N°. I960. Donderdag 28 Juni 1906. Nieuws- en Binnenland. Advertentieblad. >T o; uien, Dit blad verschflnt Woensdag;- en Zaterdagavond. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buna op Texel. TEXEL, 27 JUNI 1906. Zaterdag zou met de reddingsmiddelen der N. en Z. Holl. reddingmaatschappij achter de Koog eene oefening plaats hebben, werd in ons voorlaatste nummer gemeld, daarvan is echter niets gekomen, de aan die boot geplaatste roeiers meenden dat de gewone belooning daarvoor niet voldoende wasge lukkig dat het maar voor eene oefening was waarvoor hunne diensten werden geëischt, toch zouden zij wellicht bij nood hunne dien sten niet hebben geweigerd. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Naar verder nog wordt gemeld zou ook door de roeiers van de boot te Eierland een hooger loon worden geëischt. De markt van Maandag kenmerkte zich ook nu weder door eene goede aanvoer van wolvee, waarvoor wel kooplust bleek te bestaan. Aangevoerd werden $84 lammeren f 11 f 14; 150 schapen f 17 a 24.50 2 Rammen 2 koeien; 2 nucht. Kalveren f 12 16; 1 paard. De handel was vlug. Den 25n Juni zijn van hier uitgevoerd 775 lammereD, 74 schapen, 7 koeien en 5 varkens. Uit een gerucht dat ons ter oore kwam, zouden wij moeten afleiden dat plannen in gedachte zijn om te Koog eenige huizen te bouwen, dit zou dan uitgaan van eenige maatschappij van eldershet vermoeden is echter nog zeer vaag en eischt wel wat betere gegevens voor vasten vorm. Maandagmiddag te 12 uur werd de kermis officieel ingeluid, het is een plechtig heid die niets om het lijf heeft, doch waar de jeugd bij present is't hoort er zoo bij. Van dat uur af hebben straatmusici's, en wie al meer tot de kermis in betrekking staan, vergunning om hunne werkzaamheden te beginnen. Zoo gaat het telken jare, zoo gaat het ook nu weder. De eerste dagen beteekent het kermisvermaak evenwel zeer weinig, zoo langzamerhand heeft zich de drukte tot de laatste dagen verplaatst, waarvan spellen schouwburgen, café's, enz. het moeten hebben. Behalve de draaimolen, die al spoedig za ken maakt en door het jonge volkje in beslag wordt genomen, geeft de kermis in de eerste dagen weinig vertier en bepaalt het publiek zich tot wat omwandelen. Woensdag vangen de voorstellingen aan bij Princelly, hier reeds sedert vele jaren zoo gunstig bekendDonderdag in de schouw burgen. Ter aanbeveling van de voorstellingen door het Ned. Tooneel- en Operette-Ensemble te geven in de „Vergulde Kikkert" op Donder dag, Vrijdag en Zaterdag a.s., verzoekt men ons nog te melden dat behalve Mevr. Buder- man—van Dijk, ook de heer L. van Beem, de beroemde „Pipo" uit „de Mascotta" zijne medewerking zal verleenen. Omtrent Mevr. Buderman van Dijk wordt bericht, dat bij eene voorstelling te Brussel iu den Vlaamschen Schouwburg den 23 dezer gehouden, deze tooneelspeelster in de operette „Blonde Ka" een groot succes behaalde; door den gouverneur des Konings werd zij gecom plimenteerd ovor haar mooi en schoon spel; bij het eindigen der voorstelling was het applaus een ware ovatie en kwam er geen einde aan het gejuich. Deze mededeelingen mogen eene aanbe veling zijn tot een bezoek aan de te ver wachten voorstellingen. Oudeschild, 25 Juni. 't Bezoek van plezier vaartuigen begint weer toe te nemeD, nu 't zomerwêer schijnt te zijn gekomen. Zondag 1.1. kwamen vijf zulke pleiziervaartuigjes de haven binnen. Bjj den havenmeester-strandvonder alhier zijn aangebracht 300 lammerenhuiden, ge merkt „A. B 15 B" en een vat terpentijn, gemerkt„49 E. L." Vermoedelijk zijn deze voorwerpen afkomstig van de lading der stoomboot „Meuse", welke werd in den grond gestoomd. Onze plaatsgenoot, de heer W. Slaman, die reeds zooveel succes had met zijn eerste broedmachine, heeft nu een tweede exem plaar vervaardigd, dat blijkbaar nog vol- komener is. Bij de eerste proefneming althans met 89 eieren, zijn niet minder dan 83 flinke kuikens uitgekomen. 26 Juni. Naar wij vernemen is tot helpster aan de KoniDgin Wilhelmina-Bewaar- school benoemd, Mejuffr. S. de Wijn. Nog altoos wordt het garnalenvisschen door enkele visschers uitgeoefend. In de laatste dagenwerden in de garnalennetten heel wat pietermannen opgehaald.- 27 Juni. De „Zeven Provinciën" was flink gevuld bij de uivoering, welke gisteren avond gegeven werd. De feestavond, ten voordeele der „Koningin Wilhelmina-school ondernomen, mag stellig als geslaagd worden beschouwd. Op de uit voering zelve hopen wij nader uitvoeriger terug te komen. Oosteeend, 26 Juni. Een 55 jarig huwelijks feest valt er niet alle dagen te vieren. Dit buitengewoon voorrecht valt heden ten deel aan het echtpaar Jacob Duinker en Cornelisje Tuinder, te Nieuweshild. Beide oudjes zijn nog tamelijk kras. Wij wenschen hen toe, dat verder hun levensavond helder en gelukkig mag zijn. De blazerschuiten van hier, die voor 7 weken naar de Zuiderzee stevenden, om ansjovis te vangen, zijn nu weder terugge keerd. De vangsten waren gemiddeld be vredigend van enkele visschers kan gezegd worden, dat ze ruime verdiensten hebben gehad. Ook de garnalenvisscherij is thans afgeloopen. Deze heeft dit jaar langer ge duurd, dan ooit te voren. Ook deze visscherij leverde tamelijk gunstige resultaten op. De visschers, die voor geruimen tijd naar Zeeland vertrokken, om daar rog te vangen, blijven voor het grootste gedeelte nog weg. Stellig hebben zij betere verdiensten, dan men hier ter kustvisscherij mag verwachten. De Cocksdorp, 25 Juni. Hedenmiddag vierden de schoolkinderen van De Cocksdorp, die niet aan het schoolreisje hadden deel genomen, opgewekt feest. Ze werden in het schoolgebouw onthaald op limonade, koek etc. Op eene weide van den heer Kalis, welke tot feestterrein was ingericht, werden ver schillende wedstrijden gehouden. De prijzen werden in de school uitgereikt, terwijl voor de kinderen, die geen prijs hadden gewonnen, een tombola werd gehouden, zoodat geen der kinderen met ledige handen huiswaarts ging- De Edelachtbare Heer Burgemeester van Texel, die lid der schoolvereeniging „De Cockskorp" is, kwam ook een kijkje nemen, hetgeen zeer op prijs werd gesteld, De onderwijzers werden bij hun werk bijgestaan door eenige dames en heeren. Afloop aanbesteding polder Eierland, gehouden op 23 Juni 1906. 1 Levering 140 M3. grint, laagste inschrijver K. Duinker en Co., f 4,42 per M3. 2 Transport dier grint, één Inschrijver, Alb. Dros Pz. f 1,40 per M3. 3 Levering 32,000 harde Waalklinkers, Arnoldus Blankers' Stoom-Waalsteen fabriek, Spijk bij Gorinchem, voor f 12,25 per 1000. (De qualiteit der monsters niet in aanmerking nemende.) 4 Transport dier steenen J. Harte f 62,40. 5 Het leggen van een paardepad (600 M.) J. Vlaming f 45,— 6 Maaien en schoonmaken van 't kanaal. Perceel 1 C. Visman f 76, Voor het maaien van de overige perceelen waren geene biljetten ingekomen, ook niet voor de postsloot. Er werd alsnog gelegenheid gegeven hiervoor in te schrijven tot Maandag as. 7 Verpachting grasgewas der wegen. Het totaal der 11 perceelen beliep f57,60. IE ec 7 Juli antoreH nraad,B ir, in- ceels bij de 3r en TEXEISCHE COURAHT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Ambrttta en andere landen met verhooging der porto's. enten .vaar- iscli, huid alles H E R IJ K van Maten en Gewicliten. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben te Oudeschild bij H. Dogger op 2 Juli 1906, des voormiddags van 8—11 uur en des namiddags van 12—2'/i uur; ïhte te den Bnrg bij R. Moojen op 3 Juli 1906 des gen voormiddags van 812 uur en des namiddags edt'van 1—4 uur; op 4 Juli 1906, des voormiddags gen' van 8—12 uur en des namiddags van 1—3 uur een op 5 Juli 1906, des voormiddags van 812 uur, alléén voor den Burgop 4 Juli 1906, des namiddags van 34 uur alléén voor de Koog op 5 Juli 1906 des namiddags van 14 uur, i alléén voor den Hoorn d* te Oostereud bij IJ. Koppen op 6 Juli 1906 des voormiddags van 9—12 uur en op 7 Juli 1906, des voormiddags van 9—12 en des namiddags van 13 uur, alléén voor Oosterend: op 6 Juli iel 11906 des namiddags van 14 uur, alléén voor de Waal i te de Cocksdorp by Jb. Buijs op 9 Juli 1906 des voormiddags van 711 uur. Voorts wordt het navolgende onder de aan dacht der belanghebbenden gebracht le. dat de herijk der maten en gewichten dan alleen kan geschieden als deze schoon en droog worden aangeboden en zich in behoorlijken toe stand bevinden, zoodat verificatie en stempeling mogelijk is; t 2e. dat de onderdeelen van het Gram (Milli gramgewichten) uithoofde der daartoe benoodigde fijne balans, ingevolge de ministrieele beschik king dd 23 Mei 1872, No. 180, afd. 12 Nijverheid, uitsluitend aan het iJkkantoor in de standplaats 13 kunnen worden geverificeerd 3e. dat onjuiste gewichten, zoo mogelijk, door den IJker worden gejusteerd, volgens het bij Ko- ninklijk besluit vastgestelde tarief; 4e. dat belanghebbenden moeten toezien, dat de voorwerpen van het vereischte ijkmerk zijn voor- f- zien en dat de afgekeurde maten of gewichten niet voorhanden blijven op de plaatsen in artikel 11 der IJkwet aangeduid; 5e. dat, volgens beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 2 October 1905 No. 52 het goedkeuringsmerk gedu rende dit jaar te bezigen bij den ijk en herijk der maten en gewichten zal zijn de letter q in den gewonen schrijfvoim 6e. dat zij, die verzuimen hunne maten en ge- wichten bij den IJker, tijdens diens verblijf in de Gemeente, tot het ondergaan van den herijkte fi bezorgen of daarin verhinderd worden, voormelde j maten en gewichten nog aan het IJkkantoor te ALKMAAR ter herijking moeten aanbieden en wel na 18 Juni 1906, eiken Donderdag en Vrijdag van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 1 uur. Voorts worden de belanghebbenden er nog bij zonder op gewezen, dat de maten en gewichten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempelmerken, en dat het laatst-ge- plaatsto goedkeuringsmerk gedurende TWEE jaren ongeschonden moot worden bewaard. Texel, den 12 Juni 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts, per nummer.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1