m 1953, Zondag 3 Juni 1906, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. 19de Jaargang BUREAU tot plaatsing van Advertentiën in alle Couranten. LEVERING van Couranten en Tijdschriften, alsmede Boekwerken. gj boekhandel! Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prys der Advertmtièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Btnto op Texel. e'| et LANDWEER. V crgoeding en ontheffing voor kostwinners. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen onder verwijzing naar de op de aanplakborden aangeplakte bekendmaking, ter kennis van belanghebbenden dat le. verzoekschriften om ontheffing van opkomst onder do wapenen—ook indien tegelijk vergoe ding wordt gevraagd—moeten geadresseerd zijn aan de Koningin; verzoekschriften, waarbij en kel vergoeding wordt gevraagd aan den Mini ster van Oorlog; 2o. verzoekschriften enkel om vergoeding, en die of om vergoeding öf ontheffing moeten worden onderteekend door hen, die de vergoeding noo- dig hebben, en bovendien door den dienstplich tige; verzoekschriften enkel om ontheffing al leen hehoeven te worden onderteekend door den dienstplichtige 3e. alle verzoekschriften moeten worden inge diend bij Burgemeester en Wethouders der gemeente van inwoning; 4e, de indiening der verzoekschriften moet ge- geschieden zoodra mogelijk, in elk geval vóór den 9 Juni 190G; 5e. de beslissing op elk verzoek door den Minister van Oorlog rechtstreeks ter kennis van belang hebbenden wordt gebracht; en dat, wordt ver goeding toegekend, dan daarbij tevens het toegekende bedrag wordt medegedeeld; 6e. de dag en de wijze van uitbetaling der toe- 'gekende vergoedingen nader bij openbare kennisgeving zullen worden bekendgemaakt. Burgemeester en Wethouders voornoemd noo- I éigen mitsdien allen, die ver ueenen aanspraak te kunnen maken op vergoeding of ontheffing, uit, hunne daartoe strekkende verzoekschriften vóór den 9en Juni a.s. persoonlijk ter Gemeen te-secretarie 'n te leveren, alwaar blanco for- muiieren voor verzoekschriften ter iuzage liggen, en tevens aan belanghebbenden gelegenheid zal worden gegeven hunne aanvragen toe te lichten, terwijl desgewenscht verder de noodigc inlich tingen zullen worden verschaft. Texel, den 30 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BIDDING®, Burgr. RLTIBING, Secrs. Voorbereidend Militair Onderricht. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat voor jongelieden van 16- tot 24-jarigen leeltijd, in dien alliums het voldoend aantal zich aanmeld, de gelegenheid wordt opengesteld tot het kosteloos ontvangen van voorbereidend militair onderricht, waaromtrent door Zijne Excellentie den Minister van Staat, Minister van Oorlog eone regeling is vastgesteld, ook in verband met het bepaalde in het Koninklijk besluit van 1 April 1902 (Staats blad no. 48) gewijzigd bij Kon. besluit van 11 Juni 1903 (Staatsblad no. 156) houdende vaststelling der militaire bekwaamheid en lichamelijke geoe fendheid, bedoeld in art. 104 dor Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212) De regeliDg ligt ter Secretarie dezer gemeente voor belanghebbenden ter inzage. Voormeld onderricht heeftin hot algemeen ten doel door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij hot schoolonderwijs in do gymnastiek, de bekendheid te bevorderen mot de eenvoudigste militaire exercitiën, terwijl het te vens leert konnen de algemeono plichten van den soldaat. Het strekt om le. aan jongelieden, die zich daartoe vrijwillig aanmelden, de gelegenheid te openen tot hot ont vangen van elementair practisch en theoretisch onderwijs in den dienst der infanterie en der vesting-artillerie 2o aan toekomstige militieplichtigen de gelogen- hoid te verschaffen om do geschiktheid to vorwer- von tot het voldoen aan de eischen van militairo bekwaamheid en zooveel mogelijk ook aan dio van fKjaamelijko geoefendheid, bedoeld bij art. 10-1 der Militiewet 1901 zooals zij zijn vastgesteld bij boven aangehaalde Koninklijke besluiten, en 3e aan jongelieden die een verbintenis willen aan gaan als vrijwilliger voor hot Reservekader, zoo- voel doenlijk de gelegenheid te geven de gooefond- heul to verworven, vercischt voor het verkrijgen van het militair getuigschrift tot toelating bij de categoriën van dat kader, voor zooveel daarbij het overleggen van bedoeld getuigschrift wordt ver- eischt. Het voorbereidend militair onderricht om vat oefeningen voor de jongelieden hierboven onder le en 2e bedoeld, naar een programma ver deeld over twee achtereenvolgende wintertijdper- ken; voor jongelieden hierboven onder 3e bedoeld over een wintertijdperk. Die tijdperken duren, naar gelang van de plaatselijke omstandigheden, van 1 ol 2 October af tot ultimo Januari. De oefe hebben plaats gedurende ten minste 4 uren per week. De aanmelding tot deelneming aan het onderricht moet geschieden vóór 15 Juni eerstko mende, waarvoor gelegenheid bestaat ter Genu- Secretarie op alle werkdagen des voorm. van 9 tot nam. 2 uur, alwaar ook verdere inlichtingen kun nen worden verkregen. Bovenvermeld tijdstip van 15 Juni is niet toe passelijk op a jongelieden, die militieplichtig worden en zich op het tijdstip van aanmelding 15 Juni tot het deel nemen aan het voorbereidend militair onderricht nog niet in Nederland bevinden, en b jongelieden, die dienstplichtig zijn en terzake van uitoefenen van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid enz. in Nederland terug- keeren na voorbedoeld tijdstip. Ingevolge beschikking van Zijn Excellentie den Minister van Staat, Minister van Oorlog, van 4 December 1903, He aid. no. 95, kunnen de onder a en b bedoelde jongelieden zich tot het deelnemen aan het voorbereidend militair onderricht aanmel den tot op den datum, waarop dit onderricht jaar lijks aanvangt. De aanmelding behoort te geschie den zoo tijdig mogelijk bij den Inspecteur der In fanterie te 's-Gravenhage, onder opgave van het juiste adres van den belanghebbende en van de gemeente, waar hij bedoeld onderricht wenscht bij te wonen en onder de overlegging van de bescheiden, waaruit blijkt, dat hij verkeert iu een der gevallen, bij deze regeling bedoeld. De onder a en b bedoelde jongelieden worden steeds toegelaten tot het deelnemen aan het on derricht, ook al zijn zij ingeschreven voor de Mi litie, zonder vroeger het onderricht van twee ach tereenvolgende wintertijdperken of van het voor gaande wintertijdperk te hebben gevolgd. Zoo er zich onder hen bevinden, die in verband met hun leeftijd slechts gedurende één wintertijdperk aan het onderricht kunnen deelnemen, dan worden zij voor zooveel zij woonachtig zijn in garnizoens plaatsen, in do gelegenheid gesteld, om, doorhet deelnemen aan meerdere oefeningen, in te halen hetgeen zij door het niet kunnen deelnemen aan een vorig wintertijdperk hebben verzuimd. Dit laatste geldt ook voor hen, die zich voor het daarin aangegeven doel naar eene naburige garnizoensplaats wenschen te begeven. De aandacht van belanghebbenden wordt er in het bijzonder op gevestigd, dat voor samenstelling van het gedeelte, tot korte oefening in te lijven, in de eerste plaats in aanmerking komen de lotelin- gen, vaa wie blijkt, dat zij voldoen aan de eischen van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoe fendheid omschreven iu bovenvermeld Koninklijk besluit van 1 April 1902, (Staatsblad no. 48), ge wijzigd bij Koninklijk besluit van 11 Juni 1903, (Staatsblad no. 156), terwijl do lotelingen, van wie blijkt, dat zij voldoen óf aan de eischen van mili taire bekwaamheid óf aan de eischen van lichame lijke geoefendheid zullen worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden worden en dit met de belangen van den dhnst is overeen te brengen. Bij de toewijzing van de lotelingen aan het korps en het garnizoen hunner keuze hebben zij, die in bezit zijn van een getuigschrift, dat zij voldoen aan do eischen, zoowel van militaire bekwaamheid als van lichamelijke geoefendheid, den voorrang bo ven hen, die slechts een getuigsohrifc bezitten, dat zij aan één dezer oischon voldoen. Texel, den 16 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, ITIDDINGB. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 pijp, gevonden to don Burg, 1 portomonnaio, gevoudcu in do Warmoesstraat; 1 portemonnaie, inhoudende eenig gold, gevonden op den Waaldenveg1 tabakszakjo gevonden iu do Koogerstraat; 1 handvat van oen fiets, govonden in de Park straat, 1 sigarenpijpje, gevonden in den Binnon- burg. TEXEL, 2 JUNI 1906. Het Pinksterfeest is in aantocht't bezorgt twee feestdagen, waaraan velen nog aleens een derde aanknoopen, en welke tijd daardoor meer dan gewoon aanleiding geeft tot het maken van uitstapjes, indien zulks althans door de wispelturigheid van het weder niet wordt verijdeld. Zoo gaat het telken jare, zoo zal het ook nu wel weder zijn, en spoor, booten en trams een respectabel getal personen verplaatsen, die het er met de Pinksteren eens van willen nemen. Ook van hier zal menigeen mogelijk van die gelegenheid wel gebruik maken, al is het voor ons, eilandbewoners, niet zoo verleidelijk, als voor hen, die als het ware zoo ongezocht daartoe gelegenheid vinden, tengevolge het gemakkelijke en goedkooper vervoer, waar mede zij onmiddelijk in gemeenschap zijn. Toch zullen de Pinksterdagen voor hen, die niet naar elders gaan, ook hier nog wel eenige afwisselling kunnen bieden: het bad paviljoen dat hedenmiddag voor het publiek wordt opengesteld, zal niet onwaarschijnlijk tot een bezoek uitlokken op een der komende dagen, vooral wanneer het weder zich wat gunstig laat aanzien, zoodat zoo'n tochtje voor wandelaars of fietsrijders is aantebevelen. De gelegenheid om voor billijken prijs daar heen en vandaar te rijden, ontbreke ook niet voor hen voor wie zoo n wandeling retour wat vermoeiend zou wezen. Den tweeden Pinksterdag zal de Ten toonstelling van „Texel's Belang" worden geopend. Naar men weet is de tent op het Schildereind gebouwd, bestemd om de ver schillende zaken te bevatten welke door be langstellenden voor deze tentoonstelling zijn afgestaan. Een vermelding wat er al zoo te zien zal wezen is moeilijk in een beknopt overzicht samen te vatten, mogelijk dat wij daar later wel eens op terugkomen, voorhands kunnen wij zulks niet en raden wij belang stellenden aan zelve te gaan zien. De tent en de aangebrachte versiering leveren een aan genaam aanzicht. Laten wij hier nog aan mogen toevoegen, dat het Texelsch Fanfarecorps zich bij de ope ning zal laten hooren, hetgeen mede voor menigeen een aansporing zal wezen om daarbij tegenwoordig te zijn. Een bescheiden genot zullen de Pinkster dagen alzoo ook ons nog kunnen verschaffen. Make ieder daarvan gebruik naar 't hem ge wenscht voorkomt. Oosterend, 1 Juni. Afgaande op de goede geruchten aangaande de rogvisscherij in Zee land zijn weder drie schuiten van hier daar heen vertrokken. De Zeeuwsche visschers waren niet bekend met de zetnetten, die hier door de visschers voor het „roggen" ge bruikt worden. Nu zullen ze evenwel op de hoogte komen, en vermoedelijk zal het gun stige resultaat, dat de Texelsche visschers voor dezen zomer bewerken; wel voor één jaar zijn. Vlieland. De heer J. P. Cannegieter, Candidaat tot den H. Dienst, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Door 't „Rotterd. Nieuwsblad" wordt in zijn nummer van 1 Juni onder den titel „Drijvende doodkisten" een artikel gewijd aan het gevaar dat menig visscher bedreigt, die zich waagt op feitelijk onzeewaardige loggers en sloepen, Het toezicht laat, vol gens genoemd blad, veel te wenschen over en ware er een strenger keur op die vaar tuigen, zooals b.v. door „Veritas" en „Lloyd" wordt gedaan, het uitzeilen van zulke wrak ken ware onmogelijk. Enkele dier vaartuigen worden met name genoemd, bij eenige waarvan men de hui zende wormgaatjes met houten pennetjes heeft gedicht, of waar op de meest worm stekige plekken maar plankjes gespijkerd waren om de lekkage weg te nemeD. De meeste verzekerings-maatschappijen keu ren in den regel niet vooraf, doch vergaat zoo'n vaartuig, en spoelt het later ergens aan, dan wordt het wrak onderzocht en als bederf wordt geconstateerd, wordt de betaling der assurantiepenningen geweigerd- Maar wie betaalt de menschenlevens, die verloren gingen Wie vergoedt de weduwen en weezen het verlies, dat zij leden vraagt het blad en zeker zeer terecht. Een buitenkansje. Men schrijft uit IJmuiden In de maand April werd door zekeren D. Woord te IJmuiden aan het strand bij de Zuidpier een flesch gevonden, waarin een kaart gesloten, met verzoek om opzending aan een opgegeven adres. Voor belooning werd 5 dollar toegezegd. Ofschoon eerst ge- loovende aan een grap, zooals wel meer voorkomt en de belooning meestentijds uit blijft, ontving D. Woord dezer dagen een aangeteekenden brief uit Michigan, inhoudende aan geldswaardig papier 6 dollar, vergezeld van het navolgende schrijven Mr. D. Woord, IJmuiden. WelEd. Heerl Hierbij ingesloten vind 6.00 dollar als de belooning voor het vinden en toezenden van de kaart. 1.00 dollar extra is bedoeld voor het koopen van extra dronk op het welvaren van Canada en de Vereenigde Staten. De kaart was in de flesch gegooid in de Atlan tische Oceaan 30 mijlen voorbij de Needies, en wij zouden bet zeer apprecieeren, indien u het publiceeren liet in de kranten in Ne derland en de krant opzond aan E. M. Elkan 447, Sherman Street, Detroit, Michigan, en ontvangst van de brief en het geld wil mel den aan Wolfgang Feller, Walkerville, Ontario. Achtend, W. Feller. Voor den vinder een werkman te IJmuiden een waar buitenkansje. („Tel.") De beide Pinksterdagen komen een 400- tal Polen naar Winterswijk, die daar evenals het vorige jaar een feestelijke bijeenkomst houden in het feestgebouw. Gymnastische oefeningen, Poolsche dansen, vormen den hoofdschotel van deze reünie. Daar de Polen in de toespraken die hierbij gevoerd worden hun eigen taal willen gebruiken en hun dit in Duitscbland is verboden, houden zij hunne samenkomsten over de Nederlandsche grens. Maak dat je er bij komt Te Vlaardinger-Ambacht vaceert de betrek king van ambtenaar, belast met de beteeke- ning van vervolgingsstukken, inzake plaat selijke belasting. Salaris nihil 1 Onaangenaam familiebezoek. Te Aalbeek—Hulsberg (L.) heeft in de vorige week een arbeider uit Wittem getracht eenige zijner familieleden van het leven te beroovoD, Te dien einde kwam hij, gewapend met een met scherp geladen revolver ten huize van zijn zwager, waar hij twee schoten op de dochter, een schot op de moeder en ook op den toegesnelden rijksveldwachter loste. Alleen de moeder werd ernstig aan den arm gewond. De woesteling, die op de boven verdieping gevlucht was en ieder, die naderde, met zijn revolver dreigde, werd door den veldwachter verwond, door de inmiddels ontboden maréchaussée uit Valkenburg ge arresteerd en gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor een Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. g PARKSTRAAT. |boekhandel£ g PARKSTRAAT.J

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1