N°. 1955. Zondag 10 Juni 1906. 19de Jaar gang. Nieuws- en Advertentieblad. LEVERING van Couranten en Tijdschriften, alsmede Boekwerken. BUREAU tot plaatsing van Advertentiën in alle Couranten. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der oitgave .ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE B.001J, Parkstraat Bubs op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 dasje gevon den te den Burg 1 portemonnaie, gevonden in de brievenbus van het postkantoor te den Burg; 1 zakdoek, gevonden nabij de Ned. Herv. Kerk te den Burg; 1 schortje, gevonden op den Waalderweg. TEXEL, 9 JUNI 1906. De Zomer. Zou hij eindelijk zijn ge komen Zou Juni, baar bijnaam zomer maand eere aandoen het heeft er wel den schijn van en wij wenschen het van harte. Na de koude Pinksterdagen doet het weder zich inderdaad veel gunstiger kennen en be looft genot voor ieder, die het voorrecht mag hebben zich in de vrije natuur te be wegen, belooft voordeel voor tuinder en bouwer en voor de weide. Alles wachtte op zomer warmte, wij begroeten haar blijde. Nu breekt ook de tijd aan voor den tourist, voor ieder welke zich znlk een weelde kan veroorloven, en dat velen van hen ons eiland zullen bezoeken wij zien het gaarne't leidt tot kennismaking, tot waardeeriDg van het zoo lieve plekske grond hetwelk wij bewonen. Die kennismaking en waardeering kan voor de toekomst niet anders dan voordeelig zijn. Tot een drukker bezoek zal ook zeker weder medewerken het varen tegen veel verminderd tarief, door de stoombootdienst Texel Helder, welke in den regel na Pink steren des Zondags een goedkooper tarief in toepassing brengt, „de goedkoope boot" zooals velen kortweg zeggen. Ook nu weder zal die goede gewoonte worden gevolgd en de ge legenheid worden geboden om voor een luttel bedrag van Helder naar Texel te varen. Evenzoo zal voor de eilandbewoners de ge- gelegenheid bestaan om zich voor weinig kosten eens een dagje te verplaatsen naar den vasten wal, 't zij voor genoegen, 't zij voor zaken. Schenke de zomer ons veel mooie dagen om te genieten van de altijd heerlijke na,tuur, gelegenheid tot het maken van wandelingen langs de heerlijke weiden, naar duinen, strand en zeewij zullen ons versterken en ons opgewekt gevoelen. Een kras oudje. In de sluis te De Cocksdorp ligt een turf- scheepje van 31 ton, hetwelk bevaren wordt door slechts één persoon, n. 1. den 69-jarigen A. Petersen van Harlingen. Eenige keeren per jaar steekt de oude schipper de Zuiderzee over, ten einde zijne koopwaar te Helder of Texel aan den man te brengen. Donderdag 1.1. werden met zes stoom- booten en een zeilvaartuig weer 5353 lam meren vervoerd naar Leiden. Waal, 8 Juni. De heer Jb. Raven, vroeger alhier, thans onderwijzer te Weesp, staat No. 1 op de voordracht voor eersten onder wijzer aan eene openbare lagere school te 's Gravenhage. Den Hoorn, 8 Juni. Heden overleed hier de oudconstabel-majoor, de heer P. van Nooijen. In zijn diensttijd had hij een werk zaam aandeel gehad in den strijd tegen Japan en was later adjudant op de „Pro Patria", toen op de ree van Texel door 't springen van een kanon de commandant en eenige manschappen of gedood of gewond werden. Als gepenslonneerde heeft hij hier jaren gewoond en was bijna al dien tijd lid van 't bestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche redding maatschappij. Oudeschild, 8 Juni. Heden ankerde nabij de haven een witgeschilderd stoomjacht, dat wegens den diepgang aarzelde om binnen te komen, 't Is wel jammer, dat om deze reden vreemde bezoekers niet altoos een voorge nomen bezoek kunnen volbrengen. Hoe beter en dieper de haven worde gemaakt, hoe grooter kans op veel bezoek, dat toch stellig teil voordeele komt der neringdoenden. Door den heer W. Slaman, smid alhier, is met veel geduld en overleg eene broed machine vervaardigd, dat een degelijk stuk werk mag genoemd worden. Een proef, ge nomen met 100 eieren, gelukte zoodanig, dat er 75 zijn uitgebroed. Oosterend, 9 Juli. 't Begint met bet visschen naar garnalen op het einde te loopen. Nog slechts enkele schuiten zijn er mede bezig. Over de uitkomsten dezer visscherij in het afgeloopen saizoen is men tamelijk wel tevreden. De visschers, die naar Zeeland gingen om rog te vangen, moeten daar goede zaken makeD. Ook deze week zeilden nog weder vier schuiten van hier derwaarts. Ook de ansjovisvisschers zijn thans beter voldaan dan in het begin. De Cocksdorp, 8 Juni. De heer Barbas, candidaat te Haarlem, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Vlieland. In de maand Mei werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 29.67. terugbetaald f2165.45. Het laatst uitgegeven boekje was no. 263. Besproeiing van Aardappelplanten met Bordeausche pap. Reeds 5 jaar lang zijn op de proefvelden in Noordholland, onder leiding van den Rijks- landbouwleeraar voor deze provincie, den Heer C. Nobel te Schagen, pioeven genomen om na te gaan of de besproeiing van de aardappel planten met Bordeausche pap (oplossiDg van kopervitriool, waaraan gebluschte kalk is toegevoegd) een winstgevende maatregel is, en tevens de belanghebbenden met de bereiding, toepassing en uitwerking van dit middel bekend te maken. De verkregen uitkomsten hebben den indruk achtergelaten, dat het besproeien van aar dappelen, vooral in natte, maar ook in droge jaren als een zeer winstgevende zaak is te beschouwen, mits de pap op de juiste wijze is bereid, de eerste besproeiing wordt verricht, wanneer zich in de streek in zeer geringe mate sporen van ziekte (bruine dorre vlekken) in het loof vertoonen, niet vroeger, doch vooral ook niet later, en twee drie weken later de besproeiing nog eens wordt herhaald. Door een tijdige en oordeelkundige besproeiing blijft het loof in den regel ongeveer 3 weken langer *in leven en dat heeft meestal op de opbrengst van leverbare aardappelen een grooten invloed, terwijl ook de kwaliteit er veelal beter door wordt. Vooral in den natten zomer van 1903 waren de voordeelen, aan het besproeien verbonden, zeer groot, want niet alleen was de opbrengst grooter, doch de kwaliteit was ook zooveel beter, dat de prijs per H. L. belangrijk hooger was. De kosten verbonden aan het tweemaal besproeien van 1 H.A. aardappelen, bedragen hoogstens f 30.-. Bij vroege aardappelen valt de eerste besproeiing in den regel ongeveer tusschen 10 en 20 Juni en die van late tusschen 20 en 30 Juni. Lauwerzee. Binnen niet te langen kan worden tegemoet gezien het rapport van de indertijd door de Gedeput. Staten der provinciën Friesland en Groningen, met medewerking van den Minis ter van Waterstaat, benoemde commissie van deskundigen, over het plan tot droogmaking van de Lauwerszee. Uit verlies wins'-. Elke ramp brengt toch ook weer haar voordeel mee. Dit kan men nu weer zien in de Zeeuwsche polders, die drooggelegd worden. Uit Oud-Vossemeer schrijft men aan de „N. R. Ct." daarover o.a. het volgende De werkzaamheden aan den zeedijk der polders Slabbecoorn, Oud-Kijkuit, Leguit en Vogelsang, die alle bij den watervloed op 12 Maart inundeerden, vorderen goed; nok de dijk van den Hikkepolder wordt verhoogd en voorzien van een stevigen berg, zoodat deze werkzaamheden zich uitstrekken over eene lengte van 7890 M. Niet minder dan 400 personen zijn bezig en verdienen een daggeld wisselende naar werkkracht van f 1,50 tot f 2,— per dag, een loon dat op andere jaren nimmer door de veldarbeiders word geïnd. In de hierbovenbedoelde polders zijn in het geheel geen vruchten uitgezaaid, wat op enkele kavels in den mede geïnun- deerden Kerkepolder wel het geval is, terwijl in den polder Oud-Vossemeer, die door over strooming uit den Slabbecoornpolder mede veel schade leed, vele landerijen alsnog met veldgewassen zijn bezet. De opkomst dezer vruchten valt mede, omdat men, in verband met het hooge zoutgehaltecijfer, verwachtte dat de ontkieming niet zou gelukken. Wat het boomgewas betreft doet zich op de bevloeide 2500 gemeten een eigenaardig verschijnsel voorvan de' vruchtboomen zijn enkele pereboomen nog geheel in het leven gebleven, wat o. m. het geval is met de zoo genaamde kleipeer, maar alle appelboumen hebben spoedig den strijd opgegeven, zoodat deze schijnbaar dood warenin de laatste dagen komen er echter nieuwe botten aan en sommige krijgen zelfs reeds bladeren, zoodat het voornemen om ze te rooieen voorloopig is opgegeven. Ook een aantal heesters vertoonen nieuwe levenskracht, zoodat met eenige gespannen verwachtingen wordt uitgezien, wat dit alles baren zal. Loterij met St. Nicolaas. Zoodra de Loterijwet in werking was, heeft men uit vele plaatsen in Friesland klachten vernomen over de schade welke men daarvan ondervond. Er vormde zich dan ook weldra een commissie om een be weging op touw te zetten met 't doel den Minister van Justitie te verzoeken althans de z.g. St. Nicolaasverlotingen weer toe te laten. Een adres, van zeer veel handteeke- ningen voorzien, is nu in zee gegaan. Daarin wordt er op gewezen dat de bakkers en banketbakkers in Friesland groot nadeel onder vinden van de toepassing der .Loterijwet in de week aan den 6n Dec voorafgaande, en 't klaarblijkelijk is, dat de winst, die zij 't vorig jaar niet en vroeger wel maakten, ten goede is gekomen aan tappers en slijters; dat zij de gelegenheid hebben gemist om vóór of tijdens de totstandkoming der Loterijwet tot bescherming van hunne belangen te requestreeren. Daarom verzoeken adr. een voorstel in te dienen tot wijziging der Loterij wet in dien zin, dat 't voor bakkers mogelijk worde in de laatste week, voorafgaande aan dan 6en Decmet verlof van burg. en weth. te hunnen huize, waar zij van den verkoop van suikerwerden en aanverwante artikelen hun bedrijf maken, een verloting van die consumptie-artikelen te houden. Maandagmiddag is aan de pachters van het kroondomein te Houtenisse in geld uit gekeerd wat H. M. had beschikbaar gesteld ter vergoeding van een deel der door de over strooming geleded schade. (M. Ct.) Voor de liefhebbers. Te Domburg is Maandag bij een tempera tuur van 50 gr. Fahrenheit en een flinken bries het badseizoen geopend door drie Am sterdammers, een heer en twee dames Uit het eerste kantongerecht te Rot terdam. De heer en mevrouw H. behooren tot de klanten van de Zuid-Hoilandsche Vleescbhou- werij en zijn, voor leveringen op verschillende data, schuldig f 9.16. Mevrouw is verschenen, maar mijnheer had geen tijd. En waarom weigert u de betaling? Omdat ik geen rekening heb gehad en ik ga met dat bedrag niet accoord. Wat staat er dan te veel op Dat kan ik zoo direct niet zeggen. De griffier zal de posten voor lezen en wat mevrouw dan niet gehad heeft, kan ze zeggen. 48 Centen soepvleesch en 8 ct. vet. Dat is goed. 25 Cent biefstuk, f 1.13 blinde vinken en 24 cent vet, om ze in te bakken. 7'/j Ons gehakt voor 60, 12 cent vet en nog een half ons en zoo gaat .het door voor het volle bedrag. Mevrouw heeft geen enkele aanmerking. Ja, toch, op den 18den 5 ons soep niet gehad. Eischer zal dan dat bedrag maar van die maandre kening aftrekken. De verminderde vordering wordt nu f 8.18 En hebt u nu nog iets? De fooi moet er nog af. Maar dat gaat niet, want dat is vrijwillig. Als u nu dadelijk betaalt, dan spaart u de kosten nog van het vonnis. Dat zou die wel willenHij kan per 1 Juni beschikken, en de fooi er eerst aftrekken, anders betaal ik niet. De zaak is rijp genoeg, om dadelijk vonnis te vellen. Gedaagden worden veroordeeld tot betaling van f 8.18 met rente en kosten, wat wel niet veel minder dan f 8.18 zal zijn, dus is mevrouw toch nog duur uit. Er zijn menschen, wien men alles kan wijsmaken, vooral op geneeskundig gebied 1 De politie te Leeuwarden heeft proces verbaal opgemaakt tegen den timmerman H. IJ., wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Hij deelde zijn patiënten mede, dat hij met X-tralen werkte en gebruikte daarvoor een doosje met steentjes, voor welke behandeling hij zich door de lichtgeloovigen goed liet betalen. Gelukkig 't kwam terecht. Een juffrouw te Amsterdam, die zou trouwen had aan de Ruysdaelkade een kamer gehuurd om er af te wachten het oogenblik, dat zij in het huwelijksbootje zou stappen. In de dienstbetrekking, die ze had neergelegd, had zij ongeveer duizend gulden bespaard en dat kapitaaltje f 700 aan effecten en f 300 aan specie, had zij zorgvuldig verborgen. Doch een dief wist het te vinden, toen zij even weg was en verdween met haar geldje. De arme vrouw deed aangifte van het geval bij de politie en waarlijk, de recher cheur Brouwer slaagde er in den vermoede- lijken dief met het geld op te sporen en hem te arresteeren. Niet te vertrouwen. Dinsdagochtend had in het dorp Rheden een ernstig ongeval plaats. De landbouwer Yan Beek was met een stier naar Arnhem geweest. Toen hij bij de thuiskomst het dier uit den veewagen had gelost, viel de stier op hem aan en drukte hem zoo geweldig tegen den muur, dat Yan Beek bewusteloos neerzonk. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch tot dien avond mocht het niet gelukken den ongelukkige tot het bewustzijn terug te roepen. Men vreest het ergste. (Z. C.) Ook 'n schadepost. Te Spierdijk werden in den loop der vorige week de zoogenaamde kerklammeren bijeen gebracht, ten getale van één honderd en acht en naar de algemeen geschatte waarde van f 15.- per stuk. Na de welbekende operatie, die men ge woonlijk de ramlammeren doet ondergaan, stierven kort na dien acht en vijftig stuks. gBOEKHANDELS g PARK STRAAT, g TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Yerhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. gBOEKHANDELg g PARKSTRAAT, g

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1