BIJBLAADJE van de Texelsche Courant. Gemeenteraad van Texel. Zondag 13 Mei 1906. Woensdag 9 Mei 1906, voorm. 10,45 uur. Voorzitter de heer Hiddingb, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris de lieer Ruibing De notulen worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Daarna stelt de Voorz. voor na behandeling van punt 8 nog te bebar.dclen bet voorstel van B. en W. tot het aangaan van cene lijdelijke geldleening welk punt niet op de agenda was vermeld. Medegedeeld wordt dat door H. H. Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbesluit verhooging maximum Hoofdelijken Omslag dezer gemeente tot t 16000. Voorlezing wordt gedaan van een schrijven van den heer J. K.G. Müller oud hoofd der school te Oudeschild, waarin deze dank brengt voor de ste ids ondervonden steun van het bestuur der gemeente gedurende de vele jaren dat Z.E3. in deze gemeente werkzaam was (1 Sept. 1S71 tot 17 Maart 1906.) en waarin hij tevens afscheid van de gemeente nam. Door B. en W. was kas-verificitatie gehouden bij den gemeente-ontvanger. De ontvangsten bedroegen 61888.26' en de uitgaven 61073 54. In de kas was dus 814.72' Boeken en kas waren in orde bevonden. Zoo ook die der havendirectie Hier was het tolaal der ontvangsten 9565.2S dat der uitgaven 88S8,79 en hel batig saldo alzoo f 676.49. Nog was ingekomen van R. II. Ged. Staten de goed keuring van het besluit tot het geven in erfpacht van een stukje grond aan den heer Dalmeijer te Koog. Het verslag over de werkzaamheden van du commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente was ingekomen, doch bevatte volgens den Voorz. absoluut geen bijzonders en zou ter visie komen te liggen voor de leden. Een verzoek van D. "Witte, wagenmaker alhier om een stukje grond gelegen voor zijn werkplaats in erf pacht te mogen hebben en een dergelijk verzoek van J. de Ruijter, bakker alhier om een stukje grond bij zijn schuurtje, waren te laat ingekomen en werden gesteld in handen van B. en W. om preadvies. II. Aanbieding gemeenteuerslag ouer 1905. Volgens gewoonte zal dit verslag ter visie worden gelegd. III. Idem, ingeuolge art. 52 der Woningwet ouer 1905. Ook dit zal ter visie liggen. IV. Goedkeuring begrooting Algemeen Wees huis ouer 1906. Door de commissie van onderzoek was genoemde rekening onderzocht en blijkens het er over uitgebr. verslag volkomen in orde bevonden. De rekening had als totaal der uitgaven f 7753,91'. De voorz. brengt de commmissie dank voor de door haar genomen moeite en overeenkomstig het voorstel door haar gedaan in haar rapport, wordt de rekening goedgekeurd. V. Idem, rekening onderhoud Waalderuieg, dienst 1905. Deze rekening, tot een totaal bedrag van f 732,67, waarvan door de gemeente de helft moet worden be taald, werd ook in orde bevonden en goedgekeurd. VI. Vaststelling kohier schoolgeld, 2e kwar taal 190ÏÏ7 "Wordt zonder artikelsgewijze behandeling goedge keurd tot een totaal bedrag van f 683,45. VII. Dispensatie art. 30 der Bouw- en Wo- ninguerordening. Zonder discussie werd vergunning tot het bouwen verleend aan de Wed. M. Koorn en aan Gebrs. den Braven- Het verzoek van I). Bruin Jbz. te den Hoorn, om vergunning tot het bouwen van een schuur, werd minder vlug toegestaan, omdat niet alle leden voldo ;nde op de hoogte waren van de juiste plaats waar de schuur moest komen. Eerst nadat was verklaard, dat de schuur op voldoende afstand van de naastbij-zijnde gebouwen zou worden geplaatst, werd de vergunning verleend. Deze bespreking gaf aanleiding tot de vraag van den heer Over of de herziening van de bouw- en woning- verordening niet aanstaande is. Spr. beweert, dat er tegenwoordig geweldig mede wordt geknoeid, doch wil op de vraag van den voorz. om de nnnien van die knoei ers te zeggen, geen antwoord geven, omdat spr. ze niet wil verraden. Wat spr. beweert is echter een publick geheim. De voorz. zegt dat 1! W zich aanbevolen houden voor opgave van do fouten, die de verordening aankleven. De lieer Keijscr wijst er op, dat dikwijls reeds aan besteding van gebouwen wordt gedaan zonder dat zelfs nog de bouwplannen ter goedkeuring bij B W zijn ingeleverd. De lieer Dros zou wcnschen, dat alle aan vragen vooi bouwen maar door B W worden beslist met liet oog up de spoedige afdoening. De heer Kresom daarentegen zou juist alle aanvragen bij den raad behandeld willen zien, omdatz.i. sommige aanvragen wel eens degelijk van alle kanten moeten worden nagegaan. Spr. wijst ter verduidelijking van die bewering op de vergunning die gegeven is nan Adolf Keijscr tot liet bouwen van een gebouwtje Achterom, waardoor men voor het aanleggen van een weg naar den Waalderwcg met grootere moeilijkheden zal hebben te kampen indien de rand te eeniger tijd daartoe besluiten mocht, Spr. zou wcnschen dat dooi den rand een bouwplan werd gemaakt en men ook vooruit ging zien. De heer Dikkers zegt, dat men voor de aanleg van dien weg al vooruit had moeten zien, bij de behande ling van den weg op zijn terrein, doch het nu te laat is. Yoor den aanleg er van zou men nu toch moeten onteigenen. Als de leden van den raad aanmerkingen hebben op de verordening kunnen zij die schriftelijk medcdeelen. Dat het publiek klaagt over de verorde ning ligt geheel bij dat publiek. Men meent maar dat men op zijn gedachte kan worden bediend en komt veelal eerst op het uiterste oogenblik vergunning vra gen alsof B W voortdurend zitting houden. De heer Keesom zegt, dat als de tram er komt ook de weg er reeds is en meent dat de gemeente wel degelijk een bouwplan kan maken en desnoods het land kan onteigenen. De heer Over vraagt toezegging van de herziening der bouw-verordening. De Voorz. zegt dat B. en W. zich aanbevolen houden voor schriftelijke aanmerkingen op de verordening Van verschillende zijden wordt daarop aange lrongen op herziening. Thans wordt ter sprake gebracht het verzoek van de Vereenigiug Tcxels Belang tot het bouwen van een tent voor het houden van eene tentoonstelling gedu rende hoogstens 3 maanden. Door den Voorz. werd er aan toegevoegd dat met het oog op brandgevaar een ton met water en de kleine spuit er bij zullen worden gestationeerd Of die tent ook gerekend mag worden onder de tenten voor kermissen enz, laat spr. buiten beschouwing. De lieer Dikkers voegt daaraan toe, dat de vraag alleen is of de politic-verordening het toestaat. Spr is er legen. Na cenige discussie wordt het verzoek in stemming gebracht en toegestaan met 7 tegen 4 stemmen. Tegen slemden de hoeren Dros, Lap, Keijscr en Dikkers. VIII. Verzoek hoofd der school uoor meer uitgebreid lager onderwijs, om uerhoo- ging uan jaarwedde. Door adressant wordt o.a. er op gewezen dat alle salarissen in den laatsten tijd zijn verhoogd behalve liet zijne, dat de huurwaarde der gebouwen is gestegen (dit met liet oog op pensioen) de vergoeding van huis huur welke hij geniet is echter niet verhoogd.] Her- halings-oiiderwijs wordt ook niet aan z'yn school ge geven. Vreemd wordt het door adressant gevonden, dal de betrekking waarvoor het meest vereisclit wordt, wat het salaris aangaat slechts in de 2e plaats komt. B. en W, stellen voor het salaris met f 100 te ver- li oogeri. De heer Over zegt 2 maal ter Seeretaiie geweest te zijn voor het inzien der ingekomen stukken en de stukken op dit verzoek betreffende daarbij, niet te hebben aangetroffen en vraagt verder waarom B, en VV. niet evenals van andere punten, ook van dit punt schriftelijk advies uitbrengen. De Voorz. geeft ten antwoord, dat B W zelf zul len weten of ze hun advies schriftelijk zullen uitbrengen of niet. De heeren Dros, Zijm en Langeveld verklaren voor verhooging te zijn. In stemming gebracht wordt met algemeer.e stemmen het voorstel van B W aangenomen Thans komt aan do orde het voorstel van B VV tot het aamgaan van eene tijdelijfee geldleening van ten hoog ste f5000 tegen hoogstens 6 pCt. 'sjaars. De heer Dikkers deelt tot nadere verklaring van dit voorstel mede dat tengevolge van de zeer late gereedko ming met het kohier Hoofd. Omslag er nog gebrek is aan kasgeld. De leeniug zal slechts van zeer korten duur behoeven te zijn, wordt door den secretaris opgemerkt, wel korter dan 3 maanden, terwijl ook de f 5000 zeker wel niet geheel noodig zullen zijn. Met algcmeeee stemmen wordt het voorstel aangenomen. IX. Vaststelling kohier Hoofdelijken Omslag uoor 1906. Voor behandeling hiervan gaat de laad over in ge heime zitting. Na heropening dor vergadering wordt het Kohier Hoofd. Omslag vastgesteld tot een bedrag van f 15033,20. Bij de rondvraag die nu volgde wijst de heer Kcijser er op dat door eenige ingezetenen een adres is ver zonden ter verkrijging van een plaatsvervangend kan tonrechter. Spr. zou wenschen dat door den raad een adres van adlmesic daaraan werd toegevoegd. De heer Dikkers voegt daaraan nog toe, dat ook met het oog op de kosten, die men heeft als men naar den kantonrechter te Helder moet, een plaatsverv. kanton rechter alhier zeer gewensebt is. Met algemeeiic stemmen wordt besloten een adres van adhacsie in te zenden. Door den heer Mets wordt gewezen op de omstan digheid, dat weldra weder zal worden opgemaakt de begrooting voor het onderhoud der haven. Spr. wenscht dat daarin zal worden opgenomen dat de haven tot 25 M. voor den mond 3 d'.M. dieper zal worden gehouden dan tot heden was bepaald. De opzichter van den wa terstaat, waarmede door spr. over dat punt gesproken had, had daartegen geen bezwaar. Door den heer Dikkers wordt nogmaals er op aan gedrongen, dat de leden van den raad schriftelijk hun bezwaren legen de bouw en woningverordening zullen inzenden. Door den heel' Langeveld wordt gewezen op de vele fietsrijders en liet onbesuisd rijden van menigeen van hen, op het voetpad langs den Scliilderweg. De voorz. zegt, dal het nog een kwestie is of het rijden op dat pad mag worden verboden, een onderzoek zal echter wordc-n ingesteld en indien blijkt dat het verbod kan worden uitgevaardigd, zal dit geschieden en zal er ook goed de hand aan wor len gehouden. Niets meer te verhandelen zijnde guit de raad over in geheime zitting lot de behandeling van X. Reclames Hoofdelijken Omslag 1905.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 3