IE HUUR het HOOICEWAS Marktberichten. Pre tan, ADVERTENTIËN. Den 23sfen JYlei a.s. Vermist een OOILAM, wordt gevraagd een KNECHT. Midden-Europeesche tijd. Naar de „Haagsche Ct." verneemt, is een wetsontwerp bij den Raad van State tot invoering in ons land van den Midden-Euro- peeschen tijd. Er zijn alle teekenen, dat 1906 een goed ansjovisjaar zal worden. Yan de Zuiderzee komen steeds goede be richten. Wat in de laatste jaren bijna niet is voorgekomen, gebeurt nu. Tot in het Zuidelijkste gedeelte van de Zuiderzee wordt nl. dit vischje in groote getale gevangen. De eerste vrouwelijke ambtenaar ter secretarie. Verleden week slaagde te 's Gravenhage in het examen, afgenomen door de Ver. van gemeenteambtenaren, die diploma's voor ge meente-secretaris en ambtenaar ter secretarie uitreikt, de eerste vrouwelijke candidaat die zich hiervoor tot dusver aanmeldde, nl. mej. A. W. Geriitz te Haarlem. De voorzitter der examen-commissie wees op dit feit en sprak den wensch uit, dat vele vrouwen dit voorbeeld mogen volgen, haar namens de commissie bloemen aanbiedende. Hej. G. is benoemd tot ambtenaar ter ge meente-secretarie te Zandvoort. Het „N. v. N." heeft een mal verhaal, dat wij geheel voor zijn rekening hier laten volgen. Eenige jaren geleden werd aan een jonge beeldhouwster, mejuffrouw F. J., de prix de Rome voor beeldhouwkunst toegekend. Mej. J. was achtereenvolgens leerlinge geweest van de Rijksnormaalschool voor Teekenonder wijzers en van de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten. Onlangs moet echter te Parijs gebleken zijn, dat mejuffrouw J. niet is een jonge dame, doch een jongeman, die, tusschen de 20 en 30 jaar oud, steeds als meisje is beschouwd. Trouwens de geboorte- acte duidde hem ook als vrouw aan. De heer J. vertoeft thans in den vreemde. Pokken. Te Groningen is nu ook de tweede Mor- momenzendeling Gould overleden. In de gehouden zitting van den Groning- schen gemeenteraad is voorgoed de hoop der neringdoenden vernietigd, dat n.l. het uitstel der kermis dit jaar geen afstel zou zijn. Do Groningers zullen, dank zij de pokken, geen kermis kunnen houden dit jaar. Om dezelfde reden zullen de aldaar tegen a. s. Zondag aangekondigde wedrennen en wielerwedstrijden evenmin doorgaan. De schade is voor de inwoners zeer groot en velen achten deze maatregelen wel wat kras, doch zij die de verantwoordelijkheid beseffen respecteeren het in 't hoofd der gemeente dat hij, zij het dan ook ten koste van een deel zijner populariteit bij de ingezetenen, dergelijke afdoende maatregelen neemt. Te Martenshoek en Wildervank zijn bij twee personen pokken geconstateerd. De twee poklijders te Vlissingen hebben hersteld de ziekenbarak verlaten. Gevaarlijke smetstof. Eenige jaren geleden nam een jongen, die te Aken werkte, maar 's Zaterdags naar zijn Limburgsch dorp kwam, des avonds op zijn zolderkamertje, omdat hij 't koud had, van een bed, dat op den zolder stond, een deken waaronder zijn grootmoeder 12 jaren te voren aan pokken was gestorven. Een paar dagen later was de jongen ook door de ziekte aangetast. Twaalf jaren dus was de smetstof in den deken virulent gebleven. De „H. Ct." deelt dit feit haar door een autoriteit verhaald ter waarschuwing mede, opdat men toch vooral, als zich ge vallen voordoen, ook 'tontsmetten niet nalate. Daar was voorraad. De heer J. de Vries, landbouwer in Schu- acht (gemeente Lekkerkerk), ging met zijn volk ter jacht. Welgemoed werd de reis aanvaard en in nog blijder stemming keerde men huiswaarts. In een zijner varkens- schuren had men n.l. een 50-tal ratten ge vangen. Een ongelukkig voorval. Een 3-jarig meisje te Sluiskil, dat met haar ouder zusje in de weide naar het melken eener koe stond te kijken, werd door de koe, die plotseling zeer woest werd, op de horen» genomen, in de hoogte geslingerd en daarna zoodanig op de borst getrapt, dat het kind erg verwond werd en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Anti-stakingscontract Te Groningen is tusschen de georganiseerde timmeiliedenpatroons en gezellen een nota rieel contract gemaakt, waarbij de werklieden zich gedurende 10 jaren verbindeD, geen werkstakingen in het bouwvak te houden. In den loop dezer jaren wordt het loon van een timmerman van 21 op 25 ets, per uur gebracht. Bond voor Staatspsnsionneering. Op de te 's Gravenhage gehouden zesde algemeene jaarvergadering van den Bond voor Staatspensionneering werd aangenomen een voorstel var. het hoofdbestuur, luidende De Bond voor Staatspensionneering neme het initiatief tot het bijeenroepen van een congres van afgevaardigden van 1 den Bond voor Staatspensionneering; 2. het Alg. Ned. Werkliedenverbond3. Patrimonium 4 R. K. Volksbonden5. Verschillende Boeren bonden 6. de landelijke organisaties van Handels- en Kantoorbedienden 7 de verschil lende vrouwenverenigingen 8 de democra tische politieke partijen als de S. D. A. P. Vrijz. Dem Bondde Christen-democraten en de Vrije Roomsch Kath. Volkspartij en zulks ter bespreking en beantwoording van de volgende vragen 1. Behoort eene eventueele Pensioenwet alléén de mannen te beschermen, of ook de vrouwen Alleen de loontrekkenden of allen 2. Is bij uitvoering eener wettelijke ouder domsverzorging de eisch van premiebetaling (dus het scheppen eener verhouding tusschen loon en premie en tusschen premiebedragen en pensioen) al dan niet billijk of recht vaardig 3. Zoo niet, is dan een gelijk pensioen met belasting-bijdragen naar draagkracht gewenscht Een meevaller In den avond van 22 April werd door'n feilen brand te Oosterwijk 'n gebouw geheel vernield, terwijl van den inboedel nagenoeg niets kon worden gered. Een blikken tabaksdoos, waarin eenig bankpapier, werd vermist, maar later onder puin en steenen teruggevonden. De inhoud was niets meer dan een rolletje ver koold papier. Toch werd die aan de Neder- landsche Bank opgezonden en de eigenaar, die zich daarvan niets had voorgesteld, werd niet weinig verrast en dankbaar gestemd, toen hem dezer dagen het bedrag van het ver brandde bankpapier toch werd ter hand gesteld. Men begrijpt bijna niet hoe het mogelijk is, dat de nommers van het papier nog kun nen worden opgespoord, uit zulke geheel zwarte en verkoolde overblijfsels, en toch is het geschied, want de letters en nommers werden door de Bank opgegeven. Men schrijft uit 3t. Annaland lederen dag wordt het duidelijker, dat de voorspelling ten opzichte van het afsterven van boomen en struiken in de overstroomde streken van Zeeland niet overdreven is ge weest. Reeds staan de wilgen en populieren langs de slootkanten in den Suzanna-polder te St. Annaland, die flink uitgeloopen waren, te verschrompelen. De struiken van allerlei bessen zijn al geheel doodde heggen, die voor een deel boven water bleven, hebben maar alleen groene toppen; de vruchtboomen die vol blad en bloesems zijn gekomen, laten op warme dagen de teere bladeren slap hangen. Alles wijst er dus op, dat het hout gewas den zomer niet doorkomt. In het gedeelte van den polder, dat door het leggen van Dorainé'sdijkje maar elf dagen onder water geweest is, vertoont zich hetzelfde verschijnsel. Als men weet, dat bij een zoutgehalte in den bodem van 0.20 0.25 pCt. van geen plantengroei sprake is, en het gehalte in Oud-Vosmeer is bevonden te zijn van 1.165 tot 1.860 pCt. kan men begrijpen, dat er van aanplanting van nieuw houtgewas vooreerst geen sprake is. Niet zoo kwaad. Een zomeahuis. Door de firma Gebr. Stork Co. te Hengelo is te Velp aangekocht de villa „Bethanië", waar de gehuwde beambten van haie fabriek des zomers beurtelings bij drie of vier gezinnen te gelijk een acht of veertien dagen zullen kunnen doorbrengen. Schagen, 17 Mei. Aangevoerd 4 paarden f 40 a 1 200 4 Stieren f 80 a f 160 50 Geldc- koeien 1 130 a f 230; 100 Kallkoeien f 150, f260; 72 Nuchtere Kalveren f 10 a 28, 1200 lammeren f 10 a f 16, 100 schapen f' 18 a f 25; 45 Varkens f 18,— a f 21 27 Vette Varkens 44 a 48 cent per kg.31 Vette Koeien f 180 a f 2800 Graskalveren f af 75 Biggen f'11 a f 14.—Boter f 1,— a f 1,20 per KlG.Kipeieren f 2,90 a f 3.30 Leiden, 18 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 295 stuks i 173 a f 377 82 Stieren f67 af 318: Veulens 0 stuks f af 338 kalf koeien i 156 a f 262 Melkkoeien f 156 a 1262; 284 Varekooien f 104 a f 206, 295 Vette koeien f 173 a f 377 94 Vette kalveren f 43 a f 107155 Magere kalveren f 5,a f 14Graskalvoren f af 351 Vette schapen f 20,00 a f 30,00 af 319 Magere Varkens f 18 af' 48. Vette Varkens a ct. 522 Biggen f7,50 f 14,00 3396 Lammeren f 12 a f 16. Zondag 20 Mei 1900 HERVORMDE GEMEENTE. Burg Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. Oudeschild. 's Avonds 7 uur Ds. Met. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Met. Cocksdorp. Voorm. balf 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm, 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Scherpenhuysen. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 12 tot en met 18 Mei 1906, Ondertrouwd Geene. GetrouwdBiem Lap en Grietje Bruin (dei Hoorn), Cornelis Bruin (de Waal) en Trijntj Daalder (Oosterend), Pieter Jan Zutphe (Koogerveld) en Penna Schaap (Eierland, Dirk Slik (Oosterend) en Tetje Duinke: (Nieuweschild). Geboren: Agatha, dv Cornelis Witte en Cor relia Hin (Z.-IIaff'el), Guurtje, dv Willen Bakker en Cornelia Maas (Gerritsland), Al bert, zv Albert Blom en Geertje Brouwe:$ (Oudeschild), Adrianus Elenus, zv Adrian® Elenus Stiggelbout en Johanna Schagen (dei Burg). Overleden Gerrit Geus, oud 68 jaren, gehuwi met Martje Boon (de Waal). Geboren ALBERT, zoon van A. BLOM Az. en G. BROUWER. Oudeschild, 16 Mei 1906. Getrouwd BIEM L A I» Sz. GRIETJE BRUI IV, die, mede namens wederzijdsche familie, hu hartelijke» dank betuigen voor de vele blijke van belangstelling bij hun huwelijkondervonde Hoorn, Texel, 17 Mei '06. hopen onze geliefde Broeder en Zuster, P. W. TEROL C. TEROL—Dob, den dag te herdenken, waarop zij voor 121/, jaar in den echt zijn verbonden. Uit naam hunner dankbare Broeder en Zusters, Harm Dob Jantje Dob Grietje Dob DEN 25 MEI hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, PIETER BAS AALTJE BURGER, hunno 35-jarige Echtvereeniging te her denken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Oudeschild-Texel, 19, 5, 06. DANK BE T UIGIN G. Voor de vele blijken van belangstelling, zoo van hier als elders, ons betoond op 10 Mei 1.1 ter gelegenheid van ons 25-jarig huwelijk, be tuigen wij onzen hartelijken dank. R. ZIJM T. ZIJMBoogaard Zuidhaffel Texel, Mei '06. van het landje van J. v. d. WAL voor don prijs van 12 gulden. Er zijn in do maand No vembor 4 baaltjes kunstmest op geworpen. Zich te vervoegen bij den Heer H. OVER Arts, den Burg—Texel. gemerktoen zwarten stip op den rechtorvoor bout on een zwarten stip op den staart. Inlichtingen verzocht door C. REIJSER Sz. Ilarkebuurt. Kaasfabriek Waalj Salaris f 3 per weck boven kost en inwoning EN EN EN

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2