N» 1952. Donderdag 31 Mei 1906. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dis verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor fBH trg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederl;.:d 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 oor op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. P L A NTS OEN. De Burgemeester van Texel brengt ter alge- meene kennis, dat tot onbezoldigd gemeente veldwachter is aangesteld M. ZUIDEWIND te Hoogenberg, die meer in het bijzonder het toezicht zal houden op het plantsoen. Texel, 29 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDD1NGH. LANDWEER. "Vergoeding en ontheffing voor kostwinners. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen onder verwijzing naar de op de aanplakborden aangeplakte bekendmaking, ter kennis van belanghebbenden dat le. verzoekschriften om ontheffing van opkomst onder de wapenen—ook indien tegelijk vergoe ding wordt gevraagd—moeten geadresseerd zijn aan de Koningin; verzoekschriften, waarbij en kel vergoeding wordt gevraagd aan deu Mini ster van Oorlog; 2o. verzoekschriften enkel om vergoeding, en die öf om vergoeding óf ontheifing moeten worden onderteekend door heD, die de vergoeding noo- dig hebben, en bovendien door den dienstplich tige; verzoekschriften enkel om ontheffing al leen behoeven te worden onderteekend door den dienstplichtige 3e. alle verzoekschriften moeten worden inge diend bij Burgemeester en Wethouders der gemeente van inwoning; 4e. de indiening der verzoekschriften moet ge- geschieden zoodra mogelijk, in elk geval vóór den 9 Juni 1906; 5e. de beslissing op elk verzoek door den Minister van Oorlog rechtstreeks ter kennis van belang hebbenden wordt gebracht; en dat, wordt ver goeding toegekend, dan daarbij tevens het toegekende bedrag wordt medegedeeld; 6e. de dag en de wijze van uitbetaling der toe gekende vergoedingen nader bij openbare kennisgeving zullen worden bekendgemaakt. Burgemeester en Wethouders voornoemd noo- digen mitsdien allen, die venneenen aanspraak te kunnen maken op vergoeding of ontheifing, uit, hunne daartoe strekkende verzoekschriften vóór den 9en Juni a.s. persoonlijk ter Gemeen te-secretarie in te leveren, alwaar blanco for mulieren voor verzoekschriften ter inzage liggOE, en tevens aan belanghebbenden gelegenheid zal worden gegeven hunne aanvragen toe te lichten, terwijl desgewenscht verder de noodigc inlich tingen zullen worden verschaft. Texel, den 30 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BIDDINGS, Burgr. RITIBING, Secrs. TEXEL, 30 MEI 1906. De tweede groote lammerenmarkt, Maandag gehouden, had niet minder bevredigend succes dan die in de vorige weekde aanvoer was nog iets grooter n.l. 7115 lammeren, reeds tijdig was al het vee ter markt, en ook de kooplieden waren er weder vlug bij. Over de prijzen viel ook thans zeker niet te klagen er worden goede prijzen uitgelegd, er was kooplust. 't Geheel leverde als steeds een prettigen aanblik, vooral gedurende den tijd dat geen wagens het gezicht over het marktplein belemmerden. Verkoopers, koopers en tal van belangstellenden, vormden met de aangeboden waar een schoon tafereel. Aangevoerd werden 7115 lammeren waar voor prijzen werden bedongen van f 11,50 tot f 18.00; verder 24 koeien f 100 a f235; 55 biggen f 12 a f 14,50; 30 Schrammen f 22 5 f 26. De handel was vlug. Naar wij vernemen wordt de heer J. Dogger, stationschef te Udenhout, (een onzer vroegere plaatsgenooten) ingaande 1 Juni in gelijke betrekking verplaatst naar Ouden bosch. Dij verplaatsing houdt tevens in eene verhooging tot 3de klasse. Van 26 tot en met 29 Mei zijn van hier verzonden1467 lammeren, 58 koeien, 13 kalveren, 11 schapen, 1 paard en 26 varkens. De Groote Stern (Sterna cantiaca), die in meer dan 40 jaren niet op Texel als broedvogel voorkwam, heeft thans het eiland weder tot plaats van vermenigvuldiging gekozen. De lijst van Texelsche broedvogels bevat nu 89 namen. Oosteeend, 29 Mei. J. 1. Zondag werd alhier des voormiddags bij de Ned. Herv. Gemeente tot het predikambt bevestigd de Weleerw. Heer Ds. H. Kramer en wel door den Wel- eerw. Heer Ds. H. Prins, van Oostermeer, die tot tekst had gekozen Matth. 14:16. Des namiddags hield de Heer Ds. Kramer zijne intree-rede naar aanleiding van Ro meinen 1 11. Bevestiging en intrede geschiedden beide onder een zeer talrijk gehoor, Vlieland. Op 24 Mei vierde ons Fanfare corps den tienden verjaardag. De vereeniging gaf den gelieelen middag muziek en 's avonds een concert en voor drachten werkte dus zelve in de eerste plaats mede tot de feestelijke stemming. Zeker heeft het de jarige goed gedaan te ondervinden, hoe geheel Vlieland mee feest vierde was de muziektent voor het Raadhuis met vlaggen versierd, talrijke vlaggen wapper den vroolijk ook uit de huizen en een talrijke menigte wandelde des middags, luisterend naar de muziek, op en neer. En wie dichtbij woonde zat buiten, ook het weer werkte mee, het was een warme, zonnige Mei-dag. Na het concert werd nog een optocht door het dorp gehouden en toen uitgerust voor de uitvoering, die om acht uur in het logement van den heer C. Cupido zou plaats hebben. Ook daar bleek de sympathie onze Fanfare toegedragen uit de zeer volle zaal, die fraai versierd was met vlaggen en wapens. De heer G. Donia opende als directeur het concert met een toespraak. De tien jaren levens van het corps van Vlieland werden herdacht, ook in de eerste plaats in herin nering gebracht de oprichters, de heer Veen- hoven reeds voor vijf jaar overleden, de heer Van der Ree, een jaar geleden vertrokken naar elders. Hartelijk applaus loonde den spreker voor zijne woorden, die met veel belangstelling en waardeering werden aangehoord. De eerste twee nummers werden gespeeld in de bezetting van tien jaar geleden, toen de vereeniging slechts 'n tiental leden telde. Toch aardig weer eens te hooren, die eerste Recrutenmarsch, velen nog bekend, die zeker mee hadden gemarcheerd toen de Fanfare den eersten koer onder de klanken van dien marsch door het dorp trok. Sinds dien is er veel en hard gestudeerd, is het corps twee maal zoo sterk geworden, zijn nieuwe krachten gewonnen, waar oude verloren gingen. Ook deze uitvoering gaf blijk van nauw gezette studie, alle nummers getuigden daar van. En gewaardeerd werd gisteren alles zoo van harte. De voordrachten door den directeur en vele leden genoten eveneens veel bijval, vooral no. 1. De heer D. Visser dankte na afloop de uitvoerenden voor al wat ze deden op dezen dag en sprak zeer hartelijk de beste wenschen uit voor Vlielands Fanfare corps. Hoe gaarne zeggen we met hem mee, dat in de toekomst meer en meer moge blijken dat de Fanfare toch maar alles en alles is voor ons dorp. Groeie en bloeie zijMet de herinnering aan het blijde feest van 24 Mei, klinke de jarige nog eens toe „lebe hoch 25 Mei. Hedenmiddag brandde, door een onbekende oorzaak, de keet van de aan nemers Kooiman en Doeksen van Terschelling, tot den grond af. De keet was gelegen op het Zuiderstrand, geen der tijdelijke bewoners was aanwezig, ze waren allen op hun werk. Daar de keet geheel is afgebrand, ging ook verloren 't geen daarin geborgen was, klee deren enz. Naar men zegt, was het gebouw verzekerd. Invoering van een wettelijken tijd. Een wetsontwerp tot invoering van een wettelijken tijd is thans bij de Tweede Kamer ingekomen. Het bevat de volgende artikelen De wettelijke tijd in Nederland is de mid delbare zonnetijd van den meridiaan op 15 graden Oosterlengte van Greenwich. Alle uurwerken, door of vanwege het open baar gezag beheerd, worden naar den in artikel 1 genoemden tijd geregeld. Deze wet treedt in werking met den aan vang van een nieuw etmaal volgens de in artikel 1 aangeduide tijdsbepaling, op een nader door Ons te bepalen tijdstip. De tijd tusschen elf uur des namiddags van het laatste etmaal voor het in werking treden dezer wet en het in de eerste alinea bedoelde tijdstip wordt gerekend een vol uur te zijn geweest. Jachtovertreding of dienstklopperij. Een werkman aan den spoorweg te Voge lenzang vond dezer dagen bij de inspectie der lijn daarop een dooden baas, wellicht door den trein aangereden. Hij bracht hem naar het kantoor van den stationschef, waar de gemeente-veldwachter hem liggen zag. Deze maakte nu proces verbaal tegen den man op wegens het vervoeren van wild in gesloten tijd. Beloonde gastvrijheid. In de gemeente Gaasterland (Fr.) hebben eksters hun nest gebouwd in een boom, die in een tuin staat. De eksters halen alles uit de omringende tuinen weg. De tuin, waarin hun nest gebouwd is, bleef echter onaangeroerd. Toen evenwel de zoon van den eigenaar een jongen ekster uit het nest haalde, begonnen de eksters ook uit dien tuin te rooven, doch men zette den jongen ekster weer in het nest en dadelijk hield het stelen in dien tuin op. („Stand.") Naar de oude geschiedenis. Zoo heel onschuldig met gras beladen kwam er een wagen Amsterdam binnenrijden. Maar zoo goed er vroeger wel eens Spaansche soldaten onder hooi verstopt hebben gezeten, zoo goed haalt men nog wel eens zulke kunstjes uit, en een wantrouwige politieagent haalde dan ook niet minder dan 700 pond ongekeurd en dus zeker geen eerste kwaliteit vleesch onder het gras vandaan. O, die drankwet. Een der grootste winkeliers te Groningen verkoopt in gesloten flesschen ook sterken drank over de toonbank. Dan mogen geen kinderen beneden 16 jaar in dien winkel boodschappen komen doen, besliste de kanton rechter, die den winkelier beboette. Maar dat is al te zot, zei in hooger beroep de advocaat voor de rechtbank. Dat is het, stemde de ofifcier van justitie toe, maar de drankwet vergunt geen andere uitleggingen dus moet ik het vonnis handhaven. Een voordeelig baantje. De volgende advertentie stond Zaterdag avond in het „Nieuwsblad van Nederland JUFFROUW, 22 jr. wenscht te huwen met jongm., onver- schill. welken stand, die daarvoor f 300 ontvangt en wekelijksche toelage van f2.50. Samenleving blijft echter uitgesloten. VX', ÜRANT.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1