N°. 1956. Donderdag 14 Juni 1906. 19dB Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg opTbxbl. IIER I J K TEXEL, 13 JUNI 1906. Een middag aan het strand. Vleiden wij ons in het laatst dor vorige week dat de zomer zou zijn gekomen, de natuur beduidde het ons Zondag wel anders, 't was meer Herfst dan Zomer'n nijdige Noordenwind deed zich geducht gelden en de muziekuitvoering in het Badpaviljoen aan de Koog, althans een bezoek daarheen werd er niet door bevorderd. Te half drie vertrok het Fanfarecorps er heen, op zijn tocht door den Burg zich latende hooren, om de goê gemeente te verlokken mede van de partij te zijn. Er werd gehoor aan gegeven, doch niet door zoovelen als men wel had gewenscht het jongere volk en daaronder de fietsrijders in de eerste plaats, volgden den roepstem om mede naar het strand te gaan. Het viel echter niet mede, op een kouden dag met 'n flinke bries uit het Noorden, aan de zee te vertoeven, bekoelt al spoedig bij de meest enthousiastische mensch den lust om aan het strand te wezen. Zoo was het ook verleden Zondag. Het genoegen dat velen zich hadden voor gesteld, werd zeker wel tot eenige graden minder gereduceerd. De omnibusdienst voorzag er loffelijk in om door een extra rit de bezoekers van dit tochtje weder naar den Burg terug te ver voeren. Bij zulk een gelegenheid kan men het waarlijk betreuren dat de tramgeschiedenis zulk een rekbaar verloop heeft, wanneer die gelegenheid er was, en de ondernemers hadden den moed vanaf de Waal een zijtak naar de Koog te leggen, dan zou in de zomermaanden ongetwijfeld een bezoek aan de Koog meer malen op het programma staan. De Koog zou daarom zoo terstond nog wel geen badplaats zijn, doch de gelegenheid er voor zou zeker sterk worden bevorderd. Voor belanghebbenden om hiervan nota te nemen. De vierde lammerenmarkt. De markt van Maandag (de vierde groote lammerenmarkt) getuigde weder van een grooten aanvoer het minder gunstige weder tengevolge waarvan de veestapel als het ware de weiden ineet, zooals men zegt, waartegenover de goede prijzen op de laatste markten voor het jonge wolvee bedongen, was vermoedelijk aan de ruime aanvoer niet vreemd. Er wachtte echter teleleurstelling, de koop lieden hadden blijkbaar geen voordeelige zaken gemaakt en gingen nu schoorvoetend tot aankoop over, en tot lagere prijzen. Toch waren de prijzen nog volstrekt niet noodlijdend doch wanneer men zich een hoogeren prijs heeft gedacht, gaat men niet zoo gemakelijk terug. Een en ander was oorzaak dat ver- koopers en koopers niet zoo gemakkelijk tot elkander kwamen. Die wat vlug besloot, maakte niet onmogelijk nog de beste zaken. Aangevoerd werden: 3833 lammeren f9a f 14,25, 11 koeien f 80 a f 175, 1 kalf, 6 paarden f 180 a f 250, 31 schrammen f 20 a f 24, 65 biggen f 11 a f 13. De handel was matig. Het eiland wordt tegenwoordig bezocht door drie Duitsche Natuurkundigen van naam. 't Zijn de Heeren Otto Leege, Br. Arends en Dr. Hendel, die met een zeiljacht achter eenvolgens vanaf Schiermonnikoog de ver schillende Wadden-eilanden hebben bezocht en Maandag j.l. in de haven te Oudeschild binnenliepen. Onder geleide bezoeken de Heeren thans de meest interessante plekjes onzer Gemeente. Van 9 tot en met 11 Juni zijn van hier verzonden 1182 lammeren, 8 koeien, 15 kalveren, 24 schapen, 3 paarden en 6 varkens. Den Hoorn, 12 Juni. Daar de rogvangst hier is afgeloopen, is ook een onzer visschers naar Zeeland vertrokken, om daar zijn geluk te beproeven. Naar 't schijnt, moeten zich daar ook veel harders ophouden, waarom hij de groote geepfuiken heeft meegenomen. Het plan bestaat, de gevangen visch direct naar België te brengen. Koog, 10 Juni. Wegens de ongunstige weersgesteldheid der laatste dagen is het bezoek op het pas geopende Badpavilioen tot heden zeer gering. De dag van heden maakte hierop echter een uitzondering. Velen van hier en elders waren thans op de duinen en in het badpaviljoen aanwezig om eene uit voering van het Fanfarecorps bij te wonen. Schoon klonken de toonen tot ver in het rond en uit het aandachtig luisteren der aan wezigen kon men zien, dat velen een genot vollen middag hebben doorgebracht. „Mogen wij dezen zomer Texelsch Fan farecorps nog menigmaal in ons midden zien", is zeker de wensch van alle muziekliefhebbers. Oudeschild, 11 Juni. Zaterdag liep hier binnen het fraaie Nederlandsche stoomjacht „Blancette", dat reeds 's namiddags weer uitzeilde. Maandag is een Duitsch plezier jacht de haven binnengeloopen. Door den garnalenschipper D. P. Vlas, werd bij het lichten van 't net in 't Kaap- in Molengat, een botje aangetroffen, hetwelk met een koperen plaatje was gemerkt H 1268. Dit botje werd opgezonden naar het zoölo gisch station, te Helder. Oosterend, 12 Juni. De Heer KI. Bakker Wz., geboren alhier, thans student aan de Technische Hoogeschool te Delft, is geslaagd voor candidaat-civiel-ingenieur. Vlieland, 11 Juni. Het badseizoen is geopend. Niet zooals andere zomers met een concert aan het Pavilloen, 't ging alles met stille trom. De plannen waren wel goed maar het weer werkte tegen, ook gisteren, er is geen sprake van buiten zitten. Zoo zegt ons alleen de vlag bij 't badhuis, dat dit z'n deuren heeft geopendhet bezoek beteekent nog niet velen, de enkele vroege gasten zullen 't er vrij eenzaam vinden. Drijvende doodkisten. Bij den Voorzitter der Tweede Kamer is ingekomen een adres met verzoek mede te willen helpen tot het houden van Rijkstoe- zicht op de visschersschepen. Verschillende stukken wormstekig hout en photo's zijn overgelegd om den leden der Tweede Kamer persoonlijk van de noodzake lijkheid te overtuigen. Het brood der bedeelden! Vanwege het Burgerlijk Armbestuur te Amsterdam wordt iedere week aan een paar duizend bedeelden roggebrood uitgereikt. Nu wordt er in Amsterdam in evenredig heid zeer weinig roggebrood gegeten en vooral de volksklasse wil er weinig van weten Vandaar dat heel wat van die roggebrooden niet gegeten worden door de menschen, maar door paarden I Het is ons nl. gebleken, dat verscheidene stalhouders gaarne deze brooden opkoopen voor hun paaiden. Er zijn stalhouders die wekelijks een 80 brooden voor ver onder den prijs koopen en daardoor op goedkoope wijze hun paarden onderhouden. („N. v. N.") Baldadigheid. Toen dezer dagen de maaimachines op de hooilanden van de veehouders K. T. aan den Eewal o/d. Rinsumageest en S. K. te Birdaard aan het werk waren, bleek het, dat door kwaadwilligen verschillende ijzeren voor werpen, als stukken van een oude zeis, oude spaden, hoefijzers, ijzeren bouten, ijzerdraad, enz. onder het gras in den grond waren gestoken. De machines liepen de messen in die ijzeren voorwerpen stuk, overeenkomstig natuurlijk met de bedoeling der kwaaddoeners. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebdand 45 Cts. Naar Amebixa en andere landen met yerhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. van Maten en Gewichten Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben te üudeschild bij H. Dogger op 2 Juli 1906, des voormiddags van 811 uur en des namiddags van 12--2'/* uur; te den Burg bij R. Moojen op 3 Juli 1906 des voormiddags van 812 uur en des namiddags vun 1—4 uur; op 4 Juli 1906, des voormiddags van 812 uur en des namiddags van 1—3 uur op 5 Juli 1906, des voormiddags van 812 uur, alléén voor den Burg; op 4 Juli 1906, des namiddags van 34 uur alléén voor de Koog; op 5 Juli 1906 des namiddags van 14 uur, alléén voor den Hoorn te Oosterend bij IJ. Koppen op 6 Juli 1906 des voormiddags van 912 uur en op 7 Juli 1906, des voormiddags van 9—12 en des namiddags van 1—3 uur, alléén voor Oosterendop 6 Juli 1906 des namiddags van 14 uur, alléén voor de Waal; te de Cocksdorp by Jb. Buijs op 9 Juli 1906 des voormiddags van 711 uur. Yoorts wordt het navolgende onder de aan dacht der belanghebbenden gebracht: le. dat de herijk der maten en gewichten dan alleen kan geschieden als deze schoon en droog worden aangeboden en zich in behoorlijken toe stand bevinden, zoodat verificatie en stempeling mogelijk is 2e. dat de onderdeelen van het Gram (Milli gramgewichten) uithoofde der daartoe benoodigde fijne balans, ingevolge de ministrieele beschik king dd 23Mei 1872,No. 180,afd. 12Nijverheid, uitsluitend aan het IJkkantoor in de standplaats kunnen worden geverificeerd 3e. dat onjuiste gewichten, zoo mogelijk, door den IJker worden gejusteerd, volgens het bij Ko ninklijk besluit vastgestelde tarief; 4e. dat belanghebbenden moeten toezien, dat de voorwerpen van het vereischte ijkmerk zijn voor zien en dat de afgekeurde maten of gewichten niet voorhanden blijven op de plaatsen in artikel 11 der IJkwet aangeduid; 5e. dat, volgens beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 2 October 1905 No. 52 het goedkeuringsmerk gedu rende dit jaar te bezigen bij den ijk en herijk der maten en gewichten zal zijn de letter q in den gewonen schrijfvoim 6e. dat zij, die verzuimen hunne maten en ge wichten bij den IJker, tijdens diens verblijf in de Gemeente, tot het ondergaan van den herijkte bezorgen of daarin verhinderd worden, voormelde maton en gewichten nog aan het IJkkantoor te ALKMAAR ter herijking moeten aanbieden en wel na IS Juni 1906, eiken Donderdag en Vrijdag van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 1 uur. Voorts worden de belanghebbenden er nog bij zonder op gewezen,dat de maten en gewichten,op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stompelmerken, en dat het laatst-ge- plaatste goedkeuringsmerk gedurende TWEE jaren ongeschonden moet worden bewaard. Texel, den 12 Juni 1906. Burgemeester en Wethoudors voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. iv V II A S I E K Do Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de landmeter van het kadaster op 18 Juni a. s. en volgende dagen in deze gemeente zal aanwezig zijn tot het doen van opmetingen van kadastrale vorandoringon. Texel, don 12 Juni 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1