehouden der Coöp. Boerenleenbank alhier. Aanwezig van de 142 leden 81 personen. Na opening der Vergadering door den Voor zitter den hen heer de Boer, en voorlezing der notulen door den heer Min als secretaris, werd door den Kassier verslag gegeven over het afgeloopen boekjaar waaruit de navolgende cijfers zijn overgenomen. Het ledental bedroeg 1 Jan 1905 75 Ontslagen wegens vertrek 1 Toegetreden in het dienstjaar 64 zoodat op 1 Jan. 1906 het ledental was 139 Tot 1 Jan. 1906 zijn uitgegeven 223 spaar boekjes. Op 1 Jan. 1905 was het saldo spaargelden f 22696,40 Ingelegd in het dienstjaar met rentebijschrijving 118025,50 Te zamen 140721,90 Terugbetaald gedurende het jaar 75497,47 Saldo op 1 Jan. 1906 f 65224,93 Aan voorschotten stond 1 Jan. 1905 bij leden f 5200, Nieuwe voorschotten in 1905 35415,— Te zamen f 40615,— Terugbetaalde voorschotten 12436,— Saldo voorschotten op 1 Jan. 1906 f28179,— Voorschotten in loopende rekening aan leden. Saldo op 1 Jan. 1905 f 2279,74 Uitgegeven over het jaar 7469,88 Te zamen 9749,62 6911,64 Terugbetaald f 2837,98 De leenbank had tegoed op 1 Jan. 1905 van deposito bij de Centr. Bank te Utrecht f 14220,10 Door het jaar gezonden naar Utrecht 83,260,80 Te zamen 9748U,90 Terug ontvangen 67263,11 Saldo tegoed op 1 Jan. 1906 f 30217.79 De rekening van ontvangsten en uitgaven sloot met een bedrag van f 207088,82 en de balans benevens winst- en verliesrekening met een saldo winst van 1189,62, waardoor de reservekas bedraagt f 254,51. Voor rekeniugopnemers werden benoemd de heeren J. W. Roeloffs alhier en J. Witte Jz. van Berkhoevo, en als plaatsvervangers de heeren D. Keijser Sz. alhier en W. A. Eelruan te Oosterend. Als lid van bestuur en Directeur werd herkozen de heer B. C. H. Haakman en als President v. d. Raad van Toezicht de heer Cl. H. de Boer. Het salaris van den Kassier werd op voor stel van bestuur en raad van toezicht tot f 200 verhoogd. Het bedrag dat als spaargelden in depot mag worden opgenomen werd op f 150,000 vastgesteld. Bepaald werd het hoogste bedrag dat zonder toestemming van den raad van toezicht door het bestuur in voorschot gegeven mag wor den, te stellen op f 1500. Voorgesteld en aangenomen werd ten slotte dat door een lid tot f 5000 mag worden ge deponeerd.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1