N°. 1964. Donderdag 12 Juli 1906. 19ie Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Dii l>! verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Euro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cte. Niuir Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen de Uitgevers LANGEVELB DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. De BURGEMEESTER der gemeente Texel Gelet op de bij het Gemeentebestuur inge komen kennisgeving, waaruit blijkt, dat ten behoeve der Vereeniging „Steun voor Wedu wen" in den loop der volgende week een collecte bijlangs de huizen der ingezetenen zal worden gehouden Overwegende, dat in den laatsten tijd reeds meermalen een beroep op de liefdadigheidszin der bevolking is gedaan Meent GEEN termen te kunnen vinden deze collecte aan te bevelen. Texel, 7 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. LANDWEER. District No. XXVII. Uitbetaling der toegekende vergoedingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden, dat de uitbetaling der vergoedingen, toegekend wegens het verblijf onder de wapenen tot deelneming aan de in dit jaar voor boven vermeld District gehouden oefeningen als bedoeld bij art. 11 der Land weer wet (Herhalingsoefe ningen), zal plaats hebben ter Gemeentesecre tarie, en wel te beginnen metZaterdag, den 14 Juli a. S. en voorts bij voorkeur op eiken volgenden Maandag, telkens van 9 tot 2 ure 's namiddags. De uitbetaling kan slechts geschieden tegen het voor „voldaan" teekenen op den ter Secre tarie aanwezigen verzamelstaat, zoodat de belang hebbenden verplicht zijn de hun toekomende gelden in persoon aldaar af te halen. Is de ver goeding toegekend aan de echtgenoote van den dienstplichtige, dan zal de door dezen aangewe zen gemachtigde gelijktijdig met de echtgenoote ter Secretarie aanwezig moeten zijn. Zonder diens aanwezigheid zal de uitbetaling niet kun nen plaats hebben. ■Vergoedingen, die niet zijn afgehaald binnen zes weken na den hiervoren aangegeven eersten betaaldag, worden als onnoodig beschouwd en deswege geacht niet te zijn toegekend. Belanghebbenden worden mitsdien in hun eigen belang dringend uitgenoodigd, zich op een der hiervoren aangegeven dagen en uren ter Ge meentesecretarie te vervoegen, ten eiude de hun toegekende vergoeding in ontvangst te nemen. Texel, den 10 Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 11 JULI 1906. Een zeer vlugge handel mag zeker worden gezegd van de Maandag gehouden markt, vooral wat betreft de lammeren, ternauwer nood waren ze in de hokken geplaatst of de verkoop werd al heel spoedig gesloten, en het merk van den nieuwen eigenaar op het vee gezet; vrijwel terstond daarop werd het vee weder opgeladen en vervoerd. Dat met die vlugge handel de prijzen ook wel gelijken tred zullen hebben gehouden, zal zeker wel niemand in twijfel trekken. Aangevoerd werden 490 Lammeren f 13 a f 14, 63 Schapen f20 a f22, 3 Koeien f125 a f 185. De poging om den weg in het Burger- Nieuwland te beharden, schijnt met goeden uitslag te zijn bekroond, naar uit eene adver tentie in dit nummer mag worden afgeleid de aanbesteding van het vervoer van het daarvoor benooaigd materieel wijst op dien goeden uitslag. Het is zeker een goed en gewenscht werk, hetwelk door meer dergelijke verbeteringen moge worden gevolgd. Kunstavonden den Helder. Ofschoon de zomer nog niet is voorbij ge gaan, worden toch alreeds voorbereidingen getroffen voor de straks komende winter avonden. Een vriendelijke hand stelde ons in staat daaromtrent het volgende medetedeelen De comm. voor kunstavonden te den Helder hoopt in het a. s. Winterseizoen, aldaar zes kunstavonden te geven, waarop zich zullen doen hooren De Kon. Vereeniging „Ned. Tooneel" met het beroemde blijspel „Hofgunst." Tweemaal de Ned. Tooneelvereeniging (v. d. Horst en Ternooy Apèl.) Het Rotterd. Tooneelgezelschap (Dir. van Eijsden) Vogel of Royaard. Een muzikale tournée (b. v. Prager of Bohemer strijkkwartet enz.) Ee commissie meent ook de bewoners van het eiland Texel in de gelegenheid te moeten stellen hiervan te profiteeren, en stelt daartoe de volgende voorwaarden. Ie Extraboot, vertrek Oudeschild om 6.45 's avonds. 2e. Entree op den eersten rang. 3e. Extraboot terug, vertrek van Helder p. m. 11 45. De kosten zullen bedragen voor een Heer f 3,00, Heer en Dame (mits die dame vrouw of dochter zij) f5.— In deze prijs is inbegrepen de extravaart heen en terug en vrij entrée tot den kunst avond. Bij deelneming van minstens 20 personen per keer, zal de commissie waarschijnlijk de extra-vaart doen doorgaan. Bij deze mededeeling kunnen wij het voor deze keer zeker wel laten. Voor hen die van deze gelegenheid willen gebruik maken, is het alreeds een goede aanwijzing om zich met de bedoelde commissie te verstaan en te trachten het getal liefhebbers bijeen te krijgen. Prachtige voorzorg. De granieten pilaren op de beurs te Amster dam, die dienen om de galerijen te dragen, worden ook door heeren beursbezoekers ge bruikt om tegen aan te leunen. Om nu te voorkomen, dat door het zware leunen (er zijn beursbezoekers, die veel druk op de markt uitoefenen) het gebouw nog meer uit het lood zou komen te staan, heeft P. W. voor de houten balken een soort hout genomen, dat de eigenschap heeft, de kleeren van de heeren met hars te bevlekken. Leunen ze dus onwillekeurig, dan loopen ze veel kans, hun pak te bederven, hetgeen bij eenige herhaling nog vele scheuren in de beurs zal veroorzaken in hun beurs, wel te verstaan. (Tel.) Een gevolg ervan, dat men de landweer het geweer mee naar huis geeft. Dezer dagen keerde een landweerman van de herhalingsoefeningen naar zijn haardstede terug. Toen hij aan zijn woning, de boerderij Woest-Hoeve, tusschen Apeldoorn en Arnhem kwam, maakten eenige jongelieden de opmer king, dat hij er in zijn militaire pakje heel wat beter uitzag dan in zijn civiele plunje. Dit complimentje viel in slechte aardedp landsverdediger werd zoo geweldig boos, dat hij zijn bajonet trok en op 't geweer plaatste en vervolgens een proeve van zijn vaardig heid gaf, door een der jongelingen de bajonet in het lichaam te steken. Naar men meldt, is de toestand van den getroffene bedenkelijk. Alweder eene waarschuwing. Een driejarig meisje, dat in een woning in de Ruysdaelstraat te Den Haag met lucifers speelde, bekwam daarbij zoodanige brand wonden, dat het in het ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. Door den Minister van Marine zijn, naar het „Centrum" meldt, de bestuurderen der verschillende kerkgenootschappen uitge noodigd vooral met de schepelingen veel in aanraking te komen. De Minister verwacht van dezen maatregel vele en goede vruchten. Een geestelijke of godsdienstleeraar, die een schepeling van zijne jeugd gekend heeft, hem in de kinder- en jongelingsjaren onderricht heeft, zal ongetwijfeld veel invloed op zoo iemand hebben. Verschillende gunstige bepalingen zijn, om het doel te bereiken, genomeno. a. is de schepeling vrij van dienst, kan met den geestelijke of godsdienstleeraar gaan wandelen of verblijven in een der kamers van het wachtlokaal. Desverkiezende wordt den geestelijke of godsdienstleeraar restitutie ge daan van de gemaakte reis- en verblijfkosten. Zoo vermoedelijk niet bedoeld. Onder het opschriftje „Paard van Troje" schrijft „De Stand.": De Minister van Marine looft reisgeld heen en terug uit aan predi kanten, die in Den Helder zich eenige uren aan de matrozenopvoeding willen wijden, en de matroos, op wien het gemunt is, krijgt dien dag vrijaf. Van dit onverwachte aanbod schijnt druk gebruik te zullen worden gemaakt. Nu reeds moet van meer dan een socia listisch predikant aanzoek, om aldus toege laten te worden, zijn ingekomen. Naar verluidt, is men hierover bij het marine commandement te Helder alles behalve gesticht. Maar pruttelen helpt hier niet. De aanvragers zijn Godsdienstleeraars en moeten alzoo worden toegelaten. Blijkt dit bericht juist, dan zal alzoo voort aan de socialistische propaganda onder het marinepersoneel voor een deel op 's lands kosten geschieden. Uit het Zuiden meldt men voorts, dat ook de bekende pater v. d. Brink op excurcies naar het Noorden bedacht isen voorts wil men weten, dat bij enkele socialisten het plan is opgekomen, om het nietsbeduidende examen van godsdienstonderwijzer of catechi seermeester af te leggen, en zich dan geregeld voor een retour naar Den Helder een of meer dagen in de week aantebevelen. Daar meer en meer de wensch wordt geuit van een wekelijkschen rustdag, werden in verschillende steden van Nederland reeds comité's ter verkrijging daarvan opgericht, en daar de Zondag de door de meerderheidaange wezen dag is, besloot het centraal bestuur van den Neaerl. Bond van Confectie-Bedienden alle bekende vakbonden uit te noodigen zich met haar in verbinding te stellen en afgevaardig den te benoemen ten einde op eene gecom bineerde vergadering in een nader te bepalen stad, b.v. Utrecht, de middelen te bespreken om te komen tot de oprichting van een lan delijk comité ter verkrijging eener wettelijke Zondagsrust benevens wettelijke regeling van den arbeidsduur van winkel- en magazijn- personeel. Wat een schade! Een apothekersjongen, die te Delft op de fiets medicijnen rondbracht, reed op het Yrouwjuttenland, voor iemand willende uit wijken, zoodanig tegen een boom, dat hij van de fiets in het water sloeg; de gevulde drankjes trommel mee. Voorbijgangers hielpen den jongen op het droge. Van de kostelijke pillen, drankjes en zalfjes kwam natuurlijk niet heel terecht. („D. C.") Men moet zich niet boos maken. Een 82-jarige weduwe in de Gasthuisstraat te Haarlem, maakte zich zóó boos dat straat- makers wat veel zand voor haar deur hadden verspreid, dat ze een beroerte kreeg en den zelfden dag overleed. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1