Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Een blijde gebeurtenis. Aan de Haagsche Nijverheidsschool is opge dragen de uitvoering en levering van de luiermand voor H. M. de Koningin. Alles wijst er dus op, dat waarschijnlijk nog dit jaar een zeer blijde gebeurtenis zal plaats hebben. (L. D De landweer in beroering. Het was in de vorige week een heel opstootje in de kazerne Fort de Ruijter te Willemstad. De landweer kwam ongeveer 7 uren van een marsch terug. Toen moest men nog aan het aardappeljassen enz. zoodat de dienst om halftien nog niet geëindigd was. Dit late uur verwekte heel wat onte vredenheid, een der landweerplichtigen ging zoo ver, dat hij voor brutaliteit tegenover zijn meerdere gestraft werd met de provoost. Dit geval verspreidde zich natuurlijk als 'n loopend vuurtje en spoedig verklaarden 'n tweehonderdtal der mannen zich solidair. Men trok op de provoost af en in minder dan geen tijd was het slot geforceord en de gevangene ontzet. Nog iets over de landweer. Uit Haarlem meldt men De onwillige landweerplichtige Kriller weigert ook in de gevangenis zijn uniform aan te trekken. Reeds nu heeft hij gezegd, zich te zullen verzetten tegen zijn overbrenging naar Amsterdam, en daar de garnizoenscomman dant daarmee geen bemoeiing, en de land weercommandant geen personeel heeft, zijn orders gevraagd aan het Departement van Oorlog Op een dag op de fiets Friesland rond. Een knap stukje op het gebied van de wielersport heeft eenige dagen geleden de heer de B uit Scharren vertoond. Hij heeft n.l. op de fiets op één dag al de steden van Friesland bezocht. Om halfvier des morgens zat hij al tusschen de wielen, reed over Slo ten naar Stavoren, vervolgens naar Hindeloo- pen, Ylst, Sneek, Bolsward, Harlingen, Fra- neker, Leeuwarden en kwam des middags om halfvier in den noordelijksten hoek van Friesland, Dokkum. Vandaar reed de sport man, over Veenwouden enz. naar Heerenveen, waar hij om 7 uur des avonds aankwam later in den avond keerde hij naar Scharren terug. De geheele afstand uit en thuis bedraagt pl.m. 235 K.M., zijnde ruim 42 uren gaans. Spaarbankboekje op de publieke veiling 1 Notaris Timmerman te St. Annaland heeft Vrijdag behalve een tuin en andere onroerende goederen, ook publiek geveild en verkocht een vordering ten laste van 's Rijks post spaarbank (een spaarbankboekje) ten bedrage van f 417.87 plus de rente over 1904 en 1905. Het werd den kooper tegen contante penningen toegewezen voor f 400 plus omtrent f 20 notarieele onkosten. De publieke veiling van zulk een ongewoon artikel is hiervan een gevolg, dat de erfge namen in in de boedelbeschrijving, waaruit het afkomstig is, 't erg oneens waren, zoo dat ze niet allen voor de ontvangst van het bedrag op het postkantoor wilden teekenen, wat noodzakelijk is om het geld te kunnen invorderen. Bij het vragen van inlichtingen bij den directeur generaal van 's Rijkspostspaarbank, moet deze verklaard hebben, dat hij voor het eerst in zijn jarenlange werkzaamheid zulk een geval ontmoet heeft. Er was een luchtje aan. Te Amsterdam heeft een agent van politie in een stal in de 2de Wittenburgerstraat een hoeveelheid van 187 K. G. ongekeurd rund- vleesch aangetroffen en naar het abattoir ter keuring doen overbrengen. Het vleesch, volgens informatie afkomstig uit de gemeento Diemen werd als ongeschikt voor de consumptie daarna vernietigd. Gevaren des Zomers. Twee leerlingen van de Wageningsche landbouwschool waren Woensdag aan het zwemmen op een eenzame plek in den Rijn, toen een hunner plotseling zonk en niet meer boven kwam. De ander, de heer J. N., dook hem na en greep hem, maar de drenkeling, die zich krampachtig aan hem vastklampte, belemmerde hem zoodanig in zijn bewegingen, dat hij onmachtig was zelf boven te komen. Na een lange worsteling wist hij zich te bevrijden, kwam boven water, doch werd weer gegrepen en naar beneden getrokken. Nog maals werkte hij zich los, kwam weer boven en bad, na een oogenblik te hebben adem geschept, den moed, weder onder te duiken, en zijn makker, die inmiddels het bewust zijn verloren had, en geen bewegingen meer maakte, aan te grijpen en naar den oever te brongen, waar hij de voldoening had, dat de geredde vrij spoedig werd bijgebracht. De milicien der S. van het 9e regiment infanterie te Leeuwarden, die j 1. Zondag morgen weigerde aardappelen te schrabben, voorgevende hiertegen op Zondag gemoeds bezwaren te hebben, zal dientengevolge wegens dienstweigering voor den krijgsraad terecht staan. Of het jongmensch ook gemoedsbez varen heeft des Zondags de door anderen geschrabde aardappelen mee op te peuzelen Een echtscheidingsproces. De Haarlemscbe rechtbank (civiele kamer) wees een belangrijk vonnis in een echtschei dingproces. Een dame uit 's Gravenhage huwde in Juli 1903 in Londen (dus onder de Engelsche wet) met een heer uit Haarlem, welk huwelijk eerstgenoemde thans ontbonden wenscht. Loopende het geding, concludeerde de advo- kaat van gedaagde, dat hier eigenlijk geen huwelijk ontbonden kan worden, wijl het huwelijk in Engeland voltrokken, door nalating der afkondiging in Holland, niet geldig is voor de Nederlandsche wet. In overeenstemming met het Openbaar Ministerie besliste de rechtbank, dat deze bewering niet opgaat. Een huwelijk in het buitenland voltrokken, is ook voor ons land geldig, zoolang niet de rechter de nietigheid daarvan heeft uitgesproken. Russisch 1 Naar de „Nijm. Ct." heeft zich Zaterdag te Nijmegen een geval voorgedaan, dat, als de toedracht der zaak, zooals ze door de betrokken persoon werd verteld, juist is, aan Rusland doet denken. De heer Ariens Jr., verhuurder van auto mobielen, ontving nl. Zatermorgen aan zijn garage het bezoek van twee marechaussees (de brigade commandant en een marechaussee uit Groensbeek), die hem vroegen of hij Donderdagnacht op den weg naar Heumen zonder achterlicht met een auto gereden had. De heer Ariens, die dit feit niet toegaf, werd toen in zijn eigen huis geboeid en door twee politiemannen als een gevaarlijk misdager langs de straat vervoerd naar de woning van den heer K. aan den Batavierenweg, die op bedoelden autotocht zijn medepassagier zou zijn geweest. Daar de heer K. niet thuis was, doch zich in de Coehoornstraat bevond, werd de wandeling van den geboeide, onder groote nieuwsgierigheid van het publiek, daar heen voortgezet. Hier schijnt men tot een explicatie gekomen te zijn, althans de heer A. werd van zijn boeien ontdaan en kon huiswaarts keeren. Nu nog een kaaswet 1 De kaaskoopers te Haarlem zijn bezig bij de Regeering pogingen in het werk te stellen tot indiening van een kaaswet, in den zin als de boter- en margarinewet, omdat in Friesland onder den naam Hollandsche kaas een product wordt verkocht van minderwaar dige qualiteit, waardoor de naam van de goede Hollandsche kaas wordt geschaad in het buitenland. Te veel gezegd Laat ik je oven zeggen, getuige, zei de voorzitter der rechtbank tegen den man, die op allerlei wijze trachte te ontkomen aan een stellige verklaring, de rechtbank heeft niets te maken met wat door u wordt onder steld. Onderstellingen geven niets. Ik onder stelde dat ik mijn horloge in mijn vestzak had gestoken, maar toen ik er straks op wilde kijken, had ik 't niet en 't bleek me, dat ik het op den schoorsteenmantel naast de pendule had laten liggen. De rechtbank vraagt feiten, geen onderstellingen. De getuige krabbelde niet verder tegen en de zakeD, waarbij als altijd een talrijk publiek tegenwoordig was, werden afgedaan. Tooq de president des namiddags na de drukke zitting thuiskwam, zei zijn vrouw tot hem Je schijnt wel erg verlegen geweest te zijn om je horloge, dat je vier mannen achter elkaar er om gestuurd hebt den een kort na den ander. Watl riep de president en een droef ver moeden rees bij hem op. Je hebt het toch niet meegegeven Natuurlijk 1 zeide zjj. Ik heb het aan den eerste meegegeven, die kwamhij wist precies waar het lag 1 Onlangs is in Engeland de eerste vrouw als predikant aangesteld bij de Unitarische gemeente te Leicester. De Unitariërs zijn zeer trotsch op deze benoeming, die dan ook wel van vooruitatrevenden zin getuigt, en onder de sprekers die dezer dagen op de jaarvergadering van de Britsche en buiten- landsche Unitarische vereeniging, die in Exeter Hall gehouden werd, was ook aange kondigd de „Eerwaarde Gertrud Von Petzold." Zij hield een voordracht over den dienst der vrouw in de eerste Chiistelijke kork en de plaats der vrouw in de tegenwoordige kerk. Naar verschillende toehoorders mee deelden, werd deze voordracht met zeer veel belangstelling en grooten bijval begroet. Een Indisch blad schrijft: Er was laats1: een veetentoonstelling. Op de uitnoodigingen, die rondgezonden werden, stond 10 uur, ontvangst van de feestgenooten 11 uur, samendrijven der runderen; 12 uur, gemeenschappelijke maaltijd. Een verzamelaar. In een Engelsch werkhuis is dezer dagen een man gestorven, die zijn broodje had ver diend met het geven van voorstellingen in het eten van glas, spijkers, enz. Bij de sectie na zijn dood vond men in zijn maag niet minder dan 30 spijkers en hoedenpennen. Een maag- en buikvliesontsteking was de oorzaak van zijn dood. Een polygaam. Do Oostenrijksche correspondent der „N. R. Ct." doet in zijn blad eon niet onvermakelijk verhaal over een man in Szaskoresztur bij Boedapest, die onlangs gearresteerd werd en die niet minder dan vijf vrouwen bleek te bezitten. Korzinck, zoo heet de man, van beroep bank werker, vestigde zich in 1876 in Ogalin, waar hij voor de eerste maal in het huwelijk trad met de dochter van een rijksambtenaar. Zijn zaak ging evenwel niet goed, en toen de huwe lijksgift van zijn vrouw opgeteerd was, werd hij valsche munter daarvoor veroordeelde hem de rechtbank tot 11 jaren gevangenisstraf. Zonder zich van zijne eerste vrouw te laten scheiden, huwde hij in 1897 voor de tweede maal met eene vermogende weduwe. Hij had intusschen in 1902 een tweede weduwe gehuwd, die hem haar geheele vermogen van 40,000 kronen had toevertrouwd. In 1905 trad hij voor de vierde maal, en in Januari van dit jaar voor de vijfde maal in 't huwelijk, telkens met eene welgestelde weduwe, om aldus zijn ver mogen te vergrooten. In Jarzberény waar hij een flinke weverij bezat, bewoonde hij een villa, met prachtige wijntuinen, door een hoogon muur omgeven. De poort was steeds zorgvuldig gesloten en nimmer duldde hij dat iemand hem in zijne villa bezochthier leefde hij met zijne vrouw no. 2, een 27-jarigen zoon uit't eerste huwelijk, eene dochter uit 't tweede huwelijk en een paar stiefkinderen. Tegenover zijn overige vrouwen had hij opge geven reiziger te zijn en tweemaal per maand ging hij quasi voor zaken naar Boedapest, in werkelijkheid evenwel naar zijn andere vrouwen. Daar hij verleden maand zijn vrouw no. 4 niet bezocht had, was deze dame ongerust ge worden en ze verzocht de politie haar wettigen wederhelft op te sporentoen zij 't portret van hem vertoonde herkende de politie onmiddellijk den vroegeren valschen munter. In Szaskeresz- tur, waar hij gevangen genomen werd, was hij juist op bezoek bij zijne vrouw no. 5. Zondag 15 Juli 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal- Voorm. 10 uur Ds. Smits. (Judeschild. Voorm. 10 uur Ds. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Kramer. Coclcsdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien Ds. Stutvoet van Drogeham. Nam, 3 uur Ds. Stutvoet. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Met. RIJKS POST SP A A It BA N K Aan het postkantoor Den Burg Texel en do daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Juni 1906 Ingelegd f 17165,62E Terugbetaald - 5964,26 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2988 Amsterdam, 9 Juli. Aangevoerd 333 Run deren, le kwal. 70 k 74 ct., 2de kwal. f 0.64 f 0.68, 3de kwal. 62 a 68 c. per K. G. 170 Melk en Kalfkoeien f 130 f 270, 0 Graskalveron af 7 Schapen f kt80 Nuchtere Kalveren f8,A f 14, Lammeren f—a— 537 vette Varkens 46 a 48 ct. Purmerend, 10 Juli. Aangevoerd 584 Run deren waaronder 382 vette-, 180 melkkoeien en 22 stieren. 267 votte kalveren f 0,60 a f 0,80 p. kg. 311 Nuchtere-kalveren f 9— a f 23 per stuk. 34 paarden f afper stuk, Veulens f af—,Overhoudors t a f 266 vette varkens f 0,45 a f0,49perkg,, 24 varkens magere f 18 a f 25 por stuk, 170 biggen f 7 a f 12 per stuk, kipeieren f 3,40 a f 3,80 por 100 stuks.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2