N». 1954. Donderdag 7 Juni 1906. 19d" Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit bl id verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor rzM Buao 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeel'^u 45 Ct». Near Ahïbika en andere landen met verhooging der porto'a. idvertentlën vóór 10 aar op den dag der oitgave Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regel» 30 Cta. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letten en Vignetten worden OMr plaatiraimte berekend. Bewganammen 3 Cta. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD&DE ROOIJ, Parkstraat Brat» ofTkxkl. TEXEL, 7 JUNI 1906. De Afdeeling „Texel" van liet Onder wijzers genootschap hield Zaterdag eene bij eenkomst in het Hotel „De Zwaan." Aanwezig waren 15 Leden. De voorzitter (de heer De Braai) opende de vergadering, heette allen welkom, inzon derheid den heer Haremaker, die te midden zijner feestvreugde toch de bijeenkomst bij woonde. De Notulen der vorige vergadering werden hierop gelezen en goedgekeurd. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Venlo werd benoemd de heer P. Haremaker, tot plaatsvervangers de HH. Dé Jongh en Mak. De beschrijvingsbrief van de a. s. Alg. Vergadering werd hierop behandeld, waarna een half uur pauze volgde. Na de pauze besprak de heer Schaap„Op merkingen bij de behandeling eener leesles." Op deze inleiding volgde een aangenaam opgewekt debat. Wegens het vergevorderde uur werd de vaste bijdrage niet gehouden, maar tot de volgende bijeenkomst uitgesteld. De volgende vergadering werd bepaald op 8 Sept a.s. en zal gehouden worden in „De Kikkert". De heer De Jongh zal alsdan een inleiding houden en de heer Haremaker eene bijdrage ten beste geven. De vergadering van de afd. Texel der H. M. v. L. Zaterdag in het Café Den Burg gehouden was in hoofdzaak gewijd aan de herziening van het reglement dier afdeeling. Nadat dan ook de vergadering was geopend en de notulen gelezen waren, werd onmid- delijk tot dit punt overgegaan. Door de commissie van onderzoek was blijkbaar geen bepaald rapporteur aangewezen, de heer N. Schumrker verklaarde zich echter bereid verslag omtrent dat onderzoek te geven. Artikelsgewijze werd nu het reglement door dezen voorgelezen en daar waar veranderingen waren aangebracht werden die zoo noodig toegelicht. Met algemeene stemmen werd ten slotte het herzien reglement goedgekeurd. Ter tafel werd nu gebracht het voorstel van den heer Roeloffs om f 10 te geven voor de te Beverwijk te houden tentoonstel ling over welk voorstel in de vorige verga dering de stemmen staakten. Met 7 tegen 8 stemmen werd dit voorstel verworpen, terwijl het voorstel van het bestuur om f 5 voor dat doel af te staan, hierop in stemming gebracht, met 12 tegen 3 stemmen werd aan genomen. Een vrij langdurige discussie ontspon zich over het voorstel van den Voorz. om de rammenkeuring niet op een marktdag, doch b.v. op een Woensdag te houden en daaraan dan te verbinden een soort van voor-ten toon stelling van lammeren enz. voor eene collec tieve inzending in het volgend jaar naar de Internationale tentoonstelling te 's Gravenhage Laatstgenoemde zou dan meer bepaald be stemd zijn om uit de aangevoerde exempla ren meer bepaald het type te kunnen aan wijzen, dat gewenscht word. Veehouders, die dan beslist geen geschikt soort hadden zou men daardoor kunnen vrijwaren van noodelooze onkosten, liefst zou men voor zoo'n collectieve inzending partijtjes van minstens tien stuks van eenzelfden veehouder hebben, doch indien het beter uitkwam van verschillende boeren een of meer stuks er van te nemen, zou zulks worden gedaan. Enkele leden bleken nog al bezwaar te hebben tegen die zoogenaamde voor-tentoon stelling ten slotte werd echter toch het voorstel van den voorzitter aangenomen. Nadat door den voorz. nog enkele mede- deelingen waren gedaan, omtrent een door ZEd. gedaan verzoek om inlichtingen naar de eischen welke gesteld worden om mede te dingen naar het houden der algemeene vergadering in deze gemeente, werd de alge meene rondvraag gedaan. De heer P. K. Bremer merkt daarbij op, dat z. i. de onlangs gehouden stierenkeuring van weinig belang was voor de veefokkers. Er was zeer weinig eenheid in de premie waardig gekeurde dieren en het was niette bepalen welk type zoo bepaald gewenscht was. De voorz. stemt dat volkomen toe en zegt dat die keuring alhier ook tot beden niet aan haar doel beantwoordt. De keurings commissie zou het zeer gewenscht achten, indien door de afd. eenige stieren werden gehouden, in dat geval zouden die de pre mies ontvangen. De proeven, vroeger reeds genomen met een stier, en ook de onder vinding, opgedaan met den hengst, waren van dien aard, dat men meende beter te doen geen stieren aan te schaffen. De me dewerking van de veehouders was over het algemeen van te geringe beteekenis. Niemand verder het woord verlangende, werd de vergadering gesloten. Op de derde lammerenmarkt, nu Dinsdag in plaats van Maandag gehouden, was weder een flinke hoeveelheid vee aangevoerd, de aanvoer wordt echter reeds minder. De prijzen hoewel ietwat lager dan do voor gaande marktdagen, mochten evenwel toch bevredigend genoemd worden. Aangevoerd werden: 4827 Lammeren, 11 Koeien, 3 Pinken, 40 Schrammen en 45 Big gen. Bij matigen handel werd besomd voor de lammeren f 12 a f 16, koeien f 125 a f 185, pinken f72,50 a f85, schrammen f 18 a f22, biggen f 12 a f 13,50. Koud, grillig. Met die twee woorden is vrijwel de temperatuur geschetst van het weder, hetwelk gedurende de Pinksterdagen ons deel was. Koud, grillig weer, dat was de algemeene uitspraak en die meening werd sterk beves tigd door de verschillende toiletten, waarin het publiek zich vertoonde. Hadden som migen zich getooid (omdat het Pinkster was) met het Pinksterpak, in luchtige kleeding, veel anderen hielden meer rekening met het weer dan met den tijd van het jaar en had den zich niet geschaamd zich van warmere overkleeding te voorzien wie het verstan digste handelden kon men aan de vaak ver kleumde aangezichten wel ontdekken. De koude Pinksterdagen hebben niet on mogelijk menig uitstapje verijdeld en zal voor de badplaatsen en uitspanningsgelegenheden elders, niet onwaarschijnlijk wel tot schade zijn geweest. Een dagje aan het strand door te brengen daartoe lokte het weder, met een temperatuur van even 50 graden dan ook volstrekt niet uit 't was om van te rillen. Een bezoek aan het badpaviljoen aan de Koog alhier had dan ook volstrekt niets aan trekkelijks en 'n enkele die den moed had er heen te gaan, berouwde zijn stoutheid al zeer spoedig. We zullen dat genot maar voor warmere dagen moeten bewaren. De ondernemer had met die dagen trouwens het paviljoen niet geopend, eensdeels om het onguustige weder, anderdeels ter wille van de opening der tentoonstelling van Texels Belang. Ook voor de opening van de tentoonstelling van „Texel's Belang" op den tweeden Pink sterdag, liet het weder zich evenmin prettig aanzien, 't was den geheelen morgen donker en triestig, geen zonnetje verbrak de dikke wolken, die er koud uitzagen en met regen dreigden. Gelukkig, tegen drie uur, kwam de zon er op eens flink door, en was 'ttoen al op eens geen zomer, 't wekte toch een vroolijker stemming. Velen begaven zich tegen dien tijd naar het Schildereind, waar het tentoonstellingsgebouw is geplaatst om de opening der tentoonstelling bij te wonen en te luisteren naar de muziek van het Fanfarecorps dat zich tot opluiste ring bij deze gelegenheid zou doen hooren. Vrij wel ter bepaalde tijd werd de ten toonstelling geopend door den Eere-Voorz. den E.A. heer Mr. W. F. Hiddingh, burge meester, met de volgende toespraak Dames en Heeren, Op dezen heuglijken dag, den dag der ope ning van de Tentoonstelling met verloting van de Vereeniging „Texel's Belang" valt mij het genoegen te beurt het openingswoord te spreken. Ik roep U allen op mede te werken tot dit door ons zoo wel voorbereid feest, het is eene tentoonstelling, die wij U dit jaar aanbieden, eene tentoonstelling van hoogst interessante en bezienswaardige oud heden, die zeker stellig uw aller belangstel ling waard is. Over het doel, dames en heeren, dat wij met deze tentoonstelling beoogen, kan ik kort zijn. Ik zal daarover niet uitwijden; U weet toch allen, dat „Texel's Belang" eene vereeniging is, opgericht om steun te verleenen aan alle achtergebleven weduwen en weezen op geheel Texel, wier kostwinner door den dood werd weggerukt. Voorwaar een schoon doel, doch alleen bereikbaar door vereende krachten en door oprechte toewijding aan deze goede zaak. En aan deze oprechte toewijding nu, dames en heeren. heeft het ons ook ditmaal niet ont broken. vele jonge dames, getuige het hier aanwezige dames-comité, hebben hare beste krachten toegezegd en reeds veel tijd en moeite opgeofferd tot het volmaken dezer tentoon stelling. Het past mij daarom, een woord van hulde te brengen aan alle dames die weder aan de uitnoodiging van het bestuur van „Texel's Belang" zoo bereidwillig gehoor gaven tot het welslagen van deze onderneming; een woord van hulde aan het wakkere bestuur van de vereeniging en aan allen, die meewerkten en met gemeenschappelijke toewijding zoo zeer bijdroegen tot het tot stand brengen van dit schoone plan; een woord van hulde ook aan den bekwamen architect, die voor deze ten toonstelling een schoon bouwplan wist te ontwerpen, die voor de ingezonden, zoo kost bare oudheden, keurige uitstalkasten wist te bedenken, waardoor alles beter tot zijn recht komt en het geheel een lief en aantrekkelijk geheel blijkt te zijn, een woord van hulde nog aan het Texelsch Fanfarecorps voor de bereidwilligheid, waarmede het deze opening door muziek wil opluisteren. Deze bont ver sierde tent met kleurige schakeering van vlag gen en anderszins levert het sprekendste bewijs van wat eendrachtige samenwerking op het gebied van liefdadigheid vermag. Moge daarom deze tentoonstelling aan haar schoon doel beantwoorden, moge zij vooral ook door uw hulp en druk bezoek slagen, moge het devies van „Texel's Belang"„Door Eendracht sterk", geen (jdel woord blyken te zijn, maar moge het weerklank vinden in uw aller hart. Dames en heeren, ik verklaar deze tentoon stelling voor geopend. Na dit openingswoord liet de muziek zich hooren, werden de vlaggen geheschen en het gebouw voor het publiek opengesteld, hetwelk al spoedig van de aangeboden gelegenheid gebruik maakte. De muziek voerde daarop nog verschillende nummers uit en deed later een rondgang door het dorp, door een groote menigte gevolg. De plechtigheid van den tweeden Pinkster dag was hiermede afgeloopen, de tentoon stelling zal eenige weken aanhouden, wenschen wij voor het goede doel dat er vele bezoeken zullen worden gebracht't zal een goed loon zijn voor de moeite en zorgen er aan besteed. Het tentoongestelde is een bezichtiging zeker wel waardig. De onderneming hebbe goed succes. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1